Migrena jest kobietą

Migre­na w więk­szo­ści wystę­pu­je u kobieti. Doro­słe kobie­ty cho­ru­ją na migre­nę 2–3 razy czę­ściej od doro­słych męż­czyznii,iii; roz­po­wszech­nie­nie migre­ny w popu­la­cji kobiet sza­cu­je się na oko­ło 18% 3. Świa­to­wa Orga­ni­za­cja Zdro­wia (WHO), przy­wo­łu­jąc wyni­ki Bada­nia Glo­bal­ne­go Obcią­że­nia Cho­ro­ba­mi z 2013 roku, wymie­nia migre­nę jako jed­ną z wio­dą­cych przy­czyn lat życia utra­co­nych z powo­du nie­peł­no­spraw­no­ści na świe­cieiv, ponie­waż cho­ro­ba w spo­sób istot­ny i na wie­lu płasz­czy­znach wpły­wa na nie­mal całe życie cho­re­gov. W Mię­dzy­na­ro­do­wy Dzień Kobiet roz­ma­wia­my o jed­nym z głów­nych, poważ­nych pro­ble­mów zdro­wot­nych doty­ka­ją­cych kobie­tyvi.

Wyobraź sobie… uciąż­li­wy ból

Ból migre­no­wy, któ­ry odczu­wam ma cha­rak­ter cią­gły, ozna­cza to, że nie ustę­pu­je nawet na minu­tę. […] W moim przy­pad­ku, pora­nek jest naj­cięż­szą czę­ścią każ­de­go dnia życia z migre­ną. Budze­nie się rano jest wyzwa­niem dla więk­szo­ści z nas, ale budze­nie się z cięż­kim bólem migre­no­wym i uczu­ciem jak gdy­by ktoś poło­żył na Two­jej gło­wie 15-kilo­gra­mo­wy odważ­nik spra­wia, że pod­nie­sie­nie gło­wy z podusz­ki sta­je się jesz­cze trud­niej­sze, a cza­sa­mi nawet nie­moż­li­we.vii – opo­wia­da swo­ją histo­rię pacjent­ka zma­ga­ją­ca się z migre­ną.

Bólu migre­no­we­go nie widać na zewnątrz, dla­te­go cho­ro­ba jest czę­sto baga­te­li­zo­wa­na a cho­rzy spo­ty­ka­ją się z nie­do­wie­rza­niem i nie­zro­zu­mie­niem spo­łecz­nym.

Nie­wi­docz­na nie­peł­no­spraw­ność

Migre­na to prze­wle­kła cho­ro­ba neu­ro­lo­gicz­na cha­rak­te­ry­zu­ją­ca się nawra­ca­ją­cy­mi napa­da­mi sil­ne­go bólu gło­wy, któ­ry — jeże­li jest poje­dyn­czy – u osób doro­słych może trwać do 72 godzin. Z regu­ły ból ma cha­rak­ter pul­su­ją­cy i poja­wia się jed­no­stron­nie. Czę­sto towa­rzy­szą mu nud­no­ści i wymio­ty oraz wraż­li­wość na świa­tło, hałas i zapach. Dodat­ko­wo ból istot­nie pogar­sza się pod wpły­wem zwy­kłej aktyw­no­ści fizycz­nej5.

Dla nas, jako spo­łecz­no­ści osób cho­rych na migre­nę i inne­go rodza­ju bóle gło­wy, waż­nym jest byśmy otwar­cie mówi­li o naszym cier­pie­niu i o tym, z czym wią­że się życie z prze­wle­kłym bólem – mówi Klau­dia Pytel, mode­ra­tor­ka inter­ne­to­wej Gru­py na face­bo­oku Neu­ro­po­zy­tyw­ni z Gło­wą – Nasza gru­pa skła­da się w więk­szo­ści z kobiet, któ­re to sta­ty­stycz­nie zma­ga­ją się z napa­da­mi migre­ny aż trzy­krot­nie czę­ściej niż męż­czyź­ni. Indy­wi­du­al­ne oświad­cze­nia gru­po­wi­czów poka­zu­ją jak wie­le odsłon ma ta cho­ro­ba oraz, że nie obja­wia się tyl­ko uczu­ciem kon­kret­ne­go typu bólu gło­wy, ale zespo­łem obja­wów. Jed­nak wspól­nym mia­now­ni­kiem zawsze jest ból. Jed­na z cho­rych osób cier­pi na migre­nę już kil­ka­na­ście lat, zależ­ną od wahań pozio­mu hor­mo­nów. Ata­kom towa­rzy­szą wymio­ty, świa­tło­wstręt oraz  ból zaczy­na­ją­cy się w skro­ni po jed­nej stro­nie i pro­mie­niu­ją­cy w głąb gło­wy i ku jej tyło­wi. Inna uczest­nicz­ka naszej dys­ku­sji opo­wia­da o bólu pod­czas napa­du migre­ny trwa­ją­cym nie­prze­rwa­nie 3 dni. W mie­sią­cu jest to oko­ło 7–15 dni kie­dy boli ją gło­wa – to cza­sem poło­wa mie­sią­ca spę­dzo­na w cier­pie­niu i cał­ko­wi­tej dez­or­ga­ni­za­cji życia.”

Wszyst­ko to powo­du­je, że migre­na jest jed­nym ze scho­rzeń mają­cych duży wpływ na życie pacjen­ta i w znacz­nym stop­niu obni­ża jego zdol­noś do nor­mal­ne­go, codzien­ne­go funk­cjo­no­wa­nia5. Wg Bada­nia Glo­bal­ne­go Obcią­że­nia Cho­ro­ba­mi (Glo­bal Bur­den Dise­ase Stu­dy, 2013) migre­na zosta­ła uzna­na za szó­stą co do istot­no­ści przy­czy­nę lat utra­co­nych z powo­du nie­peł­no­spraw­no­ści na świe­cie4.

W Wiel­kiej Bry­ta­nii, gdzie miesz­kam, nie­peł­no­spraw­ność jest zde­fi­nio­wa­na w Usta­wie o Rów­no­ści z 2010 rokuviii , jako „fizycz­ne lub umy­sło­we upo­śle­dze­nie, któ­re ma ‘znacz­ny’ i ‘dłu­go­trwa­ły’ nega­tyw­ny wpływ na zdol­ność do wyko­ny­wa­nia nor­mal­nych codzien­nych czyn­no­ści”. Odkąd żyję z prze­wle­kłą migre­ną, speł­niam kry­te­ria tej defi­ni­cji. Po kil­ku kon­sul­ta­cjach […] stwier­dzi­łam, że jestem oso­bą nie­peł­no­spraw­ną od oko­ło pię­ciu lat ix. – zwie­rza się pacjent­ka z Wiel­kiej Bry­ta­nii cho­ru­ją­ca na migre­nę.

Migre­na to głów­nie cho­ro­ba kobiet

Migre­na jest trze­cią naj­czę­ściej wystę­pu­ją­cą cho­ro­bą na świe­cie2. Sza­cu­je się, że w Pol­sce cier­pi na nią ok. 11% popu­la­cji3. Cho­ro­ba doty­czy 2–3 razy czę­ściej doro­słych kobiet niż doro­słych męż­czyzn2,3 . Zba­da­no, że ok. 1 na 4 kobie­ty przy­naj­mniej raz w życiu doświad­czy napa­du migre­ny, a aż 85% osób cier­pią­cych na migre­nę prze­wle­kłą to wła­śnie kobie­tyx.

Wyka­za­no, że ata­ki migre­ny mogą mieć zwią­zek z waha­nia­mi stę­że­nia estro­ge­nów oraz zmia­na­mi sto­sun­ku pozio­mu estro­ge­nów do pro­ge­ste­ro­nu1. Mie­siącz­ka, cią­ża i meno­pau­za oraz sto­so­wa­nie doust­nych środ­ków anty­kon­cep­cyj­nych i hor­mo­nal­nej tera­pii zastęp­czej (HTZ), mogą wpły­wać na wystę­po­wa­nie migre­ny1. U czę­ści cho­rych na migre­nę pew­ną rolę mogą odgry­wać mię­dzy inny­mi czyn­ni­ki gene­tycz­ne.xi

Migre­na „zabie­ra” mamy, żony, part­ner­ki, przy­ja­ciół­ki, pra­cow­ni­ce

W cza­sie napa­du migre­ny cho­ry nie jest w sta­nie nor­mal­nie funk­cjo­no­wać5. Sza­cu­je się, że napa­dy cho­ro­by „zabie­ra­ją” 5,3% cza­su z życia pacjen­taxii, a destruk­cyj­ny wpływ migre­ny na życie może doty­czyć nawet poło­wy spo­łe­czeń­stwa, ponie­waż skut­ki tej cho­ro­by odczu­wa nie tyl­ko sam pacjent, ale tak­że jego oto­cze­niexiii.

Bada­nie ankie­to­we prze­pro­wa­dzo­ne przez InSi­te Con­sul­ting, na wnio­sek i przy wspar­ciu finan­so­wym fir­my Teva, wyka­za­ło jak duży może być wpływ cho­ro­by na życie pacjen­tów z migre­ną. W bada­niu 97% pacjen­tów w Pol­sce twier­dzi, że cho­ro­ba ma wpływ na jakość ich życia. Nie­mal dwie trze­cie (63%) pacjen­tów uwa­ża, że jego migre­na ma wpływ na part­ne­ra, a ponad poło­wa (54%) widzi wpływ na dzie­ci. Oko­ło 2 na 3 rodzi­ców z migre­ną twier­dzi, że nie jest w sta­nie zapew­nić bez­wa­run­ko­wej opie­ki rodzi­ciel­skiej swo­je­mu dziec­ku (63%), a co czwar­ty (24%) uwa­ża, że rzu­tu­je to na wyni­ki w nauce ich dzie­cixiv.

Migre­na odci­ska pięt­no na wie­le aspek­tów życia cho­re­go: u poło­wy pacjen­tów w Pol­sce ma wpływ na peł­nie­nie obo­wiąz­ków domo­wych (56%), życie intym­ne (44%), speł­nia­nie się w pra­cy (51%), w roli życio­we­go part­ne­ra czy przy­ja­cie­la (52%)14.

Cho­ro­by neu­ro­lo­gicz­ne, a wśród nich — zna­czą­co — migre­na, sta­ją się coraz więk­szym obcią­że­niem dla spo­łe­czeń­stwa. W trak­cie ata­ków pacjen­ci nie są w sta­nie funk­cjo­no­wać w codzien­nym życiu i są wyklu­cze­ni z więk­szo­ści aktyw­no­ści spo­łecz­nych. Kon­se­kwen­cją są wyso­kie kosz­ty bez­po­śred­nie i pośred­nie bólów gło­wy, zwią­za­ne z absen­cją i pre­zen­ty­zmem w pra­cy oraz wpły­wem na oto­cze­nie cho­re­go — rodzi­nę i dzie­ci, współ­pra­cow­ni­ków.” – mówi prof. dr hab. n. med. Woj­ciech Kozub­ski – „Stan wie­dzy spe­cja­li­stów doty­czą­cy migre­ny jest coraz obszer­niej­szy, a dostęp­ne for­my tera­pii, w tym zapo­bie­ga­nia napa­dom migre­ny, coraz nowo­cze­śniej­sze i – miej­my nadzie­ję — sku­tecz­niej­sze. Tym bar­dziej mar­twi fakt, że migre­na wciąż dla więk­szo­ści spo­łe­czeń­stwa pozo­sta­je nie­zro­zu­mia­łą i wyima­gi­no­wa­ną, wsty­dli­wą ułom­no­ścią. Życie z migre­ną to ogrom­ne wyzwa­nie. Pomóż­my oso­bom obar­czo­nym migre­ną i skie­ruj­my ich do spe­cja­li­sty w celu odpo­wied­niej dia­gno­sty­ki i — zwłasz­cza — dobo­ru wła­ści­we­go lecze­nia. Spo­łe­czeń­stwo nato­miast infor­muj­my o pro­ble­mie obez­wład­nia­ją­ce­go bólu gło­wy, jego spo­łecz­nej ska­li, kon­se­kwen­cjach dla życia cho­re­go i jego oto­cze­nia. Ponie­waż pro­blem w więk­szo­ści doty­czy pań, zadbaj­my o nie szcze­gól­nie w ich świę­to.” – ape­lu­je.

———————————————————————-

Dowiedz się wię­cej i poznaj histo­rie pacjen­tów z migre­ną na www.migrena.pl oraz https://www.teva.pl/odcienie-zdrowia/

Przy­pi­sy

i Sac­co S et al, Migra­ine in women: the role of hor­mo­nes and the­ir impact on vascu­lar dise­ases, J Heada­che Pain. 2012 Apr; 13(3): 177–189.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3311830/; dostęp z dnia 10.02.2021 r.

ii Migra­ine Rese­arch Foun­da­tion, Migra­ine Facts; https://www.migrainetrust.org/about-migraine/migraine-what-is-it/facts-figures/ ; dostęp z dnia 10.02.2021 r.

iii PZH; Spo­łecz­ne zna­cze­nie migre­ny z per­spek­ty­wy zdro­wia publicz­ne­go i sys­te­mu ochro­ny zdro­wia, Raport 2019.

iv WHO, Heada­che disor­ders; https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders; dostęp z dnia 10.02.2021 r.

v Kozub­ski W, Migre­na – obja­wy i spo­sób postę­po­wa­nia z pacjen­tem, trendywneurologii.pl; https://trendywneurologii.pl/artykul/migrena-objawy-i-sposob-postepowania-z-pacjentem; dostęp z dnia 25.02.2021 r.

vi Migra­in Rese­rach Foun­da­tion, Migra­ine is a women’s health issue; https://migraineresearchfoundation.org/about-migraine/migraine-in-women/ ; dostęp z dnia 10.02.2021 r.

x Migra­ine Rese­arch Foun­da­tion, Abo­ut migra­ine; Migra­ine facts; https://migraineresearchfoundation.org/about-migraine/migraine-facts/; dostęp z dnia 10.02.2021 r.

xi Domitrz I. Migre­na © Medi­cal Edu­ca­tion sp. z o.o. sp.k., War­sza­wa 2018

xii Ste­iner TJ et al. Migra­ine: the seventh disa­bler. The Jour­nal of Heada­che and Pain 2013, 14:1.

xiii World Fede­ra­tion of Neu­ro­lo­gy, Migra­ine Pain­ful Truth edu­ca­tion video, https://wfneurology.org/wfn-educational-videos-migraine-and-headache?videoId=122&state=b; dostęp z dnia 10.02.2021 r.

xiv  InSi­te Con­sul­ting, Bey­ond migra­ine the real you; Bada­nie ankie­to­we, 2019. Dane zbie­ra­ne w okre­sie listo­pad-gru­dzień 2019; http://tevamed.pl/a/wplyw-migreny-na-zycie-pacjentow-badanie-ankietowe-w-10-krajach-europy;

Udo­stęp­nio­ne przez Teva, na życze­nie.