Świat Medycyny i Farmacji

Jakie szczepienia wykonać przed wyjazdem na wakacje?

Powo­li zbli­ża się zakoń­cze­nie roku szkol­ne­go, a wraz z nim pierw­sze wyjaz­dy na waka­cje – w Pol­sce lub za gra­ni­cę. Aby unik­nąć nie­przy­jem­no­ści zwią­za­nych z cho­ro­bą oraz dodat­ko­wy­mi kosz­ta­mi lecze­nia – istot­nym ele­men­tem przy­go­to­wań waka­cyj­nych w przy­pad­ku wyjaz­du w egzo­tycz­ne kra­je jest zorien­to­wa­nie się jakie szcze­pie­nia są w nich obo­wiąz­ko­we oraz jakie szcze­pie­nia ochron­ne powin­ni­śmy wyko­nać przed waka­cja­mi.

U kogo zaczerp­nąć wie­dzy na temat szcze­pień przed wyjaz­dem na waka­cje?

Przed zapla­no­wa­nym wyjaz­dem na waka­cje do egzo­tycz­nych kra­jów, zaczerp­nij infor­ma­cji na temat obo­wiąz­ko­wych i dodat­ko­wych szcze­pień u leka­rza rodzin­ne­go lub leka­rza medy­cy­ny podró­ży. Taki lekarz powi­nien poin­for­mo­wać o tym, jakie szcze­pie­nia nale­ży wyko­nać oraz na ile tygo­dni przed pla­no­wa­nym wyjaz­dem nale­ży je zro­bić.

Przy pla­no­wa­niu podró­ży nale­ży zwró­cić uwa­gę, żeby mieć ze sobą uzu­peł­nio­ną „Mię­dzy­na­ro­do­wą Ksią­żecz­kę Szcze­pień”. Bez niej możesz nie zostać wpusz­czo­ny do kra­ju, do któ­re­go się wybie­rasz. Wyda­je ją lekarz medy­cy­ny podró­ży.

Szcze­pie­nia obo­wiąz­ko­we

Żół­ta febra (żół­ta gorącz­ka)

Pla­nu­jąc wyjazd do Ame­ry­ki Połu­dnio­wej i Środ­ko­wej, a tak­że do nie­któ­rych kra­jów afry­kań­skich nale­ży się zaszcze­pić na żół­tą febrę. Jest ona cho­ro­bą zakaź­ną i szcze­pie­nie prze­ciw­ko niej jest na ten moment jedy­nym obo­wiąz­ko­wym szcze­pie­niem dla podró­żu­ją­cych.

Menin­go­ko­ki

Wyjeż­dża­jąc do Ara­bii Sau­dyj­skiej powin­ni­śmy zaszcze­pić się na zaka­że­nia menin­go­ko­ko­we. Jest to jedy­ne miej­sce na świe­cie wyma­ga­ją­ce tego typu szcze­pion­ki.

Szcze­pie­nia zale­ca­ne

Do naj­częst­szych szcze­pień zale­ca­nych nale­żą szcze­pie­nia na takie cho­ro­by jak wiru­so­we zapa­le­nie wątro­by typu B (WZW typu B), polio, tężec i bło­ni­cę. Ponie­waż w Pol­sce są to pod­sta­wo­we szcze­pie­nia z kar­ty szcze­pień naj­praw­do­po­dob­niej nie trze­ba ich robić dodat­ko­wo przed wyjaz­dem, ale dobrze jest spraw­dzić daty ostat­nich szcze­pień, ponie­waż nie­któ­re z nich nale­ży powta­rzać co 10 lat. Szcze­piąc się na wiru­so­we zapa­le­nie wątro­by typu B nale­ży pamię­tać o tym, że nale­ży przy­jąć 3 daw­ki.

Decy­du­jąc się na zagra­nicz­ną podróż, dobrze wyko­nać szcze­pie­nia prze­ciw­ko nastę­pu­ją­cym cho­ro­bom zakaź­nym:

cho­le­rawyjeż­dża­jąc do kra­jów roz­wi­ja­ją­cych się: Ame­ry­ki Środ­ko­wej i Połu­dnio­wej, Azji, Afry­ki

wście­kli­znacho­ro­ba ta wystę­pu­je na całym świe­cie, ale szcze­pion­ka szcze­gól­nie zale­ca­na jest wyjeż­dża­jąc do Wiet­na­mu, Fili­pin, Indo­ne­zji Chin, Taj­lan­dii i Bra­zy­lii

dur brzusz­nyszcze­pion­kę prze­ciw­ko duro­wi brzusz­ne­mu powin­ni­śmy wyko­nać wybie­ra­jąc się do Indii, Egip­tu, Male­zji, Maro­ka, RPA, Mek­sy­ku, Chin, Chor­wa­cji, Indo­ne­zji, Tur­cji, Wiet­na­mu, Ara­bii Sau­dyj­skiej, do Bośni i Her­ce­go­wi­ny, na Sri Lan­kę, Baha­my, Male­di­wy lub Sesze­le

japoń­skie zapa­le­nie mózgunale­ży wyko­nać kie­dy kie­run­kiem naszej podró­ży są kra­je azja­tyc­kie takie jak: Fili­pi­ny, Korea Pół­noc­na, Korea Połu­dnio­wa, Laos, Male­zja, Mon­go­lia, Nepal, Paki­stan, Rosja, Sin­ga­pur, Sri Lan­ka, Taj­wan, Taj­lan­dia, Timor, Wiet­nam, wyspy zachod­niej czę­ści Pacy­fi­ku oraz Austra­lii i Oce­anii, szcze­gól­nie Papui-Nowej Gwi­nei

wiru­so­we zapa­le­nie wątro­by typu Ato szcze­pie­nie zale­ca­ne w więk­szo­ści kra­jów świa­ta

Higie­na tro­pi­kal­na

Pod­czas podró­ży war­to wie­dzieć, że oprócz zale­ca­nych szcze­pień powin­ni­śmy sto­so­wać się do kil­ku zasad, aby omi­nę­ły nas cho­ro­by tro­pi­kal­ne. Oto kil­ka wska­zó­wek dla osób uda­ją­cych się do egzo­tycz­nych kra­jów:

picie prze­go­to­wa­nej lub butel­ko­wa­nej wody mine­ral­nej

mycie zębów w prze­go­to­wa­nej lub mine­ral­nej wodzie

uni­ka­nie doda­wa­nia kostek lodu do napoi

w miej­scach publicz­nych uży­wa­nie tyl­ko jed­no­ra­zo­wych ręcz­ni­ków

sto­so­wa­nie sia­tek i moski­tier

mycie i obie­ra­nie ze skór­ki egzo­tycz­nych warzyw i owo­ców

mycie lub dezyn­fe­ko­wa­nie rąk przed posił­kiem

uni­ka­nie kon­tak­tu z dzi­ki­mi zwie­rzę­ta­mi

zakła­da­nie odpo­wied­niej odzie­ży ochron­nej

sto­so­wa­nie środ­ków odstra­sza­ją­cych owa­dy

zakła­da­nie obu­wia sto­sow­ne­go do oko­licz­no­ści

nie­wcho­dze­nie boso do natu­ral­nych akwe­nów wod­nych

uni­ka­nie przy­pad­ko­wych kon­tak­tów sek­su­al­nych

Polecane artykuły