Izolacja nam nie służy

Pola­cy są w czo­łów­ce naro­dów, któ­re bar­dzo odczu­wa­ją izo­la­cję spo­łecz­ną spo­wo­do­wa­ną koro­na­wi­ru­sem, jak rów­nież ogra­ni­cze­nia dotych­cza­so­we­go sty­lu życia. Jeste­śmy też spo­łe­czeń­stwem, któ­re naj­rza­dziej wska­zu­je, że fizycz­nie i psy­chicz­nie czu­je się tak samo dobrze w trak­cie izo­la­cji, jak przed nią. Oba­wia­my się utra­ty pra­cy oraz obniż­ki wyna­gro­dze­nia, ale nie wpro­wa­dzi­li­śmy jesz­cze żad­nych ogra­ni­czeń, jeśli cho­dzi o wydat­ki – wyni­ka z bada­nia sie­ci IRiS, któ­re­go pol­ską część prze­pro­wa­dzi­ło ARC Rynek i Opi­nia.

Spo­śród bada­nych pięt­na­stu naro­dów z całe­go świa­ta, Pola­cy, zaraz za miesz­kań­ca­mi Mek­sy­ku, czu­ją się naj­bar­dziej wyizo­lo­wa­ni spo­łecz­nie w związ­ku z koro­na­wi­ru­sem (31%). Pro­blem z izo­la­cją spo­łecz­ną wska­zu­je­my trzy­krot­nie czę­ściej niż Japoń­czy­cy. Izo­la­cję odczu­wa­my rów­nież dużo inten­syw­niej niż pozo­sta­łe bada­ne kra­je euro­pej­skie. Ponad­to, jeste­śmy jed­nym z naro­dów, któ­ry w naj­więk­szym stop­niu odczu­wa restryk­cje ogra­ni­cza­ją­ce nasz dotych­cza­so­wy styl życia – 41% Pola­ków wska­zu­je na ten pro­blem, pod­czas gdy w Irlan­dii odse­tek ten jest rów­ny 20%.

Pola­cy razem z miesz­kań­ca­mi Korei Połu­dnio­wej naj­czę­ściej wska­zu­ją, że stan ich zdro­wia fizycz­ne­go i psy­chicz­ne­go uległ pogor­sze­niu w związ­ku z izo­la­cją – 63% Pola­ków nie odczu­wa takiej zmia­ny, pod­czas gdy w innym kra­ju euro­pej­skim – Austrii ten odse­tek wyno­si 83%, a w Chi­nach czy Kolum­bii aż 92%.

Spo­śród bada­nych kra­jów jeste­śmy na pią­tym miej­scu wśród tych, któ­rzy naj­bar­dziej oba­wia­ją się utra­ty pra­cy (45%) jak rów­nież wśród osób oba­wia­ją­cych się reduk­cji wyna­gro­dze­nia (55%). Jed­no­cze­śnie dekla­ru­je­my – w podob­nym stop­niu jak Austria­cy, Irland­czy­cy czy Bry­tyj­czy­cy, że nie ogra­ni­czy­li­śmy wydat­ków w związ­ku z ist­nie­ją­cym ryzy­kiem obni­że­nia wyna­gro­dze­nia (27%).

Podob­nie jak w innych kra­jach w cza­sach kry­zy­su w pierw­szej kolej­no­ści myśli­my o takich wydat­kach jak lekar­stwa (54%), arty­ku­ły spo­żyw­cze (49%) oraz ogrze­wa­nie (44%). Dru­go­pla­no­we zna­cze­nie mają wydat­ki zwią­za­ne z edu­ka­cją czy eme­ry­tu­rą.

Spo­śród aktyw­no­ści, z któ­rych pla­nu­je­my w kolej­nych mie­sią­cach korzy­stać zdal­nie Pola­cy wymie­nia­ją: usłu­gi medycz­ne (67%), upra­wia­nie spor­tu (pila­tes, joga, ćwi­cze­nia gim­na­stycz­ne – 64% – tutaj jeste­śmy w czo­łów­ce bada­nych kra­jów), wspól­ne posił­ki z inny­mi człon­ka­mi rodzi­ny z wyko­rzy­sta­niem inter­ne­tu (56%), usłu­gi zwią­za­ne ze zdro­wiem psy­chicz­nym (41%) oraz gotowanie/ pie­cze­nie (41%).

Pola­cy są w dużym stop­niu spo­łe­czeń­stwem tra­dy­cyj­nym i wię­zi rodzin­ne oraz spo­tka­nia z bli­ski­mi są szcze­gól­nie waż­ne, być może waż­niej­sze niż w innych kra­jach. Izo­la­cja z powo­du pan­de­mii spo­wo­do­wa­ła, że nie moż­na było spo­tkać się nawet z naj­bliż­szy­mi, z któ­ry­mi się nie miesz­ka, dla­te­go może być ona odbie­ra­na jako szcze­gól­nie uciąż­li­wa. Ponad­to, zagro­że­nie wyso­ki­mi kara­mi pie­nięż­ny­mi powo­do­wa­ło, że tym bar­dziej czu­li­śmy, że obec­na sytu­acja bar­dzo nas ogra­ni­cza i istot­nie wpły­wa na nasze życie. – komen­tu­je dr nauk eko­no­micz­nych Adam Czar­nec­ki z ARC Rynek i Opi­nia.

Pola­cy dekla­ru­ją, że w przy­szło­ści będą chcie­li korzy­stać przede wszyst­kim z usług medycz­nych onli­ne – tak napraw­dę mamy obec­nie do czy­nie­nia z pierw­szym wiel­kim testem tele­me­dy­cy­ny. W sytu­acji pan­de­mii, nawet leka­rze, któ­rzy wcze­śniej scep­tycz­nie pod­cho­dzi­li do roz­wią­zań online’pwych w zakre­sie lecze­nia, nabie­ra­ją zaufa­nia, oczy­wi­ście w ogra­ni­czo­nym zakre­sie. Być może jest to pierw­szy krok w kie­run­ku odcią­że­nia służ­by zdro­wia poprzez reduk­cję wizyt pacjen­tów w spra­wach, któ­re mogą być roz­wią­za­ne wła­śnie przez kon­takt onli­ne. War­to też pod­kre­ślić, że zna­ko­mi­cie w tych cza­sach spraw­dzi­ła się ere­cep­ta. – doda­je Adam Czar­nec­ki.

Infor­ma­cja na temat bada­nia na świe­cie

Bada­nie zosta­ło zre­ali­zo­wa­ne mię­dzy 27.03 a 15.04.2020 w 15 kra­jach na całym świe­cie w ramach sie­ci nie­za­leż­nych agen­cji badaw­czych IRIS. Meto­da reali­za­cja bada­nia: CAWI, pró­ba repre­zen­ta­tyw­na dla każ­de­go kra­ju. Licz­ba respon­den­tów N= 9179 respon­den­tów. W Pol­sce bada­nie zre­ali­zo­wa­ło ARC Rynek i Opi­nia. 

Bada­nie w Pol­sce

Bada­nie zosta­ło prze­pro­wa­dzo­ne przez ARC Rynek i Opi­nia meto­dą CAWI na pane­lu ePanel.pl w kwiet­niu 2020 roku, pró­ba N=1009, repre­zen­ta­tyw­na ze wzglę­du na płeć, wiek, wykształ­ce­nie, region zamiesz­ka­nia i wiel­kość miej­sco­wo­ści.

ARC Rynek i Opi­nia już od ponad 25 lat prze­pro­wa­dza bada­nia mar­ke­tin­go­we oraz son­da­że opi­nii publicz­nej i ma sta­łe miej­sce wśród naj­lep­szych insty­tu­tów badaw­czych w Pol­sce. Dzię­ki przy­na­leż­no­ści do naj­więk­szej mię­dzy­na­ro­do­wej sie­ci zrze­sza­ją­cej nie­za­leż­ne agen­cje badaw­cze – IriS – reali­zu­je pro­jek­ty badaw­cze w Euro­pie i na świe­cie. Insty­tut ARC Rynek i Opi­nia posia­da cer­ty­fi­kat jako­ści pra­cy ankie­te­rów PKJPA, a wszyst­kie bada­nia są reali­zo­wa­ne w zgo­dzie ze stan­dar­da­mi ESOMAR‑u. http://www.arc.com.pl