Aktywność fizyczna – dla poprawy kondycji i większego szczęścia

mgr Paweł Gugulski, fizjoterapeuta
www.gugulski.com
Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Ruch to najlepsze i najtańsze lekarstwo. Nie tylko poprawia samopoczucie, ale pozwala również na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Osoby ćwiczące i zażywające ruchu regularnie są zdrowsze i pełne życia.
Aktywność fizyczna powoduje, że nasz organizm wskakuje na wyższe obroty, inicjując szereg procesów w organizmie, które sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
Dotlenia mózg, usuwa napięcie, poprawia krążenie, a także, przyspieszając nasz metabolizm, powoduje spalanie zbędnych kilogramów, które po okresie zimowym są utrapieniem wielu osób.
To najczęstszy powód, dla którego decydujemy się kupić swój pierwszy karnet na siłownię, czy odgruzowujemy zapomniany rower. Super! W tym momencie pewnie nasuwa się pytanie ile taka osoba powinna „ćwiczyć” i jaką aktywność fizyczną wybrać?
Rodzajów i form aktywności fizycznej jest mnóstwo. Każdy z nas powinien znaleźć taką, która będzie bezpieczna i przede wszystkim będzie sprawiała nam frajdę. Często bywa niestety tak, że zapał szybko mija, ponieważ wybraliśmy aktywność, która powoduje u nas ból czy zniechęcenie. Robimy to z różnych powodów. Bo znajomy czy znajoma chodzi, bo w danym momencie jest moda na konkretne zajęcia fitness, czy inną formę aktywności.
Aktywność fizyczna to nie tylko siłownia, bieganie czy kilometry pokonane na rowerze. To również spacery z psem, chodzenie z kijkami do nordic walking, joga, basen itd. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Rodzaj aktywności powinniśmy dostosować do naszego aktualnego stanu zdrowia, kondycji i możliwości. Należy pamiętać o tym, że wielu ludzi siedzi w pracy 8 godzin przed komputerem, wracamy do domu i musimy odpocząć. Robimy to najczęściej w pozycji siedzącej lub leżącej, jedząc posiłki również siedzimy. I tak 5–6 dni w tygodniu.
Osoba, która prowadzi siedzący tryb życia od lat, nie zostanie z dnia na dzień maratończykiem, czy nie wygra Tour de Pologne. Trzeba być tego świadomym, natomiast nie ma rzeczy niemożliwych.
Ruch powinien nam towarzyszyć każdego dnia. Im więcej czasu spędzimy w ruchu tym lepiej dla nas. Najważniejsze to mieć świadomość jak duże znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego ma ruch.
A teraz kilka faktów!
Każdy rodzaj aktywności fizycznej trwający przynajmniej 30 minut wyzwala produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Stanowią one rodzaj naturalnego narkotyku poprawiającego nastrój.
Spędzając czas wolny na kanapie przed telewizorem wcale nie dajemy organizmowi szans na regenerację i odzyskanie sił. Szczególnie, jeśli większość dnia spędzamy za biurkiem i nie ruszamy się za wiele. Paradoksalnie, aktywność fizyczna likwiduje zmęczenie i dodaje energii.
Ruch pobudza i poprawia krążenie, co wpływa na lepsze dotlenienie, w efekcie czego mózg, mięśnie i organy wewnętrzne pracują wydajniej, a my nie odczuwamy zmęczenia. To dlatego po „treningu” mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu i mimo zmęczenia nie brakuje motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.
Ograniczenie siedząco – leżącego trybu życia i wprowadzenie aktywności każdego dnia jest głównym czynnikiem zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce nadwagi i otyłości. Taka metoda nie odbija się negatywnie na zdrowiu. Wręcz przeciwnie, poprawia kondycję i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Właściwie dobrana aktywność fizyczna pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie przy jednoczesnym maksymalnym zachowaniu tkanki mięśniowej. Jeśli nie jesteśmy pewni jaka forma aktywności będzie dla nas odpowiednia udajmy się do osoby, która pomoże nam w wyborze. Taką osobą może być trener personalny lub fizjoterapeuta, który oceni nasz aparat ruchu i realnie doradzi jaki rodzaj aktywności będzie dla nas najlepszy.
Bardzo często towarzyszą nam również różnego rodzaju boleści, które powodują rezygnację i przeświadczenie, że jeżeli boli to nie powinniśmy się ruszać. Nic bardziej mylnego. Skorzystajmy z pomocy odpowiednich osób i cieszmy się zdrowiem, po to one są.
„Zażywanie” odpowiedniej aktywności fizycznej poprawia funkcjonowanie organizmu i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Nasz kondycja się poprawia, zwiększa się sprawność stawów, które gdy pracują są lepiej odżywiane i wytwarzana jest maź stawowa. Ruch powoduje utrzymanie prawidłowej gęstości kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy oraz schorzeń układu mięśniowo – szkieletowego. Mięśnie, które pracują w odpowiedni sposób są elastyczne i gibkie, a co za tym idzie, są w stanie przenosić większe obciążenia, a także wykonywać dłuższą i bardziej efektywną pracę. Nie musimy się wtedy obawiać, że jakaś czynność spowoduje ból czy kontuzję.
Regularna, umiarkowana aktywność utrzymuje nasze serce w zdrowiu. Prawidłowy przepływ krwi zmniejsza ryzyko chorób sercowo – naczyniowych, takich jak zawały czy udary. Ćwiczenia fizyczne odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu i leczeniu cukrzycy. Wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na poprawę odporności organizmu oraz usuwanie toksyn i produktów przemiany materii, w związku z czym jest doskonałą formą profilaktyki przeciwko stanom zapalnym i chorobom.
Jednym z bardzo częstych powodów, przez który rezygnujemy z aktywności fizycznej jest brak samoakceptacji i brak wiary we własne możliwości.
Niska sprawność fizyczna, nadliczbowe kilogramy, są często powodem obaw, że sobie nie poradzimy, że to nie dla mnie, że nie będziemy w stanie wykonać któregoś z ćwiczeń. Nic bardziej mylnego. Skorzystajmy wtedy z pomocy trenera lub fizjoterapeuty. Dobierze odpowiednie ćwiczenia, zmotywuje i doradzi.
Regularny wysiłek fizyczny sprawia, że zaczynamy bardziej pozytywnie patrzeć na rzeczywistość. Już sam fakt, że podejmujemy próbę i wstajemy z kanapy jest wzmacniający, a obserwowanie jak nasze ciało się zmienia mobilizuje i daje kopa do dalszego działania. Nagle wszystkie wcześniejsze obawy stają się błahostką, a my coraz częściej się uśmiechamy, jesteśmy zdrowsi i zarażamy tym innych.