Zanieczyszczenie powietrza zagrożeniem dla zdrowia

Sza­cu­je się, że rocz­nie z powo­du zanie­czysz­cze­nia powie­trza umie­ra na całym świe­cie 4,2 milio­na osób. Kolej­ne ok. 3,8 milio­na umie­ra z powo­du zanie­czysz­cze­nia powie­trza wewnątrz pomiesz­czeń, spo­wo­do­wa­nych przez nie­spraw­ne pie­ce i złej jako­ści pali­wo oraz brak sku­tecz­nej wen­ty­la­cji.

Świa­to­wa Orga­ni­za­cja Zdro­wia (WHO) sza­cu­je, że aż 91% popu­la­cji nasze­go glo­bu żyje na tere­nach, gdzie zła jakość powie­trza zagra­ża życiu i zdro­wiu1. W wie­lu pol­skich miej­sco­wo­ściach zagro­że­niem dla zdro­wia i życia jest smog – szcze­gól­na, okre­so­wo wystę­pu­ją­ca for­ma zanie­czysz­cze­nia powie­trza.

Według WHO na całym świe­cie zanie­czysz­cze­nie powie­trza sta­no­wi przy­czy­nę:

29% wszyst­kich zgo­nów i cho­rób zwią­za­nych z rakiem płuc,

17% wszyst­kich zgo­nów i cho­rób spo­wo­do­wa­nych ostrym zaka­że­niem dol­nych dróg odde­cho­wych,

24% zgo­nów z powo­du uda­ru mózgu,

25% zgo­nów i cho­rób spo­wo­do­wa­nych cho­ro­bą nie­do­krwien­ną ser­ca,

43% wszyst­kich zgo­nów i cho­rób spo­wo­do­wa­nych prze­wle­kłą obtu­ra­cyj­ną cho­ro­bą płuc2.

Według sza­cun­ko­wych danych z naj­now­sze­go rapor­tu Euro­pej­skiej Agen­cji Śro­do­wi­ska ska­że­nie powie­trza tyl­ko jed­nym ze skład­ni­ków smo­gu – pyłem drob­no­czą­stecz­ko­wym PM2,5 i tym, co ten pył zawie­ra, było w 2016 roku przy­czy­ną przed­wcze­sne­go zgo­nu ok. 412 000 miesz­kań­ców czter­dzie­stu jeden euro­pej­skich kra­jów, w tym 374 000 oby­wa­te­li Unii Euro­pej­skiej. Wśród nich było oko­ło 43 000 Pola­ków3.

Wal­ka z zanie­czysz­cze­niem powie­trza sta­ła się więc jed­nym z waż­niej­szych wyzwań. WHO umie­ści­ła je wraz z zmia­na­mi kli­ma­tu na pierw­szym miej­scu listy Ten thre­ats to glo­bal health in 2019 (Dzie­sięć zagro­żeń dla zdro­wia na świe­cie w roku 2019)4.

Źró­dła pro­ble­mów

Do zanie­czysz­czeń powie­trza o naj­le­piej udo­ku­men­to­wa­nym (według WHO) i naj­do­kład­niej zba­da­nym szko­dli­wym wpły­wie na zdro­wie ludzi nale­żą m.in. pył zawie­szo­ny (PM), ozon (O3), dwu­tle­nek azo­tu (NO2) i dwu­tle­nek siar­ki (SO2)5.

Są to głów­ne skład­ni­ki smo­gu, któ­re­go pierw­szą defi­ni­cję sfor­mu­ło­wa­no już kil­ka­dzie­siąt lat temu. Ter­min smog poja­wił się w poło­wie XX wie­ku w Anglii, kie­dy to stwier­dzo­no, iż duże zady­mie­nie powie­trza i utrzy­mu­ją­ca się bez­wietrz­na, zamglo­na jesien­no-zimo­wa aura mia­ła tra­gicz­ny wpływ na zdro­wie miesz­kań­ców Lon­dy­nu.

W Pol­sce okre­śle­nie smog funk­cjo­nu­je w słow­ni­kach od lat 80. ubie­głe­go wie­ku.

Smog – wyraz pocho­dzą­cy z języ­ka angiel­skie­go, będą­cy zło­że­niem słów smo­ke – ‘dym’ i fog – ‘mgła’, ozna­cza­ją­cy zanie­czysz­cze­nie powie­trza powsta­ją­ce na sku­tek dzia­łal­no­ści czło­wie­ka przy nie­ko­rzyst­nych warun­kach atmos­fe­rycz­nych.

Obec­nie roz­róż­nia się dwie posta­ci smo­gu – smog zimo­wy oraz let­ni, któ­re powsta­ją w róż­nych warun­kach atmos­fe­rycz­nych, ale podob­nie oddzia­łu­ją na zdro­wie.

Defi­ni­cja sfor­mu­ło­wa­na przez Głów­ny Inspek­to­rat Ochro­ny Śro­do­wi­ska mówi, iż smog aero­zo­lo­wy, nazy­wa­ny tak­że „zimo­wym” jest zja­wi­skiem wystę­po­wa­nia w powie­trzu przede wszyst­kim wyso­kich stę­żeń pyłu zawie­szo­ne­go o róż­nej śred­ni­cy czą­ste­czek.

Poja­wie­nie się tego rodza­ju smo­gu ma zwią­zek z dużą emi­sją pyłu z jego pier­wot­nych źró­deł do powie­trza i z powsta­niem pyłu wtór­ne­go na sku­tek reak­cji che­micz­nych zacho­dzą­cych w okre­ślo­nych warun­kach pogo­do­wych: przy bra­ku wia­tru, sil­nej inwer­sji ter­micz­nej i śred­niej tem­pe­ra­tu­rze poni­żej 5 °C (dodat­ko­wym czyn­ni­kiem sprzy­ja­ją­cym może też być zamgle­nie).

Głów­ne skład­ni­ki smo­gu zimo­we­go to pył PM10 – frak­cja pyłu o śred­ni­cy czą­ste­czek do 10 mikro­me­trów – będą­cy zawie­si­ną czą­stek sta­łych i cie­kłych w powie­trzu – oraz pył PM2,5 (o śred­ni­cy poni­żej 2,5 mikro­me­tra) i związ­ki che­micz­ne zawar­te w cząst­kach pyłów.

Smog „let­ni”, foto­che­micz­ny poja­wia się zwy­kle od czerw­ca do wrze­śnia, pod­czas dni gorą­cych, bez­wietrz­nych, czę­sto też wil­got­nych. W powsta­wa­niu smo­gu let­nie­go naj­więk­szy udział mają ozon (czą­stecz­ka tle­nu zło­żo­na z trzech ato­mów, będą­ca sil­nym utle­nia­czem) i zanie­czysz­cze­nia komu­ni­ka­cyj­ne pyłem zawie­szo­nym (któ­ry powsta­je tak­że w wyni­ku ście­ra­nia się opon i hamul­ców), tlen­ka­mi azo­tu, tlen­kiem węgla i lot­ny­mi związ­ka­mi orga­nicz­ny­mi.

GIOŚ – Głów­ny Inspek­to­rat Ochro­ny Śro­do­wi­ska, cen­tral­ny organ admi­ni­stra­cji rzą­do­wej powo­ła­ny do kon­tro­lo­wa­nia sta­nu śro­do­wi­ska natu­ral­ne­go w Pol­sce i podej­mo­wa­nia dzia­łań na rzecz jego ochro­ny.

W Pol­sce, podob­nie jak w wie­lu innych kra­jach świa­ta, obo­wią­zu­ją nor­my zanie­czysz­cze­nia powie­trza, któ­rych prze­kro­cze­nie zmu­sza do pod­ję­cia okre­ślo­nych dzia­łań – m.in. ogła­sza­nia ostrze­żeń przed smo­giem i alar­mów dla osób prze­by­wa­ją­cych na danym tere­nie. Stan powie­trza jest sta­le moni­to­ro­wa­ny. Nor­my zanie­czysz­czeń powie­trza obo­wią­zu­ją­ce w Pol­sce moż­na zna­leźć np. na stro­nie inter­ne­to­wej Głów­ne­go Inspek­to­ra­tu Ochro­ny Śro­do­wi­ska, pod adre­sem: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/annual_assessment_air_acceptable_level#

I tak na przy­kład wg rapor­tów GIOŚ, w okre­sach sprzy­ja­ją­cych powsta­wa­niu smo­gu stę­że­nia dobo­we PM10 wyż­sze od 50 µg/m³, któ­re wg norm może być prze­kro­czo­ne przez co naj­wy­żej 35 dni w roku, notu­je się na zde­cy­do­wa­nej więk­szo­ści sta­cji pomia­ro­wych w Pol­sce.

W nie­któ­rych regio­nach noto­rycz­nie prze­kra­cza­ne są też dopusz­czal­ne nor­my pyłu PM2,5; naj­go­rzej jest w mia­stach i aglo­me­ra­cjach poło­żo­nych w połu­dnio­wej i środ­ko­wej Pol­sce (woje­wódz­twa mało­pol­skie, ślą­skie i łódz­kie). Jeśli cho­dzi o naj­więk­sze mia­sta – naj­gor­szym pod tym wzglę­dem powie­trzem oddy­cha się w Kra­ko­wie6.

Według danych Kra­jo­we­go Ośrod­ka Bilan­so­wa­nia i Zarzą­dza­nia Emi­sja­mi (KOBIZE) głów­ne źró­dła zanie­czysz­cze­nia pyłem PM2,5 w Pol­sce to pro­cen­to­wo:

46,5% – pro­ce­sy spa­la­nia poza prze­my­słem (głów­nie w gospo­dar­stwach domo­wych),

4,1% – pro­ce­sy spa­la­nia w sek­to­rze pro­duk­cji i trans­for­ma­cji ener­gii,

21,1% – pro­ce­sy spa­la­nia w prze­my­śle,

10,2% – trans­port dro­go­wy,

7,8% – inne pojaz­dy i urzą­dze­nia,

4,8% – pro­ce­sy pro­duk­cyj­ne,

3% – zago­spo­da­ro­wy­wa­nie odpa­dów,

2,1% – rol­nic­two7.

KOBIZE – Kra­jo­wy Ośro­dek Bilan­so­wa­nia i Zarzą­dza­nia Emi­sja­mi – nad­zo­ro­wa­ny przez Mini­stra Śro­do­wi­ska ośro­dek w struk­tu­rach Insty­tu­tu Ochro­ny Śro­do­wi­ska – Pań­stwo­we­go Insty­tu­tu Badaw­cze­go, któ­re­go jed­nym z głów­nych zadań jest admi­ni­stro­wa­nie unij­nym sys­te­mem han­dlu upraw­nie­nia­mi do han­dlu emi­sja­mi (zgod­nie z unij­ny­mi limi­ta­mi emi­sji nie­któ­rych zanie­czysz­czeń, usta­lo­ny­mi dla poszcze­gól­nych kra­jów).

Wpływ zanie­czysz­cze­nia powie­trza na zdro­wie

Bada­nia wpły­wu zanie­czysz­cze­nia powie­trza na ludz­kie zdro­wie pro­wa­dzi się od dzie­się­cio­le­ci. Nie­ste­ty, każ­dy rok przy­no­si nowe dowo­dy na szko­dli­wość życia w ska­żo­nym śro­do­wi­sku.

Naj­mniej­sze czą­stecz­ki zanie­czysz­czeń prze­ni­ka­ją bowiem do całe­go orga­ni­zmu, mają wpływ na czło­wie­ka już na eta­pie two­rze­nia się komó­rek roz­rod­czych, przez życie pło­do­we, dzie­ciń­stwo, wiek doj­rza­ły po póź­ną sta­rość.

Spek­trum cho­rób, któ­rych roz­wój może być skut­kiem oddy­cha­nia zanie­czysz­czo­nym powie­trzem, jest bar­dzo sze­ro­kie.

Krót­ko­trwa­łe nara­że­nie na zanie­czysz­cze­nie powie­trza

Naj­szyb­szą i naj­ła­god­niej­szą reak­cją na wyso­kie stę­że­nie pyłu zawie­szo­ne­go może być:

podraż­nie­nie oczu, nosa, gar­dła i reak­cje takie jak katar, kaszel, zapa­le­nie zatok8,

zaostrze­nie wystę­pu­ją­cych już cho­rób dróg odde­cho­wych takich jak ast­ma oskrze­lo­wa, prze­wle­kła obtu­ra­cyj­na cho­ro­ba płuc; stan zapal­ny dróg odde­cho­wych9,

zaostrze­nie cho­rób ukła­du ser­co­wo-naczy­nio­we­go, zabu­rze­nie ryt­mu ser­ca, wystą­pie­nie ostrej nie­wy­dol­no­ści ser­ca, uda­ru mózgu10.

Wyso­kie stę­że­nie ozo­nu w powie­trzu wywo­łu­je z kolei reak­cję zapal­ną oczu, sen­ność, bóle gło­wy, uczu­cie zmę­cze­nia, spa­dek ciśnie­nia tęt­ni­cze­go krwi. W celu obro­ny przed ozo­nem płu­ca przyj­mu­ją mniej tle­nu, co może powo­do­wać nasi­le­nie cho­rób ukła­du krą­że­nia11.

Oddzia­ły­wa­nie smo­gu na czło­wie­ka

Zanie­czysz­cze­nie powie­rza a roz­wój czło­wie­ka

Zanie­czysz­cze­nie powie­trza ma wpływ już na nie­na­ro­dzo­ne dzie­ci, naj­drob­niej­sze czą­stecz­ki pyłu, o śred­ni­cy 0,1 mikro­me­tra, mogą bowiem prze­ni­kać przez barie­rę łoży­sko­wo-naczy­nio­wą.

Dobrze udo­ku­men­to­wa­ne skut­ki nega­tyw­ne­go wpły­wu na zdro­wie przy­szłej mat­ki i jej dziec­ka to więk­sze ryzy­ko przed­wcze­sne­go poro­du, niż­sza masa uro­dze­nio­wa nowo­rod­ka i jego gor­szy roz­wój fizycz­ny.

Nowe dowo­dy suge­ru­ją rów­nież, że zanie­czysz­cze­nie powie­trza atmos­fe­rycz­ne­go może wpły­wać na roz­wój neu­ro­lo­gicz­ny naj­młod­szych, a tak­że na póź­niej­szy roz­wój u nich cukrzy­cy i innych cho­rób12.

Ten szko­dli­wy wpływ na czło­wie­ka zaczy­na się zresz­tą już wcze­śniej, mikro­dro­bi­ny pyłu mogą bowiem uszko­dzić nawet mate­riał gene­tycz­ny zawar­ty w plem­ni­kach. Bada­nia zapo­cząt­ko­wa­ne kil­ka­na­ście lat temu w Kra­ko­wie przez zespół naukow­ców z Kate­dry Epi­de­mio­lo­gii i Medy­cy­ny Zapo­bie­gaw­czej Col­le­gium Medi­cum UJ pod kie­run­kiem prof. Wie­sła­wa Jędry­chow­skie­go oraz Fun­da­cję Zdro­wie i Śro­do­wi­sko potwier­dzi­ły wpływ zanie­czysz­czeń śro­do­wi­sko­wych nie tyl­ko na prze­bieg cią­ży i roz­wój pło­du, ale też – w kolej­nych latach życia dzie­ci – na upo­śle­dze­nie spraw­no­ści ich ukła­du odde­cho­we­go, roz­wój aler­gii i ast­my, gor­szy roz­wój zdol­no­ści poznaw­czych13.

Wło­skie i chiń­skie bada­nia wyka­zy­wa­ły zwią­zek pomię­dzy nara­że­niem cię­żar­nej kobie­ty na smog a wzro­stem ryzy­ka roz­wo­ju wro­dzo­nej wady ser­ca oraz wystą­pie­nia wad cewy ner­wo­wej u dziec­ka14. W kwiet­niu 2019 roku pre­sti­żo­we, mię­dzy­na­ro­do­we cza­so­pi­smo „The Lan­cet” w swo­jej edy­cji „The Lan­cet – Pla­ne­ta­ry Health” poin­for­mo­wa­ło, iż zanie­czysz­cze­nie powie­trza, szcze­gól­nie dwu­tlen­kiem azo­tu, może być każ­de­go roku odpo­wie­dzial­ne za oko­ło 4 mln nowych przy­pad­ków ast­my u dzie­ci na całym świe­cie15.

Wpływ jako­ści powie­trza na układ odde­cho­wy

Zanie­czysz­cze­nie powie­trza naj­szyb­ciej i naj­sil­niej oddzia­łu­je na układ odde­cho­wy, jest jed­nym z głów­nych czyn­ni­ków zaostrzeń cho­rób obtu­ra­cyj­nych. Dowo­dów dostar­cza każ­dy dzień, kie­dy nor­my ska­że­nia powie­trza są moc­no prze­kra­cza­ne – w Kra­ko­wie czy na Ślą­sku, gdzie w zimie jest to codzien­no­ścią, zapeł­nia­ją się przy­chod­nie i szpi­ta­le.

Dłu­go­trwa­ła eks­po­zy­cja na czyn­ni­ki draż­nią­ce osła­bia mecha­ni­zmy obron­ne ukła­du odde­cho­we­go, w zwy­kłych warun­kach zdol­ne­go do wychwy­ty­wa­nia i usu­wa­nia z orga­ni­zmu szko­dli­wych czą­stek.

Pył o śred­ni­cy powy­żej 10 mikro­me­trów pozo­sta­je w dro­gach odde­cho­wych, prze­ni­ka przez płu­ca do ukła­du krwio­no­śne­go i dalej. Każ­de zanie­czysz­cze­nie uszka­dza tkan­ki, od bło­ny ślu­zo­wej dróg odde­cho­wych po pęche­rzy­ki płuc­ne, osła­bia rów­nież układ immu­no­lo­gicz­ny16.

Dłu­go­trwa­łe nara­że­nie na czyn­ni­ki draż­nią­ce wywo­łu­je prze­wle­kły stan zapal­ny, następ­nie nie­od­wra­cal­ne zmia­ny w ukła­dzie odde­cho­wym. W skraj­nych sytu­acjach sta­łe nara­że­nie na zanie­czysz­cze­nie powie­trza pro­wa­dzi do roz­wo­ju raka płuc.

WHO okre­śla licz­bę cho­rych na ast­mę na ponad 235 mln osób. Umie­ra ok. 400 tys. cho­rych rocz­nie17. Na POChP cho­ru­je ponad 210 mln osób na świe­cie18. W Pol­sce licz­bę cho­rych na ast­mę lub POChP sza­cu­je się łącz­nie na ponad 6 mln osób, lecz wie­le przy­pad­ków pozo­sta­je nie­zdia­gno­zo­wa­nych.

Zanie­czysz­cze­nie powie­trza a układ ser­co­wo-naczy­nio­wy

Dla ukła­du ser­co­wo-naczy­nio­we­go zagro­że­niem jest zarów­no dłu­go­trwa­łe, jak i krót­ko­trwa­łe nara­że­nie na wyso­kie zanie­czysz­cze­nie powie­trza i trud­no w tym przy­pad­ku mówić o „bez­piecz­nych” pozio­mach, ponie­waż nega­tyw­ny wpływ na układ krą­że­nia obser­wu­je się nawet przy wska­za­niach niż­szych niż dopusz­czal­ne nor­my zanie­czysz­czeń, przy­ję­te w kra­jach Unii Euro­pej­skiej19. Zawsze rośnie ryzy­ko tak zwa­nych zda­rzeń wień­co­wych.

Reak­cja orga­ni­zmu zale­ży oczy­wi­ście od ogól­ne­go sta­nu zdro­wia, czy­li gene­ral­nie bar­dziej zagro­że­ni są ludzi star­si i już cier­pią­cy na cho­ro­by ukła­du krą­że­nia. Ist­nie­ją jed­nak licz­ne dowo­dy, że skład­ni­ki smo­gu uszka­dza­ją układ krą­że­nia tak­że u mło­dych i zdro­wych osób, co wyka­za­li m.in. naukow­cy z Uni­wer­sy­te­tu Jagiel­loń­skie­go.

Blasz­ki miaż­dży­co­we, któ­re mogą zamknąć prze­pływ krwi przez naczy­nia, czę­sto two­rzą się już u kil­ku­let­nich dzie­ci i nie bez zna­cze­nia jest jakość powie­trza, w jakim one żyją20.

Z kolei wg danych opu­bli­ko­wa­nych przez Ame­ri­can Heart Asso­cia­tion (AHA), zanie­czysz­cze­nia powie­trza powią­za­ne z ruchem ulicz­nym obni­ża­ją stę­że­nie „dobre­go” cho­le­ste­ro­lu we krwi, chro­nią­ce­go nas przed poja­wie­niem się w naczy­niach bla­szek miaż­dży­co­wych.

Mecha­nizm ten może być wła­śnie jed­nym z istot­nych ele­men­tów łączą­cych nara­że­nie na smog ze wzro­stem ryzy­ka zacho­ro­wań na cho­ro­by ukła­du ser­co­wo-naczy­nio­we­go21. Licz­ne bada­nia (rów­nież w Pol­sce) udo­wod­ni­ły tak­że bez­po­śred­ni wpływ wystę­po­wa­nia smo­gu na wyraź­ny wzrost licz­by przy­pad­ków ostrych incy­den­tów ser­co­wo-naczy­nio­wych oraz uda­rów mózgu, a tak­że na śmier­tel­ność z powo­du zawa­łu ser­ca
czy uda­ru.

Wpływ zanie­czysz­cze­nia powie­trza na roz­wój cho­rób nowo­two­ro­wych

W skład smo­gu let­nie­go i zimo­we­go wcho­dzi wie­le związ­ków che­micz­nych o udo­wod­nio­nym dzia­ła­niu rako­twór­czym. Dla­te­go też raka płu­ca wykry­wa się nie tyl­ko u nało­go­wych i bier­nych pala­czy tyto­niu czy u osób pra­cu­ją­cych w warun­kach szko­dli­wych dla ukła­du odde­cho­we­go.

WHO alar­mu­je, iż za ok. 15% przy­pad­ków nowo­two­rów płuc odpo­wia­da zanie­czysz­cze­nie powie­trza.

Dowo­dem mogą być np. zacho­ro­wa­nia dzie­ci w naj­bar­dziej zanie­czysz­czo­nych mia­stach Chin. Nie­ste­ty, w nie­któ­rych mia­stach Pol­ski ska­że­nie powie­trza rako­twór­czym benzo(a)pirenem – jed­nym ze skład­ni­ków smo­gu – może mieć taki sam wpływ na zdro­wie jak wypa­la­nie od kil­ku­set do nawet kil­ku tysię­cy papie­ro­sów rocz­nie. Ponie­waż pale­nie papie­ro­sów sprzy­ja tak­że roz­wo­jo­wi raka pęche­rza, moż­na zakła­dać, iż podob­ne skut­ki ma oddy­cha­nie zanie­czysz­czo­nym powie­trzem. Co wię­cej, naukow­cy suge­ru­ją rów­nież wpływ tlen­ków azo­tu (istot­ne­go skład­ni­ka smo­gu let­nie­go) na roz­wój raka mózgu i szyj­ki maci­cy. Przy­pusz­cza się tak­że, iż nara­że­nie kobie­ty cię­żar­nej na oddy­cha­nie zanie­czysz­czo­nym powie­trzem zwięk­sza ryzy­ko wystą­pie­nia już we wcze­snym okre­sie życia jej dziec­ka bia­łacz­ki lim­fo­bla­stycz­nej lub nowo­two­ru gał­ki ocznej.

Zanie­czysz­cze­nie powie­trza a cho­ro­by wie­ku pode­szłe­go

Oso­by star­sze, podob­nie jak małe dzie­ci, naj­go­rzej radzą sobie ze skut­ka­mi zanie­czysz­cze­nia powie­trza, ponie­waż ich orga­ni­zmy są gene­ral­nie mniej spraw­ne. Ponad­to, w pode­szłym wie­ku więk­szość osób obcią­żo­na jest już scho­rze­nia­mi ukła­du ser­co­wo-naczy­nio­we­go i ukła­du odde­cho­we­go. Jeśli żyją w smo­gu, czę­ściej niż u osób młod­szych docho­dzi u nich
do zaostrze­nia scho­rzeń prze­wle­kłych.

Za łagod­niej­sze kon­se­kwen­cje czę­ste­go nara­że­nia na smog moż­na uznać m.in. spad­ki nastro­ju i depre­sję. Pro­wa­dzo­ne są bada­nia nad związ­kiem oddy­cha­nia zanie­czysz­czo­nym powie­trzem z wystę­po­wa­niem cho­ro­by Alzhe­ime­ra.

Prak­tycz­nie każ­dy mie­siąc przy­no­si nowe donie­sie­nia na temat zagro­żeń dla zdro­wia i pogor­sza­nia jako­ści życia, zwią­za­nych z zanie­czysz­cze­niem powie­trza. Pora wycią­gnąć z tego wnio­ski.

Mate­riał pra­so­wy przy­go­to­wa­ny przez Sto­wa­rzy­sze­nie Dzien­ni­ka­rze dla Zdro­wia w ramach kam­pa­nii “Czas na czy­ste powie­trze”, listo­pad 2019.

Zada­nie reali­zo­wa­ne ze środ­ków

Naro­do­we­go Pro­gra­mu Zdro­wia na lata 2016–2020, finan­so­wa­ne przez Mini­stra Zdro­wia

1 Ambient air pol­lu­tion: Health impacts, WHO, publi­ka­cja onli­ne:

https://www.who.int/airpollution/en/ [dostęp: 14.11.2019].

3 Air quali­ty in Euro­pe 2019, Euro­pe­an Envi­ron­ment Agen­cy, 16.10.2019, publi­ka­cja onli­ne: https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2019/ [dostęp: 14.11.2019].

4 Ten thre­ats to glo­bal health in 2019, WHO, publi­ka­cja onli­ne: https://www.who.int/emergencies/ten-threats-to-global-health-in-2019 [dostęp: 14.11.2019].

5 Ambient air pol­lu­tion: Health impacts, dz. cyt.

6 Stan śro­do­wi­ska w Pol­sce. Raport 2018, Głów­ny Inspek­to­rat Ochro­ny Śro­do­wi­ska, publi­ka­cja onli­ne: http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/raporty/Stan_srodowiska_w_Polsce-Raport_2018.pdf [dostęp 10.09. 2019], s. 94.

7 Kra­jo­wy bilans emi­sji, IOŚ-PIB, KOBi­ZE, War­sza­wa 2019, publi­ka­cja onli­ne: https://www.kobize.pl/uploads/materialy/materialy_do_pobrania/krajowa_inwentaryzacja_emisji/Bilans_emisji_za_2017.pdf [dostęp: 14.11.2019].

8 Jędrak i in., Wpływ zanie­czysz­czeń powie­trza na zdro­wie, Kra­kow­ski Alarm Smo­go­wy, publi­ka­cja onli­ne: http://krakowskialarmsmogowy.pl/files/images/ck/14882713101616070935.pdf, [dostęp: 14.11.2019], s. 20.

9 Tam­że, s. 36–47.

10 Tam­że, s. 58–64.

11 Stan śro­do­wi­ska w Pol­sce. Raport 2018, dz. cyt., s. 87.

12 Ambient air pol­lu­tion: Health impacts, dz. cyt.

13 W. Jędry­chow­ski i in., Oddzia­ły­wa­nie zanie­czysz­czeń powie­trza drob­nym pyłem zawie­szo­nym i wie­lo­pier­ście­nio­wy­mi węglo­wo­do­ra­mi aro­ma­tycz­ny­mi w okre­sie pre­na­tal­nym na zdro­wie dziec­ka, Kra­ków 2018, publi­ka­cja onli­ne: https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2018/03/Zanieczyszczenia_powietrza_w_Krakowie_a_zdrowie_dzieci.pdf
[dostęp: 14.11.2019].

14 A. Wdo­wiak i in., Wpływ zanie­czysz­czeń powie­trza na roz­ród czło­wie­ka, Lublin 2018, publi­ka­cja onli­ne: https://phmd.pl/api/files/view/302252.pdf [dostęp: 14.11.2019], s. 38.

15 R. N. Naidoo, NO2 incre­ases the risk for chil­dho­od asth­ma: a glo­bal con­cern „The Lan­cetPla­ne­ta­ry Health” nr 3, t. 4, 04.2019, publi­ka­cja onli­ne: https://www.thelancet.com/journals/lanplh/article/PIIS2542-5196(19)30059–2/fulltext [dostęp: 14.11.2019].

16 P. Dąbro­wiec­ki, Wpływ zanie­czysz­czeń powie­trza na układ odde­cho­wy, Woj­sko­wy Insty­tut Medycz­ny, publi­ka­cja onli­ne: http://www.wim.mil.pl/images/stories/Konferencje/spero/9.pdf [dostęp: 14.11.2019].

17 Asth­ma, WHO, publi­ka­cja onli­ne: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/asthma [dostęp: 14.11.2019].

18 Tam­że.

19 M. Woj­dat, A. Stań­czyk, G. Gie­le­rak, Zanie­czysz­cze­nie powie­trza a cho­ro­by ukła­du ser­co­wo-naczy­nio­we­go – nie­do­ce­nia­ny pro­blem, „Lekarz woj­sko­wy” 1/2016, dostęp­ny onli­ne: https://issuu.com/medycynapraktyczna/docs/__lw_2016_01 [dostęp: 14.11.2019].

20 K. Koj­zar, Pierw­sze symp­to­my cho­rób ser­ca poja­wia­ją się już u dzie­ci…, wywiad z prof. T. Guzi­kiem, Smo­gLab, 2017, publi­ka­cja onli­ne: https://smoglab.pl/profesor-tomasz-guzik-pierwsze-symptomy-choroby-niedokrwiennej-serca-pojawiaja-sie-juz-u-dzieci-rodzice-mysla-ze-to-przez-fast-foody-ale-smog-nie-jest-obojetny/ [dostęp: 14.11.2019].

21 P. Ćwik, „Złe” powie­trze obni­ża „dobry” cho­le­ste­rol. I przy­czy­nia się do roz­wo­ju cho­rób ser­ca, https://smoglab.pl/zle-powietrze-obniza-dobry-cholesterol-przyczynia-sie-rozwoju-chorob-serca/ publi­ka­cja onli­ne [dostęp: 14.11.2019]