Zalecane badania do wykonania przy planowaniu ciąży
lek. Ewa Kała, ginekolog
W życiu większości kobiet przychodzi taki moment, gdy pojawia się myśl o powiększeniu rodziny. Ciąża to stan, który zmienia kobiece ciało, a także powoduje wiele zmian w naszej codzienności, nawykach żywieniowych i stylu życia. Jest dużym wyzwaniem dla kobiety i jej organizmu oraz ważnym wydarzeniem w jej życiu. Z tych wszystkich powodów warto się do niego dobrze przygotować.
Na początku zaznaczam, że nie ma odgórnych zaleceń i wytycznych co do badań, które powinny być wykonane przed ciążą. Można spotkać się z różnym podejściem lekarzy i każde z nich będzie dobre. Oczywiście inne będzie postępowanie, jeżeli przed planowanym poczęciem borykamy się z problemami zdrowotnymi. W takim przypadku konieczne jest indywidualne podejście, a zakres badań i zaleceń może być w różnych przypadkach zupełnie inny.
Badania, o których powinnyśmy pomyśleć przed ciążą:
1. Badanie ginekologiczne – przed planowaniem poczęcia warto udać się na wizytę do ginekologa. Niezależnie od tego, jak zdrowo się czujemy, ważne, żeby na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego specjalista ocenił nasze zdrowie ogólne oraz ewentualne czynniki mogące utrudniać zajście w ciążę.
Możliwe, że zostaną także wykonane: USG narządu rodnego oraz cytologia – badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Oba badania pogłębią ocenę naszego stanu zdrowia. W zależności od wyników wstępnych badań lekarz może zlecić dodatkowo: morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz ocenę funkcjonowania tarczycy poprzez badanie TSH. Prawidłowa praca tego narządu ma duże znaczenie w równowadze hormonalnej, a zaburzenia w tej pracy często bywają przyczyną problemów z zajściem w ciążę.
Przy okazji wizyty w tzw. Poradni „K” dobrze jest wybrać lekarza, który będzie naszą ciążę prowadził. W czasie ciąży czeka nas wiele wizyt w gabinecie ginekologicznym i ważne jest, żebyśmy miały zaufanie do osoby, która będzie nam towarzyszyć jako lekarz prowadzący w tym wyjątkowym czasie.
2. Kontrola u stomatologa – bardzo istotne jest sprawdzenie stanu zdrowia naszych zębów oraz wyleczenie ewentualnej próchnicy przed ciążą. Dlaczego jest to tak ważne?
Po pierwsze, ciąża predysponuje do rozwoju niewyleczonych zmian próchniczych, które mogą się rozszerzać i przechodzić w uogólnione zakażenie. To z kolei może prowadzić nawet do poronienia lub porodu przedwczesnego.
Po drugie, problematyczna w ciąży będzie konieczność poszerzenia diagnostyki stomatologicznej o badanie radiologiczne. Promienie rentgenowskie mają teratogenny wpływ na płód, więc odradza się ich stosowanie w czasie ciąży, jeżeli nie jest to niezbędnie konieczne. Pamiętajmy zatem, aby diagnostyka i leczenie dentystyczne były wykonane przed planowanym poczęciem.
3. Szczepienia – warto sprawdzić stan immunologiczny naszego organizmu przed ciążą i – jeśli to potrzebne – pomyśleć o jego wzmocnieniu, czyli zaszczepieniu się przeciwko niektórym chorobom. Chodzi przede wszystkim o ospę wietrzną i różyczkę, ponieważ przebycie ich w ciąży może skutkować ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem płodu.
Potrzeba szczepień jest stwierdzana na podstawie wywiadu chorobowego oraz analizy dokumentacji szczepień. W przypadku wątpliwości wykonuje się badania serologiczne (obecność przeciwciał w krwi). W zależności od naszej szczepionkowej przeszłości oraz od wieku, w którym planujemy ciążę (chodzi o czas, który upłynął od szczepień obowiązkowych), warto również pomyśleć o szczepieniu przeciwko błonicy/tężcowi/krztuściowi (jedna szczepionka), WZW typu B oraz grypie. Są to tzw. „nieżywe” szczepionki, dlatego mogą być wykonywane również w ciąży. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej i różyczce to tzw. „żywe” szczepionki, dlatego nie zaleca się ich stosowania w ciąży. Jeżeli jest taka potrzeba, należy je wykonać przed ciążą, a po szczepieniu szczepionkami „żywymi” należy unikać zajścia w ciążę przez co najmniej 4 tygodnie. Temat szczepień może wydawać się obszerny, dlatego warto omówić go ze swoim lekarzem podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym.
O czym, oprócz badań, należy pomyśleć przed ciążą? Na pewno warto zastanowić się nad naszym stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną oraz suplementacją odpowiednich witamin.
Coraz większa świadomość przyszłych mam i chęć przygotowania się do tego wyjątkowego czasu, jakim jest ciąża to bardzo pozytywne zjawisko. Zachęcam, aby pomyśleć o tym z wyprzedzeniem, a skorzystają z tego nie tylko nasze dzieci, ale także my same.