Chcesz zadbać o odporność?

Zacznij od zębów!

Aktyw­ność fizycz­na, die­ta, suple­men­ta­cja, dopa­so­wa­nie ubio­ru do pogo­dy – wszyst­ko to ma wpływ na odpor­ność i jest spo­so­bem na chro­nie­nie się przed cho­ro­ba­mi. Odpor­ność orga­ni­zmu budu­je wie­le zazę­bia­ją­cych się układów, jed­nak sto­sun­ko­wo nie­wiel­ką uwa­gę poświę­ca się w tym kon­tek­ście pod­sta­wo­wej dro­dze do nasze­go orga­ni­zmu. W jaki spo­sób stan zdro­wia jamy ust­nej i zębów rzu­tu­je na nasze zdro­wie?

Odpor­ność jest efek­tem współ­pra­cy wie­lu róż­nych układów w orga­ni­zmie. Może­my wspie­rać ją dzię­ki wła­ści­wej die­cie boga­tej w wita­mi­ny czy odpo­wied­nie­mu pozio­mo­wi aktyw­no­ści fizycz­nej. I choć te ele­men­ty są już nie­mal powszech­nie zna­ny­mi fak­ta­mi, to jed­nak wciąż wie­le osób zapo­mi­na, że… żad­ne­go z tych zale­ceń nie wypeł­ni­my, jeśli mamy pro­ble­my z uzę­bie­niem.

W świe­tle współ­cze­snych badań nie ma naj­mniej­szych wąt­pli­wo­ści, że stan zdro­wia jamy ust­nej wpły­wa na ogól­ny stan orga­ni­zmu. Wie­my na przy­kład, że 24 zęby to abso­lut­ne mini­mum dla czło­wie­ka, które pozwa­la na utrzy­ma­nie zdro­wej, zbi­lan­so­wa­nej die­ty. Tyl­ko wte­dy może­my swo­bod­nie prze­żu­wać peł­ne wita­min warzy­wa. A to wła­śnie odży­wia­nie jest pod­sta­wą m.in. prze­ciw­dzia­ła­nia róż­nym cho­ro­bom cywi­li­za­cyj­nym, np. cukrzy­cy.– mówi dr n. med. Pau­li­na Bau­tem­bach-Kober­da, spe­cja­li­sta pro­te­ty­ki sto­ma­to­lo­gicz­nej w reno­mo­wa­nej kli­ni­ce w Gdań­sku.

Prze­pis na dłu­gie życie w zdro­wiu? Szczot­kuj przy­naj­mniej 2 razy dzien­nie!

King’s Col­le­ge Lon­don prze­pro­wa­dził bada­nia na temat wpły­wu popu­lar­nych cho­rób uzę­bie­nia na roz­wój tzw. cho­rób cywi­li­za­cyj­nych. Jak się oka­za­ło pacjen­ci bory­ka­ją­cy się z prze­wle­kły­mi zapa­le­nia­mi dzią­seł, bar­dzo czę­sto cier­pie­li na współ­ist­nie­ją­cą cukrzy­cę typu II. Stan cią­głe­go zapa­le­nia utrud­nia orga­ni­zmo­wi regu­la­cję pozio­mu glu­ko­zy we krwi, co jest jed­ną z przy­czyn tej cho­ro­by. Jed­nak naj­bar­dziej szo­ku­ją­ce są wyni­ki bada­nia z 2007 roku, zre­ali­zo­wa­ne­go przy Uni­ver­si­ty of Con­nec­ti­cut Health Cen­ter, odno­śnie wpły­wu higie­ny jamy ust­nej i zdro­wia dzią­seł na układ krwio­no­śny. Oka­zało się, że już po 6 mie­sią­cach u bada­nych, któ­rym zapew­nio­no dodat­ko­wą opie­kę sto­ma­to­lo­gicz­ną oraz nad­zór nad reali­za­cją zale­ceń den­ty­stów, arte­rie sta­ły się 6‑krotnie bar­dziej ela­stycz­ne, istot­nie zmniej­sza­jąc ryzy­ko wykształ­ce­nia się cho­rób ser­ca.

Nawet w świe­cie spor­tu zdro­wy uśmiech to istot­na część przy­go­to­wań tre­nin­go­wych do zawo­dów. Każ­dy powi­nien wycią­gnąć z tego wnio­ski dla sie­bie, jed­nak zdro­wa jama ust­na to nie tyl­ko wyż­sza efek­tyw­ność orga­ni­zmu, ale tak­że spo­sób na obni­że­nie praw­do­po­do­bień­stwa wystą­pie­nia scho­rzeń ukła­du rucho­we­go.

Sze­ro­kie uśmie­chy spor­tow­ców to nie tyl­ko inwe­sty­cja w korzyst­ny wize­ru­nek na kon­fe­ren­cjach pra­so­wych, ale przede wszyst­kim – w lep­sze wyni­ki – opo­wia­da dr n. med. Pau­li­na Bau­tem­bach-Kober­da – Cho­ciaż wyda­je się to zaska­ku­ją­ce, bada­nia wyraź­nie poka­zu­ją, że bra­ki poszcze­gól­nych zębów czy wady zgry­zu upo­śle­dza­ją staw skro­nio­wo-żuchwo­wy, co następ­nie nie­uchron­nie pro­wa­dzido pro­blemów z mię­śnia­mi, ukła­dem kost­nym, posta­wą i ogól­ną wydol­no­ścią orga­ni­zmu.

Cze­go Hipo­kra­tes nie wie­dział

Dzię­ki słyn­nej przy­się­dze, Hipo­kra­tes już na zawsze pozo­sta­nie ojcem medy­cy­ny. Jed­nak na całe szczę­ście – żaden współ­cze­sny pacjent nie musi korzy­stać z jego tera­pii. Dla przy­kła­du – oso­bom cier­pią­cym na artre­tyzm, pierw­szy medyk zale­cał usu­wa­nie zębów, ponie­waż to w nich upa­try­wał źró­dła dole­gli­wo­ści. Dziś jed­nak już wie­my, że to wła­śnie brak zęba lub czę­ści uzę­bie­nia sprzy­ja powsta­wa­niu tej cho­ro­by.

Usu­wa­nie zębów ma swo­je kon­se­kwen­cje, z któ­rych naj­mniej zna­ną jest.. zabu­rze­nie rów­no­wa­gi całe­go ciała. Tra­cąc zęby, zabu­rza się natu­ral­ny tryb funk­cjo­no­wa­nia ukłą­du mię­śnio­we­go i kost­ne­go, do któ­re­go zosta­ło stwo­rzo­ne nasze cia­ło. Orga­nizm, reagu­jąc na te zmia­ny, kom­pen­su­je je, obcią­ża­jąc stop­nio­wo inne sta­wy, krę­go­słup, aż po mied­ni­cę, bio­dra i sto­py. Nie dzie­je się to, oczy­wi­ście, w prze­cią­gu jed­ne­go dnia czy mie­sią­ca, ale w dłu­gim ter­mi­nie brak zęba lub zębów, przy bra­ku ich odbu­do­wy, rzu­tu­je na cały aspekt fizycz­ny życia.– tłu­ma­czy dr n. med. Pau­li­na Bau­tem­bach-Kober­da – Uśmiech peł­ni dziś tak­że istot­niej­szą rolę spo­łecz­ną, ani­że­li w sta­ro­żyt­no­ści. Bra­ki z nim zwią­za­ne są dla wie­lu moich pacjentów poważ­ną prze­szko­dą w cie­sze­niu się peł­nią życia spo­łecz­ne­go, ponie­waż bar­dzo czę­sto boją się, że będą nega­tyw­nie oce­nia­ni z tego powo­du przez innych.

Pacjen­tom, którzy stra­ci­li poje­dyn­czy ząb lub kil­ka z nich, współ­cze­sna medy­cy­na ma do zaofe­ro­wa­nia roz­wią­za­nia z zakre­su implan­to­lo­gii sto­ma­to­lo­gicz­nej. Implan­to­lo­gia jest jed­ną z naj­no­wo­cze­śniej­szych dzie­dzin medy­cy­ny, która umoż­li­wia rekon­struk­cję struk­tu­ry ukła­du zębo­we­go jamy ust­nej w sposób bez­piecz­ny dla pacjen­ta.

Dzię­ki nowo­cze­snym tech­no­lo­giom, takim jak sys­tem chi­rur­gii ste­ro­wa­nej Alpha Bio, moż­li­we jest przywrócenie pacjen­to­wi peł­ne­go uśmie­chu meto­dą bez­sz­wo­wą, nie­po­wo­du­ją­cą nad­mier­ne­go krwa­wie­nia i bólu. — opo­wia­da dr n. med. Pau­li­na Bau­tem­bach-Kober­da, pro­te­ty­ki sto­ma­to­lo­gicz­nej w reno­mo­wa­nej kli­ni­ce w Gdań­sku – Nale­ży pamię­tać, że im póź­niej zaj­mie­my się uzu­peł­nie­niem braków zgry­zu, tym więk­sze kon­se­kwen­cje ponie­sie cały nasz orga­nizm. Implan­ty to w tym momen­cie naj­lep­sze roz­wią­za­nie, któ­re reko­men­du­ję swo­im pacjen­tom.

Zima to ide­al­ny czas na holi­stycz­ne przyj­rze­nie się swo­je­mu zdro­wiu w kon­tek­ście odpor­no­ści orga­ni­zmu. Od cze­go zacząć? Od kon­tro­li sta­nu zdro­wia naszych zębów i jamy ust­nej, by wraz z nadej­ściem wio­sny, cie­szyć się peł­nią życia!