Kalendarz szczepień
dr n. med. Monika Wanke-Rytt, pediatra
Kalendarz szczepień jest dokumentem porządkującym kwestie wieku i zakres wykonywanych szczepień u dzieci, uwzględniającym szczepienia obowiązkowe (bezpłatne) i zalecane (płatne).
W Polsce co roku kalendarz jest uaktualniany i dostępny dla wszystkich do wglądu na stronie internetowej np.: Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W miarę możliwości finansowych systemu ochrony zdrowia, do obowiązującego w Polsce programu szczepień są wprowadzane zmiany polegające na stopniowym przesuwaniu szczepień z grupy odpłatnych do nieodpłatnych. Zarówno szczepienia bezpłatne, jak i odpłatne, są bezpieczne i skutecznie chronią przed zachorowaniem. O ich umieszczeniu w jednej z tych dwóch grup decydują takie czynniki, jak: częstość występowania danej choroby, ciężkość jej przebiegu, konsekwencje zachorowania oraz powikłania, a także koszt programu powszechnego szczepienia dzieci i możliwości budżetu państwa.
Kalendarze szczepień pomiędzy krajami Unii Europejskiej różnią się między sobą. Niektóre szczepienia płatne w Polsce, są bezpłatne w innych krajach.
W Europie funkcjonują różne formy obowiązkowości szczepień a poziom wyszczepialności bardzo często zależy od świadomości prozdrowotnej w społeczeństwie. W krajach takich jak Belgia czy Finlandia pomimo braku obowiązkowości szczepień, wskaźnik wyszczepialności jest bardzo wysoki. W innych krajach (w tym Polsce) poziom wyszczepialności jest wysoki dzięki obowiązkowym szczepieniom.
W aktualnej sytuacji epidemiologicznej na świecie wiele krajów, w których dotychczas szczepienia nie były obowiązkowe a poziom wyszczepialności spada, rząd postanowił wprowadzić listę szczepień obowiązkowych (np. Włochy).
Aktualnie w Polsce w kalendarzu szczepień obowiązkowych znajdują się szczepienia przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zakażeniom pałeczką hemofilną typ b (Hib), krztuścowi, błonicy, tężcowi, polio, pneumokokom, odrze, śwince i różyczce.
Nadal nieobowiązkowe i odpłatne pozostają szczepienia przeciwko ospie wietrznej czy zakażeniom meningokokowym i rotawirusowym. W wielu krajach europejskich szczepionki te są finansowane przez państwo.
Rodzice po rozmowie z lekarzem mogą zadecydować o sposobie realizacji kalendarza szczepień u swojego dziecka. Do wyboru są 3 możliwości: szczepionki bezpłatne oraz szczepienia wykonane szczepionkami wysoce skojarzonymi: 5w1 lub 6w1.
W przypadku szczepionek wysoce skojarzonych kalendarz szczepień może być zrealizowany przy zastosowaniu mniejszej ilości zastrzyków. Dla przykładu na pierwszej wizycie szczepiennej powinniśmy wykonać u dziecka szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib, wzw B oraz pneumokokom. Możemy wykonać to stosując szczepionki bezpłatne – 4 wkłucia lub przy zastosowaniu szczepionki 6w1 – 2 wkłucia.
Wysoce skojarzone szczepionki wbrew obiegowej opinii są nowoczesnymi i bezpiecznymi szczepionkami, których skuteczność i bezpieczeństwo zostało udowodnione w wielu badaniach naukowych. Ze względu na mniejszą zawartość antygenów, w porównaniu do tradycyjnych szczepionek, są one wręcz bezpieczniejsze.
Dotyczy to np. komponenty krztuścowej. W szczepionce wysoce skojarzonej mamy formę bezkomórkową natomiast w kalendarzu bezpłatnym przewidziana jest szczepionka pełnokomórkowa, która powoduje częściej działania niepożądane takie jak np. nieukojony płacz. Dodatkową zaletą szczepionek wysoce skojarzonych jest łatwość w dotrzymaniu terminowości kalendarza. Należy zaznaczyć, że oba kalendarze, zarówno bezpłatny jak i odpłatny, są skuteczne i bezpieczne dla dziecka.
W dobie dostępu do różnej jakości wiedzy medycznej i niemedycznej dotyczącej szczepień, zrozumiałe jest narastanie u rodziców niepokoju związanego z bezpieczeństwem i zasadnością szczepień u dzieci.
Musimy jednak pamiętać, że to właśnie dzięki szczepionkom nie widzimy dzisiaj w najbliższym otoczeniu chorób takich jak polio czy błonica, obie obarczone dużą ilością powikłań, w tym śmiercią, u chorujących. Jaki wpływ na występowanie zapomnianych chorób ma nieprzestrzeganie kalendarza szczepień można zauważyć na przykładzie odry, która w wielu krajach stanowi teraz realne zagrożenie.