Palce – to one mogą ostrzegać o rozwijającej się chorobie

Świa­to­wy Dzień Twar­dzi­ny

W czerw­cu obcho­dzi­my Świa­to­wy Dzień Twar­dzi­ny — cho­ro­by, któ­rej wcze­snym obja­wem jest objaw Ray­nau­da, cha­rak­te­ry­zu­ją­cy się nagłym zbled­nię­ciem, zasi­nie­niem, a następ­nie zaczer­wie­nie­niem skó­ry pal­ców rąk i/lub stóp w reak­cji na zim­no. Z cza­sem dołą­cza się tward­nie­nie skó­ry oraz sztyw­ność sta­wów. Twar­dzi­na ukła­do­wa zaj­mu­je rów­nież orga­ny wewnętrz­ne, w tym płu­ca, dopro­wa­dza­jąc u nie­któ­rych pacjen­tów do roz­wo­ju śród­miąż­szo­wej cho­ro­by płuc.  Szyb­kie roz­po­zna­nie cho­ro­by pozwa­la spo­wol­nić jej roz­wój, dla­te­go Kam­pa­nia Płu­ca Pol­ski. Od kasz­lu do włók­nie­nia wraz ze Sto­wa­rzy­sze­niem 3majmy się Razem przy­go­to­wa­ła, jak co roku z oka­zji Świa­to­we­go Dnia Twar­dzi­ny, dzia­ła­nia edu­ka­cyj­ne, któ­rych celem jest pod­nie­sie­nie wie­dzy na temat samej cho­ro­by oraz tego, jak sobie z nią radzić w codzien­nym życiu.

TWARDZINA UKŁADOWA – CZYM JEST?

Twar­dzi­na ukła­do­wa (SSc) — jed­na z posta­ci twar­dzi­ny — jest rzad­ką, prze­wle­kłą cho­ro­bą auto­im­mu­no­lo­gicz­ną, któ­ra pro­wa­dzi do włók­nie­nia skó­ry i narzą­dów wewnętrz­nych. Powo­du­je poważ­ne kom­pli­ka­cje zdro­wot­ne, któ­re zna­czą­co wpły­wa­ją na jakość życia pacjen­tów. Ujaw­nia się zazwy­czaj mię­dzy 25. a 55. rokiem życia, głów­nie u kobiet, któ­re cho­ru­ją na nią nawet 4 razy czę­ściej niż męż­czyź­ni. Przy­czy­na twar­dzi­ny ukła­do­wej pozo­sta­je nie­zna­na, choć ist­nie­je przy­pusz­cze­nie, że mogą na nią wpły­wać czyn­ni­ki hor­mo­nal­ne oraz gene­tycz­ne (czę­ściej wystę­pu­je u osób z rodzin obcią­żo­nych cho­ro­ba­mi auto­im­mu­no­lo­gicz­nym). Poza obja­wem Ray­nau­da, naj­bar­dziej cha­rak­te­ry­stycz­ne jest tward­nie­nie sta­wów  pal­ców, któ­re utrzy­mu­je się na sta­łym pozio­mie przez wie­le lat, a tak­że zanik czer­wie­ni war­go­wej. Z cza­sem wystę­pu­je osła­bie­nie siły mię­śnio­wej, przy­kur­cze sta­wów oraz zmia­ny w narzą­dach wewnętrz­nych, któ­re poja­wia­ją się w póź­niej­szych sta­diach cho­ro­by, nawet po kil­ku lub kil­ku­na­stu latach. U ok. 30% pacjen­tów z twar­dzi­ną ukła­do­wą roz­wi­ja się śród­miąż­szo­wa cho­ro­ba płuc. Docho­dzi wów­czas do zmian włók­nie­nio­wych w płu­cach, któ­re pacjen­ci odczu­wa­ją jako pogłę­bia­ją­ce się zmę­cze­nie, dusz­ność i ogól­ny spa­dek kon­dy­cji.

ZDROWIE PSYCHICZNE MA ZNACZENIE

Mimo, że zarów­no twar­dzi­na ukła­do­wa, jak i śród­miąż­szo­wa cho­ro­ba płuc są nie­ule­czal­ne, ich szyb­kie roz­po­zna­nie pozwa­la spo­wol­nić roz­wój cho­rób, a nawet je okre­so­wo zatrzy­mać. Jed­ną ze skła­do­wych szyb­kie­go roz­po­zna­nia jest nie­wąt­pli­wie świa­do­mość pacjen­tów, dla­te­go rok do roku Kam­pa­nia Płu­ca Pol­ski. Od kasz­lu do włók­nie­nia wraz ze Sto­wa­rzy­sze­niem 3majmy się Razem, w ramach aktyw­no­ści orga­ni­zo­wa­nych na obcho­dy Świa­to­we­go Dnia Twar­dzi­ny, sta­wia­ją na edu­ka­cję. W tym roku, poza komu­ni­ka­cją na kana­łach spo­łecz­no­ścio­wych kam­pa­nii oraz sto­wa­rzy­sze­nia, odbę­dzie się rów­nież webi­nar z psy­cho­lo­giem – prof. dr hab. n. med. Ewą Mojs. Celem spo­tka­nia jest uświa­do­mie­nie pacjen­tom, jak waż­ne i potrzeb­ne jest nie tyl­ko wspar­cie psy­cho­lo­gicz­ne w cho­ro­bie, ale tak­że  pora­dze­nie sobie ze stra­chem, któ­re­go doświad­cza wie­lu pacjen­tów, przed uda­niem się do leka­rza. Ile razy sły­szę histo­rie o tym, że czu­łem, że coś się dzie­je nie­do­bre­go, ale bałem się pójść do leka­rza i usły­szeć dia­gno­zę. Irra­cjo­nal­ne odsu­wa­nie od sie­bie świa­do­mo­ści cho­ro­by, któ­re daje nam poczu­cie, że nic się nie dzie­je, pro­wa­dzi jedy­nie do roz­wo­ju cho­ro­by i pogor­sze­nia naszej kon­dy­cji, a tym samym zmniej­sza real­ną szan­sę na sku­tecz­ne lecze­nie. Pierw­szy krok, któ­ry nale­ży zro­bić, to opa­no­wać  strach i opór przed wizy­tą u leka­rza i zawal­czyć o swo­je zdro­wie, jed­no­cze­śnie nie pod­da­jąc się w ocze­ki­wa­niu na wizy­tę, bo jak wie­my kolej­ki są dłu­gie – mówi Vio­let­ta Zajk, pre­zes Sto­wa­rzy­sze­nia 3majmy się Razem.

Webi­na­rium odbę­dzie się 29 czerw­ca o godz. 18:00 na pro­fi­lu Face­bo­ok Sto­wa­rzy­sze­nia 3majmy się razem oraz kam­pa­nii Płu­ca Pol­ski.

Swo­ją pre­mie­rę będzie miał rów­nież Porad­nik fizjo­te­ra­pii odde­cho­wej, w któ­rym znaj­dzie się zestaw ćwi­czeń, wspie­ra­ją­cych układ odde­cho­wy. Ćwi­cze­nia zosta­ły opra­co­wa­ne we współ­pra­cy z fizjo­te­ra­peut­ką mgr Aga­tą Gładz­ką z Pra­cow­ni Reha­bi­li­ta­cji Insty­tu­tu Gruź­li­cy i Cho­rób Płuc w War­sza­wie. Ćwi­cze­nia  dobra­no w ten spo­sób, aby pacjen­ci mogli wyko­ny­wać je samo­dziel­nie w domu, bez koniecz­no­ści wspar­cia spe­cja­li­sty, a tak­że by były na tyle pro­ste i krót­kie, aby nie sta­no­wi­ły duże­go obcią­że­nia w codzien­nych obo­wiąz­kach. Każ­de zawar­te w porad­ni­ku ćwi­cze­nie pacjen­ci znaj­dą rów­nież na stro­nie inter­ne­to­wej Kam­pa­nii w for­mie mate­ria­łów video.

nowe ini­cja­ty­wy dla pacjen­tów

Koniec czerw­ca i począ­tek lip­ca to rów­nież czas, kie­dy pla­no­wa­ne jest uru­cho­mie­nie info­li­nii dla pacjen­tów z cho­ro­ba­mi śród­miąż­szo­wy­mi płuc. Info­li­nia jest ini­cja­ty­wą part­ne­ra Kam­pa­nii Płu­ca Pol­ski. Od kasz­lu do włók­nie­nia — Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Wspie­ra­nia Cho­rych na Włók­nie­nie Płuc. Info­li­nia da moż­li­wość uzy­ska­nia porad od spe­cja­li­stów róż­nych dzie­dzin, w tym pul­mo­no­lo­gów i reu­ma­to­lo­gów. Celem info­li­nii jest edu­ka­cja pacjen­ta oraz pomoc w pro­ce­sie zarzą­dza­nia swo­ją cho­ro­bą, ale tak­że oka­za­nie mu emo­cjo­nal­ne­go wspar­cia, uświa­do­mie­nie, że nie jest sam i może liczyć na pomoc spe­cja­li­stów. Info­li­nia to nasz spo­sób na powie­dze­nie pacjen­tom: Jeste­śmy tu dla was. To nie tyl­ko tele­fon do spe­cja­li­stów, ale tak­że do ludzi, któ­rzy rozu­mie­ją przez co prze­cho­dzą pacjen­ci. Mamy nadzie­ję, że ta info­li­nia sta­nie się dla nich miej­scem, gdzie będą mogli uzy­skać rze­tel­ne infor­ma­cje oraz poroz­ma­wiać o swo­ich oba­wach i trud­no­ściach. Jeste­śmy tutaj, aby poma­gać i wspie­rać na każ­dym eta­pie cho­ro­by - pod­su­mo­wu­je Agniesz­ka Ślącz­ko-Pilew­ska, Pre­zes Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Wspie­ra­nia Cho­rych na Włók­nie­nie Płuc.

Wię­cej infor­ma­cji znaj­du­je się na stro­nie Kam­pa­nii “Płu­ca Pol­ski” na Face­bo­oku.

Kam­pa­nia „Płu­ca Pol­ski” ma na celu pod­no­sze­nie świa­do­mo­ści spo­łe­czeń­stwa na temat cho­rób płuc, w tym śród­miąż­szo­wych cho­rób płuc. Waż­nym ele­men­tem jest zwró­ce­nie uwa­gi opi­nii publicz­nej na zagro­że­nia, ryzy­ko i kon­se­kwen­cje, jakie nio­są za sobą te cho­ro­by. Eks­per­ci pod­kre­śla­ją, iż wcze­sne roz­po­zna­nie cho­rób jest warun­kiem szyb­kie­go pod­ję­cia tera­pii, któ­ra może spo­wol­nić pro­ces roz­wo­ju cho­ro­by, popra­wić jakość życia pacjen­ta i zapo­biec przed­wcze­snym zgo­nom. W ramach kam­pa­nii podej­mo­wa­ne są licz­ne dzia­ła­nia skie­ro­wa­ne do spo­łe­czeń­stwa, śro­do­wi­ska medycz­ne­go oraz opi­nii publicz­nej. Wszel­kie aktyw­no­ści odby­wa­ją się pod patro­na­tem Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Cho­rób Płuc, Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Wspie­ra­nia Cho­rych na Idio­pa­tycz­ne Włók­nie­nie Płuc, Sto­wa­rzy­sze­nia Pro Rheu­ma­te – Gru­pa Cho­rych na Twar­dzi­nę oraz Trzy­maj­my się Razem – Ogól­no­pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Mło­dych z Zapal­ny­mi Cho­ro­ba­mi Tkan­ki Łącz­nej przy wspar­ciu fir­my Boeh­rin­ger Ingel­he­im. Wię­cej infor­ma­cji na temat kam­pa­nii moż­na zna­leźć na stro­nie: www.plucapolski.pl