Suplementacja kobiet w ciąży
dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski
W czasie ciąży szczególnie ważne jest zapewnienie organizmowi niezbędnych składników odżywczych (budulcowych, energetycznych) oraz witamin i minerałów. Niedobór lub nadmiar niektórych elementów oraz zaburzona równowaga między poszczególnymi składnikami może zmniejszyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta w normalnych warunkach zapewnia zaopatrzenie organizmu we wszystkie niezbędne składniki, jednak w okresie ciąży następuje wzrost zapotrzebowania. Dodatkowo wysokie stężenie progesteronu ogranicza biodostępność wielu elementów diety, a ciąża zwiększa zapotrzebowanie na niektóre z nich.
Kwas foliowy
Jest niezbędnym elementem w syntezie i metabolizmie kwasów nukleinowych, co jest szczególnie istotne przy szybkim wzroście i rozwoju komórek budujących nowe tkanki i organy, zwłaszcza we wczesnej fazie ciąży. Kwas foliowy katalizuje procesy krwiotwórcze i odpowiada za prawidłową funkcję narządów płciowych i przewodu pokarmowego. W pierwszych tygodniach ciąży reguluje rozwój i kształtowanie się układu nerwowego, zwłaszcza mózgu i rdzenia kręgowego. Kwas foliowy reguluje także metabolizm homocysteiny, której wzrost stężenia może hamować rozwój płodu lub powodować wady rozwojowe takie jak rozszczep podniebienia czy zespół Downa.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w okresie planowania ciąży oraz pierwszym trymestrze zaleca uzupełniane diety o doustną suplementację folianami, czyli kwasem foliowym oraz jego aktywną formą metylofolianem wapnia. Rekomendowana dawka to 0,4 mg kwasu foliowego na dobę. Niedobór tego składnika, na skutek nieprawidłowego metabolizmu lub zbyt małej podaży z pożywieniem, może skutkować poważnymi wadami układu nerwowego, wadami serca czy układu moczowego oraz wzrostem ryzyka poronień.
Dobrym źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa (kapusta, szpinak, brokuły), drożdże, ryż, soja, kiełki czy szparagi.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega‑3
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest jednym z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy kwasów omega‑3. W licznych badaniach naukowych potwierdzono jego kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Stanowi składnik błon fosfolipidowych receptorowej części siatkówki oka oraz osłonek mielinowych nerwów obwodowych i błon synaptycznych. Jego odpowiednia zawartość w diecie i dostępność dla płodu wpływa na prawidłowy rozwój wzroku oraz moduluje funkcje układu immunologicznego. Kwasy tłuszczowe hamując procesy zapalne i obniżając stężenie trójglicerydów i frakcje LDL lipidów chronią układ krążenia i działają antyagregacyjnie.
Dostarczenie podczas ciąży odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wydłuża czas jej trwania, zapobiega przedwczesnemu porodowi oraz zwiększa masę urodzeniową dziecka. Naturalnym źródłem DHA są morskie ryby, owoce morza oraz algi. Jednak nawyki żywieniowe i uboga w ryby dieta nie zapewniają odpowiedniej ilości DHA w pożywieniu, dlatego PTG rekomenduje dodatkową suplementację preparatami, zawierającymi kwasy omega‑3 od 20 tygodnia ciąży. W tym okresie następuje intensywny rozwój układu nerwowego dziecka. Dobowe zapotrzebowanie na DHA w okresie ciąży wynosi 600 mg, a przypadku znacznych niedoborów 1000mg.
Żelazo
Żelazo jest ważnym mikroelementem, który odpowiada za prawidłową pracę układu krwionośnego. Skutkiem niedoboru jest mniejsza tolerancja na wysiłek fizyczny oraz wzrost ryzyka przedwczesnego porodu. Zapewnienie odpowiedniego poziomu tego pierwiastka wpływa na masę urodzeniową dziecka. Dodatkowa suplementacja preparatami zawierającymi żelazo jest zalecana kobietom z anemią przed planowaną ciążą, a następnie po 2 miesiącu ciąży. Jest to związane z minimalizacją niekorzystnego wpływu zbyt wysokich stężeń tego mikroelementu na rozwijający się płód, powodującego powstawanie wad rozwojowych.
Na lepsze wchłanianie i przyswajanie żelaza wpływa magnez, kwas foliowy oraz witamina B6. Na rynku aptecznym dostępne są preparaty, zawierające różne formy żelaza, których dostępność biologiczna zależy od pH soku żołądkowego czy spożywanych pokarmów. Zalecana przez ekspertów dobowa dawka to 18 mg przed ciążą i 26–27 mg podczas ciąży.
Jod
Odpowiednia suplementacja jodu w czasie ciąży jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania tarczycy dziecka. Hormony tarczycy uczestniczą w procesach rozwoju mózgu i kości dziecka. W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na ten mikroelement, co jest spowodowane utratą jodu, aktywnością enzymów dejodynaz oraz zwiększoną podażą dla płodu. Niedoboru jodu mogą powodować wytworzenie wola u kobiety w ciąży oraz zwiększają ryzyko wystąpienia niedorozwoju umysłowego u dziecka. Zakłócony zostaje proces mielinizacji włókien nerwowych, co prowadzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i zaburzeń słuchu u noworodków.
Dla płodu szczególnie istotny jest pierwszy trymestr ciąży, ponieważ nie ma on wykształconej tarczycy i korzysta z dostawy hormonów z organizmu matki. Jest to okres, w którym intensywnie kształtują i rozwijają się wszystkie narządy, w tym mózg. Według zaleceń PTG kobiety ciężarne powinny spożywać 220 μg jodu, a w trzecim trymestrze zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta, ponieważ płód sam wytwarza hormony tarczycy.
Witamina D
Witamina D wykazuje różnorodną aktywność na organizm człowieka. Reguluje gospodarkę i prawidłowe stężenie w osoczu wapnia i fosforu, utrzymuje prawidłową gęstość kości. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory regulując procesy transkrypcji w około 200 genach. Koordynuje funkcję układu immunologicznego aktywując geny kodujące białka przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Głównym źródłem endogennej witaminy D jest synteza zachodząca w skórze poprzez ekspozycję na słońce. Jednak w Polsce jest ona ograniczona, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym oraz poprzez zanieczyszczenia powietrza czy stosowanie kremów z filtrami UV.
Kobiety ciężarne stanowią grupę, która jest narażona niedoborem tej witaminy, co zwiększa ryzyko urodzenia dziecka ze słabą mineralizacją kości i krzywicą. Dodatkowo zbyt mała ilość witaminy D przyjmowanej przez kobiety w ciąży może spowodować wystąpienie stanu przedrzucawkowego oraz cukrzycy typu I czy nowotworów. Dotychczas kobietom ciężarnym z niedoborem tej witaminy w pożywieniu czy ograniczoną syntezą przezskórną zalecano dzienną dawkę 800‑1000 IU. Jednak najnowsze rekomendację sugerują suplementację wyższymi dawkami do 2000 IU na dobę.
Magnez
Magnez pełni wiele różnorodnych i istotnych funkcji w organizmie, odpowiada za kurczliwość mięśni czy przewodnictwo nerwowe. Reguluje gospodarkę mineralną kości poprzez zwiększanie ich gęstości. Zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu oraz działa neuroprotekcyjnie na płód. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek wzrasta dwukrotnie w czasie ciąży. Zalecane dawki magnezu wynoszą 400 mg/dobę dla kobiet poniżej 19 roku życia oraz 360 mg/dobę dla kobiet powyżej 19 lat.
Niedobór magnezu zaburza przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co skutkuje bolesnymi skurczami mięśni. Powoduje również wzrost przepuszczalności błon komórkowych dla jonów wapnia i sodu, zwiększenie ich stężenia w komórce, a przez to ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
Cholina
Jest prekursorem acetylocholiny, wspomaga przewodzenie impulsów nerwowych w mózgu dziecka oraz rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo redukuje syntezę kortyzolu u dziecka, przez co wpływa na aktywność hormonalną. Jej zapotrzebowanie dla kobiet w ciąży wnosi 450 mg.
Inne witaminy i minerały
Cynk zapobiega przedwczesnemu porodowi oraz powikłaniom związanym z jego przebiegiem. Miedź oraz witamina C wspomagają proces wchłaniania żelaza. Mangan wpływa na rozwój kości i narządów wewnętrznych. Wapń i fosfor są niezbędnymi składnikami budulcowymi kości, dodatkowo wapń obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu. Witamina A zapobiega upośledzeniu wzroku, odpowiada za sprawne działanie siatkówki oka. Z kolei niedobór witaminy E zaburza rozwój płodu. Witaminy z grupy B, zwłaszcza B6 i B12, obniżają stężenie homocysteiny oraz wpływają na prawidłowy przebieg przemian folianów. Ich niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.
Podsumowanie
W czasie ciąży organizm kobiety potrzebuje zwiększonego zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy. Należy zwrócić szczególną uwagę na optymalizację dawek różnych składników w zależności od aktualnych potrzeb. Stosowanie dodatkowych preparatów, zawierających odpowiednio dobrane witaminy i minerały chroni płód przed wieloma wadami rozwojowymi. Zawarte w nich stężenia składników powinny być tak dobrane, aby przy stosowaniu normalnej diety nie doszło do przekroczenia bezpiecznych dawek.
Na podstawie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących.