Medycyna nuklearna ratuje życie pomimo pandemii

Zakła­dy medy­cy­ny nukle­ar­nej w dobie pan­de­mii COVID-19 funk­cjo­nu­ją w ogra­ni­czo­nym zakre­sie z uwa­gi na obostrze­nia sani­tar­no-epi­de­mio­lo­gicz­ne, ale nie prze­rwa­ły reali­za­cji pro­ce­dur ratu­ją­cych życie. Te wyko­ny­wa­ne są bez zmian — zapew­nia prof. Leszek Kró­lic­ki, kon­sul­tant kra­jo­wy w dzie­dzi­nie medy­cy­ny nukle­ar­nej i czło­nek Zarzą­du Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Medy­cy­ny Nukle­ar­nej.

Podob­nie jak w przy­pad­ku innych zakła­dów dia­gno­stycz­nych, w zakła­dach medy­cy­ny nukle­ar­nej epi­de­mia i zwią­za­ne z nią wymo­gi sani­tar­no-epi­de­mio­lo­gicz­ne spo­wo­do­wa­ły zna­czą­ce utrud­nie­nia. Skut­kiem tego były ogra­ni­cze­nia w dostę­pie do badań dia­gno­stycz­nych.

Sza­cu­ję, że z powo­du pan­de­mii COVID-19 licz­ba badań wyko­ny­wa­nych w zakła­dach medy­cy­ny nukle­ar­nej w całej Pol­sce zmniej­szy­ła się o 30 do nawet 40 pro­cent. W naj­bliż­szym cza­sie spo­dzie­wam się dokład­nych danych w tym zakre­sie. Chciał­bym jed­nak pod­kre­ślić, że zakła­dy medy­cy­ny nukle­ar­nej pra­co­wa­ły w trak­cie epi­de­mii bez przerw i reali­zo­wa­ły wszyst­kie bada­nia zwią­za­ne z obsza­rem onko­lo­gii i bez­po­śred­nim zagro­że­niem życia pacjen­tów – mówi prof. Leszek Kró­lic­ki.

Zaob­ser­wo­wa­ny przez ośrod­ki spa­dek licz­by badań zda­niem eks­per­tów Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Medy­cy­ny Nukle­ar­nej nie wyni­kał ze zmniej­sze­nia zapo­trze­bo­wa­nia na pro­ce­du­ry dia­gno­stycz­ne, ale z obostrzeń sani­tar­no-epi­de­mio­lo­gicz­nych i zwią­za­nych z nimi ogra­ni­czeń w dostę­pie do szpi­ta­li i zakła­dów dia­gno­sty­ki.

Sze­reg towa­rzystw nauko­wych, w tym tak­że Euro­pej­skie Towa­rzy­stwo Medy­cy­ny Nukle­ar­nej i Pol­skie Towa­rzy­stwo Medy­cy­ny Nukle­ar­nej, opra­co­wa­ło wska­zów­ki, któ­re mia­ły na celu wspo­móc zakła­dy w przy­go­to­wa­niu się do codzien­ne­go funk­cjo­no­wa­nia w dobie pan­de­mii.

W doku­men­cie pt. „Zale­ce­nia Kon­sul­tan­ta Kra­jo­we­go i Pol­skie­go Towa­rzy­stwa Medy­cy­ny Nukle­ar­nej doty­czą­ce zasad postę­po­wa­nia w zakła­dach medy­cy­ny nukle­ar­nej w okre­sie epi­de­mii COVID-19” pod­kre­śla­li­śmy, że dzia­łal­ność zakła­dów medy­cy­ny nukle­ar­nej ma cha­rak­ter głów­nie ambu­la­to­ryj­ny i obej­mu­je pro­ce­du­ry dia­gno­stycz­ne oraz lecz­ni­cze. Zwró­ci­li­śmy uwa­gę, że pro­ce­du­ry dia­gno­stycz­ne nie­jed­no­krot­nie decy­du­ją o roz­po­zna­niu poważ­ne­go scho­rze­nia zagra­ża­ją­ce­go życiu cho­rych lub o sku­tecz­no­ści pro­wa­dzo­ne­go lecze­nia. Uzna­li­śmy, że zasa­dy postę­po­wa­nia w zakła­dach medy­cy­ny nukle­ar­nej w warun­kach stan­dar­do­wych nio­są ze sobą ryzy­ko roz­prze­strze­nia­nia się zaka­że­nia mię­dzy cho­ry­mi i mię­dzy cho­ry­mi a per­so­ne­lem, dla­te­go obo­wią­zu­ją­ce dotych­czas stan­dar­do­we pro­ce­du­ry wyma­ga­ją dosto­so­wa­nia do obec­nych warun­ków – wyja­śnia prof. Leszek Kró­lic­ki.

W zale­ce­niach uwzględ­nio­no zale­ce­nia ogól­ne doty­czą­ce pro­ce­dur dia­gno­stycz­nych i lecz­ni­czych medy­cy­ny nukle­ar­nej.

Wszyst­kie bada­nia dia­gno­stycz­ne, któ­re nie wpły­wa­ją bez­po­śred­nio na podej­mo­wa­ne w chwi­li obec­nej decy­zje tera­peu­tycz­ne (któ­rych wyko­na­nie może być odro­czo­ne) nale­ży prze­ło­żyć na póź­niej­szy ter­min.

Wszyst­kie pro­ce­du­ry lecz­ni­cze nie­wy­ma­ga­ją­ce natych­mia­sto­we­go wyko­na­nia (pro­ce­du­ry pla­no­wa­ne) powin­ny być prze­ło­żo­ne na póź­niej­szy ter­min.

Nale­ży roz­wa­żyć, czy pro­ce­du­ry lecz­ni­cze z zasto­so­wa­niem radio­far­ma­ceu­ty­ków koniecz­ne obec­nie do prze­pro­wa­dze­nia a wyma­ga­ją­ce hospi­ta­li­za­cji, moż­na jed­nak prze­pro­wa­dzić w warun­kach ambulatoryjnych/ domo­wych.

Zakła­dy medy­cy­ny nukle­ar­nej pro­wa­dzą­ce sta­cjo­nar­ne lecze­nie radio­izo­to­po­we powin­ny być przy­go­to­wa­ne do zmia­ny swo­je­go sta­tu­su i goto­we do hospi­ta­li­za­cji rów­nież cho­rych z inny­mi scho­rze­nia­mi — na pole­ce­nie dyrek­cji pla­ców­ki.

W doku­men­cie przed­sta­wio­no tak­że zale­ce­nia szcze­gó­ło­we doty­czą­ce poszcze­gól­nych grup pro­ce­dur oraz wska­zów­ki doty­czą­ce orga­ni­za­cji pra­cy w zakła­dach medy­cy­ny nukle­ar­nej w nowych warun­kach.1

Przed­sta­wio­ne wytycz­ne mają cha­rak­ter zale­ceń i mogą być aktu­ali­zo­wa­ne w mia­rę prze­bie­gu epi­de­mii – zazna­cza prof. Leszek Kró­lic­ki.

 

1 http://www.ptmn.pl/pliki/covid19.pdf