Nie tylko z Dniem Babci i Dziadka. Dlaczego dieta dla seniora powinna na stałe zagościć w grafiku naszych bliskich?

Obni­żo­ny meta­bo­lizm, osła­bie­nie orga­ni­zmu, ryzy­ko scho­rzeń i nie­do­bo­rów — głów­nie z tymi wyzwa­nia­mi każ­de­go dnia mie­rzą się senio­rzy, któ­rzy bar­dzo czę­sto nie mogą sobie pozwo­lić na zbi­lan­so­wa­ną die­tę. Powo­dy? M.in. przy­zwy­cza­je­nia, ogra­ni­czo­ny dostęp do naj­po­trzeb­niej­szych pro­duk­tów, a tak­że brak wie­dzy o moż­li­wo­ściach, jakie ser­wu­je nam sam rynek. W tym miej­scu poja­wia się szan­sa dla nas — osób, któ­re chcą real­nie pomóc naj­bliż­szym.

Die­ta pudeł­ko­wa bije rekor­dy. Czy trend omi­nął senio­rów?

Według danych plat­for­my Die­tly, tyl­ko w roku 2019 zre­ali­zo­wa­no oko­ło 20 mln dostaw cate­rin­go­wych. Jak na sto­sun­ko­wo mło­dy i nadal roz­wi­ja­ją­cy się rynek — w kra­ju dzia­ła oko­ło 500 wyspe­cja­li­zo­wa­nych firm — licz­by robią nie­ma­łe wra­że­nie. Kto naj­czę­ściej sta­wia na die­tę pudeł­ko­wą? Tutaj nie ma regu­ły. Czę­sto są to zarów­no oso­by mło­de, ela­stycz­ne, jak i pra­cow­ni­cy eta­to­wi po czter­dzie­st­ce, czy pięć­dzie­siąt­ce. O ile pano­wie z regu­ły sta­wia­ją na pakie­ty spor­to­we, panie decy­du­ją się na bar­dzo kon­kret­ne die­ty wspie­ra­ją­ce. Co jed­nak z senio­ra­mi?

Wśród 20 mln dostaw za rok 2019 (wzrost sprze­da­ży o 5–7 mln w sto­sun­ku do roku 2018) nie wyróż­nio­no kon­kret­nych grup wie­ko­wych. Jed­no jest jed­nak pew­ne — 20 tys. dostar­cza­nych zesta­wów dzien­nie tyl­ko na tere­nie War­sza­wy (sta­ty­sty­ki za rok 2018) to licz­ba naj­czę­ściej napę­dza­na przez pra­cow­ni­ków kor­po­ra­cji. W skład naj­więk­szych kon­cer­nów wcho­dzi rela­tyw­nie spo­ra licz­ba pra­cow­ni­ków z dłu­gim sta­żem (są to m.in. człon­ko­wie zarzą­dów, pre­ze­si, czy mana­ge­ro­wie wyż­sze­go szcze­bla). Wła­śnie ta gru­pa ze wzglę­du na spe­cy­ficz­ny rytm pra­cy — decy­du­je się na regu­lar­ny cate­ring. Jak sytu­acja wyglą­da z oso­ba­mi na eme­ry­tu­rach oraz spo­za świa­ta wiel­kie­go biz­ne­su?

Nie trze­ba być pre­ze­sem. Senio­rzy powin­ni posta­wić na cate­ring

Die­ta pudeł­ko­wa nie musi być wydat­kiem rzę­du kil­ku­set zło­tych za pakiet pię­ciu posił­ków. Fak­tem jest, że ceny są bar­dzo zróż­ni­co­wa­ne, co nie szu­flad­ku­je cate­rin­gu, jako dobra dla wybit­nie sytu­owa­nych. W skład kosz­tów zesta­wu wcho­dzi m.in. sta­ran­na orga­ni­za­cja menu, wcze­śniej­sza obrób­ka pro­duk­tów, spe­cjal­ne opa­ko­wa­nia, a tak­że dosta­wa, ale i wiel­kość zamó­wie­nia (naj­czę­ściej poda­wa­na w kcal). Ceny za dzień cate­rin­gu zaczy­na­ją się nawet od 22 zł. Czy tyl­ko kwe­stie eko­no­micz­ne prze­ma­wia­ją na korzyść senio­rów?

Dużą zale­tą cate­rin­gów jest wygo­da odbio­ru. Czę­sto już o 6:00, a nawet 5:00 kurie­rzy zosta­wia­ją pod drzwia­mi zestaw na cały dzień. Bio­rąc pod uwa­gę rytm dobo­wy sta­ty­stycz­ne­go senio­ra, nie są to wca­le pory bar­dzo wcze­sne. Prze­pis na odzy­ska­nie satys­fak­cji senio­ra z wła­snej die­ty? Regu­lar­ność. Nie­ste­ty, duża część osób star­szych do tej kwe­stii nie przy­wią­zu­je więk­szej uwa­gi, co sygna­li­zu­ją sami dostaw­cy, m.in. Adam Adam­ski z cate­rin­gu Fit Mali­na.

Mało, ale regu­lar­nie. Eks­per­ci o die­cie dla senio­ra

Coraz czę­ściej głos w dys­ku­sji o die­cie dla senio­ra zabie­ra­ją wła­ści­cie­le firm cate­rin­go­wych. Znaw­cy tema­tu pod­kre­śla­ją, że w przy­pad­ku osób star­szych to dzie­ci oraz wnu­ki zachę­ca­ją do wypró­bo­wa­nia pakie­tów die­te­tycz­nych, powo­łu­jąc się nie tyl­ko na kwe­stie finan­so­we, czy wygo­dę, ale i duże doświad­cze­nie dostaw­ców. Szcze­gól­nie w tak trud­nym cza­sie, jakim jest pan­de­mia koro­na­wi­ru­sa, ini­cja­ty­wę w zapew­nie­niu zbi­lan­so­wa­nej die­ty senio­rom wyka­zu­ją wła­śnie mło­dzi.

- Bar­dzo dużo osób w naszym wie­ku, ludzi mło­dych, dzwo­ni­ło, aby zamó­wić cate­ring dla swo­ich rodzi­ców. Przy współ­pra­cy z die­te­ty­ka­mi i naszy­mi klien­ta­mi usta­li­li­śmy opty­mal­ny zestaw, któ­ry w tej chwi­li ofe­ru­je­my wła­śnie oso­bom star­szym. […] Die­ta powin­na być odpo­wied­nio zbi­lan­so­wa­na: musi dostar­czać odpo­wied­nie wita­mi­ny, mine­ra­ły, wzmac­niać kości, uzu­peł­niać żela­zo. Pod­sta­wą jest racjo­nal­ne żywie­nie w małych por­cjach — mówił w roz­mo­wie z redak­cją Pyta­nia na Śnia­da­nie Adam Adam­ski, były mistrz Pol­ski w kul­tu­ry­sty­ce i zało­ży­ciel cate­rin­gu die­te­tycz­ne­go Fit Mali­na.

Cate­ring die­te­tycz­ny to dla wie­lu senio­rów punkt zwrot­ny w sta­ra­niach o lep­sze samo­po­czu­cie. Szcze­gól­nie w kon­tek­ście nad­cho­dzą­ce­go Dnia Bab­ci oraz Dnia Dziad­ka zadbaj­my o oso­by star­sze, oraz szu­kaj­my alter­na­tyw wzglę­dem typo­wych życzeń i upo­min­ków. Miej­my nadzie­ję, że rok 2021 będzie dla naszych naj­bliż­szych cza­sem wiel­kich zmian — rów­nież na polu zdro­wia i zbi­lan­so­wa­nej die­ty.