Jak budować odporność?

Fila­ry odpor­no­ści

W wal­ce z cho­ro­bo­twór­czy­mi pato­ge­na­mi (np. wiru­sa­mi) jed­ną z istot­nych ról odgry­wa­ją lim­fo­cy­ty B ‑komór­ki ukła­du immu­no­lo­gicz­ne­go. Sta­no­wią one armię nie­zbęd­ną do wal­ki z pato­ge­na­mi. Jed­nak aby układ odpor­no­ścio­wy mógł dzia­łać w peł­ni w okre­sach osła­bio­nej odpor­no­ści war­to mu nie­co pomóc i zro­bić to znacz­nie wcze­śniej. Bar­dzo waż­ne jest odpo­wied­nie nawod­nie­nie orga­ni­zmu i dostar­cze­nie mu nie­zbęd­nych skład­ni­ków: wita­min, skład­ni­ków mine­ral­nych czy innych sub­stan­cji bio­lo­gicz­nie czyn­nych. Pod­sta­wą jest zbi­lan­so­wa­na i zrów­no­wa­żo­na die­ta boga­ta w warzy­wa, owo­ce, źró­dła węglo­wo­da­nów zło­żo­nych i błon­ni­ka, źró­dła biał­ka, nie­na­sy­co­nych kwa­sów tłusz­czo­wych (któ­re jest nie­zbęd­ne m. in. do syn­te­zy prze­ciw­ciał, zwal­cza­ją­cych groź­ne dla orga­ni­zmu pato­ge­ny). Bar­dzo cen­ne są kiszon­ki czy fer­men­to­wa­ne pro­duk­ty mlecz­ne i roślin­ne ze wzglę­du na obec­ność w nich korzyst­nych szcze­pów bak­te­rii pro­bio­tycz­nych oraz pre­bio­ty­ków. Przy­jem­nym środ­kiem pro­fi­lak­tycz­nym jest sen oraz odpo­czy­nek. Wypo­czę­ty orga­nizm łatwiej sta­wia czo­ła róż­nym prze­ciw­no­ściom, w tym infek­cjom. Doty­czy to rów­nież stre­su, któ­ry w dużym stop­niu obni­ża naszą odpor­ność. Dba­jąc o odpor­ność nie spo­sób zapo­mnieć o aktyw­no­ści fizycz­nej! Regu­lar­ny wysi­łek fizycz­ny sty­mu­lu­je układ odpor­no­ścio­wy. Docho­dzi wów­czas do akty­wa­cji wie­lu róż­nych komó­rek (makro­fa­gów, immu­no­glo­bu­lin, cyto­kin), któ­rych zada­niem jest wie­lo­eta­po­wa ochro­na orga­ni­zmu przed pato­ge­na­mi.

Kie­dy ist­nie­je ryzy­ko osła­bie­nia odpor­no­ści, np. ze wzglę­du na pogo­dę, a przede wszyst­kim nie­bi­lan­so­wa­ną die­tę, war­to roz­wa­żyć sto­so­wa­nie suple­men­tu die­ty, któ­re­go skład­ni­ki dadzą real­ne wspar­cie dla pra­wi­dło­we­go dzia­ła­nia ukła­du odpor­no­ścio­we­go. Suple­ment die­ty Zila­vir fir­my Nutro­Phar­ma zawie­ra cen­ne skład­ni­ki, któ­re poma­ga­ją ukła­do­wi odpor­no­ścio­we­mu pra­wi­dło­wo dzia­łać, aby sku­tecz­nie chro­nił nas przed pato­ge­na­mi:

Lak­to­fe­ry­na – regu­lu­je dzia­ła­nie ukła­du odpor­no­ścio­we­go, aby efek­tyw­niej chro­nił nas przed bak­te­ria­mi, wiru­sa­mi a nawet grzy­ba­mi. W przy­pad­ku wiru­sów dowie­dzio­no, że utrud­nia ich wnik­nię­cie do komó­rek. Peł­ni też waż­ną rolę w pro­fi­lak­ty­ce ane­mii – zwięk­sza wchła­nia­nie żela­za dostar­cza­ne­go z die­ty, a jed­no­cze­śnie ogra­ni­cza jego dostęp­ność dla bak­te­rii o poten­cja­le cho­ro­bo­twór­czym.

Wita­mi­na C – Peł­ni wie­le róż­nych funk­cji w naszym orga­ni­zmie. Naj­czę­ściej i słusz­nie zna­na z korzyst­ne­go wpły­wu na odpor­ność. Dodat­ko­wo jest anty­ok­sy­dan­tem czy­li poprzez neu­tra­li­zo­wa­nie wol­nych rod­ni­ków tle­no­wych wyci­sza wie­le cho­ro­bo­twór­czych pro­ce­sów, szcze­gól­nie sta­nów zapal­nych.

Bio­fla­wo­no­idy- to też prze­ciw­u­tle­nia­cze a dodat­ko­wo wspo­ma­ga­ją wchła­nia­nie wita­mi­ny C. Sub­stan­cje prze­ciw­u­tle­nia­ją­ce zapo­bie­ga­ją powsta­wa­niu sta­nów zapal­nych, któ­re są począt­kiem wie­lu cho­rób orga­ni­zmu — od zwy­kłe­go prze­zię­bie­nia po cukrzy­cę.

Wita­mi­na D – nie­gdyś koja­rzo­na głów­nie z regu­la­cją wchła­nia­nia wap­nia, obec­nie okre­śla­na mia­nem pro­hor­mo­nu. Wita­mi­na D jest nie­zbęd­na do pra­wi­dło­we­go dzia­ła­nia ukła­du odpor­no­ścio­we­go. Wpły­wa na swo­istą (naby­tą) i nie­swo­istą (wro­dzo­ną) odpo­wiedź ukła­du immu­no­lo­gicz­ne­go. Nie­do­bo­ry wita­mi­ny D skut­ku­ją m. in. więk­szą podat­no­ścią na róż­ne­go typu infek­cje czy zwięk­szo­nym ryzy­kiem scho­rzeń auto­im­mu­no­lo­gicz­nych.

Cynk i Selen To sil­ne prze­ciw­u­tle­nia­cze, mają­ce ogrom­ne zna­cze­nie dla naszej odpor­no­ści tak­że ze wzglę­du na wyci­sza­nie stre­su oksy­da­cyj­ne­go — wro­ga dla każ­dej komór­ki nasze­go orga­ni­zmu. Selen wpły­wa na pra­wi­dło­we funk­cjo­no­wa­nie lim­fo­cy­tów T, komó­rek NK (Natu­ral Kil­lers) mono­cy­tów, co ma zna­cze­nie dla róż­nych pro­ce­sów odpor­no­ścio­wych. Cynk zaś jest istot­ny dla regu­la­cji dzia­ła­nia wie­lu enzy­mów, co tak­że prze­kła­da się na to jak nasz układ odpor­no­ścio­wy radzi sobie z infek­cja­mi. Kwe­stie roli pra­wi­dło­we­go odży­wie­nia orga­ni­zmu w pan­de­mii COVID-19 poru­szy­li tak­że pol­scy eks­per­ci. W Sta­no­wi­sku Komi­te­tu Nauki o Żywie­niu Czło­wie­ka Pol­skiej Aka­de­mii Nauk1 wska­za­no na pod­sta­wie ana­li­zy dostęp­nych danych nauko­wych, że nie­do­bo­ry cyn­ku, sele­nu, wita­min C lub D wystę­po­wa­ły kil­ka razy czę­ściej u pacjen­tów z cięż­kim prze­bie­giem zaka­że­nia SARS-CoV‑2 niż u osób nie­za­ka­żo­nych lub o lek­kim prze­bie­gu zaka­że­nia tym wiru­sem.

Pamię­taj­my, że budo­wa­nie odpor­no­ści to dłu­go­fa­lo­we dzia­ła­nie, któ­re trwa mie­sią­ca­mi – nasz układ immu­no­lo­gicz­ny potrze­bu­je cza­su by efek­tyw­nie wal­czyć z ata­ku­ją­cy­mi nas pato­ge­na­mi, w tym wiru­sa­mi i bak­te­ria­mi. Dla­te­go nale­ży wspie­rać odpor­ność na wcze­snym eta­pie, nie tyl­ko w przy­pad­ku roz­wi­ja­ją­cej się infek­cji. A, że zdro­wie mamy tyl­ko jed­no, więc war­to o nie dbać!

1 https://www.knozc.pan.pl/images/stories/MLonnie/Stanowisko_ywienie_w_pandemii_COVID-19_final_z_linkami.pdf