Rozszerzenie uprawnień personelu medycznego w zakresie szczepień kluczowe w dobie pandemii

Cały świat ocze­ku­je na szcze­pion­kę prze­ciw COVID-19, jed­nak przy obcią­żo­nej służ­bie zdro­wia, poja­wia się pyta­nie – kto maso­wo wyko­na szcze­pie­nia? Sytu­acja zwią­za­na z pan­de­mią jest poważ­na, dla­te­go już dziś nale­ży pomy­śleć o uspraw­nie­niu pol­skie­go sys­te­mu zdro­wia. Obec­nie pro­ce­do­wa­na jest Usta­wa o Zawo­dzie Far­ma­ceu­ty, w któ­rej zapro­po­no­wa­no popraw­kę umoż­li­wia­ją­cą reali­za­cję szcze­pień ochron­nych przez far­ma­ceu­tów w apte­kach. Według eks­per­tów Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py oraz Naczel­nej Izby Apte­kar­skiej wpro­wa­dze­nie uspraw­nia­ją­cych zmian sys­te­mo­wych w tych trud­nych cza­sach jest klu­czo­we. Jeste­śmy coraz bli­żej, by udroż­nić Pol­ski sys­tem opie­ki zdro­wot­nej niż kie­dy­kol­wiek.

Według ostat­nich wytycz­nych Komi­sji Euro­pej­skiej waż­ne jest nie tyl­ko same wyko­na­nie szcze­pie­nia, ale tak­że okre­śle­nie badań kwa­li­fi­ka­cyj­nych przed szcze­pie­niem, ponie­waż obec­nie może to wyko­nać jedy­nie lekarz, co sta­no­wi znacz­ne utrud­nie­nie pod­czas pan­de­mii i powszech­nych tele­po­rad, gdy dostęp do pla­có­wek medycz­nych jest znacz­nie ogra­ni­czo­ny. W cza­sie ocze­ki­wa­nia na szcze­pion­kę prze­ciw COVID-19 nale­ży odpo­wied­nio przy­go­to­wać sys­tem ochro­ny zdro­wia do wyko­ny­wa­nia maso­wych szcze­pień. Jed­nym z roz­wią­zań na odcią­że­nie służ­by zdro­wia jest upraw­nie­nie w peł­ni przy­go­to­wa­nych na to pie­lę­gnia­rek i położ­nych do kwa­li­fi­ko­wa­nia do szcze­pień, a tak­że wpro­wa­dze­nie moż­li­wo­ści reali­za­cji szcze­pień w apte­kach przez far­ma­ceu­tów. Obec­nie pro­ce­do­wa­na jest Usta­wa o Zawo­dzie Far­ma­ceu­ty, nad któ­rą pochy­lą się Sena­to­ro­wie na naj­bliż­szym posie­dze­niu Sena­tu i będą roz­wa­żać zapro­po­no­wa­ną popraw­kę umoż­li­wia­ją­cą far­ma­ceu­tom wyko­ny­wa­nie szcze­pień ochron­nych.

Panu­ją­ca pan­de­mia poka­za­ła, że w cza­sie utrud­nio­ne­go dostę­pu do pla­có­wek medycz­nych i leka­rzy, pierw­szą linią kon­tak­tu pacjen­ta jest far­ma­ceu­ta. Dzię­ki opie­ce far­ma­ceu­tycz­nej, w ramach któ­rej wykwa­li­fi­ko­wa­ni far­ma­ceu­ci mogą wspo­móc pro­ces lecze­nia, koor­dy­nu­jąc pra­wi­dło­wy prze­bieg far­ma­ko­te­ra­pii moż­na uspraw­nić sys­tem ochro­ny zdro­wia. Umoż­li­wie­nie far­ma­ceu­tom zaan­ga­żo­wa­nia się w dzia­ła­nia pro­fi­lak­tycz­ne poprzez reali­zo­wa­nie nowych usług far­ma­ceu­tycz­nych, takich jak szcze­pie­nia ochron­ne jest nie­zwy­kle istot­ne przy opra­co­wy­wa­niu stra­te­gii na wyko­ny­wa­nie maso­wych szcze­pień spo­łe­czeń­stwa pol­skie­go” – tłu­ma­czy dr n. farm Piotr Merks, prze­wod­ni­czą­cy Związ­ków Zawo­do­wych Pra­cow­ni­ków Far­ma­cji.

Mini­ster­stwo Zdro­wia tak­że pra­cu­je nad pilo­ta­żem Opie­ki Far­ma­ceu­tycz­nej, któ­ry umoż­li­wi far­ma­ceu­tom naby­cie umie­jęt­no­ści nie­zbęd­nych do wyko­ny­wa­nia szcze­pień. Jed­nak ich wie­dza i doświad­cze­nie będą mogły zostać wyko­rzy­sta­ne do wal­ki z COVID-19, jedy­nie w zakre­sie ist­nie­ją­cych ram praw­nych. Dla­te­go klu­czo­wą kwe­stią jest, by Usta­wa o Zawo­dzie Far­ma­ceu­ty umoż­li­wia­ła wyko­ny­wa­nie szcze­pień w apte­kach.

Szcze­pion­ka prze­ciw COVID-19, któ­ra praw­do­po­dob­nie poja­wi się już w pierw­szym kwar­ta­le przy­szłe­go roku to real­na nadzie­ja na zaha­mo­wa­nie roz­wo­ju pan­de­mii. Ze wzglę­du na kwe­stię odpor­no­ści zbio­ro­wi­sko­wej, eks­per­ci zale­ca­ją wyszcze­pie­nie jak naj­więk­szej czę­ści spo­łe­czeń­stwa, jed­nak służ­ba zdro­wia prze­cią­żo­na opie­ką nad pacjen­ta­mi z COVID-19 może oka­zać się nie­wy­dol­na. Zin­te­gro­wa­ne dzia­ła­nia śro­do­wisk lekar­skich, pie­lę­gniar­skich i far­ma­ceu­tycz­nych pozwo­lą na sku­tecz­niej­sze dotar­cie do spo­łe­czeń­stwa, zwłasz­cza w dobie panu­ją­cej pan­de­mii do naj­bar­dziej nara­żo­nych – osób z grup ryzy­ka.

Dzię­ki wyszcze­pie­niu odpo­wied­nio dużej licz­by osób i wypra­co­wa­niu odpor­no­ści popu­la­cyj­nej będzie­my w sta­nie spo­wol­nić roz­prze­strze­nia­nie się wiru­sa. Do szcze­pień w począt­ko­wym okre­sie dostęp­no­ści szcze­pio­nek prze­ciw COVID-19 powin­ny zostać skie­ro­wa­ne oso­by nale­żą­ce do grup ryzy­ka. Są to przede wszyst­kim pra­cow­ni­cy ochro­ny zdro­wia, oso­by star­sze i cho­ru­ją­ce prze­wle­kle” – pod­kre­śla prof. dr hab. n. med. Adam Ant­czak, Prze­wod­ni­czą­cy Rady Nauko­wej Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py.

W obli­czu nowych wyzwań zwią­za­nych z pan­de­mią COVID-19, pro­po­no­wa­ne przez Ogól­no­pol­ski Pro­gram Zwal­cza­nia Gry­py oraz Naczel­ną Izbę Apte­kar­ską roz­wią­za­nia mogą oka­zać się klu­czo­wy­mi czyn­ni­ka­mi suk­ce­su.

Ogól­no­pol­ski Pro­gram Zwal­cza­nia Gry­py jest ini­cja­ty­wą spo­łecz­ną nie­za­leż­nych eks­per­tów medycz­nych. Celem Pro­gra­mu jest popra­wa wyszcze­pial­no­ści prze­ciw gry­pie w Pol­sce, zwłasz­cza wśród pacjen­tów z grup ryzy­ka oraz infor­mo­wa­nie Pola­ków o zagro­że­niach zwią­za­nych z gry­pą i jej powi­kła­nia­mi. Orga­ni­za­to­rem Spo­łecz­nej Kam­pa­nii Infor­ma­cyj­nej powsta­łej w ramach Pro­gra­mu jest Fun­da­cja Nadzie­ja dla Zdro­wia. Dzia­ła­nia skie­ro­wa­ne są do śro­do­wi­ska medycz­ne­go, opi­nii publicz­nej, samo­rzą­du oraz do pra­co­daw­ców. Przed­się­wzię­cie spo­tka­ło się z apro­ba­tą naj­waż­niej­szych insty­tu­cji dzia­ła­ją­cych na rzecz popra­wy zdro­wia publicz­ne­go, wie­lu orga­ni­za­cji zrze­sza­ją­cych leka­rzy, pra­co­daw­ców, związ­ki samo­rzą­dów i towa­rzy­stwa medycz­ne. W dzia­ła­nia Ogól­no­pol­skie­go Pro­gra­mu Zwal­cza­nia Gry­py zaan­ga­żo­wa­li się rów­nież eks­per­ci medycz­ni, lide­rzy opi­nii, ludzie nauki, kul­tu­ry oraz biz­ne­su. Wię­cej infor­ma­cji na stro­nie www.opzg.pl.