Laserowe usuwanie blizn
lek. Aleksandra Kosmala, dermatolog
Wyróżniamy trzy główne fazy gojenia ran: fazę zapalną, proliferacyjną i remodelingu. Blizna jest zastąpieniem ubytku skóry właściwej tkanką łączną włóknistą.
Wyróżniamy wiele typów blizn, najczęściej występują blizny zanikowe, np. potrądzikowe, blizny hipertroficzne i keloidy. Blizna hipertroficzna obejmuje tylko obszar tkanki, który uległ zniszczeniu, w przypadku keloidów natomiast blizna przerasta poza obszar skóry straumatyzowanej.
Największy problem stanowią blizny powodujące przykurcze ograniczające prawidłową ruchomość stawów. Szacuje się, że blizny występują u 4,5% do 16% populacji ogólnej. Mają one wpływ na wiele aspektów życia pacjentów, przede wszystkim są istotnym problemem estetycznym i psychologicznym. Udowodniono, że zmniejszenie wielkości blizn bądź ich usunięcie, zwłaszcza z okolic eksponowanych, jak twarz lub dłonie, znacznie poprawia jakość życia pacjentów.
Celem leczenia jest rozjaśnienie blizny, wyrównanie jej koloru, wygładzenie powierzchni i faktury, dzięki czemu staje się ona cieńsza, bledsza i mniej widoczna. Obecnie w leczeniu blizn wykorzystywane są między innymi następujące metody: doogniskowe iniekcje glikokortykosteroidów, krioterapia, leczenie chirurgiczne, promieniowanie jonizujące, toksyna botulinowa, a także coraz częściej stosowane metody laserowe.
Metody laserowe uważane są za wysoce skuteczne, małoinwazyjne i obarczone akceptowalnymi kosztami. Istotą działania każdego lasera jest absorpcja promieniowania przez określone chromofory oraz uwalnianie zawartej w promieniowaniu energii.
W terapii blizn przerostowych i bliznowców laseroterapię po raz pierwszy zastosował Alfelberg w 1984 roku. Początkowo stosowano lasery węglowotlenowe CO2 oraz Nd:YAG. Wykorzystywano wówczas hamujące na proliferację fibroblastów działanie wiązki promieni laserowych. Dodatkowo promieniowanie laserowe zaburzało metabolizm kolagenu, zwiększająć ilość kolagenazy, czyli enzymu rozkładającego kolagen, co dawało uczucie zmniejszonego napięcia tkanek.
Obecnie w terapii blizn stosuje się przede wszystkim tzw. lasery frakcyjne, które działają poprzez częściowe, czyli frakcyjne, etapowe zniszczenie tkanek bliznowatych. Przykładem laserów działających frakcyjnie są Mosaic i Fraxel. Powodują one tworzenie wielu bardzo małych, lecz głębokich kolumn oparzeniowych w bliźnie (od 50 do 2000 na cm2 powierzchni blizny). W ten sposób powstają mikropunkty uszkodzonej wysoką temperaturą wiązki laserowej skóry, otoczone zachowanymi wyspami skóry nieuszkodzonej, będącymi początkiem intensywnego procesu gojenia.
Dobry efekt kosmetyczny daje seria 3–5 zabiegów. Jedna sesja daje uszkodzenie około 15–25% blizny. Pełen efekt zabiegu uzyskuje się po około 4–6 tygodniach i dopiero po takim czasie sensowne jest wykonanie kolejnego zabiegu. Stosowanie lasera frakcyjnego zwykle nie wymaga znieczulenia, choć w przypadku osób z niskim progiem bólu możliwe jest zastosowanie maści znieczulającej Emla na 30–45 minut przed zabiegiem. Naświetlania trwają od 10 minut do nawet 1,5 godziny, w zależności od powierzchni zmiany i rodzaju blizny.
Stosowanie laseroterapii w leczeniu blizn nie jest pozbawione działań niepożądanych, jednak zwykle nie mają one znacznego nasilenia.
Głównym skutkiem ubocznym jest kilkudniowy obrzęk miejsca leczonego połączony z rumieniem, lekkim oparzeniem skóry, które objawia się uczuciem pieczenia, bólu bądź swędzenia. Zmiany te utrzymują się zwykle 3–5 dni i samoistnie zanikają, pozostawiając złuszczającą się skórę.
Pacjent powinien pamiętać o restrykcyjnym stosowaniu niezbędnej ochrony przeciwsłonecznej przez co najmniej miesiąc po laseroterapii (filtr UV o współczynniku ochrony SPF 50+). Proces przebudowy kolagenu w bliźnie trwa przez 6 do 12 miesięcy po zakończeniu terapii.
Przy rozważaniu zastosowania laseroterapii należy pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu, jakimi są: stosowanie leków zwiększających wrażliwość skóry na światło, np. niektóre antybiotyki (tetracykliny, w tym doksycyklina), pochodne witaminy A (w tym stosowana w terapii przeciwtrądzikowej izotretynoina), niektóre leki kardiologiczne, a nawet preparaty ziołowe na bazie dziurawca i nagietka.
Leki powinny być odstawione na 7 dni przed zabiegiem, do kuracji można powrócić 2–4 tygodnie po nim. Wszystkie choroby przebiegające z nadwrażliwością na światło, jak toczeń skórny czy układowy, porfiria skórna późna także stanowią przeciwwskazanie do zastosowania laserów.
Leczenie blizn, zwłaszcza przerosłych i keloidów jest istotnym problemem terapeutycznym, które wymaga dużej cierpliwości ze strony zarówno lekarza, jak i pacjenta oraz odpowiedniej współpracy pomiędzy nimi. Zastosowanie jednak najnowszych metod, w tym laseroterapii może dać bardzo dobre rezultaty i tym samym poprawić jakość życia pacjenta.