Czy przed szczepieniem na grypę trzeba obowiązkowo odwiedzić lekarza?

Nad­cho­dzą­cy „sezon gry­po­wy” ma szan­sę stać się rekor­do­wy pod wzglę­dem licz­by osób zaszcze­pio­nych na gry­pę. Moż­na zauwa­żyć (powo­do­wa­ne róż­ny­mi wzglę­da­mi, naj­czę­ściej mniej lub bar­dziej zwią­za­ny­mi z epi­de­mią wiru­sa SARS-CoV‑2, wywo­łu­ją­ce­go cho­ro­bę COVID-19) zna­czą­cy wzrost zain­te­re­so­wa­nia tym szcze­pie­niem. Jed­no­cze­śnie, w związ­ku z ogra­ni­cze­nia­mi w dostę­pie do jed­no­stek służ­by zdro­wia klu­czo­wa dla wie­lu osób jest kwe­stia tego, czy przed szcze­pie­niem na gry­pę trze­ba obo­wiąz­ko­wo udać się do leka­rza? Sytu­ację tę wyja­śnia rad­ca praw­ny Jakub Kowal­ski, wspól­nik MGM Kan­ce­la­rii Rad­ców Praw­nych Miro­sław­ski Galos Mozes.

Szcze­pie­nie na gry­pę nie jest szcze­pie­niem obo­wiąz­ko­wym — w związ­ku z czym mię­dzy inny­mi kosz­ty zwią­za­ne ze szcze­pie­niem pono­si pacjent, ale „zale­ca­nym szcze­pie­niem ochron­nym”, uję­tym w załącz­ni­ku nr 1 do roz­po­rzą­dze­nia 16 wrze­śnia 2010 r. w spra­wie wyka­zu zale­ca­nych szcze­pień ochron­nych oraz spo­so­bu finan­so­wa­nia i doku­men­to­wa­nia zale­ca­nych szcze­pień ochron­nych wyma­ga­nych mię­dzy­na­ro­do­wy­mi prze­pi­sa­mi zdro­wot­ny­mi. Roz­po­rzą­dze­nie to wyda­ne zosta­ło na pod­sta­wie dele­ga­cji zawar­tej w usta­wie z dnia 5 grud­nia 2008 r. o zapo­bie­ga­niu oraz zwal­cza­niu zaka­żeń i cho­rób zakaź­nych u ludzi. Art. 19 ust. 6 powyż­szej usta­wy naka­zu­je jed­nak do szcze­pień zale­ca­nych sto­so­wać odpo­wied­nio wska­za­ne prze­pi­sy regu­lu­ją­ce szcze­pie­nia obo­wiąz­ko­we (zawar­te w art. 17 ust. 2–6).

Bada­nia przed szcze­pie­niem

Do szcze­pie­nia na gry­pę – podob­nie jak do wszyst­kich szcze­pień obo­wiąz­ko­wych oraz zale­ca­nych – mają zatem zasto­so­wa­nie zarów­no obo­wią­zek odby­cia lekar­skie­go bada­nia kwa­li­fi­ka­cyj­ne­go (któ­re­go efek­tem jest wysta­wie­nie odpo­wied­nie­go zaświad­cze­nia), jak i ogra­ni­cze­nie okre­su waż­no­ści takie­go zaświad­cze­nia (24 godzi­ny od godzi­ny bada­nia).

Nale­ży jed­nak pamię­tać o prze­pi­sach usta­wy z dnia 5 grud­nia 1996 r. o zawo­dach leka­rza i leka­rza den­ty­sty. Zgod­nie z art. 2 ust. 1 tej usta­wy, „wyko­ny­wa­nie zawo­du leka­rza pole­ga na udzie­la­niu (…) świad­czeń zdro­wot­nych, w szcze­gól­no­ści: bada­niu sta­nu zdro­wia (…), a tak­że wyda­wa­niu opi­nii i orze­czeń lekar­skich”. Od koń­ca 2015 r. w usta­wie znaj­du­je się prze­pis (art. 2 ust. 4), któ­ry pozwa­la wyko­ny­wać czyn­no­ści, któ­re skła­da­ją się na wyko­ny­wa­nie zawo­du leka­rza „za pośred­nic­twem sys­te­mów tele­in­for­ma­tycz­nych lub sys­te­mów łącz­no­ści” (art. 2 ust. 4). W tym samym cza­sie w art. 42 ust. 1 tej usta­wy wyraź­nie wska­za­no, że „lekarz orze­ka o sta­nie zdro­wia okre­ślo­nej oso­by po uprzed­nim, oso­bi­stym jej zba­da­niu lub zba­da­niu jej za pośred­nic­twem sys­te­mów tele­in­for­ma­tycz­nych lub sys­te­mów łącz­no­ści, a tak­że po ana­li­zie dostęp­nej doku­men­ta­cji medycz­nej tej oso­by”.

Moż­li­wość tele­po­ra­dy

Reasu­mu­jąc, jak­kol­wiek odby­cie kon­sul­ta­cji lekar­skiej i uzy­ska­nie zaświad­cze­nia kwa­li­fi­ku­ją­ce­go do szcze­pie­nia jest w przy­pad­ku szcze­pie­nia na gry­pę koniecz­ne, to dzia­ła­nia te mogą zostać zre­ali­zo­wa­ne w dro­dze tele­me­dycz­nej. Nale­ży jed­nak mieć na uwa­dze koniecz­ność wyko­na­nia same­go szcze­pie­nia w cią­gu 24 godzin od tele­po­ra­dy oraz o tym, że doku­ment zaświad­cze­nia kwa­li­fi­ku­ją­ce­go do szcze­pie­nia wysta­wio­ny będzie w takim przy­pad­ku jako doku­ment elek­tro­nicz­ny, a zatem same­go szcze­pie­nia trze­ba będzie doko­nać w zakła­dzie lecz­ni­czym, któ­ry ma moż­li­wość jego przy­ję­cia, odczy­ta­nia i prze­cho­wy­wa­nia w doku­men­ta­cji medycz­nej. Moż­li­wość tele­me­dycz­ne­go uzy­ska­nia kwa­li­fi­ka­cji do szcze­pie­nia, w połą­cze­niu z coraz popu­lar­niej­szy­mi usłu­ga­mi pie­lę­gniar­ski­mi z dojaz­dem do klien­ta, może być spo­so­bem na unik­nię­cie ryzy­ka zwią­za­ne­go z oso­bi­stą obec­no­ścią w pla­ców­ce medycz­nej przyj­mu­ją­cej rów­nież ludzi cho­rych. Podob­ny efekt może mieć sko­rzy­sta­nie (na pod­sta­wie uzy­ska­ne­go tele­me­dycz­nie zaświad­cze­nia kwa­li­fi­ku­ją­ce­go do szcze­pie­nia) z pod­mio­tów, któ­re pro­wa­dzą punk­ty szcze­pień, a nie udzie­la­ją w tym samym miej­scu świad­czeń lekar­skich oso­bom cho­rym.