Krok ku zdrowiu: rola onkologa w procesie leczenia raka gruczołu krokowego

Fun­da­cja Onko­Ca­fe-Razem Lepiej w ramach kam­pa­nii Pro­sta­Ta­Hi­sto­ria orga­ni­zu­je spo­tka­nia dla pacjen­tów cho­ru­ją­cych na roz­rost gru­czo­łu kro­ko­we­go oraz raka pro­sta­ty, mają­ce na celu zwięk­sze­nie dostę­pu do spe­cja­li­stycz­nej opie­ki onko­lo­gicz­nej.

Więk­szość pacjen­tów z podej­rze­niem raka pro­sta­ty lub roz­ro­stem gru­czo­łu kro­ko­we­go tra­fia w pierw­szej kolej­no­ści do uro­lo­ga, któ­ry podej­mu­je decy­zje o dal­szej dia­gno­sty­ce i lecze­niu. War­to jed­nak pod­kre­ślić, że naj­lep­sze efek­ty tera­peu­tycz­ne osią­ga się poprzez kon­sy­lia wie­lo­spe­cja­li­stycz­ne, w któ­rych udział bio­rą nie tyl­ko uro­lo­dzy, ale rów­nież onko­lo­dzy, radio­te­ra­peu­ci oraz inni spe­cja­li­ści, w zależ­no­ści od sta­nu kli­nicz­ne­go pacjen­ta. Klu­czo­we jest, aby onko­log współ­de­cy­do­wał o ścież­ce lecze­nia pacjen­ta, co pozwa­la na stwo­rze­nie kom­plek­so­we­go pla­nu tera­peu­tycz­ne­go, dosto­so­wa­ne­go do indy­wi­du­al­nych potrzeb.

Kam­pa­nia „Pro­sta­Ta­Hi­sto­ria” – waga roli onko­lo­ga

Nie­ste­ty, nie wszy­scy pacjen­ci mają łatwy dostęp do tak kom­plek­so­wej opie­ki, a dostęp do onko­lo­ga bywa ogra­ni­czo­ny. Dostrze­ga­jąc ten pro­blem, Fun­da­cja Onko­Ca­fe od lat pro­wa­dzi kam­pa­nię edu­ka­cyj­ną „Pro­sta­Ta­Hi­sto­ria”, któ­rej celem jest zwięk­sze­nie świa­do­mo­ści na temat dia­gno­sty­ki i lecze­nia raka pro­sta­ty oraz zapew­nie­nie pacjen­tom moż­li­wo­ści kon­sul­ta­cji z onko­lo­giem.

Zwłasz­cza w zaawan­so­wa­nym sta­dium raka gru­czo­łu kro­ko­we­go klu­czo­we jest, aby to onko­log decy­do­wał o dal­szej tera­pii, szcze­gól­nie w momen­cie, gdy cho­ro­ba sta­je się opor­na na hor­mo­no­te­ra­pię, czy­li na tzw. kastra­cję far­ma­ko­lo­gicz­ną. Jest to jeden z naj­trud­niej­szych eta­pów dla pacjen­tów oraz ich bli­skich, ponie­waż poja­wia się nie­pew­ność co do dal­sze­go lecze­nia i szans na wyle­cze­nie. Na tym eta­pie onko­log podej­mu­je decy­zję o inten­sy­fi­ka­cji lecze­nia, co może obej­mo­wać che­mio­te­ra­pię, leki ukie­run­ko­wa­ne mole­ku­lar­nie lub radio­izo­to­py, któ­re poma­ga­ją leko­wi dotrzeć do komó­rek nowo­two­ro­wych. Wię­cej infor­ma­cji o tym eta­pie cho­ro­by znaj­dzie się w kolej­nej odsło­nie kam­pa­nii „Kolej­ny Roz­dział”, któ­ra wystar­tu­je w listo­pa­dzie.

Onko­ca­fe orga­ni­zu­je spo­tka­nia z onko­lo­ga­mi

W ramach kam­pa­nii Fun­da­cja zor­ga­ni­zo­wa­ła w tym roku już spo­tka­nia w wie­lu mia­stach, m.in. w Byd­gosz­czy, Kato­wi­cach, Wro­cła­wiu, Gnieź­nie i War­sza­wie. Pod­czas każ­de­go wyda­rze­nia pacjen­ci mie­li moż­li­wość skon­sul­to­wa­nia wyni­ków swo­ich badań z onko­lo­giem oraz uzy­ska­nia dru­giej opi­nii spe­cja­li­sty. Pod­czas roz­mów pod­kre­śla­no, jak istot­na jest współ­pra­ca mię­dzy uro­lo­ga­mi a onko­lo­ga­mi, aby pacjen­ci czu­li się dobrze zaopie­ko­wa­ni i wie­dzie­li, że są w dobrych rękach.

- Na spo­tka­niu zor­ga­ni­zo­wa­nym przez Fun­da­cję Onko­Ca­fe po raz pierw­szy dowie­dzia­łem się o powią­za­nych z nowo­two­rem pro­sta­ty muta­cjach genów BRCA i o bada­niach gene­tycz­nych, któ­re mogę wyko­nać, by dowie­dzieć się czy jestem nosi­cie­lem tej muta­cji – mówi pan Sta­ni­sław, jeden z pacjen­tów będą­cych pod opie­ką Fun­da­cji.

- Do tej pory nikt nie wspo­mi­nał mi o tym aspek­cie lecze­nia. To był bar­dzo trud­ny czas – mój nowo­twór już prze­no­sił się na inne czę­ści cia­ła i prze­stał reago­wać na dotych­cza­so­we tera­pie. Zarów­no ja, jak i moja rodzi­na, bali­śmy się o przy­szłość, nie wie­dząc, jakie są szan­se na wyle­cze­nie. Dzię­ki roz­mo­wie z onko­lo­giem zyska­łem nowe per­spek­ty­wy lecze­nia, co dało nam nadzie­ję i więk­sze poczu­cie kon­tro­li nad sytu­acją – pod­kre­śla pacjent.

War­to pod­kre­ślić, że zdia­gno­zo­wa­nie muta­cji w genach BRCA u pacjen­tów z rakiem pro­sta­ty opor­nym na kastra­cję z prze­rzu­ta­mi (choć nie u wszyst­kich cho­rych one wystę­pu­ją) daje moż­li­wość zarów­no sko­rzy­sta­nia z lecze­nia inhi­bi­to­ra­mi PARP, jak też obję­cia rodzin cho­rych opie­ką porad­ni gene­tycz­nej. Żeby okre­ślić, czy pacjent posia­da muta­cję w genie BRCA1 lub BRCA2, a co za tym idzie, jaki sche­mat lecze­nia przy­nie­sie naj­więk­szą korzyść tera­peu­tycz­ną, nale­ży wyko­nać dia­gno­sty­kę mole­ku­lar­ną. Czę­sto zda­rza się jed­nak, że po wie­lu latach od pierw­szej dia­gno­zy, mate­riał jest już nie­dia­gno­stycz­ny. Co wte­dy? War­to poroz­ma­wiać z leka­rzem o lecze­niu sko­ja­rzo­nym, któ­re może przy­nieść efekt bez wzglę­du na sta­tus muta­cji.

Naj­bliż­sze pla­no­wa­ne kon­sul­ta­cje onko­lo­gicz­ne

Kolej­ne spo­tka­nia Onko­ca­fe w ramach kam­pa­nii „Pro­sta­Ta­Hi­sto­ria” odbę­dą się 20 listo­pa­da w Toma­szo­wie Mazo­wiec­kim, w godzi­nach 14:00–19:00 oraz 23 listo­pa­da w Łodzi, w godzi­nach 9:00–15:00. Pacjen­ci będą mie­li moż­li­wość skon­sul­to­wa­nia swo­ich przy­pad­ków z prof. Mag­da­le­ną Cią­żyń­ską, uzy­ska­nia dru­giej opi­nii oraz szcze­gó­ło­wych infor­ma­cji na temat lecze­nia raka pro­sta­ty.  Pla­no­wa­ne są tak­że spo­tka­nia w Lubli­nie i Gdań­sku.

Infor­ma­cje na temat spo­tkań:

  • Toma­szów Mazo­wiec­ki:11, 14:00–19:00, Spe­cja­li­stycz­ny Szpi­tal Onko­lo­gicz­ny, Ul. Jana Paw­ła II 35, 97–200 Toma­szów Mazo­wiec­ki.
  • Łódź: 23.11, 9:30–15:00, Der­mo­kli­ni­ka Cen­trum Medycz­ne s.c.al. Kościusz­ki 93, wej­ście od, ale­ja Ada­ma Mic­kie­wi­cza, 90–436 Łódź.

Spo­tka­nia mają for­mę krót­kich, indy­wi­du­al­nych kon­sul­ta­cji, pod­czas któ­rych pacjen­ci mogą uzy­skać nie­zbęd­ne infor­ma­cje o dia­gno­sty­ce i lecze­niu oraz zasię­gnąć pora­dy spe­cja­li­stów.

Uwa­ga!

Na spo­tka­nia obo­wią­zu­ją zapi­sy, któ­rych moż­na doko­nać poprzez e‑mail:sekretariat@onkocafe.pl oraz tele­fon 537–888-789.

Wię­cej infor­ma­cji na temat kam­pa­nii oraz nad­cho­dzą­cych wyda­rzeń moż­na zna­leźć na stro­nie www.prostatahistoria.pl.

Ser­decz­nie zapra­sza­my wszyst­kich pacjen­tów, któ­rzy chcą sko­rzy­stać z kon­sul­ta­cji oraz uzy­skać dodat­ko­we wspar­cie w pro­ce­sie lecze­nia raka pro­sta­ty.

Part­ne­ra­mi kam­pa­nii są: Rzecz­nik Praw Pacjen­ta, Fun­da­cja Po Zdro­wie, Ogól­no­pol­ska Fede­ra­cja Onko­lo­gicz­na, Pol­ska Liga Wal­ki Z Rakiem, Insty­tut Praw Pacjen­ta i Edu­ka­cji Zdro­wot­nej, Głos Senio­ra, Johnson&Johnson, Astra­Ze­ne­ca, Bay­er, Astel­las, mzdrowie.pl

Fun­da­cja Onko­Ca­fe — Razem Lepiej to orga­ni­za­cja wspie­ra­ją­ca pacjen­tów onko­lo­gicz­nych oraz ich bli­skich. Zaj­mu­je się edu­ka­cją na temat nowo­two­rów, orga­ni­za­cją spo­tkań, warsz­ta­tów i kam­pa­nii spo­łecz­nych, któ­re pod­no­szą świa­do­mość na temat pro­fi­lak­ty­ki, lecze­nia i wspar­cia psy­chicz­ne­go w obli­czu cho­ro­by nowo­two­ro­wej. Wię­cej infor­ma­cji na stro­nie: Onko­Ca­fe.