Jak przygotować się do gastroskopii?

Gastro­sko­pia zali­cza­na jest do badań dia­gno­stycz­nych, któ­re pozwa­la­ją doko­nać oce­ny gór­ne­go odcin­ka prze­wo­du pokar­mo­we­go. Bada­nie to umoż­li­wia roz­po­zna­nie scho­rzeń prze­ły­ku, żołąd­ka i dwu­nast­ni­cy. Bada­nie pozwa­la na pobra­nie wycin­ków, któ­re skie­ro­wa­ne zosta­ną do dal­szych badań. Na czym pole­ga przy­go­to­wa­nie do bada­nia gastro­sko­pii?

Gastroskopia – przebieg badania, czyli jak wygląda gastroskopia?

Bada­nie prze­pro­wa­dza się w pozy­cji leżą­cej, na lewym boku, z deli­kat­nie unie­sio­ną gór­ną czę­ścią cia­ła. Lekarz zakła­da spe­cjal­ny ust­nik, któ­ry zapo­bie­ga zaci­śnię­ciu zębów. Następ­nie, przez jamę ust­ną wpro­wa­dza gastro­skop – cien­ką, ela­stycz­ną rur­kę wypo­sa­żo­ną w minia­tu­ro­wą kame­rę. Obraz z wnę­trza prze­ły­ku, żołąd­ka i począt­ko­we­go odcin­ka dwu­nast­ni­cy jest prze­sy­ła­ny na moni­tor, co pozwa­la leka­rzo­wi dokład­nie oce­nić stan tych narzą­dów. Całe bada­nie zwy­kle trwa oko­ło 30 minut.

Dlaczego wykonuje się gastroskopię? 

Gastro­sko­pia pozwa­la na dia­gno­zo­wa­nie wie­lu scho­rzeń prze­wo­du pokar­mo­we­go, takich jak zapa­le­nie bło­ny ślu­zo­wej żołąd­ka, cho­ro­ba wrzo­do­wa, refluks żołąd­ko­wo-prze­ły­ko­wy czy nowo­two­ry. Pod­czas bada­nia lekarz może rów­nież pobrać wycin­ki tkan­ki do dal­szych badań.

Jak przy­go­to­wać się do bada­nia? Przed gastro­sko­pią nale­ży pozo­sta­wać na czczo przez co naj­mniej 8 godzin.

Po bada­niu może wystą­pić lek­kie chryp­nię­cie lub uczu­cie peł­no­ści w gar­dle, któ­re zwy­kle ustę­pu­je samo­ist­nie

Co można jeść dzień przed gastroskopią? Czyli jak przygotować się do gastroskopii?

Zasta­na­wiasz się, cze­go uni­kać przed gastro­sko­pią? Spe­cjal­na die­ta przed gastro­sko­pią nie jest wyma­ga­na. Jed­nak cze­go uni­kać przed gastro­sko­pią? Gastro­sko­pia zale­ce­nia obej­mu­je przede wszyst­kim powstrzy­ma­nie się od spo­ży­wa­nia pokar­mów. Na 6 godzin przed bada­niem uni­kaj spo­ży­wa­nia posił­ków. Co waż­ne, na 4 godzi­ny przed bada­niem nale­ży powstrzy­mać się od spo­ży­wa­nia pły­nów. 

Gastro­sko­pia na czczo wyko­ny­wa­na jest w godzi­nach poran­nych. Jeże­li bada­nie prze­wi­dzia­ne zosta­ło na godzi­ny popo­łu­dnio­we, pacjent może zjeść lek­kie śnia­da­nie. Przed wyko­na­niem bada­nia nie nale­ży palić papie­ro­sów. 

Jak widać instruk­cja przy­go­to­wa­nia do gastro­sko­pii nie jest skom­pli­ko­wa­na. Przy­chod­nia Ursus wyko­nu­je bada­nia gastro­lo­gicz­ne, a gastro­log dzie­cię­cy War­sza­wa roz­wie­je wszel­kie wąt­pli­wo­ści zwią­za­ne z odpo­wied­nim przy­go­to­wa­niem do bada­nia. 

Gastroskopia — wskazania

Bóle brzu­cha:

  • Upo­rczy­we bóle w nad­brzu­szu, zarów­no na czczo, jak i po posił­ku.
  • Bóle zwią­za­ne z jedze­niem lub piciem.
  • Bóle pro­mie­niu­ją­ce do innych czę­ści cia­ła.

Zabu­rze­nia prze­ły­ka­nia:

  • Uczu­cie “kło­dy w gar­dle”.
  • Trud­no­ści z poły­ka­niem zarów­no pokar­mów sta­łych, jak i pły­nów.
  • Ból pod­czas poły­ka­nia.

Nud­no­ści i wymio­ty:

  • Powta­rza­ją­ce się nud­no­ści.
  • Wymio­ty, zwłasz­cza jeśli są krwi­ste lub zawie­ra­ją tre­ści pokar­mo­we.
  • Wymio­ty po każ­dym posił­ku.

Zga­ga i refluks:

  • Czę­ste zga­gi.
  • Cofa­nie się tre­ści żołąd­ko­wej do prze­ły­ku.
  • Pie­cze­nie za most­kiem.

Nie­chęć do jedze­nia, utra­ta wagi:

  • Brak ape­ty­tu.
  • Utra­ta masy cia­ła bez zna­nej przy­czy­ny.

Zabu­rze­nia wypróż­nień:

  • Krwa­we stol­ce (krwa­wie­nie z prze­wo­du pokar­mo­we­go).
  • Smo­li­ste stol­ce (krwa­wie­nie z prze­wo­du pokar­mo­we­go).
  • Dłu­go­trwa­ła bie­gun­ka.
  • Zapar­cia.

Inne:

  • Żół­tacz­ka.
  • Nie­do­krwi­stość.
  • Podej­rze­nie nowo­two­ru żołąd­ka lub prze­ły­ku.
  • Obja­wy aler­gii pokar­mo­wych.
  • Kon­tro­la po wcze­śniej­szym lecze­niu cho­rób prze­wo­du pokar­mo­we­go.

Test na obecność bakterii Helicobacter — informacje 

 

Test na obec­ność bak­te­rii Heli­co­bac­ter pylo­ri jest jed­nym z badań, któ­re moż­na wyko­nać pod­czas gastro­sko­pii. Dzię­ki pobra­niu wycin­ka bło­ny ślu­zo­wej żołąd­ka lub testom odde­cho­wym moż­na zwe­ry­fi­ko­wać, czy bak­te­ria ta jest przy­czy­ną dole­gli­wo­ści pacjen­ta.

Gastro­sko­pia to bada­nie endo­sko­po­we, któ­re umoż­li­wia bez­po­śred­nią obser­wa­cję gór­ne­go odcin­ka prze­wo­du pokar­mo­we­go. 

 

Pod­czas tego bada­nia moż­na pobrać wycin­ki tkan­ki do dal­szych badań histo­pa­to­lo­gicz­nych, w tym do wykry­cia bak­te­rii Heli­co­bac­ter pylo­ri. Ponad­to, ist­nie­je moż­li­wość wyko­na­nia testów odde­cho­wych, któ­re rów­nież słu­żą do wykry­cia tej bak­te­rii.

Gastroskopia — powikłania 

Gastro­sko­pia, choć jest bada­niem bez­piecz­nym, nie­sie ze sobą nie­wiel­kie ryzy­ko wystą­pie­nia powi­kłań. Naj­czę­ściej są to zda­rze­nia nie­po­żą­da­ne, takie jak lek­kie krwa­wie­nie z miej­sca pobra­nia wycin­ka lub krót­ko­trwa­ły ból gar­dła. 

 

W bar­dzo rzad­kich przy­pad­kach mogą wystą­pić powi­kła­nia poważ­niej­sze, jak per­fo­ra­cja prze­wo­du pokar­mo­we­go. Jeśli po bada­niu zauwa­żysz u sie­bie nie­po­ko­ją­ce obja­wy, takie jak sil­ny ból brzu­cha, gorącz­kę, krwa­wie­nie z prze­wo­du pokar­mo­we­go lub trud­no­ści w oddy­cha­niu, nie­zwłocz­nie skon­tak­tuj się z leka­rzem

Gastroskopia a znieczulenie – czy gastroskopia boli?

Bada­nie gastro­sko­pii wyko­ny­wa­ne jest w znie­czu­le­nie miej­sco­wym, któ­re niwe­lu­je ból i odruch wymiot­ny. Jed­nak bada­nie to wyko­nać moż­na rów­nież w znie­czu­le­niu ogól­nym. Pacjent wte­dy w trak­cie bada­nia zasy­pia na czas gastro­sko­pii.  

Jak oddychać przy gastroskopii?

Pod­czas wyko­ny­wa­nia bada­nia, jakim jest gastro­sko­pia, nale­ży oddy­chać przez nos. Spo­wo­do­wa­ne jest to tym, że w jamie ust­nej pacjen­ta umiesz­czo­ny jest endo­skop. 

Czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie?

Chcesz wyko­nać gastro­sko­pię w naszej pry­wat­nej przy­chod­ni w Ursu­sie? Nie potrze­bu­jesz skie­ro­wa­nia! Zapra­sza­my na wizy­tę do nasze­go gastro­lo­ga. Jeśli posia­dasz ubez­pie­cze­nie NFZ, pamię­taj, że do wizy­ty w ramach ubez­pie­cze­nia nie­zbęd­ne jest skie­ro­wa­nie od leka­rza rodzin­ne­go