Jak prawidłowo dbać o kobiecą higienę intymną i dlaczego jest to bardzo ważne?
Odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważna i wie to każdy. Oczywistą kwestią jest też dbanie o higienę intymną. Ale prawda jest taka, że wiele osób popełnia błędy, które niestety zwiększają ryzyko infekcji. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena.
Higiena intymna od A do Z — to trzeba wiedzieć!
Zaczniemy może od rzeczy naprawdę prozaicznej, a więc samego mycia. Przemywania stref intymnych należy wykonywać przynajmniej 2–3 razy w ciągu dnia. Podczas przemywania nie trzeba stosować żadnych kosmetyków, wystarczy strumień bieżącej, zimnej wody. Raz dziennie należy zastosować odpowiedni płyn do higieny intymnej. Absolutnie zakazane jest mycie stref intymnych mydłem, żelem pod prysznic czy też płynem do kąpieli, gdyż są one pełne sztucznych substancji, które podrażniają te delikatne strefy. Trzeba pamiętać, że większość tych kosmetyków, które są niedozwolone, ma zasadowe pH, a więc takie powyżej 8,5, co przyczynia się do niszczenia kwaśnego środowiska pochwy, a więc dochodzi do zniszczenia bariery ochronnej, która chroni przed bakteriami. Żele czy płyny do kąpieli mogą podrażniać, dlatego należy wybrać odpowiedni płyn do higieny intymnej, który delikatnie myje oraz odświeża, usuwa też drobnoustroje. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, a przy tym działa nawilżająco i regenerująco na błonę śluzową. Dobry płyn do higieny intymnej powinien zawierać kwas mlekowy, który pozwala na utrzymanie właściwego pH, a także prebiotyki, które wspomagają rozwój naturalnej flory bakteryjnej. Dobrze jeżeli w składzie znajdują się wyciągi z ziół takich jak rumianek, nagietek, szałwia, aloes. Prowitamina B5, lanolina czy też gliceryna również powinny znaleźć się w kosmetyku. Możecie znaleźć je w Dr.Max.
Czy warto zażywać probiotyki?
Prawda jest taka, że samo mycie okolic intymnych nie wystarcza. Coraz częściej zaleca się też stosowanie probiotyków ginekologicznych. Wbrew pozorom należy je stosować nie tylko podczas leczenia, np. stanów zapalnych, grzybicznych, czy bakteryjnych, lecz także profilaktycznie. Jest to wręcz absolutne must have jeżeli korzystacie z basenu. Doskonale sprawdzają się tutaj doustne probiotyki, które zalecane są też dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Najlepiej wybierać takie na bazie kwasu mlekowego. Wspomagają one utrzymanie prawidłowego środowiska pochwy. Alternatywą mogą być tutaj kapsułki dopochwowe. Również one powinny zawierać bakterie kwasu mlekowego, które przywracają równowagę pH i zapobiegają zaburzeniom mikroflory. Wystarczy zastosować jedną kapsułkę na noc przez tydzień, by poczuć różnicę.
Czy można golić miejsca intymne?
Brazylijska depilacja swego czasu była bardzo modna, choć prawda jest taka, że niestety zwiększała ona ryzyko infekcji intymnych. Dlatego należy absolutnie z niej zrezygnować. Golenie miejsc intymnych nie jest do końca zabronione, ale jednak trzeba pamiętać o tym, aby usuwać włoski maszynką jednorazową, a potem bardzo dokładnie ją zdezynfekować. Absolutnie nie można stosować jednej maszynki do golenia nóg i miejsc intymnych. Do tego jeszcze przed goleniem należy użyć dobrego żelu. Powinien on być jak najbardziej naturalny. Najlepiej stosować tutaj żele do golenia miejsc intymnych. Na wzgórzu łonowym trzeba golić się z włosem, a nie pod włos. Po depilacji należy przemyć pochwę, a następnie nałożyć balsam po goleniu do pielęgnacji skóry okolic intymnych.