Grupa LUX MED otwiera Wyższą Szkołę Nauk Medycznych w Warszawie

Fot. PAP - kadr z filmu

Gru­pa LUX MED otwie­ra Wyż­szą Szko­łę Nauk Medycz­nych w War­sza­wie, w któ­rej od paź­dzier­ni­ka 2025 r. będzie kształ­cić przy­szłych spe­cja­li­stów medycz­nych. „Naszą misją jest nie tyl­ko lecze­nie i pro­fi­lak­ty­ka. Chce­my rów­nież roz­wi­jać kadry medycz­ne, któ­re dba­ją o zdro­wie Pola­ków” — mówi dr Anna Rul­kie­wicz, pre­ze­ska Gru­py LUX MED i zało­ży­ciel­ka szko­ły. Dla przy­szłych stu­den­tów LUX MED orga­ni­zu­je 31 maja dzień otwar­ty w sie­dzi­bie uczel­ni przy ul. Sztur­mo­wej 2 w War­sza­wie.

W ofer­cie Wyż­szej Szko­ły Nauk Medycz­nych znaj­du­ją się obec­nie 5‑letnie sta­cjo­nar­ne stu­dia magi­ster­skie z zakre­su fizjo­te­ra­pii. Jesz­cze w tym roku pla­no­wa­ne jest uru­cho­mie­nie stu­diów I i II stop­nia na kie­run­kach pie­lę­gniar­stwo oraz ratow­nic­two medycz­ne. Uczel­nia wpro­wa­dza tak­że nowe stu­dia pody­plo­mo­we: Zrów­no­wa­żo­ne zarzą­dza­nie w pod­mio­tach lecz­ni­czych, Zarzą­dza­nie jako­ścią z opcją zdo­by­cia dodat­ko­we­go cer­ty­fi­ka­tu audy­to­ra czy spe­cja­li­stycz­ne stu­dia Fizjo­te­ra­pia w spo­rcie.

„Mamy ogrom­ny poten­cjał zarów­no, jeśli cho­dzi o kadry, jak i infra­struk­tu­rę. Posia­da­my dzi­siaj ponad 300 sze­ro­ko­pro­fi­lo­wych przy­chod­ni, 17 wie­lo­pro­fi­lo­wych szpi­ta­li, pla­có­wek dia­gno­sty­ki obra­zo­wej, cen­trów den­ty­stycz­nych oraz wła­sną sieć pla­có­wek zdro­wia psy­chicz­ne­go. Ta infra­struk­tu­ra będzie słu­ży­ła przy­szłym kadrom medycz­nym do nauki, do ćwi­czeń, do pra­cy z pacjen­ta­mi” — pod­kre­śla dr Anna Rul­kie­wicz, pre­ze­ska Gru­py LUX MED, zało­ży­ciel­ka Wyż­szej Szko­ły Nauk Medycz­nych.

Stu­dia w WSNM umoż­li­wią stu­den­tom kształ­ce­nie w warun­kach kli­nicz­nych, z udzia­łem pacjen­tów, przy wyko­rzy­sta­niu nowo­cze­snej infra­struk­tu­ry LUX MED. War­to­ścią doda­ną będzie tak­że wspar­cie stu­den­tów w podej­mo­wa­niu zatrud­nie­nia w ochro­nie zdro­wia pod­czas stu­diów i po ich zakoń­cze­niu. LUX MED prze­wi­du­je bowiem dal­szą współ­pra­cę z absol­wen­ta­mi Wyż­szej Szko­ły Nauk Medycz­nych w War­sza­wie.

„Atu­tem Wyż­szej Szko­ły Nauk Medycz­nych będzie nie tyl­ko boga­ta infra­struk­tu­ra, ale tak­że kadra dydak­tycz­na zło­żo­na przede wszyst­kim z prak­ty­ków. Chce­my kłaść szcze­gól­ny nacisk na prak­tycz­ne aspek­ty kształ­ce­nia, poka­zać LUX MED jako miej­sce, w któ­rym nie tyl­ko się uczy, ale tak­że roz­po­czy­na swo­ją karie­rę zawo­do­wą i ją kon­ty­nu­uje” — wska­zu­je dr n. med. Krzysz­tof Kurek, dyrek­tor medycz­ny i czło­nek zarzą­du Gru­py LUX MED oraz rek­tor nowej uczel­ni.

Krzysz­tof Kurek doda­je, że dla przy­szłych stu­den­tów zachę­tą mogą być rów­nież part­ner­stwa Gru­py LUX MED z Pol­skim Komi­te­tem Olim­pij­skim i Pol­skim Komi­te­tem Para­lim­pij­skim w zakre­sie fizjo­te­ra­pii, korzy­sta­nia z infra­struk­tu­ry i zaso­bów nauko­wych mię­dzy­na­ro­do­wej fir­my Bupa, któ­rej czę­ścią jest LUX MED, a tak­że współ­pra­ca z „sio­strza­ną” hisz­pań­ską fir­mą Sani­tas.

„Sani­tas budu­je swo­je zaple­cze aka­de­mic­kie, m.in. opie­ku­jąc się w zakre­sie fizjo­te­ra­pii pił­ka­rza­mi Realu Madryt. Nawet dla mnie taka wizy­ta stu­dyj­na w Madry­cie i pozna­nie doświad­czeń w zakre­sie opie­ki nad pił­ka­rza­mi tak zna­ne­go klu­bu była­by atrak­cyj­na, tym bar­dziej dla przy­szłych stu­den­tów” — mówi rek­tor WSNM.

Wię­cej o poten­cja­le kształ­ce­nia w Wyż­szej Szko­le Nauk Medycz­nych będzie moż­na dowie­dzieć się już 31 maja, pod­czas Dni Otwar­tych WSNM, któ­re odbę­dą się przy ul. Sztur­mo­wej w War­sza­wie. Będzie to m.in. oka­zja do pozna­nia kadry dydak­tycz­nej uczel­ni, obej­rze­nia zaple­cza medycz­ne­go, a tak­że wzię­cia udzia­łu w cie­ka­wych warsz­ta­tach medycz­nych (MEDEVAC) i symu­la­cji medycz­nej.

Gru­pa LUX MED posia­da 17 wła­snych szpi­ta­li, zapew­nia­ją­cych bazę chi­rur­gicz­ną, inter­ni­stycz­ną, onko­lo­gicz­ną, kar­dio­lo­gicz­ną, ane­ste­zjo­lo­gicz­ną, orto­pe­dycz­ną, geria­trycz­ną, gine­ko­lo­gicz­ną, pomo­cy doraź­nej (w tym wła­sne pogo­to­wie ratun­ko­we) czy z obsza­ru opie­ki dłu­go­ter­mi­no­wej. Ponad­to współ­pra­cu­je z sie­cią ponad 100 szpi­ta­li part­ner­skich w całej Pol­sce, któ­re two­rzą zaple­cze kli­nicz­ne do pro­wa­dze­nia kształ­ce­nia przed­dy­plo­mo­we­go pro­fe­sjo­na­li­stów medycz­nych.

Do Gru­py nale­żą tak­że ogól­no­do­stęp­ne i przy­za­kła­do­we cen­tra medycz­ne — ponad 300 wła­snych i 3 tys. porad­ni part­ner­skich. Gru­pa LUX MED zatrud­nia bli­sko 30 tys. osób, w tym ponad 12 tys. leka­rzy i ponad 8 tys. wspie­ra­ją­ce­go per­so­ne­lu medycz­ne­go.

W 2022 r. część pla­có­wek LUX MED uzy­ska­ła akre­dy­ta­cję w Okrę­go­wej Izbie Lekar­skiej w War­sza­wie, dzię­ki cze­mu zosta­ła for­mal­nie włą­czo­na w struk­tu­ry kształ­ce­nia zawo­do­we­go leka­rzy. Umoż­li­wi­ło to pro­wa­dze­nie 13-mie­sięcz­ne­go sta­żu pody­plo­mo­we­go, nie­zbęd­ne­go do uzy­ska­nia peł­ne­go pra­wa wyko­ny­wa­nia zawo­du.

Dzię­ki współ­pra­cy z wie­lo­ma uczel­nia­mi medycz­ny­mi z bazy kli­nicz­nej LUX MED sko­rzy­sta­ło dotąd ponad 1,5 tys. stu­den­tów kie­run­ków: lekar­skie­go, pie­lę­gniar­stwa, położ­nic­twa, die­te­ty­ki, zdro­wia publicz­ne­go i fizjo­te­ra­pii, rów­nież w wymia­rze prak­tyk waka­cyj­nych.

Kadry medycz­ne mogą pod­no­sić umie­jęt­no­ści, korzy­sta­jąc z Cen­trum Edu­ka­cji Medycz­nej Gru­py LUX MED, powo­ła­ne­go do pro­wa­dze­nia spe­cja­li­stycz­nych szko­leń. Trzon dzia­łal­no­ści sta­no­wi ofer­ta prak­tycz­nych warsz­ta­tów na kada­we­rach, reali­zo­wa­nych w warun­kach blo­ku ope­ra­cyj­ne­go w pra­cow­niach przy­go­to­wa­nych do pro­wa­dze­nia zajęć z ana­to­mii. W 2024 r. CEM zre­ali­zo­wał szko­le­nia dla bli­sko 6 tysię­cy kur­san­tów.

Wię­cej infor­ma­cji o Wyż­szej Szko­le Nauk Medycz­nych: https://wsnm.edu.pl

Fot. PAP — kadr z fil­mu

Źró­dło infor­ma­cji: PAP Media­Ro­om