Małe znamię — duży problem?
lek. Iwona Łaksa, onkolog
Znamiona barwnikowe są rodzajem łagodnego rozrostu melanocytów, czyli komórek zawierających barwnik.
W zależności od wieku pojawienia się na skórze, znamiona dzielimy na wrodzone i nabyte. Wrodzone obecne są w chwili urodzenia lub pojawiają się do 1 r.ż. i dotyczą ok. 2% dzieci.
Znamiona nabyte występują praktycznie u każdego człowieka.
Diagnostyka
Rozpoznanie znamienia barwnikowego odbywa się na podstawie obrazu klinicznego.
Wywiad z chorym powinien zawierać pytania o stan skóry (m in. informacje o zmianach w obrębie istniejących znamion, pojawieniu się nowych zmian skórnych, towarzyszących objawach takich jak świąd czy krwawienie kontaktowe).
Należy uwzględnić czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaka, takie jak:
obciążenia rodzinne, zachorowania w przeszłości (zarówno na czerniaka, jak i inne nowotwory skóry), obecność licznych znamion melanocytarnych, znamiona atypowe, niska zawartość barwnika w skórze (osoby o jasnej karnacji, jasnych bądź rudych włosach, niebieskich oczach), ekspozycja na promieniowanie UV (słońce, solarium), skłonność do oparzeń słonecznych, immunosupresja (np. stan po przeszczepie narządu, zakażenie HIV).
Kluczowym elementem pozwalającym na wczesne rozpoznanie czerniaka jest ocena skóry całego ciała w odpowiednim oświetleniu.
Najbardziej znanym systemem klinicznym, pozwalającym na wstępną identyfikację części czerniaków bez użycia dodatkowych narzędzi, jest system ABCD(E) –
Tab. 1. Ocenie podlega 5 cech:
A |
Asymmetry – kształt asymetryczny, nieregularny |
B |
Borders – nierówne brzegi |
C |
Color – nierówny rozkład barwnika |
D |
Diameter – średnica > 6 mm |
E |
Elevation, evolution — zmiany w grubości i/lub powierzchni zmiany |
Podstawową metodą wykorzystywaną we wstępnej, nieinwazyjnej diagnostyce jest dermatoskopia, która umożliwia obserwację i ocenę struktur barwnikowych skóry przy użyciu mikroskopu powierzchniowego (dermatoskopu).
Pozwala różnicować zmiany łagodne ze zmianami złośliwymi, zmiany barwnikowe z niebarwnikowymi. Odgrywa podstawową rolę w monitorowaniu pacjentów z licznymi znamionami.
Leczenie
Metodą z wyboru jest biopsja wycinająca zmiany skórne budzące podejrzenie czerniaka, ponieważ pozwala na postawienie rozpoznania histopatologicznego oraz uzyskanie informacji o czynnikach rokowniczych. Jest to konieczne do ustalenia dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.
Nie ma wskazań do profilaktycznego usuwania znamion skórnych niebudzących podejrzenia czerniaka.
Kwalifikacja do chirurgicznego usunięcia zmiany odbywa się przede wszystkim na podstawie obrazu dermatoskopowego.
Poza cechami ujętymi w systemie ABCD(E) istotne znaczenie ma również tzw. „ugly duckling sign” czyli znamię różniące się od wszystkich innych (dlatego tak ważne jest, aby w badaniu przy pomocy dermatoskopu oceniać wszystkie znamiona).
Usunięcie chirurgiczne polega na wrzecionowatym (osełkowatym) wycięciu zmiany (biopsja wycinająca) w znieczuleniu miejscowym (najczęściej za pomocą lignokainy), z zachowaniem marginesu 1–3 mm niezmienionej chorobowo skóry. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
Cięcie powinno być prowadzone zgodnie z długą osią ciała (jedynie w obrębie twarzy linię cięcia prowadzi się zgodnie z liniami estetycznymi). Biopsja cienko — gruboigłowa i ścinająca nie dostarczają koniecznych danych i nie powinny być używane.
Również inne metody usuwania zmian skórnych jak laseroterapia, kriochirurgia, elektrokoagulacja nie pozwalają na uzyskanie wiarygodnych danych o znamieniu (ponieważ tkanka ulega zniszczeniu) i jako takie nie powinny być stosowane.
W większości przypadków wycięcie można wykonać ambulatoryjnie. Po zabiegu zakładane są szwy (zazwyczaj na 7–10 dni) oraz opatrunek ochronny. Aby uniknąć rozejścia się brzegów rany powinno unikać się gwałtownych ruchów oraz w okresie pozabiegowym zrezygnować z ćwiczeń fizycznych.
Profilaktyka
Ponieważ znamiona skórne mogą być punktem wyjścia czerniaka, należy ograniczyć ekspozycję na promieniowanie UV (unikanie solariów, stosowanie kremów z filtrami).
Osoby z dużą ilością znamion skórnych powinny pozostawać w regularnej kontroli dermatologicznej, aby możliwie szybko usuwać znamiona z cechami złośliwości.