Wizyta u fizjoterapeuty – badania i możliwości terapeutyczne

fizjoterapeuta

mgr Ali­cja Dauksz, fizjo­te­ra­peu­ta

Jeśli wła­śnie pod­ją­łeś decy­zję o tym, że czas wybrać się do fizjo­te­ra­peu­ty, war­to abyś wie­dział, jak się do tego przy­go­to­wać.

Pierw­sza wizy­ta jest tak napraw­dę naj­istot­niej­szym spo­tka­niem fizjo­te­ra­peu­ty i pacjen­ta, pod­czas któ­re­go budu­ją wza­jem­ne zaufa­nie i sza­cu­nek. Dodat­ko­wo tera­peu­ta uzy­sku­je wie­le infor­ma­cji na temat Two­je­go sta­nu zdro­wia, któ­re pomo­gą mu w póź­niej­szym dobo­rze odpo­wied­nie­go bada­nia i zapla­no­wa­nia tera­pii.

Oto kil­ka rze­czy o któ­rych powi­nie­neś pamię­tać przed pierw­szą wizy­tą:


Przyjdź do gabi­ne­tu 5–10 minut przed umó­wio­ną wizy­tą. Czę­sto w wie­lu pla­ców­kach trze­ba wypeł­nić wie­le for­mal­no­ści zanim przyj­mie nas fizjo­te­ra­peu­ta. (np. poda­nie danych oso­bo­wych, uzu­peł­nie­nie ankie­ty o sta­nie zdro­wia, czy pod­pi­sa­nie klau­zu­li RODO);


Weź ze sobą doku­men­ta­cję medycz­ną doty­czą­cą lecze­nia scho­rze­nia, z któ­rym przy­cho­dzisz (np. bada­nie RTG, USG, rezo­nans magne­tycz­ny). Jeśli ule­głeś wypad­ko­wi i prze­by­wa­łeś w szpi­ta­lu, zabierz ze sobą rów­nież wypis. Jeże­li nie posia­dasz takiej doku­men­ta­cji, nie jest wyma­ga­ne abyś przed pierw­szą wizy­tą wyko­ny­wał ww. bada­nia;


Zadbaj o higie­nę oso­bi­stą i pamię­taj o wygod­nym stro­ju i bie­liź­nie. Na pierw­szym spo­tka­niu fizjo­te­ra­peu­ta nie tyl­ko roz­ma­wia z pacjen­tem, ale rów­nież prze­pro­wa­dza bada­nie i wyko­nu­je wstęp­ną tera­pię. Weź pod uwa­gę to, że może popro­sić o odsło­nię­cie oko­li­cy zabie­go­wej, jak rów­nież o roze­bra­nie się do bie­li­zny;


Jeśli jest to moż­li­we, nie przyj­muj leków prze­ciw­bó­lo­wych ani prze­ciw­za­pal­nych w dniu zapla­no­wa­nej wizy­ty. Mogą one zabu­rzać wyni­ki wyko­ny­wa­nych testów kli­nicz­nych oraz unie­moż­li­wią oce­nę prze­pro­wa­dzo­nej tera­pii. Nie­sie to za sobą ryzy­ko potrze­by ich ponow­ne­go wyko­na­nia.

W gabi­ne­cie

Po prze­ana­li­zo­wa­niu wypeł­nio­nej przez Cie­bie ankie­ty bądź prze­pro­wa­dze­niu szcze­gó­ło­we­go wywia­du doty­czą­ce­go Two­je­go sta­nu zdro­wia, fizjo­te­ra­peu­ta przej­dzie do bada­nia.

W roz­mo­wie z tera­peu­tą powi­nie­neś być cał­ko­wi­cie szcze­ry co do swo­ich dole­gli­wo­ści, aby pozwo­lić mu na traf­ne wnio­sko­wa­nie kli­nicz­ne.

Bada­nie naj­czę­ściej obej­mu­je ana­li­zę posta­wy cia­ła oraz spraw­dze­nie obsza­ru bólo­we­go. Oce­nia­na jest rucho­mość sta­wów, siła mię­śnio­wa, doty­ko­wa bole­sność czy wystę­pu­ją­ce napię­cia.
Następ­nym kro­kiem będzie przej­ście do wyko­na­nia wstęp­nej tera­pii. O zabie­gach, jakie zosta­ną wyko­na­ne tera­peu­ta może zade­cy­do­wać sam, bądź podą­żać za skie­ro­wa­niem leka­rza (jeże­li pacjent takie posia­da).

Fizjo­te­ra­peu­ta posia­da cały wachlarz moż­li­wo­ści tera­peu­tycz­nych, któ­re może wyko­rzy­stać pod­czas tera­pii:

Fizy­ko­te­ra­pia – tera­pia wyko­rzy­stu­ją­ca czyn­ni­ki fizycz­ne naj­czę­ściej wytwa­rza­ne przez spe­cja­li­stycz­ne urzą­dze­nia (np. tera­pia zim­nem i cie­płem, elek­tro­te­ra­pia, magne­to­te­ra­pia, fala ude­rze­nio­wa, fala radio­wa, lase­ro­te­ra­pia);

Kine­zy­te­ra­pia – tera­pia wyko­rzy­stu­ją­ca aktyw­ny ruch pacjen­ta (ćwi­cze­nia fizycz­ne);

Masaż;

Inne meto­dy tera­peu­tycz­ne:
a. Tera­pia manu­al­na,
b. Tera­pia z wyko­rzy­sta­niem narzę­dzi,
c. Tera­pia oste­opa­tycz­na,
d. Suche igło­wa­nie,
e. Zabie­gi z zakre­su medy­cy­ny chiń­skiej.

Po zakoń­cze­niu tera­pii fizjo­te­ra­peu­ta poin­for­mu­je o pla­nie prze­pro­wa­dze­nia reha­bi­li­ta­cji oraz cza­sie jej trwa­nia. Powi­nien rów­nież opo­wie­dzieć o moż­li­wych odczu­wal­nych skut­kach. Pogor­sze­nie samo­po­czu­cia po tera­pii jest czę­stym zja­wi­skiem i nie nale­ży się nim przej­mo­wać. Wyni­ka to z sil­ne­go bodź­co­wa­nia orga­ni­zmu pod­czas fizjo­te­ra­pii, na któ­re orga­nizm reagu­je z opoź­nie­niem.

Z jaki­mi dole­gli­wo­ścia­mi powin­ni­śmy udać się do fizjo­te­ra­peu­ty?

Ostry lub prze­wle­kły ból (ple­ców, sta­wu bar­ko­we­go czy kola­no­we­go), dole­gli­wo­ści zwią­za­ne z wyko­ny­wa­niem pra­cy biu­ro­wej / fizycz­nej, bóle gło­wy, szyi po prze­by­tym wypad­ku samo­cho­do­wym, ura­zy sta­wów (skrę­ce­nie sta­wu sko­ko­we­go, kola­no­we­go), chęć powro­tu do peł­nej spraw­no­ści po prze­by­tych zła­ma­niach, nega­tyw­ne skut­ki stre­su, napię­cia i ura­zy powsta­ją­ce pod­czas upra­wia­nia róż­nych dys­cy­plin spor­to­wych.

Do fizjo­te­ra­peu­ty nale­ży udać się rów­nież w celach pro­fi­lak­tycz­nych. Podą­ża­jąc za sło­wa­mi Hipo­kra­te­sa: „Lepiej zapo­bie­gać niż leczyć”, nie cze­kaj­my z umó­wie­niem wizy­ty, aż do wystą­pie­nia dole­gli­wo­ści.