Rusza II edycja pierwszego w Polsce programu certyfikacji żywieniowej

Pol­skie Towa­rzy­stwo Żywie­nia Poza­je­li­to­we­go, Doje­li­to­we­go i Meta­bo­li­zmu (POLSPEN) roz­po­czy­na II edy­cję pro­gra­mu Szpi­tal Dobrej Prak­ty­ki Żywie­nia Kli­nicz­ne­go – Lecze­nie przez żywie­nie. W pierw­szej edy­cji udział wzię­ły 64 szpi­ta­le z całej Pol­ski. Rada eks­per­tów, po prze­pro­wa­dze­niu cer­ty­fi­ka­cji nagro­dzi­ła 27 szpi­ta­li. Poka­zu­je to, że jest jesz­cze wie­le obsza­rów do popra­wy w zakre­sie żywie­nia kli­nicz­ne­go w pol­skim szpi­tal­nic­twie.

Lecze­nie przez żywie­nie

Ini­cja­ty­wa pro­gra­mu ma na celu upo­wszech­nić w szpi­ta­lach dobre prak­ty­ki żywie­nia kli­nicz­ne­go i dać szan­sę pacjen­tom na popra­wę sta­nu odży­wie­nia pod­czas wal­ki z cho­ro­bą. Doce­lo­wo tak jak mia­ło to miej­sce w poprzed­niej edy­cji, POLSPEN będzie pro­wa­dził edu­ka­cję w pol­skich szpi­ta­lach i nada­wał cer­ty­fi­ka­ty pla­ców­kom speł­nia­ją­cym kry­te­ria pro­gra­mo­we, z któ­ry­mi dokład­niej moż­na się zapo­zna na stro­nie orga­ni­za­to­ra www.leczenieprzezywienie.org. Rada eks­per­tów zaan­ga­żo­wa­na w pro­jekt będzie spraw­dzać m. in. czy lecze­nie żywie­nio­we jest dostęp­ne dla każ­de­go pacjen­ta ze wska­za­nia­mi i jest dosto­so­wa­ne do indy­wi­du­al­nych potrzeb cho­re­go, czy per­so­nel szpi­ta­la doko­nu­je regu­lar­nej oce­ny sta­nu odży­wie­nia pacjen­ta i czy szpi­tal dostar­cza pacjen­tom indy­wi­du­al­ne die­ty doust­ne i chro­ni czas na posił­ki. Prze­strze­ga­nie tych wymo­gów przy­nie­sie wymier­ne korzy­ści zarów­no szpi­ta­lom, jak i pacjen­tom. Żywie­nie kli­nicz­ne zna­czą­co może redu­ko­wać kosz­ty całe­go lecze­nia, zmniej­szyć licz­bę powi­kłań, skra­cać czas poby­tu pacjen­ta w szpi­ta­lu, czy zmniej­szyć umie­ral­ność pacjen­tów z powo­du nie­do­ży­wie­nia.

Lecze­nie żywie­nio­we obej­mu­je oce­nę sta­nu odży­wie­nia, oce­nę zapo­trze­bo­wa­nia na sub­stan­cje odżyw­cze, zle­ca­nie i poda­wa­nie odpo­wied­nich dawek ener­gii, biał­ka, elek­tro­li­tów, wita­min, pier­wiast­ków śla­do­wych i wody w posta­ci żyw­no­ści spe­cjal­ne­go prze­zna­cze­nia medycz­ne­go tj. płyn­nych diet doust­nych, diet prze­my­sło­wych poda­wa­nych doje­li­to­wo oraz pre­pa­ra­tów poda­wa­nych poza­je­li­to­wo. Żywie­nie kli­nicz­ne powin­no sta­no­wić nie­od­łącz­ny ele­ment lecze­nia. Zasto­so­wa­ne we wła­ści­wy spo­sób oraz odpo­wied­nio wcze­śnie może zna­czą­co popra­wić efek­tow­ność pro­wa­dzo­nej tera­pii, szcze­gól­nie w sytu­acji, gdy pacjent nie może przyj­mo­wać pokar­mów tra­dy­cyj­ną dro­gą lub gdy zwy­kła die­ta sta­je się dla nie­go nie­wy­star­cza­ją­ca.

W ubie­głej edy­cji pro­gram poka­zał, że lecze­nie żywie­nio­we nadal jest pro­ble­ma­tycz­ne dla wie­lu szpi­ta­li, wyzwa­nia sta­no­wią nie­od­po­wied­nio dobra­na die­ta oraz brak zasto­so­wa­nia odpo­wied­niej poda­ży doje­li­to­wej lub poza­je­li­to­wej. Kon­se­kwen­cją tego są nie­do­bo­ry makro i mikro­ele­men­tów. W szpi­ta­lach bra­ku­je spe­cja­li­stów zaj­mu­ją­cych się tera­pia­mi żywie­nio­wy­mi dla­te­go czę­sto docho­dzi do sytu­acji gdzie odpo­wie­dzial­ność za tera­pie żywie­nio­we spa­da na pie­lę­gniar­ki, chi­rur­gów, ane­ste­zjo­lo­gów lub innych leka­rzy, co nie powin­no mieć miej­sca w żad­nym szpi­ta­lu. Dla­te­go mam nadzie­ję, że nasz pro­gram przy­czy­ni się do upo­wszech­nie­nia dobrych prak­tyk w zakre­sie żywie­nia kli­nicz­ne­go, na czym sko­rzy­sta­ją zarów­no szpi­ta­le, jak i pacjen­ci” – wyja­śnia prof. dr hab. n. med. Sta­ni­sław Kłęk, Pre­zes Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Żywie­nia Poza­je­li­to­we­go, Doje­li­to­we­go i Meta­bo­li­zmu.

27 przy­zna­nych cer­ty­fi­ka­tów potwier­dza, że są rów­nież w Pol­sce szpi­ta­le, któ­re prze­strze­ga­ją naj­wyż­szych stan­dar­dów w zakre­sie lecze­nia żywie­nio­we­go i dzię­ki zaan­ga­żo­wa­niu całe­go per­so­ne­lu zapew­nia­ją odpo­wied­nie wspar­cie żywie­nio­we każ­de­mu pacjen­to­wi, któ­ry tego wyma­ga. W tym roku do wzię­cia udzia­łu w pro­gra­mie zapra­sza­my, zarów­no te szpi­ta­le, któ­re nie prze­szły cer­ty­fi­ka­cji, jak i wszyst­kie pozo­sta­łe. Chęt­ne szpi­ta­le zgło­sze­nia mogą wysy­łać do 28 lute­go 2021, wypeł­nia­jąc for­mu­larz zgło­sze­nio­wy dostęp­ny na stro­nie www.leczenieprzezzywienie.org.

Pro­gram Szpi­tal Dobrej Prak­ty­ki Żywie­nia Kli­nicz­ne­go – Lecze­nie przez żywie­nie anga­żu­je wie­le insty­tu­cji i śro­do­wisk. Swo­je­go wspar­cia w II edy­cji udzie­li­li: Mini­ster­stwo Zdro­wia, Naro­do­wy Fun­dusz Zdro­wia, Pol­skie Towa­rzy­stwo Żywie­nia Kli­nicz­ne­go, Pol­skie Towa­rzy­stwo Żywie­nia Kli­nicz­ne­go Dzie­ci, Towa­rzy­stwo Chi­rur­gów Pol­skich, Pol­skie Towa­rzy­stwo Chi­rur­gii Onko­lo­gicz­nej, Pol­skie Towa­rzy­stwo Far­ma­ceu­tycz­ne, Naczel­na Izba Apte­kar­ska, Pol­ska Fede­ra­cja Szpi­ta­li, Pol­ska Unia Szpi­ta­li Kli­nicz­nych oraz Sto­wa­rzy­sze­nie „Ape­tyt na życie”.

Wię­cej infor­ma­cji o pro­gra­mie na stro­nie www.leczenieprzezzywienie.org