Badania przesiewowe w aspekcie profilaktyki zdrowotnej — dlaczego ich regularne wykonywanie jest tak ważne dla naszego zdrowia?
mgr Anna Bernaciak, diagnosta laboratoryjny
Zgodnie z definicją WHO ( World Health Organization, Światowa Organizacja Zdrowia) zdrowie oznacza dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne, a nie tylko brak choroby.
W stosunku do wzrastającej liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne i nowotworowe, wszelkie zachowania prozdrowotne mające na celu wspieranie zdrowia i samopoczucia, mogą pełnić funkcję profilaktyczną.
Zachowania profilaktyczne mają na celu utrzymanie dobrego samopoczucia jednostki poprzez regularne aktywności fizyczne, prawidłową higienę snu, dobre nawyki żywieniowe, unikanie używek oraz zachowania związane z działalnością prewencyjną takie jak regularne badania okresowe, przestrzeganie zaleceń lekarza, czy samokontrola stanu zdrowia.
Według danych statystycznych CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) z 2016 roku 57 % ankietowanych to osoby uważające się o dbające o swoje zdrowie, natomiast niezadowolenie ze swojego zdrowia wyraża 9% ankietowanych.
W myśl hasła Światowej Organizacji Zdrowia „ Twoje zdrowie w Twoich rękach”, szereg działań profilaktycznych przez nas podejmowanych gwarantuje nam podwyższenie poziomu jakości życia poprzez realizowanie się w określonych rolach społecznych w dobrym stanie psychicznym i fizycznym.
Z punktu widzenia ekonomicznego, łatwiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć, dlatego tak ważna jest świadomość skutecznej profilaktyki.
Program badań skriningowych (przesiewowych) obejmujący większość społeczeństwa ma na celu wykrywanie choroby w początkowym jej stadium i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Dodatkowo Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych zapewnia opiekę nad rodzinami obciążonymi wysokim, dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe.
Programy profilaktyczne w Polsce nie są jednakowe, gdyż różnorodność badań wynika z analizy struktury wiekowej, zawodowej i zdrowotnej ludności zamieszkującej dany teren. Aby zgłosiła się jak największa liczba chętnych, badanie takie powinno być proste, bezbolesne i nieinwazyjne.
Do najbardziej aktualnych programów profilaktycznych w Polsce, których dane zostały zaczerpnięte ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, zaliczamy:
Program profilaktyki raka piersi, w którym badanie mammograficzne adresowane jest do kobiet w wieku 50–69 lat, które muszę spełniać przynajmniej jedno z kryteriów ustalone przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Te czynniki to: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacje w obrębie genów BRCA1/BRCA2, niestwierdzona wcześniej zmiana o charakterze złośliwym w piersi, nie wykonywanie mammografii przez ostatnie dwa lata.
Program profilaktyki raka szyjki macicy ma na celu wykonanie cytologii u kobiet w przedziale wiekowym 25–59 lat, które nie badały się przez ostatnie trzy lata, obciążone są ryzykiem zakażenia wirusem HIV, wirusem HPV-typem wysokiego ryzyka, lub przyjmują leki immunosupresyjne.
Program badań prenatalnych skierowany do kobiet w ciąży, mający na celu poprzez wykonanie badania USG i badań biochemicznych z krwi, wykluczenie między innymi ryzyka aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Program profilaktyki gruźlicy dotyczący osób mających kontakt z osobami z już rozpoznaną chorobą, oraz mające trudne warunki życiowe, które mogły znacząco wpłynąć na rozwój choroby.
Program profilaktyki chorób układu krążenia, adresowany do osób w wieku 35–55 lat, obciążonych szeregiem czynników ryzyka, mających wpływ na rozwój tej jednostki chorobowej.
Program profilaktyki chorób odtytoniowych, adresowany do osób uzależnionych od tytoniu powyżej 18 roku życia, w tym diagnostyka POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Aktywne podejście obywatela do zdrowia poprzez edukację i systematyczne wdrażanie dobrych nawyków prozdrowotnych ma na celu zapobieganie zachowaniom niekorzystnym dla zdrowia i utrwalanie prawidłowych wzorców dobrego stylu życia.
Ignorowanie, niedostrzeganie, mylne interpretowanie objawów świadczących o toczącym się procesie chorobowym, oraz myślenie zgodnie z zasadą „jakoś to będzie” powoduje, że wiele chorób rozpoznawanych jest zbyt późno. Za negatywne podejście do tematu profilaktyki zdrowotnej odpowiada wiele czynników, do których między innymi zaliczamy:
Odkładanie badań na później, bagatelizowanie problemu z powodu myślenia, że ten problem danej jednostki nie dotyczy. Brak wiary, że wczesne wykrycie zmiany chorobowej może uratować życie oraz uciec od bólu, lub też uchronić najbliższych przed tragedią rodzinną. Zbyt niskie poczucie świadomości zagrożenia zdrowia oraz życia. Strach przed zdiagnozowaniem choroby, jako czynnik powstrzymujący przed udaniem się do lekarza, ból fizyczny oraz brak komfortu podczas badania.
Prawidłowo dobrane badania przesiewowe, pod kątem wieku i płci, umożliwiają lepszy poziom opieki zdrowotnej. System opieki profilaktycznej nad osobami pracującymi zapewnia obowiązkowe okresowe badania lekarskie mające na celu wczesne wykrywanie wielu schorzeń, w tym nowotworowych.
Liczne badania wskazują, że połączenie badań profilaktycznych z pozytywnymi emocjami, może zwiększyć frekwencję Polaków na badaniach poprzez to, że zgłaszający się pacjent nie ma poczucia, że jest intruzem, tylko długo oczekiwanym gościem. Jest to dla ludzi szansa na spokój, radość i nadzieję, a co więcej dla kobiet ochrona przed utratą młodości i piękna, które stanowią kult współczesnej cywilizacji.
Literatura:
Gładczuk J, Maksimowicz K, Kleszczewska E. Wybrane aspekty profilaktyki chorób nowotworowych w Polsce. Część I. Czynniki determinujące zachowania profilaktyczne. Hygeia Public Health 2015; 50(2): 266–271.
Hans-Wytrychowska AM, Wytrychowski K, Drabik-Danis E. Bilanse zdrowia u dorosłych-skuteczne narzędzie profilaktyki? Family Medicine&Primary Care Review 2015; 17(2): 147–151.
Wiszniewska M, Magnuska J, Lipińska-Ojrzanowska A, Pepłońska B, Hanke W, Kalinka J, Skręt-Magierło J,
Zadrożny M, Walusiak-Skorupa J. Model działań profilaktycznych zintegrowany z opieką profilaktyczną nad pracownikami-zapobieganie niektórym typom nowotworów wśród kobiet. Medycyna Pracy 2018;69(4):439–455.
Gruszczyńska M, Bąk-Sosnowska M, Plinta R. Zachowania zdrowotne jako istotny element aktywności życiowej człowieka. Stosunek Polaków do własnego zdrowia. Hygeia Public Health 2015; 50(4): 558–565.
http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/
https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_138_16.PDF
Trzop B, Walentynowicz-Moryl K. Społeczne wymiary zdrowia i choroby: od teorii do praktyki. Zielona Góra: Fundacja Obserwatorium Społeczne Inter Alia; 2017: 87–102.