Światowy Dzień Chorych na Hemofilię 2021 – priorytetem poprawa opieki nad chorymi na hemofilię

Od ponad 30 lat obcho­dzo­ny jest Świa­to­wy Dzień Cho­rych na Hemo­fi­lię. W tym cza­sie dzię­ki dyna­micz­ne­mu roz­wo­jo­wi nauki, budo­wa­niu wie­dzy eks­perc­kiej oraz zaan­ga­żo­wa­niu orga­ni­za­cji pacjenc­kich doszło do nie­spo­ty­ka­ne­go postę­pu, umoż­li­wia­ją­ce­go sku­tecz­ne dia­gno­zo­wa­nie oraz lecze­nie cho­rych z hemo­fi­lią. Mając na uwa­dze dobro pol­skich pacjen­tów i dal­sze sku­tecz­ne współ­dzia­ła­nie na rzecz zapew­nie­nia cho­rym moż­li­wie naj­lep­szej opie­ki sys­te­mo­wej, Pol­skie Sto­wa­rzy­sze­nie Cho­rych na Hemo­fi­lię (PSCH) ape­lu­je o zwró­ce­nie uwa­gi na pro­ble­my tej gru­py cho­rych, szcze­gól­nie w cza­sie pan­de­mii COVID-19.

W opi­nii Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nie Cho­rych na Hemo­fi­lię, Naro­do­wy Pro­gram Lecze­nia Cho­rych na Hemo­fi­lię nadał wła­ści­wy kie­ru­nek zmian oraz wdro­żył nie­zbęd­ne dla bez­pie­czeń­stwa pacjen­tów roz­wią­za­nia. To pozwa­la wie­rzyć, że jeste­śmy na dobrej dro­dze ku dal­szej popra­wie opie­ki nad pacjen­ta­mi z hemo­fi­lią w naszym kra­ju. Wciąż jed­nak jest wie­le do zro­bie­nia.

Wyrów­na­nie dostę­pu do opie­ki, zapew­nie­nie kom­plek­so­we­go wspar­cia

Hemo­fi­lia jest cho­ro­bą rzad­ką, a licz­ba spe­cja­li­stów zaj­mu­ją­cych się opie­ką nad tą gru­pą cho­rych pozo­sta­je nie­wiel­ka. Pro­wa­dzi to do sytu­acji, w któ­rej stan zdro­wia cho­re­go oraz moż­li­wość otrzy­ma­nia przez nie­go odpo­wied­niej pomo­cy warun­ko­wa­ny jest miej­scem zamiesz­ka­nia.

Wnio­sku­je­my o wyróż­nie­nie przy­naj­mniej jed­ne­go ośrod­ka pro­wa­dzą­ce­go lecze­nie w każ­dym woje­wódz­twie, z obsa­dą dwóch spe­cja­li­stów w każ­dym z nich. Kod pocz­to­wy nie może wpły­wać na moż­li­wość sko­rzy­sta­nia z odpo­wied­niej tera­pii. Ape­lu­je­my rów­nież o wpro­wa­dze­nie ośrod­ków kom­plek­so­wej opie­ki medycz­nej dla osób z hemo­fi­lią, w któ­rych byli­by dostęp­ni leka­rze róż­nych spe­cjal­no­ści tacy jak sto­ma­to­lo­dzy, orto­pe­dzi, spe­cja­li­ści cho­rób zakaź­nych oraz psy­cho­lo­go­wie i fizjo­te­ra­peu­ci, z doświad­cze­niem w postę­po­wa­niu z pacjen­ta­mi z hemo­fi­lią – mówi Bog­dan Gajew­ski, pre­zes Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Cho­rych na Hemo­fi­lię.

Z ankie­ty przy­go­to­wa­nej wspól­nie z EHC (Euro­pe­an Haemo­phi­lia Con­sor­tium) wyni­ka, że w wie­lu woje­wódz­twach ośrod­ki dla doro­słych nie dzia­ła­ją popraw­nie, pomi­mo że jest to jeden z celów Naro­do­we­go Pro­gra­mu Lecze­nia Cho­rych na Hemo­fi­lię na lata 2019–2023. W nie­któ­rych woje­wódz­twach nie ma ani jed­ne­go spe­cja­li­sty zaj­mu­ją­ce­go się lecze­niem tej cho­ro­by. – Trze­ba pamię­tać, że duże krwa­wie­nia u osób z hemo­fi­lią wyma­ga­ją jak naj­szyb­sze­go lecze­nia, a takie lecze­nie powin­no być moż­li­we jak naj­bli­żej miej­sca zamiesz­ka­nia cho­re­go, nie zaś w odle­głym o kil­ka­set kilo­me­trów miej­scu Pol­ski – doda­je Bog­dan Gajew­ski.

Dostęp­ne i kom­plek­so­we ośrod­ki pozwo­li­ły­by na popra­wę lecze­nia i jako­ści życia cho­rych, ogra­ni­cze­nie powi­kłań i hospi­ta­li­za­cji. Przy­nio­sło­by też efek­ty dla budże­tu w posta­ci zmniej­sze­nia zuży­cia kosz­tow­nych czyn­ni­ków krzep­nię­cia. – Lata zanie­dbań spo­wo­do­wa­ły, że doro­śli cho­rzy na hemo­fi­lię są oso­ba­mi nie­peł­no­spraw­ny­mi, na ren­cie, cza­sem zupeł­nie wyklu­czo­ny­mi z życia spo­łecz­ne­go. Dla­te­go tak waż­ne jest, by Naro­do­wy Pro­gram był reali­zo­wa­ny w przy­ję­tym kształ­cie – mówi Bog­dan Gajew­ski.

Naro­do­wy Pro­gram Lecze­nia Cho­rych na Hemo­fi­lię i Pokrew­ne Ska­zy Krwo­tocz­ne to nie tyl­ko ośrod­ki kom­plek­so­we­go lecze­nia, ale i lecze­nie, zapew­nia­ją­ce cho­rym poczu­cie bez­pie­czeń­stwa. – Naro­do­wy Pro­gram to szan­sa dla cho­rych na wpro­wa­dza­nie nowo­cze­snych metod lecze­nia, któ­re umoż­li­wia­ją pra­wie nor­mal­ne i aktyw­ne życie z hemo­fi­lią, a szcze­gól­nie dla cho­rych któ­rych lecze­nie było dotknię­te naj­cięż­szym powi­kła­niem inhi­bi­to­rem czyn­ni­ka krzep­nię­cia.– doda­je Bog­dan Gajew­ski.

Wdro­że­nie zmian wycen lecze­nia ambu­la­to­ryj­ne­go

Wyce­ny pro­ce­dur lecze­nia hemo­fi­lii wciąż są nie­do­sza­co­wa­ne: to jed­na z przy­czyn złe­go funk­cjo­no­wa­nia ośrod­ków lecze­nia hemo­fi­lii. W czerw­cu 2019 r. pre­zes Agen­cji Oce­ny Tech­no­lo­gii Medycz­nych i Tary­fi­ka­cji poin­for­mo­wał, że w Biu­le­ty­nie Infor­ma­cji Publicz­nej został opu­bli­ko­wa­ny raport w spra­wie usta­le­nia tary­fy świad­czeń ambu­la­to­ryj­nej opie­ki spe­cja­li­stycz­nej z zakre­su lecze­nia cho­rych na hemo­fi­lię i pokrew­ne ska­zy krwo­tocz­ne. Mimo upły­wu cza­su, wypra­co­wa­ne zmia­ny nie zosta­ły wdro­żo­ne.

Dosta­wy leków do domu

Cho­rzy na hemo­fi­lię ape­lu­ją też o wpro­wa­dze­nie dostaw leków do domu. Obję­tość małej sza­fy – tyle zaj­mu­ją leki, któ­re cho­ry na hemo­fi­lię odbie­ra w cen­trach krwio­daw­stwa. To poważ­ny pro­blem zwłasz­cza dla pacjen­tów, któ­rzy nie mają wła­sne­go środ­ka trans­por­tu, a są inwa­li­da­mi narzą­du ruchu, na sku­tek złe­go lecze­nia w prze­szło­ści. Pro­blem, dys­ku­to­wa­ny od wie­lu mie­się­cy, stał się obec­nie jesz­cze poważ­niej­szy z powo­du pan­de­mii SARS-CoV‑2.

W trak­cie pan­de­mii nale­ży uni­kać zbęd­nych wyjaz­dów, by nie nara­żać pacjen­tów na ryzy­ko zacho­ro­wa­nia i trans­mi­sji SARS-CoV‑2. Dosta­wy leków bez­po­śred­nio do domu pacjen­tów to od lat stan­dard lecze­nia w wie­lu kra­jach Euro­py. W Pol­sce tyl­ko nie­licz­na gru­pa doro­słych z hemo­fi­lią korzy­sta z tego roz­wią­za­nia. Nie­ste­ty więk­szość pacjen­tów z hemo­fi­lią w dal­szym cią­gu musi odbie­rać czyn­ni­ki krzep­nię­cia w Regio­nal­nych Cen­trach Krwio­daw­stwa i Krwio­lecz­nic­twa – mówi Bog­dan Gajew­ski.

Szko­le­nia dla ratow­ni­ków medycz­nych i pra­cow­ni­ków SOR

Po inter­wen­cjach Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Cho­rych na Hemo­fi­lię spo­wo­do­wa­nych zgo­na­mi pacjen­tów z hemo­fi­lią na SOR-ach, z powo­du nie­pra­wi­dło­we­go udzie­la­nia pierw­szej pomo­cy cho­rym, Mini­ster­stwo Zdro­wia zapro­po­no­wa­ło stwo­rze­nie obo­wiąz­ko­wych szko­leń e‑learning dla ratow­ni­ków medycz­nych oraz per­so­ne­lu SOR. – Ocze­ku­je­my, że szko­le­nia wkrót­ce się roz­pocz­ną i będą obli­ga­to­ryj­ne dla ratow­ni­ków medycz­nych i pra­cow­ni­ków SOR – doda­je pre­zes PSCH.

Dzię­ki pro­gra­mo­wi poli­ty­ki zdro­wot­nej, stan­dard opie­ki nad cho­ry­mi z hemo­fi­lią był w ostat­nich latach wie­lo­krot­nie moder­ni­zo­wa­ny i coraz wię­cej pacjen­tów otrzy­ma­ło szan­sę na lecze­nie odpo­wia­da­ją­ce aktu­al­nej wie­dzy medycz­nej. Pol­skie Sto­wa­rzy­sze­nie Cho­rych na Hemo­fi­lię wyso­ko oce­nia rów­nież ela­stycz­ność pro­gra­mu, umoż­li­wia­ją­cą dosto­so­wa­nie opie­ki do sta­nu zdro­wia pacjen­ta.

W naszej opi­nii Naro­do­wy Pro­gram Lecze­nia Cho­rych na Hemo­fi­lię i Pokrew­ne Ska­zy Krwo­tocz­ne powi­nien być roz­wi­ja­ny. Dzię­ki temu ist­nie­je szan­sa obję­cia pacjen­tów w Pol­sce wła­ści­wą opie­ką i lecze­niem zgod­nym z aktu­al­ną wie­dzą medycz­ną, popra­wia­jąc sku­tecz­ność lecze­nia oraz pro­fi­lak­ty­kę krwa­wień u pacjen­tów, pod­no­sząc jakość życia cho­rych na hemo­fi­lię – pod­su­mo­wu­je Bog­dan Gajew­ski.

Pol­skie Sto­wa­rzy­sze­nie Cho­rych na Hemo­fi­lię pod­kre­śla jed­no­cze­śnie, że bar­dzo ceni dotych­cza­so­wy dia­log z Mini­ster­stwem Zdro­wia. Sto­wa­rzy­sze­nie liczy jed­nak na jak naj­szyb­szą reali­za­cję zgła­sza­nych postu­la­tów. Ich reali­za­cja jest klu­czo­wa dla zapew­nie­nia wła­ści­wej opie­ki i lecze­nia, zgod­nych z aktu­al­ną wie­dzą kli­nicz­ną i mię­dzy­na­ro­do­wy­mi stan­dar­da­mi.