Szczepienia alergików – szkodzą czy pomagają?
Rodzice małych alergików wiedzą, co znaczą ciągłe wysypki, katary i kaszle, których powód nie zawsze jest znany. Alergicy, również ci dorośli, borykają się z częstymi infekcjami oraz kłopotami skórnymi. Nic więc dziwnego, że bardzo ostrożnie podchodzą do szczepień zastanawiając się, czy antygeny oraz adiuwanty zawarte w szczepionce mogą pogorszyć stan zdrowia. Czy jednak słusznie obawiają się szczepień?
Kiedy mama alergika pyta mnie, szczepić czy też nie, odpowiadam zdecydowanie – szczepić — powiedziała w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl Alicja Sapała-Smoczyńska lekarz pediatra z Centrum Medycznego Medicover Polska – Rodzice dzieci z alergią najczęściej obawiają się tego, co na forach internetowych nazywa się „przeciążeniem układu odpornościowego”. Nie ma takiej możliwości. Badania naukowe pokazują, że od momentu urodzenia, codziennie, mamy do czynienia z setkami, tysiącami antygenów, zaś w szczepionce i jest ich kilka, najwyżej kilkaset. Oznacza to, że możemy bezpiecznie przyjąć 1000 razy więcej antygenów, niż ilość znajdująca się w szczepionce.
Przed każdym szczepieniem rodzice informują lekarza o stanie zdrowia dziecka. Lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami, podczas którego pyta również o alergie, szczegółowo bada małego pacjenta. Działania te związane są oczywiście z potrzebą zapewnienia jak najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Z tego też powodu wynika zalecenie pozostania około 30 minut w przychodni lub jej pobliżu po szczepieniu, gdyż w przypadku wystąpienia bardzo silnej reakcji, na przykład wstrząsu anafilaktycznego, personel medyczny będzie mógł niezwłocznie udzielić dziecku odpowiedniej pomocy. Takie silne reakcje zdarzają się niezwykle rzadko: około 1 raz na milion podanych dawek szczepionki (https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143394,reakcje-anafilaktyczne-po-szczepieniach-u-dzieci).
Jeśli alergolog podejmie taką decyzję, to dzieci z bardzo silnymi alergiami szczepione są na oddziałach szpitalnych- wyjaśnia doktor Sapała-Smoczyńska- Jest też niewielka grupa dzieci mających od urodzenia bardzo poważną alergię na białko jaja kurzego, których szczepienia, jeśli są możliwe, zawsze powinny być konsultowane z alergologiem. Lekarz ustala wtedy indywidulany kalendarz szczepień, aby, na przykład, nie doszło do zaostrzenia zmian skórnych. Ale takie decyzje zawsze powinien podjąć lekarz, a nie rodzic bez konsultacji ze specjalistą, gdyż mali alergicy potrzebują szczepień, aby zachować zdrowie, podobnie jak inne dzieci. Odmowa szczepień może więc narazić dziecko na niebezpieczeństwo.
Poza szczepieniami obowiązkowymi z kalendarza szczepień, dla dzieci z alergiami ważne jest szczepienie przeciw pneumokokom, które jest refundowane od 2017 roku. Te dzieci, które nie zostały szczepione, powinny się odszczepić, gdyż pneumokokowe zapalenie płuc u dzieci z astmą może mieć bardzo ciężki przebieg. Kolejną szczepionką zalecaną jest szczepionka przeciw ospie, refundowana dla dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola. Ospa jest mylnie uważana za niegroźną chorobę wieku dziecięcego, a jej powikłania mogą być naprawdę poważne. Należą do nich na przykład poospowe zapalenie ucha i zapalenie płuc, które w przypadku dzieci z astmą może mieć bardzo ciężki przebieg . To jednak nie wszystko. Ospa dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry wiąże się ze znacznie większym bólem, swędzeniem, zaostrzeniem zmian skórnych, a co za tym idzie, z koniecznością stosowania maści z antybiotykiem i potencjalnie z bliznami, które zostaną na całe życie. Podobnie jak inne dzieci oraz osoby starsze, alergicy muszą pamiętać również o corocznym szczepieniu przeciw grypie:
Szczepienie przeciw grypie zalecane jest dla wszystkich, gdyż powikłania po tej chorobie mogą zakończyć się tragicznie nawet dla osób młodych i uważanych za zdrowie — podkreśla doktor Sapała-Smoczyńska — dla alergika, niezależnie od wieku, grypa oznaczać może zaostrzenie objawów astmatycznych oraz cięży przebieg choroby, a czasem nawet pobyt w szpitalu. Rodzice alergików powinni pamiętać, że również dla ich dzieci szczepienia są ważnym elementem profilaktyki, zaś jeśli mają wątpliwości najważniejsza jest rozmowa z pediatrą i alergologiem.
Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu informacje sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią.
Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.