Suplementacja w czasie laktacji
dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski
W czasie karmienia piersią w organizmie kobiety wzrasta zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Zmienia się regulacja hormonalna oraz metabolizm, a organizm nastawiony jest na produkcję mleka.
Kobietom w okresie karmienia piersią zaleca się urozmaicenie diety w pokarmy, które są źródłem węglowodanów złożonych (kasze, ciemne pieczywo, ryż, warzywa), nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza DHA (ryby morskie, orzechy, oleje), białek pochodzenia zwierzęcego (mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych), a także witamin i minerałów (produkty zbożowe, owoce, warzywa, jaja, mięso, ryby).
Odpowiednio zbilansowana dieta w czasie laktacji wpływa na samopoczucie oraz zdrowie kobiety a także zapobiega niedoborom składników odżywczych i w niewielkim stopniu wpływa na skład mleka. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze, mikro i makroelementy wzrasta proporcjonalnie do zwiększonego zapotrzebowanie energetycznego.
Kobieta w okresie laktacji powinna przyjmować z dietą około 1000–1300 mg wapnia na dzień. Głównym jego źródłem w pożywaniu jest mleko i produkty mleczne, a także rośliny strączkowe, suszone owoce, orzechy i żółtka jaj. Zawartość wapnia w mleku zwiększa się w pierwszym miesiącu po porodzie, a po czwartym miesiącu stopniowo maleje. Jednak u kobiet z niedoborem witaminy D, które przyjmowały niewielkie ilości tego pierwiastka w diecie, zaobserwowano dużo niższe stężenie wapnia w mleku.
Dodatkowe stosowanie preparatów zawierających wapń jest zalecane matkom karmiącym, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości tego makroelementu w pożywieniu (w przypadku nietolerancji laktozy czy uczuleniu na białka mleka krowiego) lub są na diecie bezmlecznej. Najlepiej przyswajalne postaci wapnia w suplementach to chelaty, glukoniany, mleczany czy węglany oraz cytryniany.
Głównym endogennym źródłem witaminy D jest regularna ekspozycja na słońce, jednak zanieczyszczenie środowiska czy stosowanie kremów z filtrami UV znacznie obniża wydajność syntezy tej witaminy przez skórę (nawet o 90%). Według najnowszych zaleceń kobieta w okresie karmienia piersią powinna suplementować 2000 j.m. witaminy D (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).
Niektóre badania wykazują, że rekomendowana dawka tej witaminy może być niewystarczająca i powinna zostać zwiększona do 4000–6000 j.m. Dodatkowo niezbędne jest podawanie preparatów z tą witaminą również niemowlęciu, ponieważ suplementacja matki karmiącej nie zapewnia dostatecznej ilości witaminy D dla dziecka.
Jedynym źródłem jodu dla niemowląt jest mleko matki, dlatego kobiety karmiące powinny przyjmować codziennie ok. 290 μg tego pierwiastka. Aby zapewnić wysokie zapotrzebowanie na jod należy spożywać 4–6 gramów/dobę soli spożywczej wzbogaconej jodkiem potasu, która jest podstawowym źródłem tego mikroelementu.
Niedoborów jodu nie stwierdzono u kobiet w okresie poporodowym, a jego zawartość w mleku wystarcza aby pokryć zapotrzebowanie dziecka. Jeżeli zostaną wykryte braki tego pierwiastka u matki karmiącej należy dodatkowo zastosować suplementację preparatami zawierającymi jodek potasu w ilości 150 μg. Dawka ta zapewnia porycie dziennego zapotrzebowania. Z kolei zbyt duże ilości jodu w diecie (powyżej 500 μg/dobę) prowadzą do niedoczynności tarczycy i wystąpienia wola u noworodka.
Tłuszcz mleka matki jest znacznie lepiej przyswajalny przez układ pokarmowy niemowląt niż tłuszcz pochodzący z mleka krowiego. Mleko matki jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega‑3 (n‑3) i omega‑6 (n‑6) a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Ich zawartość zmniejsza się wraz z wydłużaniem okresu laktacji. Proporcja wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega‑6 do omega‑3 w mleku kobiecym wynosi około 2:1. Liczne badania naukowe wykazały, że obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza DHA w mleku matki karmiącej wpływało na zdolności poznawcze dziecka.
Stosowanie preparatów z kwasem dokozaheksenowym przez kobietę w czasie laktacji wspomaga rozwój mózgu dziecka oraz zmniejsza ryzyko alergii i infekcji. Jego stężenie w mleku matki w dużym stopniu zależy od zastosowanej diety kobiety karmiącej. Najlepszym źródłem w pożywieniu kwasów omega‑3 są ryby morskie takie jak: łosoś, makrela, sardynka, śledź czy halibut.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety w czasie laktacji poza spożywaniem ryb co najmniej dwa razy w tygodniu powinny dodatkowo dostarczać około 200–300 mg nienasycynonych kwasów tłuszczowych (w tym DHA) na dobę. W przypadku małego spożycia ryb należy zwiększyć suplementację DHA do 400–600 mg/dobę, którą kontynuuje się przez okres karmienia piersią aby zapewnić ich odpowiedni poziom w mleku.
Z badań wynika, że u polskich kobiet powszechne są również niedobory witamin i minerałów, dotyczące przede wszystkim witamin z grupy B (B1, B2, B6), żelaza, magnezu oraz cynku. W czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na większość witamin i składników mineralnych znacznie się zwiększa, łatwiej wówczas o niedobory pokarmowe.
Dodatkowym problemem w czasie laktacji może być konieczność wykluczenia z diety niektórych produktów. Niezbędna wówczas jest dodatkowa suplementacja odpowiednio zbilansowanymi i dostosowanymi dla potrzeb kobiet w czasie laktacji preparatami witaminowo-mineralnymi. Suplementację farmakologiczną należy dostosować do indywidualnych potrzeb kobiety i skonsultować z lekarzem lub farmaceutom. Przedawkowanie niektórych składników (witamin czy minerałów) może mieć negatywne skutki zarówno dla kobiety karmiącej, jak i niemowlęcia.
Na podstawie standardów i rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego