Pierwsza w Polsce apteka z profesjonalnym sprzętem do przygotowywania medycznej marihuany
Innowacyjne terapie konopne mogą zwiększyć dobrostan pacjentów chorób przewlekłych, a mimo to stosowanie medycznej marihuany budzi nadal wiele kontrowersji. Pomimo tego, że została ona zalegalizowana, a jej działanie udowodnione m.in. w walce z przewlekłym bólem, padaczką lekooporną, czy depresją, to ilość mitów utrwalanych przez ludzi latami, nadal wprowadza lekarzy w niemałe zakłopotanie.
W upowszechnianiu wiedzy na temat innowacyjności terapii konopnych oraz procesie przetwarzania medycznej marihuany do spersonalizowanej formy podania i z pełną kontrolą dawki THC aktywnie uczestniczą apteki sieci franczyzowej Dr. Max.
Surowiec recepturowy Cannabis sativa flos jest dostępny na polskim rynku od ponad dwóch lat, jednakże do tej pory nie był przetwarzany w aptekach do innych postaci leków poza formą do waporyzacji. Dzięki skorzystaniu z 6 letniego doświadczenia z Włoch w sporządzaniu leków recepturowych na bazie surowca „medycznej marihuany” farmaceuci z aptek sieci Dr. Max nauczyli się jak przetwarzać susz do postaci leku takich, jak: kapsułki, ekstrakty olejowe, żele, krople do oczu, czopki.
– Mamy już w Polsce pierwszą aptekę, która dysponuje technologiami i mocami przerobowymi do produkcji leków z suszu. Do tej pory polscy lekarze nie mieli dostępu do tych samych standardów leczenia, co w Niemczech, Holandii, czy we Włoszech. Zmienia się w Polsce prawo, zmieniają możliwości, dlatego i my zaangażowaliśmy się w ten proces, by zwiększać możliwości leczenia nowymi formami leków recepturowych. Mamy nadzieję, że wkrótce w naszym kraju terapie medyczną marihuaną staną się standardem – konkluduje Krzysztof Szponder, Dyrektor Zarządzający sieci franczyzowej Dr. Max Polska.
Leczenie z wykorzystaniem nowych postaci leków recepturowych na bazie suszu Cannabis Sativa to temat coraz częściej podnoszony przez lekarzy jako istotny element terapeutyczny. Zespoły chorobowe w ramach, w których udowodniono skuteczne działanie konopi to m.in.: ból przewlekły, nudności i wymioty wywołane radio-
i chemioterapią, kacheksja (stymulacja apetytu), spastyczność czy stwardnienie rozsiane Choroba Parkinsona, stany lękowe, zaburzenia snu, choroba Leśniowskiego-Crohna i Glejak.
- Najważniejszym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego i nic nie zwalnia go z przestrzegania tej zasady – nawet ograniczenia rynkowe czy wymagania administracyjne. Bez odpowiedniej wiedzy na temat możliwości terapii z wykorzystaniem różnych form leków recepturowych na bazie surowca marihuany leczniczej, nie będzie możliwości leczenia – szczególnie tam, gdzie medyczna marihuana to ostatnia szansa na poprawę jakości życia przewlekle i onkologicznie chorych. Dlatego cieszy fakt, że branża farmaceutyczna również zauważa ten
problem i robi wszystko by zwiększyć możliwości leczenia medyczną marihuaną. Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększy się dostępność innowacyjnych terapii – na to czekają lekarze, ale przede wszystkim chorzy i ich rodziny — mówi Dr Jacek Cieżkowicz- specjalista, chirurg klatki piersiowej, chirurg ogólny I stopnia
Zagadnienia te od dawna są też przedmiotem uwagi farmaceutów. Omawiano je m.in. podczas konferencji dotyczącej innowacyjnych terapii konopnych zorganizowanej z inicjatywy farmaceutów sieci franczyzowej Dr.Max.
Obszerny wykład na ten temat wygłosił dr Francesco Crestani, anestezjolog i specjalista intensywnej terapii, który większość kariery zawodowej poświęcił terapii bólu, który od ponad 20 lat pogłębia wiedzę na temat fitoterapii z użyciem konopi indyjskich. Przedstawił On ogromny zasób naukowej i praktycznej wiedzy dotyczącej medycznego stosowania konopi. Podzielił się też doświadczeniem wieloletniej praktyki lekarskiej i ponad wszelką wątpliwość dowiódł, że konopie nie stoją w sprzeczności z nauką i nowoczesną farmacją. Korzyści płynące z takiego połączenia są dla każdej ze stron procesu terapeutycznego: lekarz ma satysfakcję, że może skutecznie pomóc pacjentowi, pacjent ma zaś szansę na odzyskanie zdrowia, godności i redukcję cierpienia w sposób naturalny.
– Niezwykle cieszy fakt, że coraz więcej lekarzy korzysta z zasobów, jakie daje roślina tak intensywnie i przez wiele lat stygmatyzowana. Dzisiaj, kiedy — od ponad trzech lat — Polska znajduje się w gronie państw uznających i dopuszczających użycie konopi do celów medycznych, jest ogromne zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę i doświadczenia płynące z praktyki ich stosowania – podkreśl Dorota Gudaniec, Prezes Zarządu Centrum Terapeutyczne Max Hemp.