Świat Medycyny i Farmacji
Badania

Cyfryzacja placówek medycznych — odpowiedź na realne potrzeby

“O 7.30 już nie ma numer­ków do mojej lekar­ki.”, “To jakaś kpi­na. Nie moż­na się dodzwo­nić.”, “Masa­kra. W reje­stra­cji 3 okien­ka, panie sobie sie­dzą i niko­go nie przyj­mu­ją przez kil­ka­na­ście minut.”,”Słuchawka tele­fo­nu jest wiecz­nie odło­żo­na, a jak już się o 8:30 uda dodzwo­nić, to nie ma miej­sca do leka­rza.” To zale­d­wie kil­ka z sze­re­gu nie­zbyt pochleb­nych opi­nii doty­czą­cych jed­nej z war­szaw­skiej przy­chod­ni. Podob­ne zna­leźć moż­na jed­nak na stro­nach więk­szo­ści pla­có­wek medycz­nych w kra­ju. Zarów­no pacjen­ci, jak i pra­cow­ni­cy pla­có­wek medycz­nych mają wie­le zastrze­żeń do ich funk­cjo­no­wa­nia. Roz­wią­za­niem tych pro­ble­mów oka­zu­je się być sze­ro­ko rozu­mia­na cyfry­za­cja, któ­ra sku­tecz­nie uspraw­nia funk­cjo­no­wa­nie przy­chod­ni i wspie­ra codzien­na pra­cę leka­rzy.

Auto­ma­ty­za­cja, robo­ty­za­cja i cyfry­za­cja sta­ły się nie­od­łącz­nym ele­men­tem współ­cze­sne­go życia, obej­mu­jąc swo­im zasię­giem nie­mal każ­dą dzie­dzi­nę. Co wię­cej młod­sze poko­le­nia nie wyobra­ża­ją sobie, że mogło­by być ina­czej i ocze­ku­ją cyfro­wych narzę­dzi w swo­im codzien­nym życiu, tak­że w kon­tak­tach ze służ­bą zdro­wia. — Gdy 5 lat temu mówi­łem o cyfro­wych roz­wią­za­niach dla bran­ży medycz­nej wie­le osób uwa­ża­ło, że to odle­gła przy­szłość. Chwi­lę póź­niej jedy­nym spo­so­bem na kon­takt z leka­rzem była tele­wi­zy­ta, a kore­spon­den­cja onli­ne z przy­chod­nią czy leka­rzem oka­za­ła się nagle moż­li­wa. Lock­dow­ny poka­za­ły, że wyko­rzy­sta­nie nawet pod­sta­wo­wych roz­wią­zań cyfro­wych uła­twia życie zarów­no pacjen­tom, jak i leka­rzom, dzię­ki zaczę­ły wzbu­dzać zde­cy­do­wa­ne zain­te­re­so­wa­nie zarzą­dza­ją­cych pla­ców­ka­mi medycz­ny­mi. - wyja­śnia Piotr Stry­chal­ski, CEO star­tu­pu eGa­bi­net.

Na prze­strze­ni kil­ku zale­d­wie lat zmie­ni­ły się zarów­no ocze­ki­wa­nia pacjen­tów, jak i leka­rzy. Ci pierw­si ocze­ku­ją dziś przede wszyst­kim szyb­kie­go i wygod­ne­go dostę­pu do usług medycz­nych oraz trans­pa­rent­nych roz­wią­zań, któ­re oszczę­dza­ją czas i uprasz­cza­ją pro­ce­sy admi­ni­stra­cyj­ne. — Pierw­szym pro­ble­mem z jakim już na wstę­pie spo­ty­ka­ją się pacjen­ci jest kon­takt i pró­ba umó­wie­nia wizy­ty. Dla­cze­go może­my umó­wić się onli­ne do fry­zje­ra, czy na masaż, a do leka­rza już nie? Kalen­darz wizyt stał się więc pod­sta­wo­wym narzę­dziem sys­te­mu eGa­bi­net, skie­ro­wa­nym do pacjen­tów — mówi Stry­chal­ski. Kalen­darz roz­wią­zu­je też inny, bar­dzo istot­ny pro­blem. Jak wyni­ka z danych NFZ, tyl­ko w 2023 roku ponad 1,3 milio­na wizyt prze­pa­dło, bo pacjen­ci nie odwo­ła­li ich na czas. Wysy­ła­ne auto­ma­tycz­nie przy­po­mnie­nia uła­twia­ją pamię­ta­nie o wizy­cie, a gdy nie może­my z niej sko­rzy­stać, dają nam czas by ją odwo­łać. Trze­ba pamię­tać, że nie­odwo­ła­na wizy­ta, to utra­ta szan­sy dla inne­go pacjen­ta, a efek­tyw­ne wyko­rzy­sta­nie cza­su leka­rza zmniej­sza kolej­ki.

Tech­no­lo­gia w medy­cy­nie nie tyl­ko uła­twia zarzą­dza­nie wizy­ta­mi i pla­ców­ka­mi, ale rów­nież przy­czy­nia się do popra­wy jako­ści opie­ki nad pacjen­tem. Wpro­wa­dze­nie elek­tro­nicz­nych sys­te­mów zarzą­dza­nia doku­men­ta­cją medycz­ną, har­mo­no­gra­mo­wa­nia wizyt czy tele­me­dy­cy­ny rewo­lu­cjo­ni­zu­je spo­sób, w jaki świad­czo­ne są usłu­gi zdro­wot­ne. — Jed­ną z funk­cji plat­for­my eGa­bi­net jest opty­mal­ne zarzą­dza­nie wszyst­ki­mi zaso­ba­mi pla­ców­ki. Np. roz­po­zna­jąc rodzaj zapla­no­wa­ne­go bada­nia, sys­tem samo­dziel­nie przy­dzie­la i rezer­wu­je wizy­tę oraz gabi­net wypo­sa­żo­ny w nie­zbęd­ny sprzęt medycz­ny. Eli­mi­nu­je to sytu­acje, gdy pacjent zja­wia się na umó­wio­ne bada­nia, a oka­zu­je się, że sprzęt na któ­rym mia­ło być wyko­na­ne, jest aku­rat nie­do­stęp­ny — zauwa­ża Piotr Stry­chal­ski, CEO star­tu­pu eGa­bi­net.

Sce­do­wa­nie zarzą­dza­nia wszyst­ki­mi pro­ce­sa­mi jakie zwią­za­ne są z funk­cjo­no­wa­niem gabi­ne­tów czy ośrod­ków zdro­wia na odpo­wied­nią tech­no­lo­gię, odcią­ża leka­rzy i pozwa­la im w peł­ni odpo­wie­dzieć na ewo­lu­ują­ce ocze­ki­wa­nia pacjen­tów, któ­rzy chcą indy­wi­du­al­ne­go i holi­stycz­ne­go spoj­rze­nia na swo­je pro­ble­my. — Dosta­je­my sygna­ły z bran­ży, że zawar­te w eGa­bi­ne­cie roz­wią­za­nia dla leka­rzy w real­ny spo­sób wpły­wa­ją na ich codzien­ną pra­cę. Przy­spie­sza­ją i uprasz­cza­ją koniecz­ne dzia­ła­nia admi­ni­stra­cyj­ne, np. wery­fi­ka­cję ubez­pie­cze­nia czy przy­go­to­wa­nie recep­ty. Ozna­cza to, że w cza­sie prze­zna­czo­nym na wizy­tę lekarz może wię­cej cza­su poświę­cić pacjen­to­wi. To dla nas waż­ne, bo wła­śnie roz­wią­zy­wa­nie kon­kret­nych pro­ble­mów stoi u pod­staw całej plat­for­my — pod­kre­śla CEO star­tu­pu.

War­tość jaką wno­si na rynek medycz­ny cyfry­za­cja zauwa­ży­li też inwe­sto­rzy, któ­rzy na począt­ku bie­żą­ce­go roku po raz kolej­ny wspar­li roz­wią­za­nie przy­go­to­wa­ne przez zespół Pio­tra Stry­chal­skie­go. W ramach dru­giej run­dy finan­so­wa­nia, na począt­ku 2024 roku star­tup pozy­skał 2,4 mln PLN od anio­łów biz­ne­su. Środ­ki te zosta­ły wyko­rzy­sta­ne m.in umoc­nie­nia pozy­cji ryn­ko­wej fir­my, zwięk­sze­nia ska­li czy do roz­bu­do­wy plat­for­my o chat­bot AI, któ­ry ma być wir­tu­al­nym asy­sten­tem leka­rza i wspie­rać go w cza­sie dia­gno­zo­wa­nia pacjen­ta. Pre­mie­ra roz­wią­za­nia zapo­wia­da­na jest jesz­cze na ten rok.

Cyfry­za­cja służ­by zdro­wia to nie tyle koniecz­ność, co natu­ral­na odpo­wiedź na zmie­nia­ją­ce się ocze­ki­wa­nia pacjen­tów i per­so­ne­lu medycz­ne­go. Imple­men­ta­cja nowych sys­te­mów wyma­ga inwe­sty­cji finan­so­wych, szko­le­nia per­so­ne­lu oraz zmian w dotych­cza­so­wych pro­ce­du­rach, jed­nak, jak poka­zu­ją dane udo­stęp­nio­ne przez star­tup eGa­bi­net, zain­te­re­so­wa­nie cyfry­za­cją pro­ce­sów szyb­ko rośnie. Tyl­ko w pierw­szym pół­ro­czu 2024 licz­ba leka­rzy korzy­sta­ją­cych z plat­for­my eGa­bi­net wzro­sła o 50 proc. Ten dyna­micz­ny wzrost świad­czy o tym, że pla­ców­ki medycz­ne dostrze­ga­ją korzy­ści pły­ną­ce z wdra­ża­nia nowo­cze­snych tech­no­lo­gii, któ­re sta­ją się nie­odzow­nym ele­men­tem nowo­cze­snej opie­ki zdro­wot­nej, przy­czy­nia­jąc się do jej bar­dziej zin­te­gro­wa­ne­go i pacjen­to­cen­trycz­ne­go cha­rak­te­ru.

Polecane artykuły