Dieta a zdrowie zębów
lek. dent. Magdalena Sobecka- Frankiewicz, stomatolog
Jednym z kluczowych czynników wpływających na stan uzębienia jest dieta.
Jakość, ilość posiłków i pora spożywania określonych produktów ma znaczenie dla właściwego ukształtowania tkanek zębów oraz powstawania nowych ubytków próchnicowych i niepróchnicowych.
Mniejsze znaczenie ma natomiast ilość pożywienia, czyli wielkość posiłku.
Dla struktury zębów kluczowe znaczenie mają pierwiastki: wapń, fosfor, fluor, a także witamina D3. Szczególnie ważne jest odpowiednie dostarczanie ich na etapie rozwoju tkanek zęba i wyrzynania zębów tj. w okresie przedurodzeniowym (dostarczanie tych składników u kobiet w ciąży) i dzieci.
Niedobór tych składników w późniejszym okresie może natomiast przyczyniać się do zwiększonej podatności zębów i jamy ustnej na rozwój chorób takich jak próchnica, choroby przyzębia czy zmiany w obrębie błony śluzowej.
Składniki pożądane dla zębów znajdują się w produktach mlecznych, warzywach, owocach, orzechach itd. Ważne jest odpowiednie zbilansowanie tych produktów w codziennej diecie.
Składnikiem pokarmowym, który odpowiedzialny jest za powstawanie zmian próchnicowych jest cukier, a w szczególności dwucukier sacharoza, który w jamie ustnej rozkładany jest łatwo do cukrów prostych, stanowiących substrat dla bakterii próchnicotwórczych do produkcji przez nie kwasów niszczących powierzchnię zęba.
Sacharoza to inaczej „biały cukier” dodawany do słodyczy, napojów, jogurtów itp.
Drugim cukrem najczęściej występującym w diecie człowieka jest skrobia. Jest wielocukrem, złożonym z wielu cząstek cukrów prostych, posiadającym duży ciężar właściwy, przez co trudniej dostaje się w głąb płytki bakteryjnej i nie jest tak bardzo próchnicotwórcza jak sacharoza.
Skrobia zawarta jest w mące, kaszach, produktach ziarnistych, warzywach itp.
Innymi cukrami, które obecne są w diecie człowieka, a również mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy są fruktoza i laktoza. Pierwszy związek znajduje się głównie w owocach i miodzie, natomiast drugi w mleku i jego przetworach.
Co więcej, należy pamiętać, że produkty powszechnie uznawane za zdrowe, w nadmiarze i przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej, również mogą być szkodliwe dla zębów.
Oprócz zawartości cukru, istotne znaczenie ma również konsystencja przyjmowanego pokarmu.
Składniki lepkie i nierozpuszczające się trudniej usunąć z jamy ustnej, przez co dłużej pozostają na zębach.
Z tego powodu zaskakująca może być stosunkowo niska próchnicotwórczość karmelu, który łatwo się rozpuszcza w ślinie, a duża chipsów czy orzeszków, które na długi czas pozostają w zagłębieniach zębów i przestrzeniach międzyzębowych.
Ciekawym przykładem są też suszone owoce, często wybierane jako „zdrowa przekąska”, a w rzeczywistości w odniesieniu do zębów jako słodko- kwaśne, łatwo zalegające pokarmy, niekoniecznie się takie okazują.
Oprócz kwasów bakteryjnych, niekorzystny wpływ na zęby mają też kwasy zewnątrzpochodne, zawarte np.: w napojach, owocach, słodyczach a także wielu lekach.
Kwaśne napoje i pokarmy predysponują do powstawania ubytków niepróchnicowych, które mają obraz jasnych, często błyszczących nadżerek.
Uznaje się, że soki owocowe są wielokrotnie bardziej szkodliwe niż świeże owoce.
Wśród napojów, oprócz soków, niekorzystny wpływ mogą wywierać też: herbatki owocowe (z hibiskusa, malin itp.), napoje gazowane, a zwłaszcza napoje wysokoenergetyczne, a nawet woda gazowana (ze względu na obecność kwaśnych jonów wodorowęglanowych).
Ukryte kwasy (i cukier) zawarte są także w napojach alkoholowych (wino, piwo, drinki na bazie soków).
Na powstawanie zmian w obrębie zębów mogą być też narażone osoby przyjmujące przewlekle niektóre leki, a w szczególności preparaty żelaza, kwas askorbinowy (witamina C), kwas acetylosalicylowy (aspiryna) czy lepkie i słodkie syropy.
Niekorzystny wpływ cukrów i kwasów zawartych w pożywieniu może być modyfikowany przez inne składniki pożywienia. Niektóre z nich mogą mieć działanie hamujące rozwój próchnicy i powstawanie ubytków niepróchnicowych.
Takimi składnikami są np.: fosforany zawarte w nieoczyszczonych ziarnach zbóż lub kazeina zawarta w mleku.
Działanie przeciwpróchnicowe wykazują niektóre sery (pleśniowe i żółte), ponieważ stymulują wydzielanie śliny, powodują wzrost stężenia jonów wapnia i jonów zasadowych, a zawarte w nich białka poprzez adsorbcję do powierzchni zębów chronią je przed działaniem kwasów.
Inne związki o działaniu przeciwpróchnicowych to polifenole, zawarte w pokarmach pochodzenia roślinnego — roślinach strączkowych, kaszach, orzechach, warzywach, owocach, a także w herbacie, piwie, winie i sokach owocowych.
W kontekście diety warto wspomnieć również o wpływie pokarmów na wydzielanie śliny, która dzięki swoim właściwościom działa ochronnie w stosunku do zębów i błony śluzowej.
Pokarmy pobudzające wydzielanie śliny, takie jak kwasy (zawarte w owocach, sokach owocowych, kiszonkach) oraz wymagające dłuższego żucia produkty ziarniste, mogą przeciwdziałać powstawaniu ubytków.
Ważne jest również nawodnienie organizmu tj. picie odpowiedniej ilości wody, najlepiej niegazowanej.
Powyższe informacje wskazują na wiele pokarmów sprzyjających zdrowiu jamy ustnej, jednak część informacji może budzić kontrowersje.
Niektóre pokarmy mają pożądane, a zarazem niepożądane właściwości w odniesieniu do zdrowia jamy ustnej, dlatego ciężko jest jednoznacznie stworzyć listę produktów zalecanych i zabronionych dla zębów.
Na pewno racjonalne jest wzbogacenie diety o pokarmy pochodzenia roślinnego, produkty mleczne, całkowite zrezygnowanie ze słodyczy, a napoje dosładzane i soki owocowe zastąpienie wodą niegazowaną.
Ważne jest zachowanie umiaru w spożywaniu danego produktu i wprowadzanie różnorodnej, zbilansowanej diety.
Piśmiennictwo:
1. Red.. Jańczuk Z, Kaczmarek U, Lipski M. Stomatologia zachowawcza z endodoncja. Zarys kliniczny. PZWL Warszawa 2014.
2. Red.. Piątkowskiej D. Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne. Med. Tour Press International 2009.