Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej: w trosce o uśmiech, który zmienia życie 

20 mar­ca obcho­dzo­ny jest Świa­to­wy Dzień Zdro­wia Jamy Ust­nej. To dobry moment, aby przy­po­mnieć, że zdro­wie jamy ust­nej ma zna­czą­cy wpływ na nasze codzien­ne życie i ogól­ną kon­dy­cję orga­ni­zmu. Bada­nia Świa­to­wej Orga­ni­za­cji Zdro­wia wska­zu­ją, że aż 3,5 miliar­da ludzi na świe­cie zma­ga się z cho­ro­ba­mi jamy ust­nej, co czy­ni je jed­ny­mi z naj­czę­ściej wystę­pu­ją­cych pro­ble­mów zdro­wot­nych. Co gor­sze – licz­ba ta suk­ce­syw­nie rośnie, a próch­ni­ca doty­ka mlecz­ne zęby u coraz młod­szych dzie­ci. Dla­te­go dowiedz się, jak sku­tecz­nie dbać o zdro­wy uśmiech.  

Cho­ro­by jamy ust­nej pozo­sta­ją naj­bar­dziej roz­po­wszech­nio­ny­mi cho­ro­ba­mi na świe­cie. Ich łącz­na licz­ba jest glo­bal­nie o oko­ło 1 miliard wyż­sza niż łącz­na licz­ba przy­pad­ków pię­ciu głów­nych cho­rób nie­za­kaź­nych. Nie­le­czo­na próch­ni­ca zębów sta­łych doty­ka oko­ło 2 miliar­dów ludzi na całym świe­cie. Rów­nież sta­ty­sty­ki doty­czą­ce naj­młod­szych są alar­mu­ją­ce – na próch­ni­cę zębów mlecz­nych cier­pi już 514 milio­nów dzie­ci[1]. W Pol­sce, jak poka­zu­je moni­to­ring Mini­ster­stwa Zdro­wia, nawet 40% trzy­lat­ków ma próch­ni­cę obej­mu­ją­ca śred­nio jeden-dwa zęby. Im star­sze dzie­ci, tym pro­blem rośnie – aż 82% sze­ścio­lat­ków zma­ga się z próch­ni­cą[2].

Dla­te­go tak waż­ne jest pro­mo­wa­nie pra­wi­dło­wej higie­ny jamy ust­nej. W tym celu od 2008 roku, dzię­ki ini­cja­ty­wie Świa­to­wej Fede­ra­cji Den­ty­stycz­nej, obcho­dzi­my Świa­to­wy Dzień Zdro­wia Jamy Ust­nej. Tego­rocz­ne obcho­dy odby­wa­ją się pod hasłem „Zdro­wa jama ust­na to szczę­śli­wy umysł”, aby pod­kre­ślić nie­rzad­ko pomi­ja­ną rela­cję mię­dzy sta­nem zdro­wia jamy ust­nej a dobro­sta­nem psy­chicz­nym[3].  

Zdro­wy uśmiech ozna­cza szczę­śliw­sze życie 

Dba­nie o stan zdro­wia jamy ust­nej ma prze­ło­że­nie na nasze ogól­ne samo­po­czu­cie i jakość życia. Bada­nia wska­zu­ją, że zły stan zdro­wia zębów może nega­tyw­nie wpły­wać na naszą pew­ność sie­bie i samo­oce­nę. Może to pro­wa­dzić do zwięk­sze­nia poczu­cia izo­la­cji czy nawet do trud­no­ści w nawią­zy­wa­niu kon­tak­tów spo­łecz­nych. Zosta­ło rów­nież udo­wod­nio­ne, że zły stan uzę­bie­nia zwięk­sza ryzy­ko wystą­pie­nia lęku i depre­sji, wpły­wa­jąc na ogól­ną jakość życia w dłuż­szej per­spek­ty­wie[4]. Nie­le­czo­ne cho­ro­by jamy ust­nej mogą tak­że nega­tyw­nie wpły­wać na moż­li­wo­ści zatrud­nie­nia i prze­bieg naszej karie­ry, bowiem z badań wyni­ka, że oso­by z dobrym sta­nem zdro­wia jamy ust­nej są bar­dziej chęt­ne do two­rze­nia wię­zi spo­łecz­nych w cią­gu życia[5].  

Dla­te­go tak waż­na jest odpo­wied­nia pro­fi­lak­ty­ka. Eks­per­ci z zakre­su sto­ma­to­lo­gii pod­kre­śla­ją, że dba­nie o zdro­wie jamy ust­nej powin­no być tako samo natu­ral­ne, jak dba­nie o zdro­wie całe­go orga­ni­zmu. Klu­czo­we zasa­dy pro­fi­lak­ty­ki są pro­ste i moż­na je ująć w czte­rech pro­stych kro­kach: szczot­ko­wa­nie zębów pastą z flu­orem co naj­mniej dwa razy dzien­nie, sto­so­wa­nie dodat­ko­wych środ­ków do czysz­cze­nia prze­strze­ni mię­dzy­zę­bo­wych, żucie bez­cu­kro­wej gumy po jedze­niu, gdy nie ma moż­li­wo­ści umy­cia zębów, oraz regu­lar­ne wizy­ty u den­ty­sty. 

Zdro­wie jamy ust­nej to fun­da­ment nasze­go ogól­ne­go zdro­wia i dobre­go samo­po­czu­cia, dla­te­go war­to w naszym zabie­ga­nym try­bie życia wpro­wa­dzić dobrą ruty­nę. Po jedze­niu, gdy nie mamy moż­li­wo­ści wyszczot­ko­wa­nia zębów, war­to się­gnąć po bez­cu­kro­wą gumę, któ­rej żucie sty­mu­lu­je pro­duk­cję i prze­pływ śli­ny, co pro­wa­dzi do zmniej­sze­nia kwa­so­wo­ści w jamie ust­nej. To poma­ga zapo­bie­gać próch­ni­cy, któ­ra nie­le­czo­na może dopro­wa­dzać do dal­szych pro­ble­mów np. ze zdro­wiem ukła­du odde­cho­we­go, ser­ca i ukła­du krą­że­nia. Nawet drob­ne zmia­ny w codzien­nych nawy­kach to inwe­sty­cja nie tyl­ko w zdro­wy uśmiech, ale też zdrow­sze życie – pod­kre­śla Pro­fe­sor Marze­na Domi­niak, Pro­rek­tor ds. Stra­te­gii Roz­wo­ju UM we Wro­cła­wiu oraz Pre­zy­dent Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Sto­ma­to­lo­gicz­ne­go – part­ne­ra reali­zo­wa­nej wspól­nie z fir­mą Mars kam­pa­nii edu­ka­cyj­nej „Dziel się Uśmie­chem”.  

Zdro­wy uśmiech od małe­go 

Kształ­to­wa­nie pra­wi­dło­wych nawy­ków w zakre­sie dba­nia o zęby jest klu­czo­we już w naj­młod­szych latach. 1 na 5 dzie­ci na świe­cie cier­pi z powo­du złe­go sta­nu zdro­wia jamy ust­nej, mimo że więk­szo­ści tych pro­ble­mów moż­na zapo­biec.  

Bada­nia wska­zu­ją na sil­ną zależ­ność pomię­dzy jako­ścią higie­ny jamy ust­nej rodzi­ców, a nawy­ka­mi ich dzie­ci. Dla­te­go klu­czo­we jest kształ­to­wa­nie pozy­tyw­nych wzor­ców poprzez przy­kład doro­słych. Regu­lar­ne szczot­ko­wa­nie, nit­ko­wa­nie, krót­ko­trwa­łe żucie gumy bez cukru po posił­kach oraz sys­te­ma­tycz­ne wizy­ty kon­tro­l­ne, pomo­gą sku­tecz­nie zapo­biec próch­ni­cy. Próch­ni­ca w zębach mlecz­nych roz­wi­ja się szyb­ko, a nie­le­czo­ne zęby mlecz­ne z aktyw­ny­mi zmia­na­mi próch­ni­co­wy­mi mogą spra­wić, że wyrzy­na­ją­ce się zęby sta­łe będą na nią bar­dziej nara­żo­ne – pod­kre­śla Pro­fe­sor Doro­ta Olczak-Kowal­czyk, Pre­ze­ska Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Sto­ma­to­lo­gii Dzie­cię­cej będą­ce­go part­ne­rem mery­to­rycz­nym akcji Orbit „Dziel się Uśmie­chem”.

13 lat wspól­nej tro­ski o zdro­we uśmie­chy naj­młod­szych „Dziel się Uśmie­chem” 

Odpo­wia­da­jąc na pro­blem próch­ni­cy u dzie­ci w Pol­sce, Mars od 2023 roku, we współ­pra­cy z Pol­skim Czer­wo­nym Krzy­żem oraz Pol­skim Towa­rzy­stwem Sto­ma­to­lo­gicz­nym i Pol­skim Towa­rzy­stwem Sto­ma­to­lo­gii Dzie­cię­cej, pro­wa­dzi pro­gram edu­ka­cyj­ny Orbit® „Dziel się Uśmie­chem”. Obec­nie reali­zo­wa­na jest już 12. edy­cja, w ramach któ­rej kolej­ne 150 tysię­cy uczniów z całej Pol­ski ma szan­sę dowie­dzieć się jak pra­wi­dło­wo dbać o zęby. Do tej pory w pro­gra­mie wzię­ło udział ponad 1 milion uczniów z klas 0–3 szkół pod­sta­wo­wych.


[1]  WHO Glo­bal Oral Health Report, 2022 r. 

[2] Moni­to­ro­wa­nie sta­nu zdro­wia jamy ust­nej popu­la­cji pol­skiej i jego uwa­run­ko­wań w latach 2016–2020. Oce­na sta­nu zdro­wia jamy ust­nej i jego uwa­run­ko­wań w popu­la­cji pol­skiej w wie­ku 6, i 10 oraz 15 lat w 2018 roku, red. Doro­ta Olczak-Kowal­czyk. Ofi­cy­na Wydaw­ni­cza War­szaw­skie­go Uni­wer­sy­te­tu Medycz­ne­go, War­sza­wa 2019. 

[3] https://www.worldoralhealthday.org/campaign-theme-2025.

[4] https://anzmh.asn.au/blog/how-oral-problems-affect-your-self-esteem. 

[5] https://www.dentistryiq.com/personal-wellness/article/14284365/4‑ways-oral-health-affects-your-quality-of-life.