Nietolerancja laktozy – objawy, rozpoznanie i leczenie
dr hab. n. med. Monika Paul-Samojedny, biolog medyczny
Wzdęcia, kurczowe bóle brzucha, oddawanie nadmiernej ilości gazów, nudności i biegunka to podstawowe objawy nieprawidłowego trawienia laktozy. Jest ono jednym z najczęstszych zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego. Zaburzenie wchłaniania laktozy uwarunkowane jest ilością, aktywnością i dostępnością laktazy.
Do przyczyn wymienionego zaburzenia zalicza się przede wszystkim niedojrzałość enzymów jelitowych u dzieci, defekty genetyczne, wrodzoną nietolerancję laktozy oraz nabyty niedobór laktazy u dorosłych, a także zmniejszenie powierzchni chłonnej jelita, nadmierny rozwój flory bakteryjnej, zaburzenia transportu węglowodanów przez ścianę jelita oraz resekcję znacznego odcinka jelita cienkiego.
Objawy i rozpoznanie nietolerancji laktozy
Objawy nietolerancji laktozy są zależne od wieku pacjenta, typu zaburzenia oraz ilości spożytej laktozy. W przypadku wrodzonego typu niedoboru laktozy (alaktazji) typowym objawem jest obfita, wodnista biegunka o znacznie obniżonym pH, powodująca często podrażnienie skóry okolicy odbytu i zmiany odparzeniowe. Z kolei przy hipolaktazji objawia się najczęściej bólami brzucha, wzdęciami, uczuciem przelewania w jelitach i nudnościami, co dodatkowo prowadzić może do zaburzeń snu i uczucia ciągłego zmęczenia. Nasilenie objawów jest zmienne osobniczo i zależy od ilości niewchłoniętej laktozy.
Do metod diagnostycznych stosowanych najczęściej w wykrywaniu zaburzeń wchłaniania laktozy zalicza się metody nieinwazyjne badania aktywności laktazy — obecność wodoru w powietrzu wydechowym, obciążeniowy poziom glukozy w surowicy krwi, badania moczu oraz kału. Stosunkowo rzadko stosuje się natomiast metodę bezpośrednią polegającą na pobraniu wycinków błony śluzowej jelita cienkiej podczas badania endoskopowego, a następnie pomiarze aktywności laktazy w rąbku szczoteczkowym.
Leczenie nietolerancji laktozy
Istotną rolę w leczeniu zaburzeń wchłaniania laktozy odgrywa ograniczenie spożycia tego dwucukru lub nawet całkowita jego eliminacja z diety (tylko w przypadku wrodzonego niedoboru laktazy). Konieczne jest jednocześnie niedopuszczenie do powstania niedoborów żywieniowych, co może powodować m.in. ograniczenie wzrostu i rozwoju w przypadku dzieci.
Konieczne jest wyeliminowanie z diety mleka i jego przetworów, a zalecane spożywanie mleka fermentowanego w postaci kefirów lub jogurtów, mających pozytywny wpływ na florę bakteryjną i perystaltykę jelit. Równocześnie obecne w niniejszych produktach probiotyki wykazują zdolność do wytwarzania laktazy. Dozwolone jest spożywanie serów dojrzewających, które zawierają mniej laktozy i tym samym mogą być lepiej tolerowane.
Możliwe jest także stosowanie egzogennej laktazy w postaci preparatów farmaceutycznych dodawanych do mleka przed jego spożyciem lub przyjmowanych doustnie w trakcie spożywania mleka i jego produktów (dostępne w Polsce: Enzym Laktaza i Lactosanol). Pewnym rozwiązaniem może być także spożywanie mleka o obniżonej zawartości laktozy MINILA, zaś w przypadku wtórnej nietolerancji laktozy konieczna jest okresowa eliminacja mleka i stosowanie produktów bezlaktozowych. Należy pamiętać, że laktoza jest obecna również w innych produktach spożywczych — niektórych wyrobach piekarskich, płatkach śniadaniowych, margarynie, sosach i innych półproduktach w proszku.
Podsumowanie
Nietolerancja laktozy to stosunkowo często występujące zaburzenie powodujące w wielu przypadkach znaczne obniżenie jakości życia. Zastosowanie odpowiedniego leczenia dietetycznego może skutecznie wyeliminować objawy ze strony przewodu pokarmowego. Istotne jest odpowiednie zbilansowanie i suplementacja składników odżywczych, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjentów wymagających leczenia z zastosowaniem preparatów zawierających laktozę.
Ze względu na częste występowanie laktozy jako wypełniacza wielu leków (około 20% leków dostępnych na receptę i około 6% leków dostępnych bez recepty, suplementy diety) a także mając na uwadze, że faktyczna obecność laktozy w preparatach farmaceutycznych może być większa niż deklarowana, zarówno lekarz, jak i farmaceuta powinni uważać na zastępowanie leków pozbawionych laktozy w składzie na leki ją zawierające. Przyjmowanie takiego leku w przypadku współwystępującej z leczoną chorobą nietolerancji laktozy może mieć istotne klinicznie konsekwencje, a niniejszy efekt może być nasilony w przypadku przyjmowania kilku różnych preparatów zawierających w swoim składzie laktozę (np. w przypadku osób starszych), w tym również preparatów OTC.