Wizyta u fizjoterapeuty – badania i możliwości terapeutyczne
mgr Alicja Dauksz, fizjoterapeuta
Jeśli właśnie podjąłeś decyzję o tym, że czas wybrać się do fizjoterapeuty, warto abyś wiedział, jak się do tego przygotować.
Pierwsza wizyta jest tak naprawdę najistotniejszym spotkaniem fizjoterapeuty i pacjenta, podczas którego budują wzajemne zaufanie i szacunek. Dodatkowo terapeuta uzyskuje wiele informacji na temat Twojego stanu zdrowia, które pomogą mu w późniejszym doborze odpowiedniego badania i zaplanowania terapii.
Oto kilka rzeczy o których powinieneś pamiętać przed pierwszą wizytą:
Przyjdź do gabinetu 5–10 minut przed umówioną wizytą. Często w wielu placówkach trzeba wypełnić wiele formalności zanim przyjmie nas fizjoterapeuta. (np. podanie danych osobowych, uzupełnienie ankiety o stanie zdrowia, czy podpisanie klauzuli RODO);
Weź ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą leczenia schorzenia, z którym przychodzisz (np. badanie RTG, USG, rezonans magnetyczny). Jeśli uległeś wypadkowi i przebywałeś w szpitalu, zabierz ze sobą również wypis. Jeżeli nie posiadasz takiej dokumentacji, nie jest wymagane abyś przed pierwszą wizytą wykonywał ww. badania;
Zadbaj o higienę osobistą i pamiętaj o wygodnym stroju i bieliźnie. Na pierwszym spotkaniu fizjoterapeuta nie tylko rozmawia z pacjentem, ale również przeprowadza badanie i wykonuje wstępną terapię. Weź pod uwagę to, że może poprosić o odsłonięcie okolicy zabiegowej, jak również o rozebranie się do bielizny;
Jeśli jest to możliwe, nie przyjmuj leków przeciwbólowych ani przeciwzapalnych w dniu zaplanowanej wizyty. Mogą one zaburzać wyniki wykonywanych testów klinicznych oraz uniemożliwią ocenę przeprowadzonej terapii. Niesie to za sobą ryzyko potrzeby ich ponownego wykonania.
W gabinecie
Po przeanalizowaniu wypełnionej przez Ciebie ankiety bądź przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu dotyczącego Twojego stanu zdrowia, fizjoterapeuta przejdzie do badania.
W rozmowie z terapeutą powinieneś być całkowicie szczery co do swoich dolegliwości, aby pozwolić mu na trafne wnioskowanie kliniczne.
Badanie najczęściej obejmuje analizę postawy ciała oraz sprawdzenie obszaru bólowego. Oceniana jest ruchomość stawów, siła mięśniowa, dotykowa bolesność czy występujące napięcia.
Następnym krokiem będzie przejście do wykonania wstępnej terapii. O zabiegach, jakie zostaną wykonane terapeuta może zadecydować sam, bądź podążać za skierowaniem lekarza (jeżeli pacjent takie posiada).
Fizjoterapeuta posiada cały wachlarz możliwości terapeutycznych, które może wykorzystać podczas terapii:
Fizykoterapia – terapia wykorzystująca czynniki fizyczne najczęściej wytwarzane przez specjalistyczne urządzenia (np. terapia zimnem i ciepłem, elektroterapia, magnetoterapia, fala uderzeniowa, fala radiowa, laseroterapia);
Kinezyterapia – terapia wykorzystująca aktywny ruch pacjenta (ćwiczenia fizyczne);
Masaż;
Inne metody terapeutyczne:
a. Terapia manualna,
b. Terapia z wykorzystaniem narzędzi,
c. Terapia osteopatyczna,
d. Suche igłowanie,
e. Zabiegi z zakresu medycyny chińskiej.
Po zakończeniu terapii fizjoterapeuta poinformuje o planie przeprowadzenia rehabilitacji oraz czasie jej trwania. Powinien również opowiedzieć o możliwych odczuwalnych skutkach. Pogorszenie samopoczucia po terapii jest częstym zjawiskiem i nie należy się nim przejmować. Wynika to z silnego bodźcowania organizmu podczas fizjoterapii, na które organizm reaguje z opoźnieniem.
Z jakimi dolegliwościami powinniśmy udać się do fizjoterapeuty?
Ostry lub przewlekły ból (pleców, stawu barkowego czy kolanowego), dolegliwości związane z wykonywaniem pracy biurowej / fizycznej, bóle głowy, szyi po przebytym wypadku samochodowym, urazy stawów (skręcenie stawu skokowego, kolanowego), chęć powrotu do pełnej sprawności po przebytych złamaniach, negatywne skutki stresu, napięcia i urazy powstające podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych.
Do fizjoterapeuty należy udać się również w celach profilaktycznych. Podążając za słowami Hipokratesa: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, nie czekajmy z umówieniem wizyty, aż do wystąpienia dolegliwości.