W tym roku szkolnym 240 tys. dzieci uczyło się, jak dbać o bezpieczeństwo! Za nami kolejna edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka”

„Aka­de­mia Bez­piecz­ne­go Puchat­ka”, któ­rej part­ne­rem jest Komen­da Głów­na Poli­cji, to pro­gram edu­ka­cyj­ny dla klas I szkół pod­sta­wo­wych, któ­ry wła­śnie zakoń­czył XV edy­cję. W ostat­niej odsło­nie wzię­ło udział ponad 240 tys. dzie­ci i ponad 13 tys. nauczy­cie­li. Jed­nak tro­ska o bez­pie­czeń­stwo nie koń­czy się wraz z momen­tem, kie­dy rok szkol­ny dobie­ga koń­ca. Jak zadbać o naszych pierw­szo­kla­si­stów pod­czas waka­cji? Co zapa­mię­ta­li pod­opiecz­ni z lek­cji „Aka­de­mii Bez­piecz­ne­go Puchat­ka”? Spraw­dza­my już teraz.

Dzie­ci to super­bo­ha­te­ro­wie „Aka­de­mii Bez­piecz­ne­go Puchat­ka”

Pro­gram doty­czy kwe­stii bez­pie­czeń­stwa w pię­ciu obsza­rach: w szko­le, na dro­dze, w domu, w Inter­ne­cie i w rela­cjach z rówie­śni­ka­mi. Dzie­ci reali­zo­wa­ły ćwi­cze­nia pod okiem nauczy­cie­li, któ­rzy zachę­ca­li uczniów, aby zosta­li super­bo­ha­te­ra­mi. Do 7. roku życia, według obo­wią­zu­ją­cych prze­pi­sów, dzie­ci na dro­dze publicz­nej muszą prze­by­wać pod opie­ką oso­by doro­słej. Są jed­nak sytu­acje, kie­dy naj­młod­si cza­sem zosta­ją sami w domu. Powin­ni zatem wie­dzieć, jak się zacho­wać, cze­go nie wol­no im robić i jak się bez­piecz­nie bawić pod nie­obec­ność rodzi­ców. Jed­ną z poru­sza­nych kwe­stii była wła­śnie lek­cja poświę­co­na bez­pie­czeń­stwu w domu. Dzie­ci uczy­ły się m.in. czym jest odpo­wie­dzial­ność, do cze­go słu­ży aptecz­ka i jak udzie­lać pierw­szej pomo­cy.

Zapy­ta­li­śmy więc samych małych super­bo­ha­te­rów, czym jest dla nich bez­pie­czeń­stwo w domu i cze­go dowie­dzie­li się na spe­cjal­nych lek­cjach:

Bez­pie­czeń­stwo w domu według mnie ozna­cza, że zawsze może­my otrzy­mać pomoc. Wła­śnie po to są aptecz­ki: cho­wa­my w nich opa­trun­ki, pla­stry, gazę, płyn dezyn­fe­ku­ją­cy i inne rze­czy. W szko­le dowie­dzia­łam się, do cze­go słu­ży każ­de z nich i od razu zapy­ta­łam rodzi­ców, czy też mamy w domu aptecz­kę. Poka­za­li mi, gdzie ona się znaj­du­je i dosta­łam spe­cjal­ne zada­nie dla praw­dzi­wej super­bo­ha­ter­ki: będę poma­gać rodzi­com w uzu­peł­nia­niu bra­ków w naszej aptecz­ce – opo­wia­da Ania.

Kim jest super­bo­ha­ter według małych uczest­ni­ków „Aka­de­mii Bez­piecz­ne­go Puchat­ka”?

– Super­bo­ha­ter i super­bo­ha­ter­ka potra­fią zadbać o swo­je bez­pie­czeń­stwo, ale też o bez­pie­czeń­stwo przy­ja­ciół. W kla­sie two­rzy­my całą Eki­pę Super­bo­ha­te­rów! Wie­my, co ozna­cza wła­ści­we zacho­wa­nie w szko­le, na dro­dze, w domu, pod­czas korzy­sta­nia z Inter­ne­tu i w rela­cjach z naszy­mi kole­żan­ka­mi i kole­ga­mi – poza domem oraz w domu – mówi Jul­ka.

Zbie­ra­li­śmy róż­ne super­mo­ce, np. uważ­ność. Może­my dbać o sie­bie i innych – doda­je Janek.

Dotych­czas w we wszyst­kich 15-stu edy­cjach uczest­ni­czy­ły łącz­nie ponad 3 milio­ny dzie­ci.

Bez­pie­czeń­stwo na waka­cjach – pogo­to­wie ratun­ko­we naj­czę­ściej jedzie do domów i miesz­kań

Bez­pie­czeń­stwo w domu jest szcze­gól­nie waż­nym zagad­nie­niem w okre­sie waka­cyj­nym, kie­dy dzie­ci spę­dza­ją wię­cej cza­su we wła­snych czte­rech ścia­nach. To wła­śnie ta prze­strzeń jest naj­częst­szym celem inter­wen­cji pogo­to­wia ratun­ko­we­go: według danych GUS w całej Pol­sce aż 78% inter­wen­cji odby­wa się w domu pacjen­tów*. Alar­mu­ją­ce są tak­że licz­by poda­wa­ne przez Świa­to­wą Orga­ni­za­cję Zdro­wia (WHO), doty­czą­ce samych wypad­ków z udzia­łem naj­młod­szych: każ­de­go dnia docho­dzi do aż 2000 tego typu wyda­rzeń**.

Poli­cja przy­po­mi­na kil­ka zasad doty­czą­cych bez­pie­czeń­stwa w domu:

  • Roz­ma­wiaj­my z dzieć­mi o bez­piecz­nych zacho­wa­niach pod­czas wypo­czyn­ku w domu, zwra­caj­my uwa­gę, by nie wychy­la­ły się przez okna czy barier­ki bal­ko­nu.
  • Ostrze­gaj­my przed uży­wa­niem urzą­dzeń elek­trycz­nych bez nad­zo­ru doro­słych: naucz­my dzie­ci, że nie wol­no umiesz­czać urzą­dzeń na prąd w pobli­żu wody.
  • Nie pozo­sta­wiaj­my nie­bez­piecz­nych narzę­dzi, leków czy deter­gen­tów w miej­scach, gdzie mogą sta­no­wić zagro­że­nie dla dziecka.Uczulmy nasze pocie­chy na zagro­że­nia zwią­za­ne z kon­tak­ta­mi z nie­zna­jo­my­mi oso­ba­mi. Przy­po­mi­naj­my o tym, by nie roz­ma­wia­ły z obcy­mi, rów­nież onli­ne.
  • Naucz­my dzie­ci, by zawsze infor­mo­wa­ły nas, z kim i gdzie będą się bawi­ły poza domem. Zain­te­re­suj­my się, z kim naj­młod­si spę­dza­ją wol­ny czas.
  • Wydziel­my na podwór­ku bez­piecz­ne i ogro­dzo­ne miej­sce do zaba­wy dla naj­młod­szych.
  • W razie wypad­ku w domu czy poza domem, sta­raj­my się zacho­wać zim­ną krew i zadzwoń­my na numer 112.

Jak poda­je Komen­da Głów­na Poli­cji, licz­ba uto­nięć wśród mało­let­nich w okre­sie waka­cyj­nym co roku oscy­lu­je wokół 20 przy­pad­ków. Dba­nie o bez­pie­czeń­stwo nad wodą to klucz do zapo­bie­ga­nia tak tra­gicz­nym wypad­kom:

W okre­sie waka­cyj­nym spę­dza­my dużo cza­su nad wodą, gdzie nie trud­no o wypad­ki z udzia­łem dzie­ci. Dla­te­go ape­lu­je­my: rodzi­cu, bądź zawsze w pobli­żu, gdy Two­je dziec­ko wcho­dzi do wody. Chwi­la nie­uwa­gi może skoń­czyć się tra­gicz­nie. Nie kąp się w miej­scach nie­do­zwo­lo­nych: sto­suj się do regu­la­mi­nu kąpie­li­ska, obo­wią­zu­ją­cych ozna­czeń i pole­ceń ratow­ni­ka. Nie prze­ce­niaj swo­ich umie­jęt­no­ści pły­wac­kich. Nie skacz do nie­zna­nej i płyt­kiej wody, bo takie sko­ki mogą spo­wo­do­wać poważ­ne kon­se­kwen­cje zdro­wot­ne. Nie pod­pły­waj do zako­twi­czo­nych lub poru­sza­ją­cych się jed­no­stek pły­wa­ją­cych. Pamię­taj, że jesteś bar­dzo sła­bo widocz­ny – pod­su­mo­wu­je mł. insp. Wan­da Men­de z Wydzia­łu Pro­fi­lak­ty­ki Spo­łecz­nej Komen­dy Głów­nej Poli­cji.

W ramach reali­za­cji „Aka­de­mii Bez­piecz­ne­go Puchat­ka” nauczy­cie­le od lat pra­cu­ją na bazie mate­ria­łów przy­go­to­wa­nych we współ­pra­cy z Wydzia­łem Pro­fi­lak­ty­ki Spo­łecz­nej Biu­ra Pre­wen­cji KGP oraz Biu­ra Ruchu Dro­go­we­go KGP:

Poli­cja słu­ży eks­perc­ką pora­dą i poma­ga zadbać o mery­to­rycz­ną zawar­tość tre­ści doty­czą­cych bez­pie­czeń­stwa. Dzię­ki temu stwo­rzo­ne dla szkół ćwi­cze­nia są źró­dłem prze­ka­zu wszyst­kich nie­zbęd­nych infor­ma­cji. Meto­dy­cy zadba­li o to, aby for­ma była dopa­so­wa­na do potrzeb uczniów, a nauczy­cie­le zna­leź­li w tych mate­ria­łach opar­cie i mogli poświę­cić całą uwa­gę potrze­bom naj­młod­szych. Ta sym­bio­za jest od lat gwa­ran­tem efek­tyw­no­ści naszej akcji – pod­su­mo­wu­je Daniel Karaś, Mana­ger ds. CSR, Gru­pa Maspex.

W XV odsło­nie „Aka­de­mii Bez­piecz­ne­go Puchat­ka” wzię­ło udział ponad 240 tys. dzie­ci, lek­cje prze­pro­wa­dzi­ło ponad 13 tys. nauczy­cie­li w ponad 6 tys. szkół pod­sta­wo­wych. Od począt­ku funk­cjo­no­wa­nia pro­gra­mu udział wzię­ły 3 milio­ny uczniów w całym kra­ju. Szcze­gó­ły zajęć tego­rocz­nej edy­cji i inne infor­ma­cje są dostęp­ne na stro­nie www.akademiapuchatka.pl.

A to nie wszyst­ko – już po waka­cjach rusza­ją zapi­sy do XVI edy­cji pro­gra­mu.

*„Zdro­wie i ochro­na zdro­wia w 2022 r.”, Ana­li­zy sta­ty­stycz­ne, Głów­ny Urząd Sta­ty­stycz­ny.

** „Pre­ven­ta­ble inju­ries kill 2000 chil­dren eve­ry day”, World Health Orga­ni­za­tion.

___

O pro­gra­mie

„Aka­de­mia Bez­piecz­ne­go Puchat­ka” to ogól­no­pol­ski pro­gram edu­ka­cyj­ny skie­ro­wa­ny do uczniów klas I szkół pod­sta­wo­wych. Obej­mu­je on tema­ty­kę zwią­za­ną z bez­pie­czeń­stwem dzie­ci w róż­nych sfe­rach życia. Pro­gram orga­ni­zo­wa­ny jest przez mar­kę Pucha­tek we współ­pra­cy z Wydzia­łem Pro­fi­lak­ty­ki Spo­łecz­nej Biu­ra Pre­wen­cji KGP oraz Biu­ra Ruchu Dro­go­we­go KGP. W cią­gu 15. edy­cji pro­gra­mu wzię­ło w nim udział ponad 3 milio­ny dzie­ci.