Świat Medycyny i Farmacji

Kwasy całoroczne

mgr Mał­go­rza­ta Dudek, kosme­to­log, spec. medy­cy­na este­tycz­na, nauczy­ciel aka­de­mic­ki

Kwa­sy są gru­pą skład­ni­ków aktyw­nych naj­czę­ściej i naj­chęt­niej sto­so­wa­ną w kosme­to­lo­gii. Pacjen­ci doce­nia­ją je ze wzglę­du na efek­ty, jakie dają – pozwa­la­ją na uzy­ska­nie zauwa­żal­nej popra­wy skó­ry już po kil­ku tygo­dniach regu­lar­ne­go sto­so­wa­nia.

Kwa­sy kosme­tycz­ne dzia­ła­ją przede wszyst­kim na naskó­rek – powo­du­ją roz­luź­nie­nie połą­czeń pomię­dzy mar­twy­mi komór­ka­mi war­stwy rogo­wej naskór­ka, a co za tym idzie – ich złusz­cze­nie. Daje to efekt wygła­dze­nia skó­ry, usu­wa ogni­ska hiper­ke­ra­to­tycz­ne, polep­sza wchła­nia­nie sub­stan­cji aktyw­nych nakła­da­nych na skó­rę.

Sty­mu­lu­ją one tak­że komór­ki skó­ry wła­ści­wej do podzia­łów, wytwa­rza­nia włó­kien kola­ge­no­wych i ela­sty­no­wych odpo­wie­dzial­nych za wytrzy­ma­łość oraz ela­stycz­ność skó­ry. Redu­ku­ją prze­bar­wie­nia i roz­stę­py, niwe­lu­ją zmarszcz­ki, nawil­ża­ją skó­rę – są pomoc­ne przy kura­cji więk­szo­ści defek­tów kosme­tycz­nych.

Jed­nym z pro­ble­mów wystę­pu­ją­cych pod­czas sto­so­wa­nia kwa­sów kosme­tycz­nych jest wyso­kie ryzy­ko powsta­wa­nia prze­bar­wień. Kwa­sy wyka­zu­ją dzia­ła­nie draż­nią­ce oraz uwraż­li­wia­ją­ce na dzia­ła­nie pro­mie­nio­wa­nia ultra­fio­le­to­we­go.

W związ­ku z tym, sub­stan­cje te zale­ca­ne są do sto­so­wa­nia od póź­nej jesie­ni do wcze­snej wio­sny, ze wzglę­du na mniej­sze nasło­necz­nie­nie oraz tym samym mniej­sze ryzy­ko powsta­nia prze­bar­wień. Pod­czas tera­pii koniecz­nie nale­ży sto­so­wać kosme­ty­ki z fil­tra­mi prze­ciw­sło­necz­ny­mi.

Ist­nie­ją jed­nak kwa­sy nie wyka­zu­ją­ce poten­cja­łu draż­nią­ce­go, prze­zna­czo­ne do sto­so­wa­nia przez cały rok. Mają one deli­kat­niej­sze dzia­ła­nie niż moc­ne, podraż­nia­ją­ce kwa­sy, zacho­wu­jąc przy tym peł­ne spek­trum swo­je­go dobro­czyn­ne­go dla skó­ry dzia­ła­nia.

Kwas mig­da­ło­wy

Naj­po­pu­lar­niej­szym, i naj­chęt­niej sto­so­wa­nym przez pacjen­tów kwa­sem owo­co­wym jest kwas mig­da­ło­wy – głów­nie ze wzglę­du na jego dobre efek­ty oraz bar­dzo niskie ryzy­ko podraż­nień.

Kwas mig­da­ło­wy nale­ży do gru­py alfa hydrok­sy­kwa­sów. W warun­kach natu­ral­nych znaj­dzie­my go w gorz­kich mig­da­łach, more­lach oraz wiśniach. Kwas ten ma naj­więk­szą czą­stecz­kę ze wszyst­kich kwa­sów owo­co­wych, co powo­du­je iż nie pene­tru­je on skó­ry tak łatwo, szyb­ko i głę­bo­ko jak inne kwa­sy, przez co nie wywo­łu­je podraż­nień.

Nie uwraż­li­wia na słoń­ce i z powo­dze­niem może być sto­so­wa­ny przez cały rok, z włą­cze­niem obo­wiąz­ko­wej foto­pro­tek­cji. Jest pole­ca­ny do sto­so­wa­nia nawet dla posia­da­czy cery wraż­li­wej oraz z tele­an­giek­ta­zja­mi i trą­dzi­kiem różo­wa­tym. Dobrze pene­tru­je gru­czo­ły łojo­we oraz posia­da wła­ści­wo­ści anty­bak­te­ryj­ne – dzię­ki temu zna­lazł zasto­so­wa­nie w kura­cjach cer trą­dzi­ko­wych czy też łojo­to­ko­wych.

Wyka­zu­je dobre dzia­ła­nie roz­ja­śnia­ją­ce, szcze­gól­nie w połą­cze­niu z kwa­sem mle­ko­wym oraz wita­mi­ną C – zale­ca­ny jest dla cer z prze­bar­wie­nia­mi poza­pal­ny­mi, pie­ga­mi, ostu­dą czy też pla­ma­mi socze­wi­co­wa­ty­mi. Kwas mig­da­ło­wy zna­leźć moż­na w niż­szych stę­że­niach w toni­kach oraz kre­mach, a w stę­że­niu do 40% sto­so­wa­ny jest w gabi­ne­tach kosme­tycz­nych.

Kwas aze­la­ino­wy

Kwas aze­la­ino­wy natu­ral­nie wystę­pu­je w ziar­nach zbóż. Naj­czę­ściej sto­so­wa­ny jest do niwe­lo­wa­nia prze­bar­wień oraz w kura­cjach trą­dzi­ku pospo­li­te­go i różo­wa­te­go.

Kwas aze­la­ino­wy wyka­zu­je dzia­ła­nie anty­bak­te­ryj­ne zarów­no w sto­sun­ku do bak­te­rii tle­no­wych, jak i bez­tle­no­wych. Pozwa­la na usu­nię­cie do 97% bak­te­rii, bada­nia wyka­za­ły, iż pato­ge­ny nie są w sta­nie się na nie­go uod­por­nić. Sub­stan­cja ta wyka­zu­je tak­że dobre dzia­ła­nie ogra­ni­cza­ją­ce aktyw­ność gru­czo­łów łojo­wych, powo­du­jąc tym zmniej­szo­ne wydzie­la­nie łoju. Pozwa­la to wal­czyć z nad­mier­nym prze­tłusz­cza­niem oraz świe­ce­niem się skó­ry.

Kwas aze­la­ino­wy ma dzia­ła­nie prze­ciw­za­pal­ne oraz anty­ok­sy­da­cyj­ne. Pro­wa­dzi do roz­luź­nia­nia połą­czeń pomię­dzy komór­ka­mi naskór­ka, co powo­du­je jego złusz­cze­nie oraz poma­ga wal­czyć z upo­rczy­wy­mi zaskór­ni­ka­mi. Sku­tecz­ny będzie tak­że w przy­pad­ku niwe­lo­wa­nia nad­mier­ne­go rogo­wa­ce­nia posło­necz­ne­go. Kwas aze­la­ino­wy pozwa­la tak­że na pozby­cie się prze­bar­wień potrą­dzi­ko­wych, hor­mo­nal­nych czy posło­necz­nych. Hamu­je wytwa­rza­nie nad­mier­nej ilo­ści mela­ni­ny – barw­ni­ka skó­ry. Sto­so­wa­ny jest tak­że w tera­pii łusz­czy­cy oraz rogo­wa­ce­niu oko­ło­miesz­ko­wym.

Kosme­ty­ki z kwa­sem aze­la­ino­wym nie powo­du­ją podraż­nie­nia ani też uszko­dze­nia skó­ry, co pozwa­la na sto­so­wa­nie ich przez cały rok, z zacho­wa­niem odpo­wied­niej foto­pro­tek­cji. Zale­ca­ny jest do sto­so­wa­nia przy cerze wraż­li­wej czy też naczy­nio­wej. Rzad­ko powo­du­je powi­kła­nia, jeże­li już wystą­pią to zazwy­czaj w posta­ci rumie­nia.

Kwas feru­lo­wy

Kwas feru­lo­wy moż­na zna­leźć w ziar­nach kawy, owsa, kuku­ry­dzy, psze­ni­cy czy ryżu. Naj­bar­dziej zale­ca­ny jest dla tera­pii cer doj­rza­łych oraz z ozna­ka­mi sta­rze­nia, głów­nie dzię­ki dzia­ła­niu anty­ok­sy­da­cyj­ne­mu.

Prze­ciw­dzia­ła on uszko­dze­niom komór­ko­wym powsta­łym na sku­tek dzia­ła­nia wol­nych rod­ni­ków tle­no­wych. Kwas feru­lo­wy w bez­piecz­ny spo­sób pene­tru­je war­stwę rogo­wą naskór­ka. Wyka­zu­je zdol­ność absor­bo­wa­nia pro­mie­nio­wa­nia sło­necz­ne­go ze spek­trum UVB oraz czę­ścio­wo UVA.

Wła­ści­wo­ści prze­ciw­rod­ni­ko­we oraz prze­ciw­sło­necz­ne czy­nią go ide­al­ną sub­stan­cją zale­ca­ną do sto­so­wa­nia w serach anty­ok­sy­da­cyj­nych sto­so­wa­nych na dzień. Pro­dukt taki ma za zada­nie ochro­nę skó­ry w cią­gu dnia przed szko­dli­wym dzia­ła­niem zanie­czysz­czeń oraz szko­dli­wych czyn­ni­ków zewnętrz­nych. Ponad­to wyka­zu­je dzia­ła­nie nawil­ża­ją­ce, niwe­lu­ją­ce prze­bar­wie­nia oraz wyka­zu­je spo­sob­ność do pobu­dza­nia syn­te­zy włó­kien kola­ge­no­wych i ela­sty­no­wych.

Kwas lak­to­bio­no­wy

Skład­nik ten naj­czę­ściej pozy­ski­wa­ny jest z lak­to­zy, znaj­du­ją­cej się w mle­ku. Naj­bar­dziej cha­rak­te­ry­stycz­ną cechą kwa­su lak­to­bio­no­we­go jest zdol­ność do reduk­cji bądź cał­ko­wi­te­go usu­nię­cia tele­an­giek­ta­zji oraz rumie­nia.

Ponad­to potra­fi on redu­ko­wać lub usu­nąć stan zapal­ny toczą­cy się w skó­rze. Zale­ca­ny jest w tera­piach cer naczy­nio­wych, wraż­li­wych, z trą­dzi­kiem różo­wa­tym. Nie wyka­zu­je on dzia­ła­nia draż­nią­ce­go na skó­rę, co dopusz­cza go do sto­so­wa­nia w okre­sie nasło­necz­nie­nia przy zacho­wa­niu foto­pro­tek­cji.

Skład­nik ten wyka­zu­je tak­że zdol­ność do zatrzy­my­wa­nia wody w naskór­ku, co za tym idzie zmięk­cza i wygła­dza skó­rę. Ma wła­ści­wo­ści anty­ok­sy­da­cyj­ne oraz sty­mu­lu­ją­ce na włók­na skó­ry wła­ści­wej, istot­ne w tera­pii skó­ry doj­rza­łej oraz zwiot­cza­łej. Posia­da dzia­ła­nie kera­to­li­tycz­ne, czy­li złusz­cza­ją­ce mar­twe war­stwy komó­rek naskór­ka, dzię­ki cze­mu powo­du­je wygła­dze­nie jego powierzch­ni.

Wszyst­kie wyżej opi­sa­ne kwa­sy mogą być z powo­dze­niem sto­so­wa­ne w niż­szych stę­że­niach w pre­pa­ra­tach kosme­tycz­nych do pie­lę­gna­cji domo­wej oraz w zabie­gach w gabi­ne­tach kosme­tycz­nych.

Każ­do­ra­zo­wo pod­czas sto­so­wa­nia pre­pa­ra­tów z kwa­sa­mi nale­ży pamię­tać o obo­wiąz­ko­wym sto­so­wa­niu pre­pa­ra­tów prze­ciw­sło­necz­nych o mini­mal­nej ochro­nie SPF30.

Foto­pro­tek­cję nale­ży sto­so­wać tak­że przez 30 dni od zakoń­cze­nia kura­cji. Sto­so­wa­nie kwa­sów nie­sie za sobą tak­że ryzy­ko powi­kłań – do naj­częst­szych nale­ży rumień, podraż­nie­nie skó­ry, deli­kat­ne złusz­cza­nie, prze­su­sze­nie oraz swę­dze­nie.

Nie­sto­so­wa­nie foto­pro­tek­cji może skut­ko­wać powsta­wa­niem prze­bar­wień. Nale­ży jed­nak pamię­tać, iż sub­stan­cje te sto­so­wa­ne roz­waż­nie dają bar­dzo dobre efek­ty tera­peu­tycz­ne, a tak­że są lekar­stwem na wie­le defek­tów kosme­tycz­nych.

Polecane artykuły