Protezy głosowe w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Zaawan­so­wa­na cho­ro­ba nowo­two­ro­wa krta­ni skut­ku­je czę­sto cał­ko­wi­tym jej usu­nię­ciem, a w kon­se­kwen­cji – utra­tą gło­su. Zmia­na ta może być trau­ma­tycz­na dla Pacjen­ta i jego bli­skich, gdyż mówie­nie jest ści­śle zwią­za­ne z oso­bo­wo­ścią czło­wie­ka. Aby pomóc cho­rym w prze­zwy­cię­że­niu tych trud­no­ści, Szpi­tal Ślą­ski w Cie­szy­nie ofe­ru­je Pacjen­tom wsz­cze­pie­nie pro­te­zy gło­so­wej, któ­ra poma­ga im wró­cić do peł­nej spraw­no­ści.

Pro­te­zy ratun­kiem dla Pacjen­tów z nowo­two­rem

Laryn­gek­to­mia, czy­li usu­nię­cie krta­ni, to ratu­ją­cy życie, ale bar­dzo rady­kal­ny zabieg. Jego skut­kiem jest znie­sie­nie moż­li­wo­ści wer­bal­ne­go poro­zu­mie­wa­nia się. Pacjen­tom pozo­sta­je zatem jedy­nie mowa cia­ła, gesty, mimi­ka lub komu­ni­ka­cja poza­wer­bal­na, czy­li kart­ka i dłu­go­pis. Dla wie­lu osób jest to bar­dzo cięż­kie i trau­ma­tycz­ne prze­ży­cie. Z pomo­cą przy­cho­dzą wte­dy zabie­gi przy­wra­ca­ją­ce zdol­ność mówie­nia.

Ist­nie­je moż­li­wość przy­wró­ce­nia gło­su poprzez naukę mowy prze­ły­ko­wej lub wsz­cze­pie­nie pro­te­zy gło­so­wej. Obec­nie wsz­cze­pie­nie pro­te­zy jest naj­po­pu­lar­niej­szą i naj­bar­dziej sku­tecz­ną na świe­cie meto­dą reha­bi­li­ta­cji gło­su, bowiem zapew­nia emi­sję natu­ral­ne­go i płyn­ne­go gło­su. W naszym szpi­ta­lu wyko­nu­je­my zabie­gi wsz­cze­pie­nia takiej pro­te­zy, gdyż zale­ży nam na jak naj­lep­szej pomo­cy Pacjen­tom, zapew­nie­niu im peł­ne­go kom­for­tu i szyb­kie­go powro­tu do zdro­wia mówi Cze­sław Pły­gaw­ko, dyrek­tor Szpi­ta­la Ślą­skie­go w Cie­szy­nie.

Szpi­tal Ślą­ski w Cie­szy­nie wycho­dzi naprze­ciw Pacjen­tom

Od 2020 roku Oddział Oto­la­ryn­go­lo­gii Szpi­ta­la Ślą­skie­go w Cie­szy­nie wsz­cze­pia pro­te­zy gło­so­we Pacjen­tom po cał­ko­wi­tej laryn­gek­to­mii. Są to naj­wyż­szej jako­ści pro­duk­ty medycz­ne, speł­nia­ją­ce suro­we nor­my i stan­dar­dy medycz­ne.

Satys­fak­cja i radość Pacjen­ta, któ­ry po tak rady­kal­nym zabie­gu odzy­skał moż­li­wość poro­zu­mie­wa­nia się za pomo­cą wła­snej mowy jest dla nas ogrom­ną nagro­dą i moty­wa­cją do dal­szej pra­cy. Sta­ra­my się, aby wszyst­kie oso­by, któ­ry prze­szły zabieg w naszym szpi­ta­lu, mia­ły zapew­nio­ną jak naj­wyż­szą jakość opie­ki oraz wspar­cie w rekon­wa­le­scen­cji – mówi lek. Rafał Jękot, Ordy­na­tor Oddzia­łu Oto­la­ryn­go­lo­gicz­ne­go Szpi­ta­la Ślą­skie­go w Cie­szy­nie.

Pacjent po wsz­cze­pie­niu pro­te­zy obję­ty jest kom­plek­so­wą opie­ką zespo­łu, w któ­re­go skład wcho­dzą lekarz, pie­lę­gniar­ka oraz logo­pe­da. Ci wspie­ra­ją Pacjen­ta na każ­dym eta­pie nauki mowy oraz słu­żą pomo­cą, gdy poja­wią się jakie­kol­wiek pro­ble­my. Każ­da oso­ba, oprócz wsz­cze­pio­nej pro­te­zy gło­so­wej, zosta­je tak­że wypo­sa­żo­na w kom­plet nie­zbęd­nych akce­so­riów, słu­żą­cych do pie­lę­gna­cji urzą­dze­nia, m.in.: wymien­ni­ków cie­pła, szczo­te­czek do czysz­cze­nia i wie­lu innych rze­czy, któ­re zwięk­sza­ją kom­fort i uła­twia­ją funk­cjo­no­wa­nie z pro­te­zą.

Jak dzia­ła­ją pro­te­zy gło­so­we?

Wsz­cze­pie­nie pro­te­zy gło­so­wej pole­ga na chi­rur­gicz­nym wytwo­rze­niu otwo­ru pomię­dzy tcha­wi­cą a prze­ły­kiem (tra­che­osto­mia). W otwo­rze umiesz­cza­ne jest małe, sili­ko­no­we urzą­dze­nie. Jest to jed­no­kie­run­ko­wa zastaw­ka, umoż­li­wia­ją­ce prze­pływ wydy­cha­ne­go powie­trza z tcha­wi­cy do prze­ły­ku. Aby mówić, po pro­stu wydy­cha się powie­trze z płuc, rów­no­cze­śnie zamy­ka­jąc tra­che­osto­mię pal­cem – samo urzą­dze­nie nie wyda­je żad­nych dźwię­ków. Wydy­cha­ne powie­trze wędru­jąc następ­nie przez pro­te­zę gło­so­wą i gar­dło powo­du­jąc wibra­cję znaj­du­ją­cych się w nim tka­nek. Dźwięk wytwa­rza­ny przez te wibra­cje jest nowym gło­sem Pacjen­ta. Jed­no­kie­run­ko­wa zastaw­ka pozo­sta­je zamknię­ta pod­czas poły­ka­nia, aby pokar­my i napo­je nie mogły prze­do­sta­wać się do płuc. Pro­te­zę moż­na zało­żyć od razu pod­czas zabie­gu laryn­gek­to­mii lub nawet dłu­go po nim, odzy­sku­jąc głos.