Pieluszkowe zapalenie skóry
dr n. med. Monika Wanke-Rytt, pediatra
Definicja
Najczęstszą dermatozą skóry okresu niemowlęcego jest pieluszkowe zapalenie skóry (PZS), które może dotyczyć nawet 50% dzieci. Jest to zespół objawów zlokalizowany w okolicy pieluszkowej, wywołanych przez różne czynniki zewnętrzne.
Do najczęstszych postaci PZS należą odparzenia, kontaktowe zapalenia skóry (KZS) z podrażnienia i drożdżyca okolicy pieluszkowej.
Objawy
Pierwszym objawem PZS jest rumień, któremu towarzyszy złuszczanie się naskórka. Zmiany zlokalizowane są w okolicy narządów płciowych, pośladków, podbrzusza i okolicy krzyżowej (miejsca, do których przylega pieluszka). W przypadku zaniedbania zmian i niewdrożenia szybko leczenia dochodzi do powstania nadżerek, grudek i pęcherzyków, które mogą zajmować dużą powierzchnię i częściej ulegają nadkażeniu.
Diagnostyka różnicowa
W przypadku długo utrzymujących się zmian, które nie poddają się leczeniu lub często nawracają należy wziąć pod uwagę inne przyczyny zmian w okolicy pieluszkowej. Do takich jednostek chorobowych należą przede wszystkim:
dziecięce łojotokowe zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, potówki, świerzb, liszajec zakaźny, grzybica dermatofitowa, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, niedobory żywieniowe, histiocytoza z komórek Langerhansa, nieswoiste zapalenie jelit (choroba Leśniowskiego i Crohna).
Jaka jest przyczyna PZS?
Główną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest nieprawidłowa pielęgnacja tej okolicy. Najczęściej dotyczy to zbyt rzadkiej zmiany pieluch, co powoduje długą ekspozycję skóry na substancje drażniące zawarte w moczu i kale, nadmierną wilgotność, wysoką temperaturę oraz mechaniczne uszkodzenie naskórka.
Dodatkowo powodem może być stosowanie drażniących mydeł, częste stosowanie chusteczek pielęgnacyjnych czy używanie niewłaściwych preparatów miejscowych.
Powyżej wymienione przyczyny odpowiedzialne są za lekkie postaci PZS natomiast ciężkie postaci PZS spowodowane są najczęściej długą doustną antybiotykoterapią, nieżytem jelitowo-żołądkowym oraz innymi zaburzeniami, którym towarzyszy oddawanie stolca o zwiększonej objętości i zmienionej konsystencji czy niższe pH.
Leczenie pieluszkowego zapalenie skóry
Leczenie PZS polega przede wszystkim na właściwej pielęgnacji. W momencie pojawienia się pierwszych zmian należy zastanowić się co mogło być przyczyną (np.: zbyt rzadkie zmiany pieluch, złe kosmetyki) i ją wyeliminować.
Należy zadbać o czystość okolicy pieluszkowej i zastosować odpowiednie kosmetyki. Pieluchy należy zmieniać w przypadku wystąpienia PZS co 3–4 godziny, starać się często „wietrzyć” pupę oraz zamiast chusteczek stosować zwykłą wodę. Gdy objawy utrzymują się długo lub nasilają, można sięgnąć po preparaty o działaniu przeciwzapalnym, osłaniającym oraz osuszającym. Dobrymi preparatami są te, w których skład wchodzi cynk oraz talk (gotowe preparaty powszechnie dostępne w sprzedaży lub recepturowa tzw. biała papka).
W przypadku zmian sączących można zastosować okłady z soli fizjologicznej lub wodnego roztworu gencjany. W ostrej, zapalnej fazie PZS dopuszcza się stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów o słabej sile działania (hydrokortyzon o max. stężeniu 1%) do momentu przysuszenia zmian.Gdy występują nadkażenia należy zastosować odpowiednie preparaty przeciwdrożdżakowe lub przeciwbakteryjne. Można również zastosować preparaty łączone zawierające steryd, antybiotyk oraz lek przeciwgrzybiczy w maści lub kremie (2 x dziennie przez 3–5 dni).
W przypadku zastosowania kąpieli/nasiadówek z nadmanganianiu potasu należy pamiętać o możliwym nadmiernym przesuszeniu i towarzyszącym temu podrażnieniu przy zbyt długim i częstym stosowaniu. Nie ma za to uzasadnienia stosowanie mąki ziemniaczanej jako zasypki.