Podręczna apteczka, czyli co warto spakować na wyjazd

Waka­cje to czas wzmo­żo­nych wyjaz­dów, któ­re wią­żą się nie tyl­ko z pla­no­wa­niem tra­sy, miejsc do zwie­dze­nia czy wybo­ru hote­li, ale tak­że z pako­wa­niem wali­zek. Ostat­nią rze­czą, o jakiej myśli każ­dy podró­żu­ją­cy, to zabez­pie­cze­nie się przed cho­ro­bą, jed­nak na taką ewen­tu­al­ność zawsze war­to być przy­go­to­wa­nym.

Nie­za­leż­nie od dłu­go­ści wyjaz­du, aby w jego trak­cie wypo­cząć, wcze­śniej musi­my zadbać by mieć pod ręką to co nie­zbęd­ne. Zabra­nie pakie­tu leków jest tak samo waż­ne, jak przej­ście wszyst­kich nie­zbęd­nych szcze­pień przed wyjaz­dem do tro­pi­kal­nych kra­jów. Oczy­wi­ście wie­le rze­czy moż­na bez pro­ble­mu kupić na miej­scu, ale gdy ma to być coś spraw­dzo­ne­go, jak na przy­kład leki, lepiej nie liczyć na to, że w każ­dym miej­scu dosta­nie­my je od ręki.

Pod­ręcz­na aptecz­ka

Jeśli przyj­mu­je­my leki regu­lar­nie, naj­le­piej zaopa­trzyć się w pojem­ni­czek z podzia­łem na dni tygo­dnia, w któ­rym przy­go­tu­je­my daw­ki na cały wyjazd. Dzię­ki temu żad­ne opa­ko­wa­nie nie zawie­ru­szy nam się wśród baga­ży i nie będzie zaj­mo­wa­ło dodat­ko­wej prze­strze­ni. Paku­jąc się na wyjazd z dala od domu, nale­ży rów­nież pamię­tać o ewen­tu­al­nych cho­ro­bach, któ­re mogą nas dopaść na miej­scu. Powin­ni­śmy zabrać ze sobą leki prze­ciw­bó­lo­we, któ­re zazwy­czaj zwal­cza­ją gorącz­kę, a tak­że leki na bie­gun­kę. Jeśli jedzie­my z dzieć­mi, przede wszyst­kim pamię­taj­my o odpo­wied­nim środ­ku na gorącz­kę.

W tra­sie

W przy­pad­ku, gdy wybie­ra­my się w dal­szą podróż samo­cho­dem, war­to zaopa­trzyć się w suple­men­ty die­ty wspie­ra­ją­ce nas pod­czas sie­dze­nia za kół­kiem. Bar­dzo waż­ne jest przyj­mo­wa­nie dużej ilo­ści pły­nów, aby unik­nąć odwod­nie­nia. Nie powin­ni­śmy prze­sa­dzać z dużą ilo­ścią kawy lub ener­ge­ty­ków. Ponad­to, wie­lo­go­dzin­ne unie­ru­cho­mie­nie źle wpły­wa na samo­po­czu­cie, dla­te­go kie­row­cy powin­ni prze­strze­gać kil­ku klu­czo­wych zasad.
Jed­ną z nich jest ruch — pod­czas posto­ju zawsze war­to zna­leźć czas na ćwi­cze­nia roz­cią­ga­ją­ce lub krót­ki spa­cer. Wska­za­ne jest tak­że zwra­ca­nie uwa­gi na regu­lar­ne posił­ki i uni­ka­nie żyw­no­ści typu fast food. Nowo­ścią na ryn­ku jest suple­ment die­ty S8, któ­ry z uwa­gi na skład dzia­ła rów­nież pobu­dza­ją­co – zawie­ra m.in. kofe­inę oraz wita­mi­ny B6 i B12, któ­re uła­twia­ją kon­cen­tra­cję i zmniej­sza­ją uczu­cie prze­mę­cze­nia. Zawie­ra tak­że eks­trak­ty z jeżów­ki i imbi­ru, któ­re popra­wia­ją krą­że­nie krwi w orga­ni­zmie i wyka­zu­ją deli­kat­ne dzia­ła­nie anty­agre­ga­cyj­ne pły­tek krwi. W suple­men­cie zasto­so­wa­no eks­trak­ty anty­ko­agu­lan­tów roślin­nych,
któ­re dzia­ła­ją prze­ciw­za­krze­po­wo.

Eks­trak­ty anty­ko­agu­lan­tów roślin­nych mają w zało­że­niu popra­wić krą­że­nie u osób prze­by­wa­ją­cych przez dłu­gi czas w pozy­cji sie­dzą­cej, głów­nie kie­row­ców. Wspo­ma­ga­ją tak­że zmniej­sze­nie ryzy­ka zacho­ro­wa­nia na zakrze­pi­cę – mówi Janusz Rokic­ki, Pre­zes Zarzą­du gru­py Gru­py S8 Sp. z o.o., pro­du­cen­ta suple­men­tu die­ty dla kie­row­ców.

O czym war­to pamię­tać?

Pod­czas podró­ży nale­ży przede wszyst­kim zadbać o odpo­wied­nią higie­nę: czę­sto myć ręce, zwłasz­cza przez posił­kiem i po wizy­cie w toa­le­cie. Nie zawsze mamy dostęp do łazien­ki, dla­te­go war­to zaopa­trzyć się w pły­ny i chu­s­tecz­ki anty­bak­te­ryj­ne. Szcze­gól­ną ostroż­ność powin­ni­śmy zacho­wać, jeśli cho­dzi o wodę, po któ­rą się­ga­my – powin­na być to wyłącz­nie woda butel­ko­wa­na.

Wyjazd czę­sto wią­że się z duży­mi przy­go­to­wa­nia­mi. Zabie­ra­jąc ze sobą pod­sta­wo­we rze­czy, będzie­my przy­go­to­wa­ni przy­naj­mniej na część nie­spo­dzia­nek, jakie mogą nas spo­tkać. Taka goto­wość zapew­nia kom­fort w cza­sie podró­ży i odpo­czyn­ku na miej­scu, ogra­ni­cza­jąc nie­po­trzeb­ny stres.