Jak rozpoznać czerniaka?
lek. Małgorzata Orylska, dermatolog
Czerniaki skóry są złośliwymi nowotworami wywodzącymi się z melanocytów, czyli komórek skóry produkujących barwnik. W Polsce czerniaki występują względnie rzadko — standaryzowany współczynnik zachorowalności wynosi około 5/100 000 osób, co odpowiada w ostatnich latach około 3100 zachorowaniom rocznie (ok. 1400 mężczyzn i ok. 1700 kobiet).
Czerniaki są jednak nowotworami o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań. W Polsce w latach 1982–2010 liczba zachorowań zwiększyła się niemal 3‑krotnie. Mediana wieku zachorowania jest podobna dla obu płci i wynosi około 50 lat.
Za najbardziej istotne czynniki zwiększonego ryzyka zachorowania uznaje się:
intensywne działanie promieniowania ultrafioletowego naturalnego (promienie słoneczne) i sztucznego (np. solaria); niska zawartość barwnika w skórze — osoby o jasnej karnacji, z piegami, mające jasne lub rude włosy, jasne oczy; predyspozycje genetyczne (np. rodzinny zespół znamion atypowych – ang. familial atypical mole syndrome, FAMS).
Ryc. 1. Zewnętrzne warstwy skóry zawierają komórki barwnikowe produkujące melaninę.
Melanina chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które może wywoływać nieodwracalne zmiany w budowie skóry, sprzyja także utracie włókien kolagenowych i może powodować przedwczesne starzenie. Różne kolory skóry u populacji zamieszkujących poszczególne szerokości geograficzne to wynik ewolucyjnego przystosowania. W obszarach o większym nasłonecznieniu kolor skóry rdzennych mieszkańców jest ciemniejszy właśnie przez zwiększoną zawartość ochronnej melaniny.
Ryc. 2. Promienie UV docierają do głębokich warstw skóry wywołując uszkodzenie lub śmierć komórek. Częste i przedłużające się ekspozycje na promieniowanie słoneczne są głównym czynnikiem prowadzącym do rozwoju nowotworów skóry.
Prawdopodobieństwo powstawania nowotworów jest związane z dawką promieniowania UV, jego charakterem i typem skóry. Rolę odgrywa zarówno sumowanie się dawki promieniowania w rakach skóry lub wielkość UV otrzymana w krótkim czasie tzw. boost w czerniakach. Oznacza to, że nie każda osoba ma identyczną skłonność do powstania nowotworów skóry. Niezwykle groźne jest promieniowanie UV emitowane w solariach, która jest 10–15-krotnie silniejsze niż UV w południe w słoneczny dzień.
Korzystanie z solariów zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka skóry około 2‑krotnie (zwłaszcza osoby poniżej 35. roku życia), dlatego niektóre kraje wprowadziły zakaz korzystania z solariów poniżej 18. r. ż.
Ze względu na swoją lokalizację nowotwory skóry należą do najłatwiejszych w wykrywaniu, ale też w ich zapobieganiu. Każdy człowiek może na nie zachorować, ale każdy też może zmniejszyć ryzyko poprzez ograniczenie narażania swojej skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Co więcej, powinniśmy zwracać uwagę na swoją skórę, a w przypadku wystąpienia podejrzanej zmiany na skórze zgłosić się do specjalisty dermatologa lub chirurga onkologa. Podejrzenie czerniaka skóry mogą nasuwać zmiany, które rozwinęły się de novo lub na podłożu znamienia barwnikowego (zgrubienie, zmiana powierzchni, zabarwienia i brzegów lub wystąpienie swędzenia i/lub krwawienia). Amerykański system kliniczny ABCD(E), który został opisany po raz pierwszy ponad 30 lat temu, nie spełnia w dzisiejszych czasach kryteriów badania przesiewowego, ale może z powodzeniem służyć pacjentom na etapie samobadania.
* Niekiedy w ramach systemu ABCD uwzględniany jest dodatkowy objaw: E (elevation) − uwypuklenie powierzchni ponad poziom otaczającego zmianę naskórka. Należy dodać, że cienkie czerniaki (o grubości ≤ 1 mm wg Breslowa) nie tworzą wyczuwalnego palpacyjnie zgrubienia w porównaniu z prawidłową skórą w otoczeniu zmiany. Ostatnio sugeruje się, że ważniejsze od uwypuklania się zmiany pierwotnej jest powiększanie się średnicy zmiany (ang. extension lub evolution).
Jeśli na skórze znajdujemy zmianę, która spełnia więcej niż jedno z kryteriów systemu ABCD(E) konieczne jest umówienie wizyty u specjalisty. Wywiad chorobowy w gabinecie lekarskim powinien uwzględniać pytania o stan skóry (tzn. informacje o zmianach w obrębie istniejących znamion na skórze lub wystąpieniu nowych znamion) oraz czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaki skóry (np. oparzenia słoneczne, korzystanie z solarium, występowanie czerniaków w rodzinie).
Najważniejszym elementem pozwalającym na wczesne rozpoznanie jest badanie skóry całego ciała przez doświadczonego lekarza w dobrym oświetleniu z uwzględnieniem okolic trudno dostępnych (głowa, stopy, przestrzenie międzypalcowe, okolice narządów płciowych i odbytu).
Zalecanym badaniem, wykorzystywanym we wstępnej diagnostyce, jest dermoskopia. Dermoskop umożliwia oglądanie zmian w minimum dziesięciokrotnym powiększeniu, a wysokiej jakości optyka w połączeniu z nowoczesnym źródłem światła zapewnia optymalne natężenie, jednorodność i odwzorowanie kolorów. Czułość tej metody diagnostycznej dochodzi do 96,3%, a jej swoistość do 94,2%.
U zdrowych osób, nieobciążonych czynnikami ryzyka wykonywanie badania dermoskopowego przez specjalistę zaleca się raz w roku, po okresie zwiększonej ekspozycji na słońce, najczęściej po wakacjach.
Tak proste czynności jak stosowanie kremów z filtrem, regularne samobadanie skóry oraz zwrócenie uwagi na swoich bliskich powinny być standardem dbania o własne zdrowie.
Leczenie rozpoznanych we wczesnych stadiach nowotworów skóry (głównie za pomocą prostego wycięcia chirurgicznego) daje bardzo duże szanse na ich całkowite wyleczenie. Dotyczy to również czerniaka skóry.
Ostatnie lata przyniosły również niebywały postęp w nowych terapiach w zaawansowanych stadiach tych nowotworów, ale cały czas najskuteczniejsza jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie.