27 mln Polaków chce ruszać się więcej po epidemii

Aż 85% Pola­ków pla­nu­je wię­cej ćwi­czyć po zakoń­cze­niu pan­de­mii — wyni­ka z bada­nia Mutli­Sport Index Pan­de­mia zre­ali­zo­wa­ne­go przez Kan­tar na rzecz Bene­fit Sys­tems. Jed­no­cze­śnie 43% przy­zna­je, że w cza­sie epi­de­mii zmniej­szy­ło swo­ją aktyw­ność fizycz­ną, a powo­dem tej nega­tyw­nej dla zdro­wia zmia­ny jest naj­czę­ściej zamknię­cie obiek­tów spor­to­wych, co wska­zu­je aż 35% respon­den­tów. Od razu po ponow­nym otwar­ciu do ćwi­czeń w obiek­tach spor­to­wo-rekre­acyj­nych zamie­rza wró­cić 9,5 mln Pola­ków.

Pola­cy tęsk­nią za aktyw­no­ścią fizycz­ną. Jak wyni­ka ze spe­cjal­nej edy­cji bada­nia Mul­ti­Sport Index w cza­sie spo­łecz­nej izo­la­cji aż 57% odczu­wa więk­szą potrze­bę ruchu. Przed epi­de­mią z róż­ne­go rodza­ju obiek­tów spor­to­wych korzy­sta­ło ok. 40 proc. oby­wa­te­li. Dziś aż 75% z nich zapo­wia­da, że wybie­rze się do nich ponow­nie, gdy tyl­ko znów się otwo­rzą. Choć w Pol­sce wzno­wie­nie dzia­łal­no­ści zamknię­tych obiek­tów spor­to­wych zapla­no­wa­ne zosta­ło dopie­ro w czwar­tym eta­pie odmra­ża­nia gospo­dar­ki, ich wła­ści­cie­le inten­syw­nie przy­go­to­wu­ją się i wdra­ża­ją spe­cjal­ne pro­ce­du­ry, by zapew­nić klien­tom bez­piecz­ne i kom­for­to­we warun­ki ćwi­czeń– mówi Adam Radz­ki, czło­nek Zarzą­du Bene­fit Sys­tems, fir­my będą­cej twór­cą Pro­gra­mu Mul­ti­Sport.

Nega­tyw­ne skut­ki zmniej­sze­nia aktyw­no­ści

Ogra­ni­cze­nie aktyw­no­ści fizycz­nej Pola­ków w cza­sie pan­de­mii, oprócz zamknię­cia obiek­tów spor­to­wych (35 proc.), spo­wo­do­wa­ły rów­nież obostrze­nia zwią­za­ne z upra­wia­niem spor­tu na świe­żym powie­trzu (20 proc.) i izo­la­cja (14 proc.). Choć lock­down trwa od dwóch mie­się­cy, więk­szość osób, któ­re zmniej­szy­ły swo­ją aktyw­ność, już dziś odczu­wa nega­tyw­ny wpływ zmia­ny spor­to­wych nawy­ków, przede wszyst­kim na swo­je samo­po­czu­cie (74 proc.) i zdro­wie (65 proc.), a tak­że na syl­wet­kę (61 proc.).

Według zale­ceń Świa­to­wej Orga­ni­za­cji Zdro­wia (WHO) oso­by doro­słe dla wła­sne­go zdro­wia i dobre­go samo­po­czu­cia powin­ny podej­mo­wać co naj­mniej 150 minut umiar­ko­wa­nej lub 75 minut inten­syw­nej aktyw­no­ści fizycz­nej w tygo­dniu. W wie­lu przy­pad­kach pan­de­mia ogra­ni­czy­ła jed­nak nasze moż­li­wo­ści w tym zakre­sie. Są jed­nak i tacy, któ­rzy ten czas wyko­rzy­sta­li pod wzglę­dem spor­to­wym — co 10. Polak dekla­ru­je, że w okre­sie epi­de­mii ćwi­czy wię­cej. Wzrost zaan­ga­żo­wa­nia widocz­ny jest szcze­gól­nie wśród osób naj­czę­ściej korzy­sta­ją­cych z ruchu. Już 24 proc. aktyw­nych fizycz­nie Pola­ków upra­wia sport co naj­mniej 5 razy w tygo­dniu, to o 4 punk­ty pro­cen­to­we wię­cej niż w stycz­niu tego roku.

W cza­sie epi­de­mii, gdy 30 proc. Pola­ków spę­dza w pozy­cji sie­dzą­cej ponad 7 godzin dzien­nie, a bli­sko 40 proc. nie pod­ję­ło żad­nej aktyw­no­ści fizycz­nej w cią­gu ostat­nich 30 dni, każ­da for­ma ruchu jest lep­sza i bar­dziej bez­piecz­na dla zdro­wia niż jego brak. Dla­te­go tak waż­na jest moż­li­wość pod­ję­cia ponow­nie ćwi­czeń w przy­sto­so­wa­nych do tego obiek­tach spor­to­wych, gdyż regu­lar­na aktyw­ność fizycz­na wspie­ra nasze zdro­wie, popra­wia samo­po­czu­cie, odpor­ność, spraw­ność umy­sło­wą, a przede wszyst­kim zmniej­sza ryzy­ko wystą­pie­nia cho­rób cywi­li­za­cyj­nych, takich jak cukrzy­ca typu II, cho­ro­by ukła­du krą­że­nia, czy depre­sja, któ­re cały czas są głów­ny­mi przy­czy­na­mi zgo­nów w Pol­sce. Już 20 minut szyb­kie­go mar­szu dzien­nie, może zre­du­ko­wać ryzy­ko wstą­pie­nia depre­sji o 22 proc. Z kolei brak aktyw­no­ści fizycz­nej zwięk­sza praw­do­po­do­bień­stwo wystą­pie­nia nad­ci­śnie­nia tęt­ni­cze­go o 50 proc. – pod­kre­śla dr hab. Ernest Kuchar, spe­cja­li­sta cho­rób zakaź­nych i jed­no­cze­śnie spe­cja­li­sta medy­cy­ny spor­to­wej z War­szaw­skie­go Uni­wer­sy­te­tu Medycz­ne­go.

Sport w cza­sie pan­de­mii

W okre­sie pan­de­mii aktyw­ni fizycz­nie Pola­cy naj­chęt­niej jeż­dżą na rowe­rze (36 proc.). Dużym wzro­stem popu­lar­no­ści cie­szą się tre­nin­gi ogól­no­ro­zwo­jo­we, któ­re moż­na wyko­ny­wać w domu, takie jak gim­na­sty­ka czy aero­bik. Korzy­sta z nich obec­nie 28 proc. ama­to­rów spor­tu – to o 17 proc. wię­cej niż w stycz­niu tego roku. Kolej­ny­mi aktyw­no­ścia­mi na liście pre­fe­ren­cji Pola­ków są jog­ging (27 proc.) i spa­ce­ry (26 proc.).

Szcze­gól­ne zna­cze­nie w obec­nej sytu­acji zysku­ją roz­wią­za­nia onli­ne, któ­re wspie­ra­ją aktyw­ny i zdro­wy tryb życia w warun­kach domo­wych. Obec­nie 32 proc. aktyw­nych fizycz­nie Pola­ków ćwi­czy, korzy­sta­jąc z fil­mów instruk­ta­żo­wych. Rosną­ce zain­te­re­so­wa­nie tre­nin­ga­mi w for­mu­le onli­ne zauwa­ża­my tak­że wśród użyt­kow­ni­ków Pro­gra­mu Mul­ti­Sport, któ­rzy do koń­ca kwiet­nia wyko­na­li ponad 300 tysię­cy takich tre­nin­gów. Jed­no­cze­śnie Użyt­kow­ni­cy, jak i ich pra­co­daw­cy, ocze­ku­ją ponow­ne­go otwar­cia obiek­tów spor­to­wych, by ponow­nie móc ćwi­czyć z ulu­bio­ny­mi instruk­to­ra­mi m.in. w klu­bach fit­ness – pod­kre­śla Adam Radz­ki.

Obec­nie 61 proc. Pola­ków powy­żej 18. roku życia jest aktyw­nych fizycz­nie. Ozna­cza to, że co naj­mniej raz w mie­sią­cu podej­mu­ją oni rekre­acyj­ną for­mę ruchu, włą­cza­jąc w to spa­ce­ry czy jaz­dę na rowe­rze w celach trans­por­to­wych. Naj­więk­szą moty­wa­cją do upra­wia­nia aktyw­no­ści fizycz­nej jest przy­jem­ność i relaks (31 proc.). Na kolej­nych miej­scach znaj­du­ją się zaś zdro­wie (28 proc.) i chęć utrzy­ma­nia dobrej for­my (21 proc.).

Bada­nie Mul­ti­Sport Index Pan­de­mia zosta­ło zre­ali­zo­wa­ne przez Kan­tar na zle­ce­nie Bene­fit Sys­tems (twór­cy Pro­gra­mu Mul­ti­Sport) na repre­zen­ta­tyw­nej, loso­wej pró­bie 1000 Pola­ków powy­żej 18. roku życia. Bada­nie prze­pro­wa­dzo­no z wyko­rzy­sta­niem tech­ni­ki wywia­du tele­fo­nicz­ne­go wspo­ma­ga­ne­go kom­pu­te­ro­wo (CATI) w dniach od 23 do 30 kwiet­nia 2020 roku.