Leczenie uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej
dr n. med. Monika Paul-Samojedny, biolog medyczny
Afty nawracające — charakterystyka
Afty nawracające są najczęściej występującą nieinfekcyjną jednostką chorobową w obrębie błony śluzowej jamy ustnej (17–50% populacji, zależnie od miejsca na świecie). Mają postać okresowo występujących, małych, okrągłych lub owalnych owrzodzeń, o żółtym lub szarym dnie i otoczonych czerwoną obwódką zapalną. Mogą występować pojedynczo lub w grupach i zwykle są zlokalizowane w obrębie błony śluzowej policzków, podniebienia i w okolicach języka.
Pod względem klinicznym afty dzieli się na afty Mikulicza (małe), afty Suttona (duże), afty opryszkopodobne oraz afty pojawiające się w przebiegu zespołu Behçeta.
Afty Mikulicza mają postać małych, owalnego kształtu zmian wielkości do 5–7 mm lokalizujących się na nierogowaciejącej błonie śluzowej w obrębie przedsionka jamy ustnej, dna jamy ustnej, policzka, podniebienia miękkiego oraz brzusznej powierzchni języka. Zwykle występują w liczbie 1–5. Pokryte są żołtawoszarą błoną rzekomą utworzoną z włóknika. Goją się w ciągu 7–14 dni bez pozostawienia blizny.
Z kolei afty Suttona stanowią najrzadziej występującą, ale też najcięższą odmianę aft. Mogą występować jako pojedyncze lub mnogie (1–10) owalne i z poszarpanymi brzegami i/lub kraterowate zmiany, a ich średnica przekracza 1cm. Lokalizują się zwykle w obrębie podniebienia miękkiego i tylnej ściany gardła, dając bardzo silne dolegliwości bólowe i gojąc się średnio 10 dni do kilku miesięcy z pozostawieniem blizn.
Afty opryszczkopodobne występują najrzadziej i lokalizują się w obrębie błony śluzowej podniebienia twardego i dziąseł. Mają postać licznych (nawet 10 do 100) niewielkich nadżerek (1–2mm) owalnego lub okrągłego kształtu otoczonych białą obwódką na tle nierogowaciejącego zaczerwienionego podłoża. Mogą zlewać się w większe owrzodzenia. Występują częściej u kobiet, zwykle w trzeciej dekadzie życia. Goją się 7–14 dni nie pozostawiając blizn. Z kolei Zespół Behçeta występuje w większości przypadków u młodych mężczyzn pomiędzy 25 a 30 r ż. Jest to choroba zapalna, przewlekła i wielosystemowa charakteryzująca się występowaniem triady objawów: aftami nawracającymi jamy ustnej, błony śluzowej narządów płciowych oraz nawracającym zapaleniem tęczówki.
Etiopatogeneza
Pomimo prowadzonych na całym świecie badań nie udało się dotychczas jednoznacznie określić etiopatogenezy tej choroby. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. predyspozycje genetyczne, infekcje wirusowe lub bakteryjne, narażenie na stres i przemęczenie, palenie tytoniu, niedobór żelaza, urazy w obrębie jamy ustnej. Zaobserwowano ponadto, że występowanie aft często towarzyszy zaburzeniom psychicznym i emocjonalnym, alergii, nietolerancji i/lub nadwrażliwości pokarmowej, niedoborowi witaminy B12 i kwasu foliowego, czy chorobom pasożytniczym.
Diagnostyka
Z uwagi na brak jednoznacznych danych odnośnie epidemiologii, rozpoznanie tej choroby stanowi istotny problem kliniczny, tym bardziej, że występowanie aftopodobnych nadżerek i owrzodzeń może towarzyszyć różnym chorobom ogólnoustrojowym.
Leczenie
Leczenie aft nawracających stanowi duże wyzwanie. Nie ma jednolitego schematu ich leczenia, jako terapię pierwszego rzutu zaleca się leczenie objawowe mające na celu poprawę stanu błony śluzowej jamy ustnej oraz łagodzenie dolegliwości bólowych. Stosowanie preparatów farmaceutycznych w leczeniu aft i zmian w jamie ustnej powinno zapewnić łagodzenie bólu, ochronę istniejących zmian przed zakażeniem oraz wspomaganie procesu gojenia się uszkodzonych tkanek. Znacznie rzadziej stosuje się terapię laserową i chemiczną kauteryzację, jednak stosowanie preparatów o działaniu miejscowym jest bezpieczniejsze i nie jest obciążone ryzykiem powikłań ogólnoustrojowych.
W terapii wykorzystuje się m. in. preparaty zawierające poliwinylopirolidon (PVP) oraz kwas hialuronowy. PVP w kontakcie z uszkodzoną tkanką tworzy stabilną, gładką warstwę stanowiącą rodzaj ochrony mechanicznej. Kwas hialuronowy ponadto pozwala zahamować powstawanie owrzodzeń i regenerować uszkodzoną błonę śluzową jamy ustnej, wspomagając gojenie poprzez jej nawilżenie. Działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Istotne znaczenie mają również substancje czynne obecne w aloesie zwyczajnym, które uczestniczą w procesie gojenia się ran, działają przeciwzapalnie i jednocześnie przeciwbólowo, a także hamują powstawanie nowych zmian. Innym cennym składnikiem jest szafran uprawny, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne, działa antymutagennie, immunomodulacyjnie i antyproliferacyjnie.
Kolejną substancją wchodzącą w skład preparatów stosowanych w leczeniu aft jest chlorek cetylpirydyny (CPC) o działaniu odkażającym, wykazujący działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Część preparatów może też zawierać chloroheksydynę w postaci glukonianu lub octanu i działającym przeciwbakteryjnie. Trzeba jednak pamiętać, że preparaty zawierające tą substancję nie powinny być stosowane z niektórymi pastami do zębów.
Występowanie aft jest także dość częste u niemowlaków z uwagi na związane z procesem ząbkowania nadkażanie jamy ustnej. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby preparaty stosowane miejscowo nie zawierały środków znieczulających oraz żadnych substancji, co do których nie ma jednoznacznych danych medycznych, jak również niektórych środków konserwujących, cukrów oraz alkoholu. Dobry preparat do stosowania podczas ząbkowania u dzieci powinien przede wszystkim warunkować natychmiastowe stworzenie bariery mechanicznej chroniącej odsłonięte zakończenia nerwowe i w ten sposób zablokować ich ciągłe pobudzanie.
Należy zaznaczyć, że bardzo ważny jest wybór odpowiedniej formy farmaceutycznej preparatu stosownego w leczeniu aft — zasadne jest rozważenie zastosowania aerozoli, płynów, czy płukanek, dzięki czemu nie jest konieczne nanoszenie preparatu osobno na każde ze zmienionych chorobowo miejsc. Z kolei w przypadku występowania pojedynczych aft w miejscach narażonych na uszkodzenia np. przez aparat ortodontyczny, czy protezę, zaleca się stosowanie żeli lub maści zapewniających dłuższe i miejscowe, celowane działanie.