Praca w pandemii to także bitwa o motywację. Razem po zdrowie, by zdążyć z pomocą.

Świa­to­wa Orga­ni­za­cja Zdro­wia (WHO) ape­lu­je o utrzy­my­wa­nie regu­lar­nej aktyw­no­ści fizycz­nej, co jest jed­nym z istot­nych zale­ceń na czas pan­de­mii.i W dobie prze­dłu­ża­ją­cych się ogra­ni­czeń waż­ne jest wpro­wa­dza­nie roz­wią­zań uła­twia­ją­cych funk­cjo­no­wa­nie i poma­ga­ją­cych radzić sobie z pro­ble­ma­mi życia w izo­la­cji; w tym z ogra­ni­cze­niem aktyw­no­ści rucho­wej. Jed­nym z roz­wią­zań są fir­mo­we pro­gra­my łączą­ce sport z poma­ga­niem.

Jesien­na fala pan­de­mii przy­nio­sła w całej Euro­pie kolej­ne obostrze­nia doty­czą­ce swo­bo­dy prze­miesz­cza­nia się i korzy­sta­nia z prze­strze­ni publicz­nych. Może to mieć nie­ko­rzyst­ny wpływ nie tyl­ko na eko­no­mię i gospo­dar­kę, ale tak­że na zdro­wie i samo­po­czu­cie w spo­łe­czeń­stwach. Wcze­śniej­sze, wio­sen­ne doświad­cze­nia pozwo­li­ły już prze­ana­li­zo­wać i zgro­ma­dzić wię­cej infor­ma­cji i wnio­sków doty­czą­cych wpły­wu zmia­ny try­bu życia w wyni­ku pan­de­mii na zdro­wie, zarów­no fizycz­ne, jak i psy­chicz­ne.

Wzrost lęku i stre­su

W związ­ku z pan­de­mią COVID-19 naukow­cy i eks­per­ci alar­mu­ją o rosną­cym zagro­że­niu dla ogól­no­świa­to­we­go zdro­wia psy­chicz­ne­go. Sta­ty­sty­ki na świe­cie wska­zu­ją na wzrost obja­wów depre­sji i lęku.ii W Pol­sce tak­że stwier­dzo­no istot­ny wpływ pan­de­mii na gor­sze samo­po­czu­cie – co trze­cia oso­ba w naszym kra­ju odczu­wa wyraź­ne pod­wyż­sze­nie pozio­mu stre­su, ma więk­sze poczu­cie samot­no­ści i nasi­le­nie zło­ści. iii

Od kil­ku mie­się­cy egzy­stu­je­my w emo­cjo­nal­nej burzy, któ­ra ma zupeł­nie inny prze­bieg i cha­rak­ter od wcze­śniej­szych naszych doświad­czeń. Nasze orga­ni­zmy i umy­sły nie są przy­zwy­cza­jo­ne do uczu­cia prze­dłu­ża­ją­ce­go się sta­nu nie­pew­no­ści i napię­cia wywo­ła­ne­go lękiem nie tyl­ko o zdro­wie, ale tak­że o przy­szłość i cały zna­ny nam świat.” – tłu­ma­czy Iza­be­la Kiel­czyk, psy­cho­te­ra­peu­ta, psy­cho­log biz­ne­su – „Dłu­go­trwa­ły stres i poczu­cie zagro­że­nia nisz­czą psy­chi­kę. Ogrom­nym obcią­że­niem jest ogra­ni­cza­nie swo­bo­dy i kon­tak­tów spo­łecz­nych, któ­re przy­no­szą smu­tek, nie­po­kój i depre­sję. Jesie­nią obser­wu­je­my rosną­cą fru­stra­cję, a wśród pra­cow­ni­ków spa­dek moty­wa­cji i chę­ci do pra­cy. To ogrom­ne wyzwa­nie dla pra­co­daw­ców — mene­dże­ro­wie muszą sobie zda­wać spra­wę z pogłę­bia­ją­cych się trud­nych emo­cji wśród pra­cow­ni­ków i szu­kać roz­wią­zań dla tego pro­ble­mu.”pod­po­wia­da.

Zba­wien­ny ruch

Ponad poło­wa (60%) Pola­ków uwa­ża, że naj­sku­tecz­niej­szy­mi meto­da­mi radze­nia sobie ze stre­sem w obec­nym cza­sie, są, obok bez­po­śred­nich kon­tak­tów mię­dzy­ludz­kich i korzy­sta­nia z inter­ne­tu, spa­ce­ry oraz ćwi­cze­nia fizycz­ne.3 Nie bez przy­czy­ny eks­per­ci Świa­to­wej Orga­ni­za­cji Zdro­wia ape­lu­ją aby w cza­sie pan­de­mii nie baga­te­li­zo­wać zna­cze­nia codzien­nej daw­ki ruchu. Wśród zale­ceń, doro­słym reko­men­du­je sie 150 min ćwi­czeń tygo­dnio­wo, a dzie­ciom – nawet godzi­nę dzien­nie.1 Regu­lar­na aktyw­ność fizycz­na popra­wia tak­że stan zdro­wia psy­chicz­ne­go zmniej­sza­jąc ryzy­ko depre­sji oraz wpły­wa­jąc na ogól­ną popra­wę samo­po­czu­cia.1 W mię­dzy­na­ro­do­wym bada­niu aż 67% respon­den­tów potwier­dzi­ło, że regu­lar­ny tre­ning poma­ga im radzić sobie w stre­su­ją­cych sytu­acjach, a 78% bie­ga­czy uzna­ło, że dzię­ki aktyw­no­ści czu­ją się zdrow­si i mają więk­szą kon­tro­lę nad wła­snym życiem.iv

Aktyw­ność w pan­de­mii

Wpro­wa­dze­nie obostrzeń, pra­cy zdal­nej oraz zamknię­cie obiek­tów rekre­acyj­nych i spor­to­wych przy­no­si wyraź­ny spa­dek aktyw­no­ści fizycz­nej w Pol­sce (43%).v Zanie­po­ko­je­ni tą sytu­acją spe­cja­li­ści NIZP-PZH ape­lu­ją o pro­mo­wa­nie i pod­trzy­my­wa­nie moty­wa­cji do aktyw­no­ści fizycz­nej wraz z udzie­la­niem prak­tycz­nych wska­zó­wek doty­czą­cych upra­wia­nia spor­tu.vi Pomoc­ne mogą być pro­gra­my zachę­ca­ją­ce i umoż­li­wia­ją­ce pra­cow­ni­kom firm ode­rwa­nie się od domo­we­go biur­ka. Koniecz­na jest moty­wa­cja i odpo­wied­ni dobór aktyw­no­ści spor­to­wej.

Sport w szczyt­nym celu

Z ini­cja­ty­wy naszych pra­cow­ni­ków kil­ka lat temu wpro­wa­dzi­li­śmy pro­gram Tevac­ti­ve. Dzia­ła on bar­dzo pro­sto – pra­cow­ni­cy prze­mie­rza­ją kilo­me­try upra­wia­jąc sport, a nasza fir­ma, Teva, prze­mie­nia je na finan­so­wą pomoc udzie­la­ną przez Teva Fun­da­cji Dzie­ciom „Zdą­żyć z Pomo­cą”. W dobie pan­de­mii pro­jekt ten nabrał jesz­cze więk­sze­go zna­cze­nia.” – wyja­śnia Anna Zału­ska, Dyrek­tor Dzia­łu Komu­ni­ka­cji — Pol­ska & CEE w Teva Phar­ma­ceu­ti­cals Pol­ska – „Kie­ru­jąc się popu­lar­no­ścią spor­tów a zara­zem ogra­ni­czo­ny­mi moż­li­wo­ścia­mi ćwi­czeń w dobie pan­de­mii, obok indy­wi­du­al­ne­go bie­ga­nia, cho­dze­nia czy jaz­dy na rowe­rze, do nasze­go pro­gra­mu wpro­wa­dzi­li­śmy modu­ły ćwi­czeń z tre­ne­rem fit­ness do samo­dziel­ne­go wyko­ny­wa­nia w warun­kach domo­wych. Bio­rąc pod uwa­gę domo­wą izo­la­cję, zaczę­li­śmy liczyć nie tyl­ko kilo­me­try, ale też godzi­ny ćwi­czeń w domu. To był strzał w dzie­siąt­kę!” – pod­su­mo­wu­je.

O mobi­li­za­cję do podej­mo­wa­nia regu­lar­nej aktyw­no­ści fizycz­nej jest ogól­nie cięż­ko, a rosną­ce zde­mo­ty­wo­wa­nia spo­łecz­ne mogą tę kwe­stię dodat­ko­wo utrud­niać.” – przy­zna­je Iza­be­la Kiel­czyk – „Pro­mo­wa­nie aktyw­no­ści fizycz­nej nie leży tra­dy­cyj­nie w gestii psy­cho­lo­gów, jed­nak teo­rię i tech­ni­ki psy­cho­lo­gicz­ne moż­na wyko­rzy­stać w celu roz­wią­za­nia pro­ble­mu bra­ku aktyw­no­ści fizycz­nej. Jed­ną
z nich jest poczu­cie osią­gnię­tej dzię­ki temu nagro­dy.” – doda­je.

Chęć pomo­cy innym, a tak­że duch rywa­li­za­cji, któ­ry zro­dził się w ramach pro­gra­mu Tevac­ti­ve, zachę­cił pra­cow­ni­ków do dzia­ła­nia. W tym roku do akcji włą­czy­ło się bli­sko 150 osób, któ­re w cią­gu trzech mie­się­cy spę­dzi­ły na ćwi­cze­niach w domu ponad 7 200 godzin co przy­nio­sło 2,5 mln spa­lo­nych kcal.
W połą­cze­niu z aktyw­no­ścia­mi na świe­żym powie­trzu, dało to łącz­nie kwo­tę ponad 75 000 zło­tych prze­ka­za­nych Fun­da­cji Dzie­ciom „Zdą­żyć z pomo­cą”. Z prze­ka­za­nych fun­du­szy od Teva sfi­nan­so­wa­no zakup spe­cja­li­stycz­ne­go sprzę­tu RAPAEL. To inte­rak­tyw­ny sys­tem do tera­pii ręki wyko­rzy­stu­ją­cy gry tera­peu­tycz­ne zapew­nia­ją­ce przy­jem­ne dla dzie­ci tre­nin­gi reha­bi­li­ta­cyj­ne.

Dzię­ki aktyw­no­ści pra­cow­ni­ków Teva prze­ka­za­ła już w sumie ponad 260 tys. zło­tych na zakup sprzę­tu reha­bi­li­ta­cyj­ne­go dla dzie­ci z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi.

Jeste­śmy ogrom­nie wdzięcz­ni fir­mie Teva za wie­lo­let­nie wspar­cie. To wzru­sza­ją­ce, że tak duże gro­no pra­cow­ni­ków co roku anga­żu­je się, aby pomóc dzie­ciom reha­bi­li­to­wa­nych w naszych ośrod­kach. Ogrom­ną nagro­dą jest radość dzie­ci, któ­re prze­zwy­cię­ża­ją swo­je ogra­ni­cze­nia, mogąc korzy­stać z naj­lep­szych spe­cja­li­stycz­nych urzą­dzeń do reha­bi­li­ta­cji. Pro­fi­lak­ty­ka zdro­wot­na i pro­mo­wa­nie zdro­we­go sty­lu życia połą­czo­ne z uśmie­chem dziec­ka to naj­cen­niej­sza kom­bi­na­cja.” – pod­su­mo­wu­je Mał­go­rza­ta Alte­wę­gier, pre­zes Ośrod­ków Reha­bi­li­ta­cji przed­sta­wi­ciel Fun­da­cji Dzie­ciom „Zdą­żyć z Pomo­cą”.

——————————————————————————————————————————–
O Teva
Teva w swo­ich dzia­ła­niach już od daw­na wspie­ra lokal­ne spo­łecz­no­ści i fun­da­cje dzia­ła­ją­ce w obsza­rze sze­ro­ko poję­tej opie­ki zdro­wot­nej.  Zmie­nia­jąc Dni na Lep­sze sta­ra się być jak naj­bli­żej Pacjen­ta, na każ­dym eta­pie jego życia i wte­dy, kie­dy naj­bar­dziej tego potrze­bu­je.
Teva Phar­ma­ceu­ti­cal Indu­stries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wio­dą­cą glo­bal­ną fir­mą far­ma­ceu­tycz­ną dostar­cza­ją­cą naj­wyż­szej jako­ści roz­wią­za­nia medycz­ne ukie­run­ko­wa­ne na potrze­by pacjen­tów, milio­nom ludzi każ­de­go dnia. Teva z sie­dzi­bą w Izra­elu jest naj­więk­szym na świe­cie pro­du­cen­tem leków gene­rycz­nych z port­fe­lem pro­duk­tów zawie­ra­ją­cym ponad 1800 czą­ste­czek wyko­rzy­sty­wa­nych w pro­duk­cji leków gene­rycz­nych sto­so­wa­nych w pra­wie wszyst­kich obsza­rach tera­peu­tycz­nych.
W Pol­sce Teva nale­ży do pierw­szej trój­ki firm kra­jo­we­go ryn­ku far­ma­ceu­tycz­ne­go, z port­fe­lem pro­duk­tów zawie­ra­ją­cym wyso­kiej jako­ści leki sto­so­wa­ne przez pacjen­tów w takich obsza­rach tera­peu­tycz­nych jak kar­dio­lo­gia, cho­ro­by ukła­du odde­cho­we­go, ośrod­ko­wy układ ner­wo­wy, lecze­nie bólu w cho­ro­bach onko­lo­gicz­nych oraz pro­duk­tów wyko­rzy­sty­wa­nych w lecze­niu obja­wów prze­zię­bie­nia i gry­py. Wię­cej infor­ma­cji: www.teva.pl

ii UNITED NATIONS POLICY BRIEF: COVID-19 AND THE NEED FOR ACTION ON MENTAL HEALTH, 13 May 2020; https://www.un.org/sites/un2.un.org/files/un_policy_brief-covid_and_mental_health_final.pdf; dostęp z dnia 16.11.2020.; Oświad­cze­nie Sekre­ta­rza Gene­ral­ne­go ONZ, Antó­nio Guter­re­sa, w ramach wytycz­nych doty­czą­cych COVID-19 — apel o zjed­no­cze­nie i podej­mo­wa­nie dzia­łań na rzecz zdro­wia psy­chicz­ne­go w obli­czu pan­de­mii. Maj 2020