Protezy głosowe w Szpitalu Śląskim w Cieszynie
Zaawansowana choroba nowotworowa krtani skutkuje często całkowitym jej usunięciem, a w konsekwencji – utratą głosu. Zmiana ta może być traumatyczna dla Pacjenta i jego bliskich, gdyż mówienie jest ściśle związane z osobowością człowieka. Aby pomóc chorym w przezwyciężeniu tych trudności, Szpital Śląski w Cieszynie oferuje Pacjentom wszczepienie protezy głosowej, która pomaga im wrócić do pełnej sprawności.
Protezy ratunkiem dla Pacjentów z nowotworem
Laryngektomia, czyli usunięcie krtani, to ratujący życie, ale bardzo radykalny zabieg. Jego skutkiem jest zniesienie możliwości werbalnego porozumiewania się. Pacjentom pozostaje zatem jedynie mowa ciała, gesty, mimika lub komunikacja pozawerbalna, czyli kartka i długopis. Dla wielu osób jest to bardzo ciężkie i traumatyczne przeżycie. Z pomocą przychodzą wtedy zabiegi przywracające zdolność mówienia.
– Istnieje możliwość przywrócenia głosu poprzez naukę mowy przełykowej lub wszczepienie protezy głosowej. Obecnie wszczepienie protezy jest najpopularniejszą i najbardziej skuteczną na świecie metodą rehabilitacji głosu, bowiem zapewnia emisję naturalnego i płynnego głosu. W naszym szpitalu wykonujemy zabiegi wszczepienia takiej protezy, gdyż zależy nam na jak najlepszej pomocy Pacjentom, zapewnieniu im pełnego komfortu i szybkiego powrotu do zdrowia – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Szpital Śląski w Cieszynie wychodzi naprzeciw Pacjentom
Od 2020 roku Oddział Otolaryngologii Szpitala Śląskiego w Cieszynie wszczepia protezy głosowe Pacjentom po całkowitej laryngektomii. Są to najwyższej jakości produkty medyczne, spełniające surowe normy i standardy medyczne.
– Satysfakcja i radość Pacjenta, który po tak radykalnym zabiegu odzyskał możliwość porozumiewania się za pomocą własnej mowy jest dla nas ogromną nagrodą i motywacją do dalszej pracy. Staramy się, aby wszystkie osoby, który przeszły zabieg w naszym szpitalu, miały zapewnioną jak najwyższą jakość opieki oraz wsparcie w rekonwalescencji – mówi lek. Rafał Jękot, Ordynator Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Pacjent po wszczepieniu protezy objęty jest kompleksową opieką zespołu, w którego skład wchodzą lekarz, pielęgniarka oraz logopeda. Ci wspierają Pacjenta na każdym etapie nauki mowy oraz służą pomocą, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy. Każda osoba, oprócz wszczepionej protezy głosowej, zostaje także wyposażona w komplet niezbędnych akcesoriów, służących do pielęgnacji urządzenia, m.in.: wymienników ciepła, szczoteczek do czyszczenia i wielu innych rzeczy, które zwiększają komfort i ułatwiają funkcjonowanie z protezą.
Jak działają protezy głosowe?
Wszczepienie protezy głosowej polega na chirurgicznym wytworzeniu otworu pomiędzy tchawicą a przełykiem (tracheostomia). W otworze umieszczane jest małe, silikonowe urządzenie. Jest to jednokierunkowa zastawka, umożliwiające przepływ wydychanego powietrza z tchawicy do przełyku. Aby mówić, po prostu wydycha się powietrze z płuc, równocześnie zamykając tracheostomię palcem – samo urządzenie nie wydaje żadnych dźwięków. Wydychane powietrze wędrując następnie przez protezę głosową i gardło powodując wibrację znajdujących się w nim tkanek. Dźwięk wytwarzany przez te wibracje jest nowym głosem Pacjenta. Jednokierunkowa zastawka pozostaje zamknięta podczas połykania, aby pokarmy i napoje nie mogły przedostawać się do płuc. Protezę można założyć od razu podczas zabiegu laryngektomii lub nawet długo po nim, odzyskując głos.