W pandemii rzadziej uprawiamy sport

W roku pan­de­micz­nym o 12 p.p. spadł odse­tek Pola­ków upra­wia­ją­cych sport. W 2020 roku śred­nia w tym zakre­sie wynio­sła 69%, pod­czas gdy rok wcze­śniej odse­tek ten sta­no­wił 81%. Spa­dek doty­czy wszyst­kich grup wie­ko­wych. Obec­nie naj­wię­cej osób upra­wia­ją­cych sport jest w naj­młod­szej gru­pie wie­ko­wej – 87%, naj­mniej zaś w naj­star­szej (55–65 lat) – 54%. Naj­po­pu­lar­niej­szy­mi dys­cy­pli­na­mi są od lat: jaz­da na rowe­rze oraz bie­ga­nie. Pola­cy chęt­nie się też gim­na­sty­ku­ją i chęt­nie spa­ce­ru­ją – wyni­ka z bada­nia Spon­so­ring Moni­tor ARC Rynek i Opi­nia.

Patrząc na wyni­ki bada­nia doty­czą­ce­go upra­wia­nia spor­tu przez Pola­ków już od począt­ku roku 2020 widać było mniej­szą aktyw­ność respon­den­tów, któ­ra się z mie­sią­ca na mie­siąc pogłę­bia­ła. Co wię­cej, nie wzro­sła ona w mie­sią­cach let­nich, kie­dy natu­ral­nie powin­ni­śmy mieć wię­cej oka­zji do ruchu.

Źró­dło: Spon­so­ring Moni­tor 2020, sty­czeń 2021, ARC Rynek i Opi­nia

Według naszych naj­now­szych danych 69% kobiet i 70% męż­czyzn przy­zna­je, że upra­wia sport. 13% z nich robi to codzien­nie, a naj­więk­sza gru­pa – 50% – kil­ka razy w tygo­dniu. Co czwar­ty upra­wia­ją­cy sport robi to raz w tygo­dniu. I tutaj rów­nież nie ma róż­ni­cy mię­dzy kobie­ta­mi i męż­czy­zna­mi.

Zde­cy­do­wa­nie naj­wię­cej upra­wia­ją­cych sport Pola­ków jest w naj­młod­szej bada­nej gru­pie wie­ko­wej, naj­mniej – w naj­star­szej (55–65 lat). W tej ostat­niej gru­pie obec­nie nie­co ponad poło­wa respon­den­tów przy­zna­je, że jest aktyw­na spor­to­wo.

Róż­ni­ce w upra­wia­niu spor­tu w zależ­no­ści od miej­sca zamiesz­ka­nia są nie­wiel­kie, cho­ciaż naj­czę­ściej sport upra­wia­ją miesz­kań­cy dużych miast (74%), naj­rza­dziej – miesz­kań­cy wsi (67%).

Dys­cy­pli­ny, któ­re naj­czę­ściej upra­wia­ją Pola­cy to jaz­da na rowe­rze, bie­ga­nie oraz gim­na­sty­ka i ćwi­cze­nia spraw­no­ścio­we. I to są ulu­bio­ne dys­cy­pli­ny bez wzglę­du na wiek bada­nych. Jedy­nie w naj­star­szej gru­pie wie­ko­wej w TOP 3 zna­la­zły spa­ce­ry i wędrów­ki, a nie zna­la­zło się bie­ga­nie. Zresz­tą spa­ce­ry i wędrów­ki jako swo­ją aktyw­ność spor­to­wą wska­zał nie­mal co trze­ci respon­dent.

Źró­dło: Spon­so­ring Moni­tor 2020, sty­czeń 2021, ARC Rynek i Opi­nia

Oczy­wi­ście ist­nie­ją róż­ni­ce mię­dzy kobie­ta­mi i męż­czy­zna­mi w upra­wia­nych dys­cy­pli­nach spor­to­wych. Są takie dys­cy­pli­ny, któ­re upra­wia­ją wszy­scy – np. jaz­da na rowe­rze, bie­ga­nie czy pły­wa­nie. Są jed­nak takie, któ­re pre­fe­ru­ją męż­czyź­ni: pił­ka noż­na, siłow­nia i cross­fit, jak i takie, któ­re są w więk­szym stop­niu dome­ną kobiet: gim­na­sty­ka, spa­ce­ry, fit­ness i pila­tes. Dys­cy­pli­na­mi zdo­mi­no­wa­ny­mi przez kobie­ty są joga oraz nor­dic wal­king. Pierw­sza z nich jest upra­wia­na przez 14% pań i tyl­ko 4% panów. Dru­ga – przez 10% kobiet i tyl­ko 5% męż­czyzn.

Z nasze­go bada­nia za 2020 rok wyni­ka, że Pola­cy w roku pan­de­micz­nym czę­ściej niż w poprzed­nich latach inte­re­so­wa­li się spor­tem, śle­dzi­li roz­gryw­ki i wyni­ki niż upra­wia­li sport. Z pew­no­ścią pan­de­mia mia­ła i nadal ma na tę sytu­ację nie­ba­ga­tel­ny wpływ. Zamknię­te przez dłuż­szy czas siłow­nie, klu­by fit­ness czy obiek­ty spor­to­we oraz oba­wa przed zara­że­niem wiru­sem spo­wo­do­wa­ły, że wie­le osób w takie miej­sca, nawet w cza­sie, gdy były one otwar­te, się nie wybra­ło. Regu­lar­ne cho­dze­nie na zaję­cia spor­to­we, wyku­pio­ny kar­net, tre­no­wa­nie w gru­pie – to wszyst­ko sta­ło się nie­do­stęp­ne lub mało dostęp­ne. Dodat­ko­wo, na przy­kład respon­den­ci, któ­rzy dojeż­dża­li do pra­cy na rowe­rze, a pozo­sta­li, w związ­ku z pra­cą zdal­ną, w domu, nie mie­li oka­zji do reali­zo­wa­nia tej aktyw­no­ści. Dla­te­go oso­by, któ­rym trud­no jest zmo­bi­li­zo­wać się do ruchu, po pro­stu z nie­go zre­zy­gno­wa­ły lub go zna­czą­co ogra­ni­czy­ły. Nie­ste­ty nie jest to pozy­tyw­ny trend. Dla­te­go na pew­no war­to pro­wa­dzić kam­pa­nie zachę­ca­ją­ce do ruchu, nie­za­leż­nie od obostrzeń. – komen­tu­je Agniesz­ka Dok­tor­ska, badacz­ka z ARC Rynek i Opi­nia, autor­ka rapor­tu.

Infor­ma­cja o bada­niu

Spon­so­ring Moni­tor to bada­nie reali­zo­wa­ne przez ARC Rynek i Opi­nia od kil­ku­na­stu lat, w tym roku zasto­so­wa­no wyłącz­nie meto­dę CAWI. Bada­nie jest reali­zo­wa­ne w try­bie cią­głym w ramach comie­sięcz­nych fal. Łącz­na wiel­kość pró­by – N=5167, pró­ba ogól­no­pol­ska, repre­zen­ta­tyw­na.

ARC Rynek i Opi­nia już od bli­sko 30 lat prze­pro­wa­dza bada­nia mar­ke­tin­go­we oraz son­da­że opi­nii publicz­nej i ma sta­łe miej­sce wśród naj­lep­szych insty­tu­tów badaw­czych w Pol­sce. Dzię­ki przy­na­leż­no­ści do naj­więk­szej mię­dzy­na­ro­do­wej sie­ci zrze­sza­ją­cej nie­za­leż­ne agen­cje badaw­cze – IriS – reali­zu­je pro­jek­ty badaw­cze w Euro­pie i na świe­cie. Insty­tut ARC Rynek i Opi­nia posia­da cer­ty­fi­kat jako­ści pra­cy ankie­te­rów PKJPA, a wszyst­kie bada­nia są reali­zo­wa­ne w zgo­dzie ze stan­dar­da­mi ESOMAR‑u. http://www.arc.com.pl