Prawidłowy demakijaż i oczyszczanie skóry kluczem do pięknej cery
mgr Małgorzata Dudek, kosmetolog, spec. medycyna estetyczna, nauczyciel akademicki
Gładka i promienna cera jest marzeniem każdej kobiety. Osiągnięcie jej jest prostsze niż nam się wydaje, a pierwszym krokiem w tym kierunku jest odpowiednie wykonywanie demakijażu oraz oczyszczania skóry. Często uważa się, że jest to krok mało znaczący, jako iż kosmetyki oczyszczające mają styczność z naskórkiem tylko przez kilka sekund – nic bardziej mylnego!
Prawidłowe usunięcie zanieczyszczeń ze skóry pozwala jej oddychać, prawidłowo się regenerować oraz gwarantuje zwiększone wchłanianie się substancji aktywnych zawartych w produktach pielęgnacyjnych. Oczyszczanie skóry jest kluczowym etapem rytuału pielęgnacyjnego, gwarantującym zdrową skórę.
Nasza skóra codziennie narażona jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczeń środowiska. Dodatkowo, poprzez aktywne funkcjonowanie, zbiera się na niej warstewka łoju wyprodukowana przez gruczoły łojowe, pot, kurz, nosi na sobie warstwę makijażu oraz filtrów przeciwsłonecznych.
Codziennie po powrocie do domu należy dokładnie wszystkie te elementy usunąć, aby zagwarantować skórze odpowiednie warunki do przeprowadzenia procesów regeneracyjnych w trakcie snu. Po przebudzeniu natomiast należy delikatnie oczyścić naskórek z pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych nałożonych wieczorem oraz z warstwy potu i łoju wyprodukowanego w nocy tak, aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia.
Najpierw – demakijaż
Aby rozpocząć proces oczyszczania skóry, należy zacząć od usunięcia z jej powierzchni wszystkich uprzednio nałożonych kosmetyków kolorowych – podkładu, tuszu czy pomadki. Najpierw skupić należy się na usuwaniu makijażu z okolicy oczu i ust, bowiem tam znajdują się kosmetyki o najintensywniejszej pigmentacji oraz trwalszej formule. Do usunięcia makijażu z tych miejsc polecane są płyny dwufazowe czy też płyny micelarne. Płyny dwufazowe charakteryzują się obecnością dwóch formuł kosmetyku w jednej buteleczce – wodnej oraz tłuszczowej – które przed zastosowaniem należy zmieszać poprzez energiczne potrząśnięcie butelką.
Faza wodna kosmetyku odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie, tłuszczowa zaś – za usunięcie zanieczyszczeń rozpuszczalnych w tłuszczach. Najczęściej zawierają one także substancje aktywne pielęgnujące delikatną skórę wokół oczu oraz rzęs, takie jak np. olejek rycynowy. Makijaż z okolicy oka należy usuwać ruchem „wymiatającym”, wzdłuż rzęs, przesuwając wacik z płynem od ich nasady po końce. Niedozwolone jest przesuwanie wacika w poprzek rzęs, od jednego kącika oka do drugiego. Powoduje to niepotrzebne rozciąganie delikatnej skóry powiek powodując utratę jej elastyczności.
Do zmywania makijażu zarówno z okolicy oczu, jak i twarzy, idealnie sprawdzą się także cieszące się ogromną popularnością płyny micelarne. Zyskały one sympatię kobiet ze względu na swoje niezwykle skuteczne, aczkolwiek delikatne, działanie oczyszczające. Istnieje wiele rodzajów tego kosmetyku, dostosowanych do konkretnych typów cery, zawierających odpowiednie dla nich substancje aktywne.
Płyny micelarne swoje właściwości oczyszczające zawdzięczają micelom, czyli drobniutkim cząsteczkom myjącym składających się z detergentów. Usuwają one zarówno zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie, jak i w tłuszczach. Po zastosowaniu płynu micelarnego, należy koniecznie zmyć go z twarzy – pozostawienie detergentu na powierzchni naskórka skutkuje wymywaniem przez niego naturalnych lipidów znajdujących się na jego powierzchni, co prowadzi do powstawania podrażnień oraz przesuszenia czy odwodnienia skóry.
Faza właściwa – oczyszczanie
Po wstępnym zmyciu zanieczyszczeń z powierzchni skóry, można przejść do fazy właściwej – oczyszczania skóry produktami myjącymi. Można zrobić to poprzez oczyszczanie jednoetapowe bądź oczyszczanie dwuetapowe.
Oczyszczanie jednoetapowe polega na zastosowaniu jednego produktu myjącego. Polecane jest dla osób ze skórą wrażliwą oraz skłonną do podrażnień, która słabo znosi kontakt z dużą ilością środków myjących.
Jednoetapowe oczyszczanie można zastosować do oczyszczania skóry o poranku. W tym celu, należy wybrać produkt myjący dostosowany do konkretnego typu cery – żel, piankę, pastę czy też olejek. Dla cery tłustej czy trądzikowej zalecane będą delikatne żele oraz pasty myjące, zawierające łagodne detergenty, które dokładnie oczyszczą powierzchnię skóry.
Cery dojrzałe, suche czy odwodnione – dla nich zalecane są cięższe, bardziej bogate konsystencje myjące w postaci olejków czy balsamów myjących. Nie wysuszą one powierzchni skóry poprzez naruszenie jej płaszcza hydrolipidowego, a dzięki zawartości olejków dodatkowo ją odżywią.
Oczyszczanie dwuetapowe polega na zastosowaniu dwóch produktów myjących o przeciwstawnych konsystencjach – produktu olejowego oraz produktu na bazie wody.
Do oczyszczania skóry produktem olejowym wybrać możemy zemulgowane olejki myjące oraz oczyszczanie metodą OCM. Metoda OCM (ang. oil cleansing method) polega na oczyszczeniu naskórka mieszaniną odpowiednio dobranych olei w odpowiednich proporcjach dla danego typu cery. Doskonale rozpuści ona wszelkie zanieczyszczenia.
Taką mieszankę należy zmywać z powierzchni skóry bambusową lub muślinową szmatką zanurzoną w bardzo ciepłej wodzie – ściereczka pozwoli na mechaniczne starcie oleju, a wysoka temperatura ułatwi usunięcie mieszanki z powierzchni skóry.
Alternatywą dla tej metody jest zastosowanie olejku myjącego z dodatkiem emulgatora – po zmieszaniu z wodą tworzy on delikatną, mleczną emulsję, którą stosuje się na zwilżoną twarz, dokładnie tak samo jak tradycyjny żel do oczyszczania skóry. Faza ta pozwala na dokładne i dogłębne oczyszczenie powierzchni naskórka oraz porów skórnych z zanieczyszczeń łatwo rozpuszczalnych w produktach olejowych.
Drugim etapem jest zastosowanie produktu na bazie wody – żelu czy też pianki myjącej. Produkt ten pozwoli na domycie pozostałości oleju z powierzchni skóry oraz da użytkownikowi uczucie świeżości oraz dogłębnego oczyszczenia skóry. Wszelkie produkty na bazie wody zmywać należy delikatnie chłodną wodą, tak aby ukoić naczynia krwionośne oraz umożliwić domknięcie porów skórnych.
A co dalej?
Po dokładnym oczyszczeniu skóry, kiedy mamy pewność, że nie zalegają na niej żadne zanieczyszczenia, możemy przejść do kolejnych kroków pielęgnacyjnych dostosowanych do konkretnego typu cery – tonizowania oraz nakładania kosmetyków nawilżających czy też odżywczych. Należy zrobić to niezwłocznie po oczyszczeniu twarzy, aby uzupełnić lipidy częściowo usunięte z powierzchni skóry poprzez zastosowanie myjących detergentów. Wszelkie niedobory w płaszczu hydrolipidowym skóry będą powodować jej nadmierne przesuszenie oraz odwodnienie.