Woda w podróży — jak uniknąć problemów podczas wakacji?
Zanieczyszczona woda może być przyczyną bardzo poważnych problemów. Jeśli wybieramy się w podróż zagraniczną, a szczególnie do innej strefy klimatycznej, konieczne jest zadbanie o dostęp do uzdatnionej wody.
Problem z dostępem do wody pitnej na świecie
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemal 2,1 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a prawie 159 mln osób spożywa zanieczyszczoną wodę ze źródeł powierzchniowych. Dane te wskazują na znaczne deficyty wody zdatnej do spożywania. W naszej strefie klimatycznej nie zmagamy się z tym problemem, natomiast planując podróż do krajów egzotycznych, musimy pomyśleć także o tym aspekcie. W przypadku spożycia zanieczyszczonej biologicznie lub chemicznie wody, może dojść do rozwoju wielu chorób przenoszonych drogą pokarmową, jak np. biegunka podróżnych wywołana bakteriami E‑coli, Salmonella, Shigella), wirusami (norowirusy, rotawirusy, astrowirusy) lub pasożytami. Zagrożenie biegunką podróżnych jest w większości sytuacji całoroczne i dotyka dużego procenta turystów. Tylko w nielicznych miejscach odnotowuje się niższe wskaźniki podczas chłodniejszych dni.
Mając to na uwadze, warto przed wyjechaniem na wakacje odpowiednio zadbać o ochronę przed drobnoustrojami znajdującymi się m.in. w zanieczyszczonej wodzie.
Jak zapobiegać zakażeniom przenoszonym przez wodę w czasie podróży?
Na zakażenie wynikające ze spożywania zanieczyszczonej wody jesteśmy szczególnie narażeni, jeśli spędzamy czas w rejonach, gdzie nie ma kanalizacji czy bieżącej wody. W tej sytuacji, aby zapobiec chorobom układu pokarmowego, musimy zaopatrzyć się w wodę butelkowaną (fabrycznie zamkniętą). Dotyczy to zarówno wody do picia, jak i np. mycia zębów. Przestrzeganie tej zasady zmniejsza istotnie ryzyko zakażenia przenoszonego drogą pokarmową. Inną metodą — generującą o wiele niższe koszty — jest uzdatnianie wody poprzez zagotowanie i filtrację.
Istotne jest również zwracanie uwagi na wodę stosowaną nie tylko do picia, ale i higieny osobistej (zwłaszcza mycia zębów) czy przygotowywania żywności. Informacje na temat zdrowia i bezpieczeństwa w trakcie uprawiania turystyki za granicą można znaleźć na oficjalnej stronie agencji Center of Disease Control and Prevention. Eksperci wskazują, aby stosować następujące zasady bezpieczeństwa:
- unikanie potraw zawierających surowe warzywa i owoce (ponieważ mogły być one myte w zanieczyszczonej wodzie),
- unikanie picia napojów z lodem,
- podczas kąpieli lub pływania dbanie o to, aby woda nie dostawała się do nosa i ust,
- mycie zębów wodą butelkowaną bądź uzdatnioną.
Przezorny zawsze ubezpieczony. Jak uniknąć problemów z przewożeniem wody podczas kontroli na lotnisku?
Występuje pewien problem z zaopatrywaniem się w wodę butelkowaną na podróż, jeśli środkiem transportu jest samolot. Zanim jeszcze trafimy do celu, musimy bowiem przejść przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. Przewożenie płynów w tym przypadku nie zawsze jest oczywiste i może nas spotkać dodatkowy stres, jeżeli mamy ze sobą butelki z wodą.
Jak zatem zadbać o nawodnienie podczas przelotu? Rozwiązanie jest proste i polega na zabraniu ze sobą butelki filtrującej, którą po przejściu przez bramki napełnisz wodą z dystrybutorów znajdujących się na lotnisku (bądź zwykłą wodą z kranu). Możesz tak postąpić na wielu lotniskach na całym świecie. To bardzo ekologiczne oraz tanie rozwiązanie. Pozwala zadbać o planetę, jak i oszczędzić pieniądze.
Samodzielne uzdatnianie wody w podróży
Jeśli woda w miejscu, do którego podróżujemy nie jest uzdatniona (ponieważ jest to woda powierzchniowa lub czerpana ze studni), ryzyko infekcji jest wysokie. Skuteczną metodą na zabicie drobnoustrojów znajdujących się w wodzie, jest jej zagotowanie, czyli przegotowanie do temperatury wrzenia. Taki proces jest w stanie doprowadzić do zabicia zarówno wirusów, bakterii, jak i pierwotniaków.
Taką wodę warto dodatkowo oczyścić za pomocą filtrów lub metodami chemicznymi (opierającymi swoje działanie o związki chloru, jodu i srebra). Musisz jednak wiedzieć, że nawet najbardziej zaawansowane filtry stosowane np. w butelkach filtrujących, nie są w stanie zlikwidować bakterii czy wirusów (te giną w temperaturze wrzenia). Usuwają jednak chlor, metale ciężkie czy inne zanieczyszczenia. Poprawiają także smak i zapach wody. Nie są natomiast w stanie usunąć silnych zanieczyszczeń chemicznych czy patogenów — nie sprawią zatem, że woda stanie się zdatna do picia. Zaleca się oczywiście ich stosowanie, ponieważ dają wiele korzyści, ale w roli dodatkowej — po uprzednim przegotowaniu wody.
Inny sposób to wykorzystanie promieniowania UV, natomiast tego typu urządzenie wiąże się z wysokim wydatkiem i jest w stanie uzdatnić bardzo niewielkie ilości wody.
W jakich miejscach na świecie możesz korzystać z wody z kranu bez uprzedniego jej przegotowania?
Osoby wybierające się za granicę, mogą łatwo sprawdzić, czy w danym miejscu woda jest bezpieczna do picia (czyli czy jest pozbawiona chorobotwórczych drobnoustrojów). Decyduje o tym tzw. WQI, czyli Indeks Jakości Wody. To wskaźnik uwzględniający bezpieczeństwo wody w skali od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym jakość wody jest lepsza. Według WHO możemy śmiało pić wodę z kranu w miejscach, gdzie wskaźnik WQI wynosi min. 70. Warto dodatkowo ją filtrować, aby usunąć ewentualne dodatkowe zanieczyszczenia i poprawić smak wody.
Źródło danych: WHO Guidelines for Drinking-water Quality, autor infografiki — Brita.
W miejscach, gdzie Indeks Jakości Wody plasuje się poniżej 70, konieczne będzie korzystanie z wody butelkowanej z fabrycznym zamknięciem. Jeśli jednak zależy nam na ekologii i poczynieniu oszczędności, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne uzdatnianie wody poprzez gotowanie oraz dodatkowo filtrację za pomocą butelki filtrującej.
Zadbaj o optymalne nawodnienie w podróży. Jakich ilości wody potrzebujesz?
Planując podróż do miejsca, gdzie konieczne jest zadbanie o dostęp do uzdatnionej wody, musisz uwzględnić koszty związane z odpowiednim nawodnieniem organizmu. Podczas wysokich temperatur nasz organizm potrzebuje większych ilości wody, a zwykle to cieplejsze miejsca są celem podróży zagranicznych. Warto więc rozeznać się w minimalnych ilościach dobowych wody, jakich musimy dostarczać. Są one następujące dla poszczególnych grup wiekowych i płci (dotyczy zapotrzebowania podczas dni z wysoką temperaturą):
- dzieci 1–3 lata — min. 2,25 l
- dzieci 4–6 lat — min. 2,6 l
- dzieci 7–9 lat — min. 2,75 l
- dzieci 10–12 lat — min. 3,1 l
- dzieci 13–15 lat — 3,35 l
- kobiety — 3 l
- mężczyźni — 3,5 l
Chcesz oszczędzić na wakacjach? Samodzielnie oczyszczaj wodę
Powyższe ilości dotyczą samego nawodnienia. Jeśli woda w danym miejscu nie jest uzdatniona, musimy zadbać także o bezpieczną wodę w celach sanitarnych i higienicznych (mycie warzyw, owoców, mycie zębów). W efekcie, ilości wody, jakie musimy zakupić w postaci butelkowanej, są naprawdę spore, co wiąże się z niemałymi kosztami. Jeśli tylko mamy taką możliwość, a zależy nam na oszczędnościach, warto uzdatniać wodę samodzielnie poprzez doprowadzenie jej do wrzenia, ostudzenie, a następnie dodatkowe przefiltrowanie (konieczny jest zakup butelki na wodę z odpowiednim filtrem) . Tym sposobem możemy zaoszczędzić sporą sumę oraz przyczynimy się do dbania o naszą planetę.
Źródła:
- Wroczyńska A., Zapobieganie zakażeniom pokarmowym w podróży, Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, artykuł opublikowany na łamach czasopisma “Medycyna Praktyczna” (2013).
- UNICEF, 2,1 mld osób na świecie nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania, a ponad dwa razy więcej pozbawionych jest odpowiednich warunków sanitarnych, artykuł na stronie organizacji (2017).
- WHO, Drinking-water quality guidelines (2022 i 2024).
- Center of Disease Control and Prevention, Food and Drink Considerations When Traveling (brak daty).
Autor artykułu: Anna Baranowska, członkini Stowarzyszenia Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia zrzeszającego dziennikarzy medycznych w Polsce.
Artykuł powstał przy współpracy z Brita.