Chirurgiczne sposoby stosowane w leczeniu raka piersi
lek. Iwona Łaksa
Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet. Równocześnie jest to bardzo dobry przykład choroby, gdzie dzięki postępowi we wczesnym wykrywaniu, rozpoznawaniu i leczeniu udało się znacząco poprawić rokowanie pacjentek, przy jednoczesnym zmniejszeniu agresywności leczenia.
Większość pacjentek z rakiem piersi wymaga postępowania interdyscyplinarnego, łączącego leczenie chirurgiczne, radioterapię oraz metody systemowe (chemioterapia, hormonoterapia, leczenie celowane). Optymalna kolejność ustalana jest w trakcie konsylium wielospecjalistycznego w ramach tzw. Breast Units.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć czytelnikom podstawowe metody stosowane w chirurgii raka piersi, z uwzględnieniem ich plusów i minusów. Techniki rekonstrukcyjne omówione zostaną w osobnym artykule.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zabiegów operacyjnych: leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy (ang. breast conserving therapy, BCT) – polega na usunięciu guza nowotworowego z marginesem zdrowej tkanki; ten rodzaj terapii wymaga radioterapii uzupełniającej,
mastektomia – zabieg operacyjny polegający na usunięciu całej piersi.
Leczenie oszczędzające jest terapią z wyboru, gdy: guz ma niewielkie rozmiary (w odniesieniu do rozmiaru piersi), jest jednoogniskowy, a jego położenie umożliwia wycięcie z dobrym efektem kosmetycznym.
Plusami tej formy leczenia są:
możliwość zachowania większości gruczołu piersiowego, niewielka zmiana w wyglądzie piersi pozwala łatwiej pogodzić się z diagnozą (aspekt psychologiczny), krótsza rekonwalescencja w porównaniu z zabiegiem mastektomii.
Minusy:
pierś może zostać zniekształcona, różnić się istotnie rozmiarem od piersi nieoperowanej – czasami konieczna jest operacja drugiej piersi, aby przywrócić symetrię, konieczność radioterapii uzupełniającej, w przypadku nawrotu – nie ma możliwości powtórnej radioterapii uzupełniającej, więc konieczne jest wykonanie mastektomii.
Pomimo niewątpliwych zalet zabiegów oszczędzających, mastektomia jest w dalszym ciągu często wybieraną opcją, zwłaszcza gdy: nie jest możliwe radykalne miejscowe wycięcie guza, pacjentka nie zgadza się na pooperacyjną radioterapię lub ma do niej przeciwwskazania, rozmiar guza uniemożliwia osiągnięcie dobrego efektu kosmetycznego przy zabiegu oszczędzającym (gdy jest to jedyne przeciwwskazanie do zabiegu operacyjnego, zastosować można przedoperacyjną chemioterapię), rak jest wieloogniskowy, w badaniach obrazowych widoczne są rozsiane mikrozwapnienia, pacjentka jest nosicielką mutacji BRCA1 lub BRCA2, związanych z dziedzicznym rakiem piersi (z uwagi na duże ryzyko nawrotu choroby), chora preferuje taki rodzaj zabiegu.
Ponadto w trakcie zabiegu ocenie podlegają węzły chłonne pachowe – zakres tego zabiegu zależy od tego, czy w ocenie przedoperacyjnej (badaniu palpacyjnym oraz ultrasonografii) węzły były podejrzane o przerzuty czy też nie.
Gdy węzły chłonne były niepodejrzane (niepowiększone), standardowo wykonuje się wycięcie węzła chłonnego wartowniczego (ang. sentinel lymph node biopsy, SLNB). Procedura ta polega na wstrzyknięciu w okolicę guza specjalnej substancji (tzw. radioizotopu) na kilka godzin przed operacją.
W trakcie zabiegu dodatkowo wstrzykuje się niebieski barwnik. Chirurg po przecięciu skóry dołu pachowego usuwa kilka węzłów chłonnych (zwykle 1 do 3), które jak pierwsze wychwytują barwnik. Jeśli w badaniu mikroskopowym patomorfolog nie stwierdzi przerzutów raka w tych węzłach, dodatkowy zabieg nie jest konieczny. W przypadku znalezienia przerzutów, może być konieczny dodatkowy zabieg operacyjny lub radioterapia.
Z kolei gdy w badaniu przedoperacyjnym stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych pachowych, to konieczne jest ich wycięcie (jest to zabieg leczniczy, mający na celu usunięcie wszystkich komórek rakowych, i tym samym zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się nowotworu).
Obecnie dużą wagę przywiązuje się do współudziału pacjentek w procesie wyboru o rodzaju leczenia. Decyzja o rodzaju zabiegu nie zawsze jest łatwa. Podkreślić należy, że zarówno leczenie oszczędzające z uzupełniającą radioterapią, jak i mastektomia są tak samo skuteczne i bezpieczne, jeśli chodzi o ryzyko nawrotu choroby. Obydwie techniki mają swoje zalety i wady.
Kluczowa jest zatem kompleksowa ocena w ramach zespołu wielodyscyplinarnego, gdzie z jednej strony pacjentka może przedstawić swoje oczekiwania, z drugiej strony zespół leczący ma możliwość przedstawienia realnych możliwości i przewidywalnych efektów planowanego postępowania. Pozwoli to obydwu stronom uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt, unikając rozczarowań.
Piśmiennictwo:
Onkologia kliniczna (red. Krzakowski M i wsp.). Wyd. ViaMedica 2015 (Tom 2).
Rak piersi – odbuduj swoje ciało i swoje życie (red. Ahcan U, Pieńkowski T) Wyd. Agora 2015 (wydanie polskie)
Wytyczne National Comprehensive Cancer Network – wersja 1.2019 https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/breast.pdf