„POZNAJ SWOJĄ DŁAWICĘ. NAUCZ SIĘ JĘZYKA SWOJEGO SERCA”. RUSZYŁA II EDYCJA MIĘDZYNARODOWEJ KAMPANII EDUKACYJNEJ EUROPEJSKIEGO TOWARZYSTWA KARDIOLOGICZNEGO

„ANGINA AWARENESS INITIATIVE”

W dniach 21 – 27 wrze­śnia w Pol­sce, z ini­cja­ty­wy Euro­pej­skie­go Towa­rzy­stwa Kar­dio­lo­gicz­ne­go i przy wspar­ciu Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Kar­dio­lo­gicz­ne­go, obcho­dzo­ny jest Tydzień Świa­do­mo­ści Dła­wi­cy Pier­sio­wej. W tym cza­sie zapla­no­wa­no zin­ten­sy­fi­ko­wa­ne dzia­ła­nia mają­ce na celu budo­wa­nie świa­do­mo­ści spo­łecz­nej na temat dła­wi­cy pier­sio­wej — poważ­ne­go scho­rze­nia kar­dio­lo­gicz­ne­go, wciąż zbyt rzad­ko roz­po­zna­wa­ne­go i leczo­ne­go, któ­re jest bez­po­śred­nim skut­kiem cho­ro­by nie­do­krwien­nej ser­ca.

Dła­wi­ca pier­sio­wa, czy­li dusz­ni­ca bole­sna

Dła­wi­cę pier­sio­wą cha­rak­te­ry­zu­je zespół obja­wów spo­wo­do­wa­nych zmniej­sze­niem ilo­ści dostar­cza­ne­go tle­nu do mię­śnia ser­co­we­go w sto­sun­ku do jego zapo­trze­bo­wa­nia. Gdy ser­ce pra­cu­je w warun­kach nor­mal­nych, ilość krwi dopły­wa­ją­cej tęt­ni­ca­mi wień­co­wy­mi zapew­nia odpo­wied­nią ilość tle­nu i sub­stan­cji odżyw­czych, jaką potrze­bu­je mię­sień ser­co­wy do wyko­na­nia pra­cy. Kie­dy zapo­trze­bo­wa­nie na tlen wzra­sta – np. spo­wo­do­wa­ne wysił­kiem fizycz­nym lub emo­cja­mi – krew w wyni­ku zwę­żeń w naczy­niach wień­co­wych nie dostar­cza odpo­wied­niej ilo­ści tle­nu i w mię­śniu ser­co­wym poja­wia się defi­cyt, któ­ry obja­wia się cha­rak­te­ry­stycz­nym dla dła­wi­cy pier­sio­wej zamost­ko­wym bólem o cha­rak­te­rze uci­sku.

Obja­wy dła­wi­cy pier­sio­wej nie zawsze są cha­rak­te­ry­stycz­ne – obej­mu­ją m.in. dusz­ność
i nad­mier­ną potli­wość po wysił­ku, uczu­cie cięż­ko­ści, zmę­cze­nie i osła­bie­nie, ucisk, cię­żar, dła­wie­nie, odczu­cie pie­cze­nia oraz ból zamost­ko­wy (dła­wi­co­wy). Ból ten zlo­ka­li­zo­wa­ny jest w oko­li­cach most­ka, pro­mie­niu­je zwy­kle do lewej stro­ny cia­ła w kie­run­ku szyi, żuchwy, lewe­go bar­ku lub ramie­nia, do nad­brzu­sza oraz do oko­li­cy mię­dzy­ło­pat­ko­wej. Towa­rzy­szą mu zwy­kle koła­ta­nie ser­ca, brak tchu i nie­po­kój. Taki ból może trwać od kil­ku do kil­ku­na­stu minut,
a cza­sa­mi nawet dłu­żej, a jego inten­syw­ność nie zmie­nia się wraz ze zmia­ną pozy­cji cia­ła czy fazy cyklu odde­cho­we­go.

Nie­ste­ty nadal wie­lu cho­rych nie roz­po­zna­je obja­wów dła­wi­cy na jej wcze­snym eta­pie. Tym­cza­sem zbyt póź­no dia­gno­zo­wa­na dła­wi­ca pier­sio­wa pro­wa­dzi do postę­pu­ją­ce­go pogor­sze­nia wydol­no­ści fizycz­nej, włącz­nie z zagro­że­niem nie­peł­no­spraw­no­ścią oraz skut­ku­je groź­ny­mi kon­se­kwen­cja­mi, w tym taki­mi jak wystą­pie­nie zawa­łu ser­ca i uda­ru mózgu. Póź­na dia­gno­za to tak­że gor­sze roko­wa­nie lecze­nia.

Cho­ro­ba nie­do­krwien­na ser­ca jest jed­ną z naj­czę­ściej wystę­pu­ją­cych cho­rób w Pol­sce. Licz­bę Pola­ków z jej roz­po­zna­niem oce­nia się na ponad 1,5 milio­na. Jest przy tym poważ­nym zagro­że­niem dla zdro­wia i życia, a będąc przy­czy­ną dole­gli­wo­ści zmniej­sza też jego jakość. Oce­nia się, że nawet 30% osób z cho­ro­bą nie­do­krwien­ną ser­ca może cier­pieć z powo­du dła­wi­cy pier­sio­wej. W wie­lu przy­pad­kach jej obja­wy zapo­wia­da­ją wystą­pie­nie zawa­łu ser­ca. Nie ma wąt­pli­wo­ści: obja­wów dła­wi­cy pier­sio­wej nie nale­ży lek­ce­wa­żyć”ostrze­ga prof. dr hab. n. med. Piotr Jan­kow­ski z Insty­tu­tu Kar­dio­lo­gii Col­le­gium Medi­cum Uni­wer­sy­te­tu Jagiel­loń­skie­go w Kra­ko­wie i doda­je: „W przy­pad­ku poja­wie­nia się dole­gli­wo­ści mogą­cych być obja­wem cho­ro­by nie­do­krwien­nej ser­ca zawsze nale­ży pil­nie skon­sul­to­wać się z leka­rzem. Wła­ści­we postę­po­wa­nie, w tym dia­gno­sty­ka i lecze­nie zabie­go­we, odpo­wied­nie lecze­nie far­ma­ko­lo­gicz­ne oraz inten­syw­na zmia­na sty­lu życia pozwa­la­ją zmniej­szyć ryzy­ko wystą­pie­nia zawa­łu ser­ca i zazwy­czaj powo­du­ją ustą­pie­nie dole­gli­wo­ści”.

Dła­wi­ca pier­sio­wa – czę­stość wystę­po­wa­nia:

Według sza­cun­ków eks­per­tów, każ­de­go dnia w Euro­pie na dła­wi­cę pier­sio­wą zapa­da od 2 do 4 osób na 1000 miesz­kań­ców, a cho­ru­je mię­dzy 20 a 40 osób na 1000 miesz­kań­ców. W Pol­sce z powo­du dła­wi­cy pier­sio­wej może cier­pieć oko­ło 1,5 mln osób, a w USA nawet 8,5 mln osób.

Dła­wi­ca pier­sio­wa – lecze­nie

Lecze­nie dła­wi­cy pier­sio­wej (tera­pia far­ma­ko­lo­gicz­na) ma na celu zmniej­sze­nie nasi­le­nia obja­wów cho­ro­by i pod­nie­sie­nie jako­ści życia pacjen­tów oraz zapo­bie­ga­nie incy­den­tom ser­co­wo-naczy­nio­wym. Lecze­nie pole­ga na zaha­mo­wa­niu zmian w oko­li­cy naczyń wień­co­wych i nie dopusz­cza­niu do sytu­acji, w któ­rej docho­dzi do nie­do­krwie­nia mię­śnia ser­co­we­go. Istot­ną rolę wspo­ma­ga­ją­cą w tera­pii dła­wi­cy pier­sio­wej odgry­wa pro­fi­lak­ty­ka.

Postaw na pro­fi­lak­ty­kę − zdław pro­blem w zarod­ku.

Zmia­na sty­lu życia może zmniej­szyć ryzy­ko wystą­pie­nia cho­ro­by nie­do­krwien­nej ser­ca nawet o 80 proc. W pro­fi­lak­ty­ce dła­wi­cy pier­sio­wej klu­czo­we są:

Zdro­wa die­ta (warzy­wa, owo­ce, peł­no­ziar­ni­ste pro­duk­ty zbo­żo­we, pro­duk­ty mlecz­ne, ryby, orze­chy, drób, chu­de mię­so)

Ogra­ni­cze­nie spo­ży­cia nie­zdro­wych skład­ni­ków, np. sól, tłusz­cze trans

Regu­lar­ne spo­ży­wa­nie posił­ków

Picie wody

Aktyw­ność fizycz­na

Uni­ka­nie sytu­acji stre­so­wych

Uni­ka­nie alko­ho­lu, pale­nia

Regu­lar­ne bada­nia pro­fi­lak­tycz­ne

Tydzień Świa­do­mo­ści Dła­wi­cy Pier­sio­wej w Pol­sce (21–27 wrze­śnia 2020).

W ramach kam­pa­nii orga­ni­za­to­rzy zapla­no­wa­li aktyw­no­ści, któ­rych celem jest przede wszyst­kim zwró­ce­nie uwa­gi na pro­blem zdro­wot­ny jaki sta­no­wi dła­wi­ca pier­sio­wa, edu­ka­cja w zakre­sie jej obja­wów i postę­po­wa­nia w przy­pad­ku ich wystą­pie­nia, a tak­że pro­mo­cja pro­fi­lak­ty­ki i zdro­we­go sty­lu życia aby prze­ciw­dzia­łać wystą­pie­niu dła­wi­cy i jej kon­se­kwen­cjom.
21 wrze­śnia, o zmierz­chu, war­szaw­ski budy­nek War­saw Spi­re Buil­ding wyświe­tli hasło kam­pa­nii, po to, aby zwró­cić uwa­gę prze­chod­niów na pro­blem dła­wi­cy pier­sio­wej.

Ponad­to, miesz­kań­cy 15 miast w Pol­sce (War­sza­wa, Kra­ków, Łódź, Wro­cław, Poznań, Gdy­nia, Bia­ły­stok, Kato­wi­ce, Cho­rzów, Bytom, Sie­mia­no­wi­ce Ślą­skie, Mysło­wi­ce, Pie­ka­ry Ślą­skie, Zabrze, Tar­now­skie Góry) podró­żu­ją­cy środ­ka­mi komu­ni­ka­cji miej­skiej (autobusy/tramwaje, w dniach 21–27 wrze­śnia) będą mogli obej­rzeć na nośni­kach rekla­mo­wych krót­ki spot edu­ka­cyj­ny na temat dła­wi­cy pier­sio­wej.

Szcze­gó­ły doty­czą­ce kam­pa­nii oraz mate­ria­ły edu­ka­cyj­ne na temat dła­wi­cy pier­sio­wej — w tym infor­ma­cje o cho­ro­bie, wska­zów­ki doty­czą­ce jej obja­wów, moż­li­wo­ści roz­po­zna­nia i życia
z dła­wi­cą pier­sio­wą dostęp­ne są na stro­nie www.dbajoserce.pl/poznaj-dlawice

BIBLIOGRAFIA:

  1. Woj­ty­niak, P. Goryń­ski [red.], 2018, Raport: Sytu­acja Zdro­wot­na Lud­no­ści Pol­ski i jej uwa­run­ko­wa­nia, Naro­do­wy Insty­tut Zdro­wia Publicz­ne­go – Pań­stwo­wy Zakład Higie­ny, War­sza­wa.

  2. Frycz-Kurek i wsp., 2008, Sta­bil­na cho­ro­ba wień­co­wa — epi­de­mio­lo­gia, dia­gno­sty­ka, wybór postę­po­wa­nia [w:] Cho­ro­by Ser­ca i Naczyń, Via Medi­ca 2008, tom 5, nr 3, 125–133

  3. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/155056,dlawica-piersiowa-stabilna [dostęp: 12.08.2019]

  4. http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Specjalisci-z-powodu-dlawicy-piersiowej-cierpi‑1–5‑mln-Polakow,193255,1014.html [dostęp: 13.09.2020].