Odchodzić bez bólu – wyjątkowa konferencja paliatywna już 23 września w Warszawie

23 wrze­śnia w auli War­szaw­skie­go Uni­wer­sy­te­tu Medycz­ne­go ponad 300 leka­rzy i pie­lę­gnia­rek weź­mie udział w I Ogól­no­pol­skiej Kon­fe­ren­cji Opie­ki Palia­tyw­nej „Odcho­dzić bez bólu”. To pierw­sza odsło­na cyklu kon­fe­ren­cji edu­ku­ją­cych w obsza­rze wal­ki z bólem w hospi­cjach – zarów­no pod wzglę­dem far­ma­ko­lo­gicz­nym, jak i emo­cjo­nal­nym. „Roz­po­czy­na­my dro­gę do budo­wa­nia nowej jako­ści opie­ki palia­tyw­nej w Pol­sce” – mówi dr Paweł Witt, Prze­wod­ni­czą­cy Komi­te­tu Nauko­we­go kon­fe­ren­cji.

Hospi­cja domo­we, sta­cjo­nar­ne, oddzia­ły i porad­nie medy­cy­ny palia­tyw­nej – w Pol­sce funk­cjo­nu­je dziś ok. 600 pla­có­wek medy­cy­ny palia­tyw­nej. W prze­wa­ża­ją­cej czę­ści sek­tor ten opie­ra się na opie­ce domo­wej reali­zo­wa­nej w ramach ok. 400 hospi­cjów domo­wych. Wciąż bra­ku­je per­so­ne­lu medycz­ne­go, a pacjen­tów przy­by­wa – sprzy­ja temu postę­pu­ją­ce sta­rze­nie się spo­łe­czeń­stwa, wydłu­że­nie się życia dzię­ki postę­po­wi medy­cy­ny, wzrost zapa­dal­no­ści na nowo­two­ry, bra­ki kadro­we w pla­ców­kach medycz­nych.

- Trud­no o dzie­dzi­nę tak inter­dy­scy­pli­nar­ną, wyma­ga­ją­cą w rów­nej mie­rze kom­pe­ten­cji spe­cja­li­stycz­nych i pre­dys­po­zy­cji oso­bo­wych, trud­no o dzie­dzi­nę sku­pio­ną bar­dziej na czło­wie­ku, na pacjen­cie niż medy­cy­na palia­tyw­na – mówi dr n. med. Paweł Witt, Prze­wod­ni­czą­cy Komi­te­tu Nauko­we­go Ogól­no­pol­skiej Kon­fe­ren­cji Opie­ki Palia­tyw­nej. I w tym sku­pie­niu na pacjen­cie musi­my na nowo pod­jąć dys­ku­sję o odcho­dze­niu bez bólu – fizycz­ne­go, men­tal­ne­go, emo­cjo­nal­ne­go – doda­je eks­pert.

Odcho­dzić bez bólu – spo­tka­nie, któ­re zin­te­gru­je opie­kę palia­tyw­ną

23 wrze­śnia 2022 r. w Cen­trum Dydak­tycz­nym War­szaw­skie­go Uni­wer­sy­te­tu Medycz­ne­go odbę­dzie się I edy­cja Ogól­no­pol­skiej Kon­fe­ren­cji Opie­ki Palia­tyw­nej „Odcho­dzić bez bólu”, skie­ro­wa­na do spe­cja­li­stów, któ­rych pra­ca na co dzień zwią­za­na jest z opie­ką nad pacjen­tem u kre­su życia. W wyda­rze­niu weź­mie udział ponad 300 pie­lę­gnia­rek, leka­rzy, opie­ku­nów medycz­nych.

Wie­rzę, że nasze śro­do­wi­sko potrze­bu­je spo­tka­nia, któ­re z jed­nej stro­ny dostar­czy pasjo­nu­ją­cych wystą­pień mery­to­rycz­nych, prak­tycz­nych wska­zó­wek, a z dru­giej będzie prze­strze­nią peł­ną wspar­cia i zro­zu­mie­nia dla naszej spe­cy­fi­ki pra­cy – mówi dr Paweł Witt. Kon­fe­ren­cja, któ­rą orga­ni­zu­je­my jest pierw­szym kro­kiem do sze­ro­kich dzia­łań na rzecz pie­lę­gnia­rek, leka­rzy, opie­ku­nów medycz­nych i wolon­ta­riu­szy w opie­ce palia­tyw­nej, jest dąże­niem do inte­gra­cji zespo­łów opie­ki palia­tyw­nej w Pol­sce i począt­kiem nowej dys­ku­sji o odcho­dze­niu bez bólu – doda­je.

Wie­dza i wspar­cie dla per­so­ne­lu medy­cy­ny palia­tyw­nej

Orga­ni­za­to­ra­mi Kon­fe­ren­cji „Odcho­dzić bez bólu” są: Wydział Nauk o Zdro­wiu War­szaw­skie­go Uni­wer­sy­te­tu Medycz­ne­go, Kli­ni­ka Ane­ste­zjo­lo­gii i Inten­syw­nej Tera­pii dla Dzie­ci UCK WUM, Fun­da­cja War­szaw­skie Hospi­cjum dla Dzie­ci, Fun­da­cja Gajusz i Vicom­mi Media.

W pro­gra­mie wyda­rze­nia zna­la­zły się m.in. takie tema­ty, jak:

Oszu­kać śmierć. Czy nowe tech­no­lo­gie pozwo­lą nam odcho­dzić bez bólu?

Czy umie­ra­nie w każ­dym wie­ku boli tak samo?

Zespo­ły bólo­we i lecze­nie bólu u cho­rych z HIV/AIDS

Lecze­nie bólu u dzie­ci w domo­wej opie­ce palia­tyw­nej — stan­dar­dy postę­po­wa­nia

Kie­dy pacjent nie wie­rzy w śmierć — psy­cho­lo­gicz­ne stu­dium towa­rzy­sze­nia 

Far­ma­ko­te­ra­pia bólu

Rany trud­no goją­ce się w opie­ce palia­tyw­nej

Seda­cja palia­tyw­na u dzie­ci

Żywie­nie pacjen­tów u kre­su życia

- Prócz cie­ka­wych, anga­żu­ją­cych wystą­pień, two­rzy­my dedy­ko­wa­ną gru­pę wspar­cia dla per­so­ne­lu opie­ki palia­tyw­nej, do któ­rej zapro­si­my wszyst­kie oso­by obec­ne na kon­fe­ren­cji. Nasze śro­do­wi­sko potrze­bu­je inte­gra­cji, wymia­ny doświad­czeń i dzia­ła­nia zespo­ło­we­go, taką prze­strze­nią będzie „Odcho­dzić bez bólu”. Przed nami wie­le aktyw­no­ści, o któ­rych opo­wie­my pod­czas inau­gu­ra­cji Ogól­no­pol­skiej Kon­fe­ren­cji Opie­ki Palia­tyw­nej 23 wrze­śnia. Wie­rzę, że roz­po­czy­na­my dro­gę do budo­wa­nia nowej jako­ści opie­ki palia­tyw­nej w Pol­sce – tłu­ma­czy dr Witt.

Wybit­ne patro­na­ty i uzna­ni eks­per­ci

Patro­na­tu hono­ro­we­go kon­fe­ren­cji udzie­li­li Kon­sul­tan­ci Kra­jo­wi w dzie­dzi­nach: medy­cy­ny palia­tyw­nej (prof. dr hab. n. med. Woj­ciech Lep­pert), geria­trii (prof. dr hab. n. med. Tomasz Tar­gow­ski), pie­lę­gniar­stwa opie­ki dłu­go­ter­mi­no­wej (dr n. o zdr. Mario­la Ryb­ka), onko­lo­gii kli­nicz­nej, far­ma­ko­lo­gii kli­nicz­nej (prof. dr hab. n. med. Maciej Krza­kow­ski), onko­lo­gii i hema­to­lo­gii (prof. dr hab. n. med. Jan Sty­czyń­ski, a tak­że: Naczel­na Rada Pie­lę­gnia­rek i Położ­nych, War­szaw­ska Okrę­go­wa Izba Pie­lę­gnia­rek i Położ­nych, Pol­skie Towa­rzy­stwo Bada­nia Bólu, Pol­skie Towa­rzy­stwo Opie­ki Palia­tyw­nej, Pol­skie Towa­rzy­stwo Pie­lę­gniar­stwa Opie­ki Palia­tyw­nej, Pol­skie Towa­rzy­stwo Nauko­we Lecze­nia Ran i Orga­ni­za­cji Opie­ki, Ogól­no­pol­skie Sto­wa­rzy­sze­nie Opie­ku­nów Medycz­nych, Pol­skie Towa­rzy­stwo Pie­lę­gnia­rek Ane­ste­zjo­lo­gicz­nych i Inten­syw­nej Opie­ki, a tak­że Uczel­nia Łazar­skie­go.

Nasz por­tal jest patro­nem medial­nym wyda­rze­nia.

Zare­je­struj się na kon­fe­ren­cję już dziś

Do 15 wrze­śnia ist­nie­je moż­li­wość reje­stra­cji na Ogól­no­pol­ską Kon­fe­ren­cję Opie­ki Palia­tyw­nej „Odcho­dzić bez bólu”.

Zapra­sza­my do zapi­sów w ofi­cjal­nym pane­lu reje­stra­cyj­nym: www.odchodzicbezbolu.pl.

Zapro­sze­nie wideo: https://vimeo.com/735373499