Czy warto suplementować kolagen?

Mgr kosme­to­lo­gii ze spe­cjal­no­ścią w medy­cy­nie este­tycz­nej
Mał­go­rza­ta Dudek

 

Kola­gen to pod­sta­wo­we biał­ko budu­ją­ce ludz­ki orga­nizm. Jest w sta­nie wytwa­rzać go samo­dziel­nie, jed­nak z wie­kiem pro­du­ku­je go coraz mniej. Odpo­wia­da on za pra­wi­dło­we funk­cjo­no­wa­nie sta­wów, kości, chrzą­stek, ale rów­nież za jędr­ność i ela­stycz­ność skó­ry.

Czym jest kola­gen?

Kola­gen jest biał­kiem budul­co­wym samo­dziel­nie syn­te­ty­zo­wa­nym przez orga­nizm. Jest pod­sta­wo­wym ele­men­tem budu­ją­cym skó­rę, ścię­gna, kości, sta­wy oraz rogów­kę oka. Sta­no­wi 35% biał­ka w całym orga­ni­zmie. Jest roz­cią­gli­wy, ale rów­nież wytrzy­ma­ły, dzię­ki cze­mu sta­no­wi pod­po­rę dla narzą­dów znaj­du­ją­cych się wewnątrz orga­ni­zmu i warun­ku­je ich pra­wi­dło­we uło­że­nie w jamie brzusz­nej.

Kola­gen a orga­nizm

Kola­gen wpły­wa na więk­szość ukła­dów budu­ją­cych ludz­ki orga­nizm. Jego klu­czo­wa rola wyda­je się mieć z wią­zek z narzą­dem ruchu, a więc sta­wa­mi, wię­za­dła­mi oraz kość­mi. Odpo­wia­da za nawil­że­nie sta­wów, ich pra­wi­dło­wą ela­stycz­ność i wytrzy­ma­łość, przez co zapo­bie­ga ich degra­da­cji i umoż­li­wia swo­bod­ne i bez­bo­le­sne poru­sza­nie się. Jest on rów­nież waż­nym ele­men­tem budu­ją­cym naczy­nia krwio­no­śne, przez co odpo­wia­da za ich pra­wi­dło­we roz­sze­rza­nie, obkur­cza­nie oraz ela­stycz­ność. Sztyw­ne naczy­nie szyb­ko sta­je się kru­che oraz ule­ga uszko­dze­niu, co pro­wa­dzi do zwięk­sze­nia podat­no­ści na sinia­ki. Przy­czy­nia się do popra­wy krą­że­nia ogól­no­ustro­jo­we­go oraz zmniej­sza ryzy­ko roz­wo­ju zwią­za­nych z tym scho­rzeń.

Kola­gen a skó­ra

Skó­ra skła­da się z trzech warstw: naskór­ka, skó­ry wła­ści­wej oraz tkan­ki pod­skór­nej. To wła­śnie skó­ra wła­ści­wa w więk­szo­ści zbu­do­wa­na jest z włó­kien kola­ge­no­wych. Jej zada­niem jest zapew­nie­nie skó­rze wytrzy­ma­ło­ści na bodź­ce zewnętrz­ne oraz sprę­ży­sto­ści. Moż­li­we jest to dzię­ki dużej zawar­to­ści kola­ge­nu. Pro­du­ko­wa­ny jest on przez fibro­bla­sty, a więc komór­ki budu­ją­ce skó­rę wła­ści­wą zawar­te w tkan­ce łącz­nej włók­ni­stej. W mło­dej i dobrze funk­cjo­nu­ją­cej skó­rze zacho­dzi nie­ustan­na prze­bu­do­wa kola­ge­nu – włók­na znisz­czo­ne zosta­ją roz­ło­żo­ne przez enzy­my macie­rzy zewną­trz­ko­mór­ko­wej, a w ich miej­sce syn­te­zo­wa­ny jest nowy. Jest on zato­pio­ny w muko­po­li­sa­cha­ry­do­wym żel­ku, któ­ry chro­ni go przed wysy­cha­niem – suche włók­no kola­ge­no­we tra­ci swo­ją wytrzy­ma­łość, dla­te­go tak waż­ne jest w tera­pii prze­ciw­sta­rze­nio­wej dba­nie o pra­wi­dło­wą podaż wody od zewnątrz i wewnątrz.

Ilość wytwa­rza­ne­go w skó­rze kola­ge­nu spa­da wraz z wie­kiem. Już po 25 roku życia jego masa zaczy­na maleć o 1% corocz­nie. Pra­wi­dło­wa ilość i jakość kola­ge­nu budu­ją­ce­go skó­rę warun­ku­je przede wszyst­kim jej mło­dy wygląd. Odpo­wied­ni poziom kola­ge­nu to skó­ra dobrze nawil­żo­na, gład­ka i pro­mien­na. Warun­ku­je on rów­nież powsta­wa­nie takich defek­tów jak cel­lu­lit czy roz­stę­py. W mło­dej i zdro­wej skó­rze rów­nież pro­ces goje­nia się ran zacho­dzi szyb­ciej, a pozo­sta­łe po nim bli­zny są mniej widocz­ne.

Kola­gen w kre­mach oraz suple­men­tach

Na ryn­ku znaj­du­je się wie­le kre­mów ofe­ru­ją­cych w swo­im skła­dzie kola­gen. Mają one teo­re­tycz­nie za zada­nie ujędr­nić skó­rę i popra­wić jej ela­stycz­ność. Czy tak fak­tycz­nie zadzia­ła krem z kola­gen? Nie­ste­ty nie. Kola­gen jako biał­ko to poli­pep­tyd, ozna­cza to, że jego łań­cuch zło­żo­ny jest z wie­lu małych czą­ste­czek – ami­no­kwa­sów. Suma­rycz­nie jego czą­stecz­ka jest bar­dzo duża, zbyt duża, aby swo­bod­nie pene­tro­wać skó­rę i dostać się do jej wnę­trza. Czy w związ­ku z tym zasad­ne jest sto­so­wa­nie kre­mów z kola­ge­nem? Odpo­wiedź brzmi tak – stwo­rzy on na powierzch­ni skó­ry oklu­zję, dzię­ki któ­rej odpa­ro­wa­nie wody z naskór­ka będzie utrud­nio­ne a co za tym idzie, skó­ra będzie lepiej nawil­żo­na. Dodat­ko­wo czą­stecz­ka kola­ge­nu optycz­nie wygła­dza skó­rę.

Obec­nych jest rów­nież wie­le suple­men­tów die­ty ofe­ru­ją­cych kola­gen – w prosz­ku, tablet­kach czy w posta­ci płyn­nej. Wybie­ra­jąc odpo­wied­ni suple­ment, war­to zwró­cić uwa­gę na ilość gra­mów w por­cji, jego pocho­dze­nie (naj­le­piej wybie­rać kola­gen rybi) oraz doda­tek wita­mi­ny C, któ­ra jest nie­zbęd­na do pra­wi­dło­wej bio­syn­te­zy włók­na kola­ge­no­we­go. Po przy­ję­ciu suple­men­tu łań­cuch kola­ge­nu zosta­nie stra­wio­ny w żołąd­ku i podzie­lo­ny na poje­dyn­cze ami­no­kwa­sy, któ­re zosta­ną włą­czo­ne do puli ami­no­kwa­sów w orga­ni­zmie i prze­ka­za­ne tam, gdzie odbu­do­wa kola­ge­nu będzie naj­bar­dziej potrzeb­na.