Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego

25 kwiet­nia 2023 roku, w Hote­lu Mar­riott War­sza­wa Cen­trum odby­ła się kon­fe­ren­cja nauko­wa „Nauka jako reme­dium na dez­in­for­ma­cję” w ramach Pro­jek­tu „Budo­wa­nie zaufa­nia do szcze­pień ochron­nych z wyko­rzy­sta­niem naj­now­szych narzę­dzi komu­ni­ka­cji i wpły­wu spo­łecz­ne­go”

Orga­ni­za­to­rem wyda­rze­nia były czte­ry uczel­nie – Cen­trum Medycz­ne Kształ­ce­nia Pody­plo­mo­we­go, War­szaw­ski Uni­wer­sy­tet Medycz­ny, Aka­de­mia Leona Koź­miń­skie­go i Uni­wer­sy­tet SWPS.

Pod­czas czte­rech pane­li dys­ku­syj­nych eks­per­ci, naukow­cy, leka­rze, psy­cho­lo­go­wie, oraz przed­sta­wi­cie­le insty­tu­cji publicz­nych dys­ku­to­wa­li na temat wyników badań w ramach zagad­nień zwią­za­nych z posta­wa­mi wobec dez­in­for­ma­cji, medycz­nych fake newsów, potrzeb edu­ka­cyj­nych w spo­łe­czeń­stwie i poten­cjal­nych roz­wią­zań cyfro­wych oraz praw­nych.

Cho­ro­by zakaź­ne sta­no­wią jed­no z wie­lu wyzwań, z którymi mie­rzą się spo­łe­czeń­stwa na całym świe­cie. Pod­czas pierw­sze­go pane­lu dys­ku­syj­ne­go Cen­trum Medycz­ne­go Kształ­ce­nia Pody­plo­mo­we­go poru­szo­no jakie są współ­cze­sne zagro­że­nia dla zdro­wia w świe­cie real­nym i wir­tu­al­nym.

Spe­cja­li­ści z War­szaw­skie­go Uni­wer­sy­te­tu Medycz­ne­go opo­wie­dzie­li o nierównej wal­ce z dez­in­for­ma­cją. Pod­kre­ślo­no, że budo­wa­nie zaufa­nia do szcze­pień ochron­nych jest pro­ce­sem dłu­go­trwa­łym i wyma­ga­ją­cym zaan­ga­żo­wa­nia ze stro­ny róż­nych grup spo­łecz­nych, a wie­le tre­ści dostęp­nych w prze­strze­ni publicz­nej opar­tych jest na mani­pu­la­cji infor­ma­cyj­nej, zorien­to­wa­nej na wywo­ła­nie reak­cji emo­cjo­nal­nej i obni­że­niu zaufa­nia do medy­cy­ny.

Pod­czas Pane­lu Uni­wer­sy­te­tu SWPS opo­wie­dzia­no o narzę­dziach wpły­wu spo­łecz­ne­go, które pozwa­la­ją na wpły­wa­nie na trzy obsza­ry funk­cjo­no­wa­nia czło­wie­ka – poznaw­czy (gdy na sku­tek oddzia­ły­wa­nia ludzie myślą co inne­go), emo­cjo­nal­ny (ludzie czu­ją co inne­go) i beha­wio­ral­ny (ludzie robią co inne­go). Gdy myśli­my o decy­zji doty­czą­cej zaszcze­pie­nia sie­bie lub kogoś, tak napraw­dę doty­ka­my wszyst­kich tych trzech ele­mentów. Bar­dzo podob­nie jest z pro­pa­gan­dą antysz­cze­pion­ko­wą — tak­że i ona sta­ra się dotknąć nasze­go pozna­nia, emo­cji i zacho­wa­nia.

Pod­czas ostat­nie­go Pane­lu dys­ku­syj­ne­go Aka­de­mii Leona Koź­miń­skie­go dys­ku­to­wa­no o spo­so­bach roz­mo­wy z oso­ba­mi, które waha­ją się w kwe­stiach szcze­pień. Poszu­ki­wa­no również odpo­wie­dzi na pyta­nia: jak budo­wać odpor­ność na dez­in­for­ma­cję medycz­ną oraz jakie dzia­ła­nia nale­ży podej­mo­wa

, by zwięk­szać praw­do­po­do­bień­stwo racjo­nal­nych zacho­wań w kwe­stiach szcze­pień?

Bez wąt­pie­nia szcze­pie­nia ochron­ne są naj­efek­tyw­niej­szą metodą zwal­cza­nia chorób zakaź­nych. Pod­no­sze­nie zaufa­nia do szcze­pień, które prze­kła­da się na poziom wyszcze­pie­nia popu­la­cji, jest więc klu­czo­wym wyzwa­niem sto­ją­cym przed wszyst­kim odpo­wie­dzial­ny­mi za zdro­wie publicz­ne w Pol­sce.


„Nie ma medy­cy­ny alter­na­tyw­nej, tak jak nie ma alter­na­tyw­ne­go pra­wa! Musi­my sta­nąć do wal­ki z fake new­sa­mi, ina­czej cze­ka nas powrót takich chorób jak polio. To była­by nasza porażka!” — powie­dział prof. dr hab. n. med. Jaro­sław Pin­kas, Dzie­kan Szko­ły Zdro­wia Publicz­ne­go CMKP w War­sza­wie.