Wpływ wapnia i witaminy D3 na stan zdrowia jamy ustnej
lek. Magdalena Sobecka-Frankiewicz, stomatolog
Wapń, obok fosforu, jest głównym budulcem tkanek zęba. Według zaleceń WHO oraz Instytutu Żywności i Żywienia ten pierwiastek powinien być codziennie dostarczany do organizmu w ilości około 1000 mg. Jego przyswajalność zależy od wielu składników pokarmowych, formy podania, a także obecności w organizmie witaminy D3.
Niedobór wapnia może wpływać na rozwój zębów, powstawanie próchnicy i chorób przyzębia oraz stan błony śluzowej jamy ustnej.
Na etapie rozwoju tkanek zęba, który rozpoczyna się już w okresie przedurodzeniowym, niedobór wapnia może prowadzić do nieprawidłowej mineralizacji, a więc nieprawidłowego kształtu zębów oraz pojawiania się zmian zabarwienia szkliwa. Niedobór wapnia na etapie rozwoju wynika najczęściej z obniżonego poziomu witaminy D3 i objawia się w postaci krzywicy.
Oprócz charakterystycznych zmian w postaci zniekształceń kości, pojawiają się również nieprawidłowości w jamie ustnej takie jak: zwężenie łuków zębowych czy wysokie wysklepienie podniebienia. Obserwuje się również opóźnienie ząbkowania lub zmianę kolejności pojawiania się zębów, a nawet całkowite zahamowanie wyrzynania. Może to powodować zaburzenia w obrębie zgryzu i w przyszłości wymagać leczenia ortodontycznego lub nawet wielospecjalistycznego.
Niedobór wapnia i witaminy D3 może przyczyniać się również do zwiększenia podatności tkanek zęba na próchnicę. W powstawaniu próchnicy główną rolę odgrywają kwasotwórcze bakterie obecne w jamie ustnej, częstotliwość i rodzaj spożywanych węglowodanów oraz podatność tkanek zęba na działanie kwasów.
Słabsza mineralizacja tkanek zębów związana z niedoborem wapnia i witaminy D3, naraża na powstawanie próchnicy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zębów mlecznych, które są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe. Dodatkowo witamina D3 ma właściwości przeciwbakteryjne, ponieważ powoduje aktywację komórek immunologicznych takich jak limfocyty B i T oraz monocyty i makrofagi, a także wydzielanie specyficznych substancji (katechelicydów i beta-defensyw) skierowanych przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za powstawanie próchnicy.
Obecność witaminy D3 wpływa również na wzrost wydzielania śliny, co jest jednym z czynników zmniejszających narażenie na występowanie próchnicy. Obecnie prowadzone są liczne badania w kierunku wykorzystania preparatów wapniowych i witaminy D3 w zapobieganiu i leczeniu próchnicy. Niektóre źródła naukowe donoszą o podobnym lub nawet skuteczniejszym działaniu przeciwpróchniczym niż fluor.
Przeciwbakteryjne i aktywujące układ immunologiczny działanie witaminy D3 ma także znaczenie w zapobieganiu występowania chorób dziąseł i przyzębia. Właściwy poziom wapnia i witaminy D3 wpływa na gęstość kości, w tym również kości szczęk i wyrostka zębodołowego. Tym samym stanowi lepsze podparcie dla zębów, zapobiegając ich wcześniejszej utracie. Udowodniono, że suplementacja preparatami wapniowymi z zawartością witaminy D3 zapobiega osteoporozie wyrostka zębodołowego i poprawia utrzymanie zębów u osób starszych, a u aktywnych palaczy wyraźnie wpływa na poprawę stanu przyzębia tj. zmniejszenie stanu zapalnego i krwawienia dziąseł.
Właściwy poziom wapnia uszczelnia błonę śluzową jamy ustnej, czyniąc ją barierą dla wnikania mikroorganizmów, a przeciwbakteryjne działanie witaminy D3 chroni ją przed zasiedlaniem przez mikroorganizmy. Udowodniono, że niedobór witaminy D3 sprzyja rozwojowi grzybiczych zakażeń jamy ustnej.
Właściwy poziom wapnia i witaminy D3 ma tez znaczenie w zapobieganiu występowania nowotworów jamy ustnej. Składniki te ograniczają tempo powstawania komórek rakowych i rozrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych a także zwiększają niszczenie zmutowanych komórek oraz powstawanie nowych prawidłowych komórek.
Ze względu na znaczenie wapnia i witaminy D3 dla prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej ważne jest zadbanie o właściwe dostarczanie do organizmu tych składników — głównie w produktach mlecznych, strączkowych i rybach.
W przypadku witaminy D3 ważne jest częste przebywanie na świeżym powietrzu, ponieważ główne jej źródło stanowi synteza skórna pod wpływem promieni UV. Jest to szczególnie ważne w grupach narażonych na niedobory tj. ludzi starszych, kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży oraz przewlekle chorych. W przypadku stwierdzonych niedoborów, a także w okresie jesienno-zimowym warto również sięgnąć po suplementy w tabletkach lub kapsułkach.
Piśmiennictwo:
1. Sobecka-Frankiewicz M. Wpływ preparatów wapniowych na stan zdrowia jamy ustnej. Świat Medycyny i Farmacji 2 (189).
2. Jarosz M. Normy żywienia dla populacji polskiej- nowelizacja. Instytut Żywności i Żywienia 2012, 108–125.
3. Stein S H, Tipton D A. Vitamin D and its impact on oral health- an update. J Tenn Dent Assoc. 2011, 91(2), 30–33.